اخبار و مقالات

چگونه لکه رنگ روغنی را از روی فرش یا موکت بشوییم؟

چگونه رنگ را از روی فرش پاک کنیم؟

روش های جادویی پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش یا موکت

در مقاله قبل، به طریقه پاک‌کردن رنگ گواش از روی فرش پرداختیم. در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم هنگامی‌که رنگ روغن بر روی فرش شما ریخت، چه‌کارهایی باید انجام دهید. همان‌طور که می‌دانید، لکه‌های رنگ روغنی به‌راحتی با کاردک یا تیغ تیز از روی سرامیک و سنگ برداشته می‌شوند. اما پاک‌کردن لکه روغنی از روی فرش به این سادگی نیست و نحوه شست‌وشوی آن، به جنس و تراکم فرش بستگی دارد.

اگر فرش شما جزو فرش‌های خاص مانند فرش‌های ابریشمی و پشمی و یا رنگ ده است، بهتر است خودتان اقدام به کاری نکنید و به‌سرعت فرش را به قالیشویی تحویل دهید و از خدمات لکه برداری استفاده کنید تا به فرش شما آسیبی وارد نشود. رنگ‌های روغنی شیمیایی هستند و پس از خشک شدن به‌سختی از فرش پاک می‌شوند، پس باید این لکه‌ها با سرعت و دقت فراوان از روی فرش شسته شوند.

الف) اگر لکه رنگ خشک نشده باشد:

برای شروع کار با یک کاردک یا چاقوی کند مانند چاقوی کره خوری، لکه را از روی سطح فرش یا موکت بردارید. سپس دستمالی را روی لکه قرار دهید و رنگ را جذب کنید. توجه داشته باشید به‌هیچ‌عنوان دستمال را روی لکه نکشید، فقط دستمال را بردارید و دوباره بگذارید. کشیدن دستمال برروی لکه، موجب پخش شدن رنگ‌بر روی فرش و بزرگ شدن لکه می‌شود. پس از آن، مقداری ایزوپروپیل الکل را روی رنگ ریخته شده اسپری کنید و با استفاده از یک اسفنج زبر روی لکه بکشید. همچنین می‌توانید از سایر حلال‌های رنگ موجود در بازار استفاده کنید، به این شرط که این حلال‌ها قابل اشتعال نباشند.

ب) اگر لکه رنگ خشک شده باشد:

اگر لکه باقی‌مانده خشک شده باشد، می‌توانید از یک نوشابه استفاده کنید. توجه داشته باشید که نوشابه باید به دمای محیط رسیده باشد و گاز آن از بین نرفته باشد. مقداری نوشابه را بر روی لکه بریزید و با برس قالیشویی روی لکه بکشید. توجه داشته باشید که ماندن نوشابه در بافت فرش، موجب پوسیدگی و آسیب‌دیدن شدید فرش می‌شود.

برای آبکشی فرش، تشتی در زیر قسمتی که لکه هست قرار دهید و از بالا به‌صورت ملایم و آرام آب گرم بریزید. این عمل را به نحوی انجام دهید که لکه شسته شود و آب کثیف وارد تشت زیر فرش شود. در حین شست‌وشو، روی لکه را با دستکش بمالید تا رنگ از بافت فرش خارج شود.

اگر فرش شما روشن است و جزو اجناس خاص نیست، 1 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن 3% را با یک لیتر آب ولرم مخلوط کرده و سپس با برس روی لکه فرش بکشید. پراکسید هیدروژن نباید مدت‌زمان زیادی بر روی فرش بماند، زیرا می‌تواند فرش را سفید کند. همچنین باقی‌ماندن طولانی‌مدت این ماده می‌تواند باعث پوسیدگی فرش شود و باید پس از لکه برداری، بلافاصله طبق روش بالا آبکشی شود.

اما اگر فرش شما روشن نیست و لکه با الکل و حلال‌های غیر قابل اشتعال از بین نرفت، از 1/4 فنجان آمونیاک و یک فنجان آب گرم استفاده کنید و با استفاده از برس قالیشویی لکه روی فرش را کاملاً تمیز کنید. توجه کنید که حتماً لکه را طبق روش بالا آبکشی کنید تا آمونیاک از بافت فرش خارج شود و به بافت فرش آسیبی وارد نکند و موجب پوسیدگی آن نشود.

درکل ریختن رنگ، شیر، سوختن فرش و ده‌ها معضل دیگر ممکن است در زندگی برای فرش ما پیش آید. برای پیداکردن راه‌حل ازبین‌بردن لکه‌های مختلف، بوی مواد مختلف و یا روش برطرف‌کردن سوختگی فرش و غیره حتماً روی لینک‌های زیر کلیک کرده و این مقاله‌ها را مطالعه کنید.⇓

امیدواریم این توضیحات برایتان کارآمد باشد و بتوانید به‌راحتی این مشکل را از روی فرش خود برطرف کنید. حتماً سری به سایت ما بزنید و باقی مقاله‌های ما را نیز مشاهده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *