اخبار و مقالات

شست و شوی صحیح فرش

نحوه شست و شوی فرش

بسیاری از کسانی که بدون آگاهی و برای اولین بار اقدام به شست و شوی فرش در منزل می نمایند، شاهد یک سری تغییراتی در ظاهر فرش، نظیر تغییر رنگ فرش ماشینی، ساییدگی و دیگر مواردی که باعث از بین رفتن شکل و ظاهر اولیه فرش می شود، هستند. حال با توجه به هزینه ای که برای خرید فرش ماشینی متحمل می شوید، و برای جلوگیری از این تغییرات بهتر است قبل از شست و شوی فرش از اطلاعات کافی برای شست و شوی فرش بهره مند شوید.

برای شستن فرش فرقی نمیکند فرش شما چند شانه است. اگر فرش 700 شانه یا فرش 1200 شانه که قصد شستن آن را دارید از جنس نخ آکریلیک می باشد که بهترین نخ در حال حاضر از نظر کیفیت و دوام می باشد؛ روش شست و شوی آن فرقی ندارد. در صورتی که فرش ابریشمی دارید و قصد شست فرش ابریشمی را دارید سعی کنید این کار را به قالیشویی بسپارید؛ بدلیل اینکه شست و شوی فرش ابریشمی از حساسیت بیشتری برخوردار است و مقاومت آن از آکریلیک کمتر است. برای شست و شوی فرش های پلی استر و فیلامنت نیاز به قالیشویی نیست و می توانید این فرش ها را خودتان در منزل بشویید. فرش های پلی استر دارای قیمت ارزانی هستند و زود به زود می توانید آن ها را عوض کنید؛ همچنین مقاومت خوبی در برابر لکه دارن و شست و شوی آن راحت است.

در هنگام شست و شوی فرش باید از مواد شویینده ملایم، نظیر مایع ظرف شویی استفاده نمود چرا که شوینده های ملایم باعث می شود تا نخ فرش ماشینی دچار آسیب کمتری شود.

در هنگام شست و شو تا جایی که امکان دارد از برس های سخت کم تر استفاده شود تا جلوی آسیب های جدی به فرش نظیر ساییدگی فرش گرفته شود.

وقتی می خواهید اقدام به شروع شستن فرش در خانه کنید، باید یک سری نکات را رعایت فرمایید تا نتیجه ی مطلوبی حاصل شود.

اول از هر کار باید فرش را به خوبی جا رو بزنید و همچنین گرد و غبار روی فرش را نیز دفع کنید. یکی از روش هایی که میتوانید پس از جارو زدن غبار ها را دفع کنید این است که فرش را از یک ارتفاع مناسبی آویزان کرده و به آرامی به وسیله یک جارو، خیلی آرام به آن ضربه بزنید. البته به این نکته نیز باید توجه کنید که ضربه هایی که به فرش وارد می کنید به گونه ای نباشد که به ریشه فرش آسیب وارد شود و هنگام ضربه زدن جارو را نیز به صورت صحیح نگه دارید. دلیل این کار نیز این است که وقتی این آلودگی ها را برطرف کنید، باعث می شود تا این آلودگی ها در فرش نماند و چرک مرده نشود گفتنی است که اگر فرش را مرتبا جارو برقی می کشید، گرد و غبار فرش شما خیلی کم تر است و کار شما مقداری آسان تر می شود. همچنین هنگامی که شست و شوی فرش تمام شد، آن را روی شیب مناسبی پهن کرده تا آب های حاصل شست و شو به خوبی از فرش خارج شود. بعضی مواقع نیز ممکن است پس از اعمال روش صحیح شستن فرش ماشینی و خشک شدن کامل آن، شاهد زردی ریشه های فرش باشیم. در این موارد برای رفع زردی ریشه های فرش باید اطمینان حاصل شود که زردی ایجاد شده از رنگ خود فرش نباشد در این موارد می توانید مقداری شامپو فرش را داخل ظرف مناسبی بریزید و با مقداری آب مخلوط کنید، تا محلول به خوبی کف کند. سپس با استفاده از یک پارچه ی مناسب، برای مثال از جنس کتان را به محلول آغشته کنید و به آرامی به ریشه های فرش بکشید تا زردی ایجاد شده در ریشه های فرش پاک شود. حال اگر اطمینان دارید که رنگ ایجاد شده در ریشه فرش، حاصل نخ فرش است و احساس می کنید زمینه فرش مات شده است و از شست و شوی فرش ماشینی خود ناراضی هستید، در این موارد بهتر است فرش را به قالیشویی داده و شست و شو فرش را بر عهده قالیشویی بسپارید و یقینا با شست و شوی فرش در منزل نتیجه ی مطلوبی حاصل نمی شود. حال برای این که به این ویژگی فرش پی ببرید، می توانید به وسیله یک دستمال مرطوب با رنگ سفید، چند مرطبه به روی فرش کشیده و سپس دستمال را رویت کنید. اگر دستمال رنگ بگیرد می توانید به این ویژگی طبیعی فرش پی ببرید. این ویژگی معمولا در زمانی که برای اولین بار فرش مورد نظر را می خواهید شست و شو دهید، رخ می دهد و یکی از ویژگی های طبیعی و عادی فرش می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *