اخبار و مقالات

شست و شوی صحیح فرش

نحوه شست و شوی فرش

نکات مهم و کلیدی شستن انواع فرش

بسیاری از کسانی که بدون آگاهی و برای اولین‌بار اقدام به شست‌وشوی فرش در منزل می‌نمایند شاهد یک سری تغییراتی در ظاهر فرش نظیر تغییر رنگ فرش ماشینی، ساییدگی و دیگر مواردی که باعث ازبین‌رفتن شکل و ظاهر اولیه فرش می‌شود هستند. حال باتوجه‌به هزینه‌ای که برای خرید فرش ماشینی متحمل می‌شوید و برای جلوگیری از این تغییرات، بهتر است قبل از شست‌وشوی فرش از اطلاعات کافی در مورد شست‌ و شوی صحیح فرش؛ بهره‌مند شوید.

در هنگام شست‌وشوی فرش باید از مواد شوینده ملایم نظیر مایع ظرف‌شویی استفاده نمود، چراکه شوینده‌های ملایم باعث می‌شود تا نخ فرش ماشینی دچار آسیب کمتری شود. در هنگام شست‌وشو تا جایی که امکان دارد از برس‌های سخت کم‌تر استفاده شود تا جلوی آسیب‌های جدی به فرش نظیر ساییدگی فرش گرفته شود. برای شستن فرش فرقی نمی‌کند فرش شما چند شانه است. اگر فرش 700 شانه یا فرش 1200 شانه که قصد شستن آن را دارید از جنس نخ اکریلیک است که بهترین نخ در حال حاضر از نظر کیفیت و دوام می‌باشد، بازهم روش شست‌وشوی آن فرقی ندارد.

درصورتی‌که فرش ابریشمی دارید و قصد شست فرش ابریشمی را دارید، سعی کنید این کار را به قالیشویی بسپارید. شست‌وشوی فرش ابریشمی از حساسیت بیشتری برخوردار است و مقاومت آن از اکریلیک کمتر است. برای شست‌وشوی فرش‌های پلی‌استر و فیلامنت، نیاز به قالیشویی نیست و می‌توانید این فرش‌ها را خودتان در منزل بشویید. فرش‌های پلی‌استر دارای قیمت ارزانی هستند و زودبه‌زود می‌توانید آن‌ها را عوض کنید، همچنین مقاومت خوبی در برابر لکه دارند و شست‌وشوی آن راحت است.

آموزش قدم به قدم بهترین روش شستن فرش در منزل

وقتی می‌خواهید اقدام به شروع شستن فرش در خانه کنید، باید یک سری نکات را رعایت فرمایید تا نتیجه مطلوبی حاصل شود. قبل از هر کار باید فرش را به‌خوبی جارو بزنید و گردوغبار روی فرش را نیز دفع کنید. یکی از روش‌هایی که می‌توانید پس از جارو زدن غبارها را دفع کنید این است که فرش را از یک ارتفاع مناسبی آویزان کرده و به‌آرامی به‌وسیله یک جارو، خیلی آرام به آن ضربه بزنید. البته به این نکته نیز باید توجه کنید که ضربه‌هایی که به فرش وارد می‌کنید به‌گونه‌ای نباشد که به ریشه فرش آسیب وارد شود و هنگام ضربه‌زدن جارو را نیز به‌صورت صحیح نگه دارید.

دلیل این کار نیز این است که وقتی این آلودگی‌ها را برطرف کنید، باعث می‌شود تا این آلودگی‌ها در فرش نماند و فرش چرک‌مرده نشود. گفتنی است که اگر فرش را مرتباً جاروبرقی می‌کشید، گردوغبار فرش شما خیلی کم‌تر است و کار شما مقداری آسان‌تر می‌شود. همچنین هنگامی‌که شست‌وشوی فرش تمام شد، آن را روی شیب مناسبی پهن کرده تا آب‌های حاصل شست‌وشو به‌خوبی از فرش خارج شود.

بعضی مواقع نیز ممکن است پس از اعمال روش صحیح شستن فرش ماشینی و خشک شدن کامل آن، شاهد زردی ریشه‌های فرش باشیم. در این موارد برای رفع زردی ریشه های فرش باید اطمینان حاصل شود که زردی ایجاد شده از رنگ خود فرش نباشد. در این موارد می‌توانید مقداری شامپو فرش را داخل ظرف مناسبی بریزید و با مقداری آب مخلوط کنید، تا محلول به‌خوبی کف کند. سپس با استفاده از یک پارچه مناسب، برای مثال از جنس کتان را به محلول آغشته کنید و به‌آرامی به ریشه‌های فرش بکشید تا زردی ایجاد شده در ریشه‌های فرش پاک شود.

اگر اطمینان دارید که رنگ ایجاد شده در ریشه فرش، حاصل نخ فرش است و احساس می‌کنید زمینه فرش مات شده است و از شست‌وشوی فرش ماشینی خود ناراضی هستید، در این موارد بهتر است فرش را به قالیشویی داده و شست‌وشو فرش را برعهده قالیشویی بسپارید. برای این‌که به این ویژگی فرش پی ببرید، می‌توانید به‌وسیله یک دستمال مرطوب با رنگ سفید، چند مرتبه به روی فرش کشیده و سپس دستمال را رویت کنید. اگر دستمال رنگ بگیرد می‌توانید به این ویژگی طبیعی فرش پی ببرید. این ویژگی معمولاً در زمانی که برای اولین‌بار فرش موردنظر را می‌خواهید بشویید رخ می‌دهد و یکی از ویژگی‌های طبیعی و عادی فرش می‌باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *