اخبار و مقالات

آشنایی با الیاف فرش ماشینی

آشنایی با الیاف فرش ماشینی

انواع نخ در تولید فرش ماشینی

باتوجه‌به طولانی بودن سابقه تولید فرش در ایران، روند تولید فرش دارای سیری متغیر بوده است. ابتدا فرش‌ها از الیاف پشم تولید می‌گردیدند و کم‌کم با پیشرفت ریسندگی‌ها فرش‌هایی با الیاف اکریلیک، الیاف پلی‌پروپیلن و غیره نیز تولید گردید. در بافت فرش ماشینی سه نوع نخ مختلف تعریف می‌شود که شامل نخ پرز یا خاب، نخ تار و نخ پود است.

نخ خاب:

به گره‌های نخ گفته می‌شود که فرش با آن بافته شده است و به‌وسیله نخ پود، در جای خود ثابت نگه‌داشته می‌شود. نخ خاب سطح کلی فرش را شامل می‌گردد و در برابر پاخوردگی و ساییدگی باید مقاومت داشته باشد.

نخ تار:

به نخ‌هایی که در طول فرش قرار دارند و باعث استقامت و استحکام فرش می‌گردد، نخ تار یا نخ چله گفته می‌شود. جنس نخ تار معمولاً ترکیبی از پلی‌استر و پنبه می‌باشد.

نخ پود:

به نخی که در عرض فرش بکار می‌رود و وظیفه ثابت و مستحکم نگه‌داشتن نخ خاب را دارد، نخ پود می‌گویند. به دلیل اهمیت فراوان نخ در طول عمر فرش از نخ‌های پنبه، کنف و پلی‌پروپیلن به‌عنوان نخ پود استفاده می‌گردد. در بین نخ‌های استفاده شده در فرش ماشینی، نخ اکریلیک به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر کوبیدگی و سایش و همچنین مقاومت در برابر نور و گرما بهترین جنس نخ در فرش ماشینی است. برخلاف آن نخ‌های پلی‌پروپیلن به‌سرعت کوبیده می‌شود و مقاومت کمی دارند؛ بنابراین در حال حاضر بیشترین تقاضا در بازار برای فرش اکریلیک می‌باشد.

نخ اکریلیک:

اکریلیک از الیاف مصنوعی می‌باشد و از پلیمری بنام پلی اکریلونیتریل با میانگین مولکولی در حدود 1900 مونومر واحد تولید شده است. الیاف اکریلیک حالتی شبیه به پشم دارند و به‌خوبی رنگ‌پذیر است، قابلیت شستشو دارد و ضد حساسیت می‌باشد.

نخ پلی‌پروپیلن:

این نوع نخ از الیاف مصنوعی است که به شکل BCF و فلامینت در فرش بکار می‌رود. نخ پلی‌پروپیلن دارای برگشت‌پذیری پایین‌تری است ولی به دلیل قیمت مناسب، لطافت و نرمی فراوان و عدم پرز موردتوجه قرار گرفته است.

ریسندگی گروه صنعتی نگین مشهد هلال

یکی از تولیدکنندگان انواع نخ‌های اکریلیک، پلی‌پروپیلن، بی سی اف، مودال و غیره ریسندگی نگین مشهد هلال می‌باشد که دارای واحدهای مختلف تولید، نظارت و کنترل می‌باشد و جزو بزرگ‌ترین واردکنندگان الیاف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *