اخبار و مقالات

آشنایی با الیاف فرش ماشینی

با توجه به طولانی بودن سابقه تولید فرش در ایران ، روند تولید فرش دارای سیری متغییر بوده است. ابتدا فرش ها از الیاف  پشم تولید می گردیدند ولی کم کم با پیشرفت ریسندگی ها فرش هایی با الیاف آکریلیک ، الیاف پلی پروپیلن و … نیز تولید گردید.

انواع نخ در تولید فرش ماشینی

در بافت فرش ماشینی سه نوع نخ مختلف تعریف می شود که شامل نخ پرز یا خاب، نخ تار و نخ پود است.

نخ خاب:

 به گره های نخ گفته می شود که فرش با آن بافته شده است و بوسیله نخ پود در جای خود ثابت نگه داشته می شود. نخ خاب سطح کلی فرش را شامل می گردد و در برابر پاخوردگی و ساییدگی باید مقاومت داشته باشد.

نخ تار:

به نخ هایی که در طول فرش قرار دارند و باعث استقامت و استحکام فرش می گردد نخ تار یا نخ چله گفته می شود. جنس نخ تار معمولا ترکیبی از پلی استر و پنبه می باشد.

نخ پود:

به نخی که در عرض فرش بکار می رود و وظیفه ثابت و مستحکم نگه داشتن نخ خاب را دارد ، نخ پود می گویند و به دلیل اهمیت فراوان آن در طول عمر فرش ، از نخ های پنبه ، کنف و پلی پروپلین به عنوان نخ پود استفاده می گردد.

 

در بین نخ های استفاده شده در فرش ماشینی ، نخ آکریلیک بدلیل داشتن مقاومت بالا در برابر کوبیدگی و سایش و همچنین مقاومت در برابر نور و گرما بهترین جنس نخ در فرش ماشینی است. بر خلاف آن نخ های پلی پروپلین به سرعت کوبیده می شود و مقاومت کمی دارند. بنابراین در حال حاضر بیشترین تقاضا در بازار برای فرش آکریلیک می باشد.

 

نخ اکریلیک:

آکریلیک از الیاف مصنوعی می باشد و از پلیمری بنام پلی اکریلونیتریل با میانگین مولکولی در حدود 1900 مونومر واحد تولید شده است. الیاف آکریلیک حالتی شبیه به پشم دارند و به خوبی رنگ پذیر است، قابلیت شستشو دارد و ضد حساسیت می باشد.

 

نخ پلی پروپلین:

این نوع نخ از الیاف مصنوعی است که به شکل BCF و فلامینت در فرش بکار می رود و دارای برگشت پذیری پایین تری است ولی بدلیل قیمت مناسب لطافت و نرمی فراوان و عدم پرز مورد توجه قرار گرفته است.

ریسندگی گروه صنعتی نگین مشهد هلال:

یکی از تولید کنندگان انواع نخ های آکریلیک ، پلی پروپلین ، بی سی اف ، مودال و … ریسندگی نگین مشهد هلال می باشد که دارای واحد های مختلف تولید ، نظارت و کنترل می باشد و جزء بزرگترین واردکنندگان الیاف می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *