اخبار و مقالات

مزیت نخ هیت ست در فرش ماشینی

اصطلاح هیت ست یا هیت ست شده اساسا مربوط به نخ های به کار رفته در الیاف خاب فرش ماشینی می باشد و به فرآیندی گفته می شود که طی آن بافت درونی نخ بعد از ریسیده شدن با بخار و دما تثبیت می‌شود. این فرایند موجب بالاتر رفتن کیفیت نخ و به تبع آن کیفیت فرش ماشینی می گردد.

امروزه با پيشرفت دستگاه هاي بافندگي نخ هيت ست جايگاه ويژه ای بين توليد كنندگان فرش پيدا كرده است.

اصولاً فرآيند هيت ست و بخاردهي به منظور افزايش كيفيت نخ و نهايتاً فرش ماشيني مي باشد. به تجربه ثابت شده است كه استفاده از نخ هيت ست در يك واحد فرش بافي بين ۵ تا ۱۰ درصد افزايش راندمان توليد داشته كه اين رقم بسيار بالايي در يك دوره مالي شركت خواهد بود.  همان طور كه ذكر شد اين افزايش راندمان به علت رفع بسياري از عيوب نخ در مرحله هيت ست است و اين يكي از دلايل استقبال توليد كنندگان فرش از نخ هيت ست است. هيت ست تقريباً امروز براي ماشين آلات با تكنولوژي بالاي بافندگي فرش يك الزام است. امروزه  سرعت بافت در حال افزايش است و به ويژه در تراكم هاي بالای فرش نخ ها بايد داراي مقاومت در برابر پارگي زيادی باشند تا پارگي بيش از حد توليد را مختل نكند. ‏

از مهمترين خصوصيات نخ اكريليك هيت ست شده مي توان به موارد زير اشاره كرد:

۱- فرش بافته شده با نخ هیت ست شده، پس از شستشو دچار کاهش رنگ نمی شود.
۲- فرش بافته شده با نخ هیت ست شده، پایداری بهتری در مقابل حرارت و نور از خود نشان می دهد.
۳- پرز دهی نخ هیت شده به شدت کم است یعنی فرش پرزدهی نخواهد داشت و همین امر باعث زیبایی همیشگی فرش و همچنین باعث عدم بروز آلرژی یا حساسیت های گوناگون برای گروه های مستعد بیماری می باشد.
۴- هیت ست شدن باعث قوی شدن ساختار نخ می گردد و به همین علت در فرآیند های مختلف بافت از خود پارگی کمتری بروز می دهد که همین امر باعث بافت فرش با کیفیت تری می شود.
۵- در فرایند هیت ست شدن نخ، تاب نخ ثبات بالاتری پیدا می‌کند و لذا الیاف در ساختار نخ بیشتر درگیر میگردد. این امر با دوام و ماندگاری فرش رابطه مستقیم خواهد داشت

بطور كلي ماشين آلات هيت ست با استفاده از بخار آب بعنوان واسطه حرارتي عمل هيت ست را بدون آسيب رساندن به نخ در دو نوع مخصوص نخ اكريليك ويا كليه نخهاي مصنوعي انجام می دهند.

در ماشين هيت ست به طور متوسط ۲۴ تا ۴۸ سر نخ  در قفسه( كريل) به ماشين تغذيه مي شود. اصولاً فرآيند بخار دهي نخ هاي اكريليك يك فرآيند ضروري جهت بافت فرش ماشيني باكيفيت بالا مي باشد. بخار دهي باعث ايجاد مقاومت بالا در برابر پارگي، استحكام ابعادي بالا، كاهش پرزهاي سطحي و در نتيجه پرز دهي نخ، قابليت جذب رنگ زياد، حجيم شدن نخ و ايجاد يك سطح كاملاً يكنواخت با زيردست نرم مي شود.

در كنار كريل تغذيه يك كريل رزرو هم وجود دارد كه در هنگام اتمام بوبين اول پروسه توليد دچار توقف نگردد.

نخ ها پس از عبور از واحدPre Feeding‏  وارد سيستمي مي شوند كه به كلاف كن معروف است در اين بخش نخ ها به صورت حلقه هايي ممتد بر روي يكديگر و بر روي يك تسمه نقاله پهن مي شوند. در مدلهاي جديد ماشين آلات هيت ست جهت افزايش توليد پهناي تسمه نقاله هدايت كننده نخ ها افزايش يافته است.

معمولاً توليد ماشين هيت ست بين ۳ تا ۱۲ تن در روزبسته به نوع نخ ، كيفيت نخ، نمره نخ متغير است.

سپس نخ ها از روي تسمه نقاله وارد ناحيه بخار دهي مي شوند‎. نخ ها پس از خروج از هد هاي بخار، وارد خشك كن و بعد نيز خنك كننده مي شوند. از آنجايي كه اكريليك قابليت جذب رطوبت دارد وجود اين مرحله ضروري است. سپس سرنخها وارد بخش كنترل الكترونيكي مي شوند و از آنجا به واحد پيچش هدايت مي شوند. قبل از اين واحد انبارك نخ (آكومولاتور) قرار دارند كه جهت جلوگيري از توقف خط مورد مصرف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *