اخبار و مقالات

درباره گبه ماشینی

گبه چیست؟

گبه انواعی از زیرانداز می باشد و همچون فرش ارزش هنری بالایی دارد به طوری که امروزه در همه جای دنیا نظر طرفداران زیادی را به خود جلب کرده، برخی از محققان دلیل نامگذاری این قالیچه با عنوان گبه را ضخیم بودن و کاربرد آن در حفاظت نسبت به عوامل مختلفی چون سرما می دانند. تاجران فرش موقع تقسیم بندی قالی ، فرش گبه را به عنوان قالی حساب نمی کنند ولی آن را یکی از انواع فرش می دانند شاید به دلیل کلفتی پرز و طول گره نسبت طول گره قالی که در گبه فرش ضخیم تر است.فرش های گبه هنر دست عشایر بوده (البته امروزه گبه ماشینی در کارگاه های فرشی شهری بافته می شود.) گبه های سنتی نقشه ندارد و طرح های آن ذهنی است یعنی بافنده با دیدن منظره ای یا حیوان، آن را دیده در ذهن خود ثبت کرده و سپس آن را می بافد.

می توان گفت تاریخچه پیدایش و تولید گبه به زمان انسان‌های اولیه برمی گردد چرا که آن ها در ابتدا از پوست حیوانات مختلف به عنوان زیرانداز خود استفاده می‌کردند و به مرور زمان و با کسب تجارب توانستند از پشم حیوانات اهلی نخستین زیراندازهای تار و پودی را تولید کنند که یکی از آنها گبه فرش می باشد.

 

گبه ساده چیست

گبه دست بافت و گبه بافی

گبه دارای پرز های بلند است که روی دار های افقی زمینی بافته می شود جنس این دار ها چوبی یا فلزی است و شامل چاقو ، قیچی و شانه می باشد. جنس نخ گبه معمولا از پشم بز و گوسفند است که طرح خاصی ندارد و طرح های آن به صورت ذهنی و خلاقانه بافته می شود. این طرح ها ذهنی معمولا ساده هستند و به الگوی ذهنی بافنده بستگی دارد. گبه دوزی در ابتدا صرفا جهت استفاده شخصی به مصرف می رسید یعنی عشایر از آن در خیمه های خود استفاده می کردند و جنبه صادرات بر خلاف گلیم فرش نداشته است ، به همین علت در طرح های گبه دستبافت محدودیتی وجود نداشت و بافندگان در انتخاب طرح  آن هم به صورت ذهنی آزادی عمل داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *