اخبار و مقالات

راهنمای جامع خرید فرش

خرید فرش ماشینی مناسب

در این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه بهترین سایز فرش را برای محیط منزل خود انتخاب نمایید، بهترین مواد به کار رفته در فرش چه نوع الیافی است و فرق بین انواع فرش‌های ماشینی از لحاظ شانه و تراکم چیست؟ یک فرش عالی علاوه بر این‌که یک تم رنگی و الگو به محیط می‌افزاید، از نظر بصری نیز به تعریف یک فضا کمک می‌کند و همچنین باعث محافظت از کف و کاهش و جذب سروصدا و نرمی زیر پا می‌شود.

آیا می‌خواهید که از خرید فرش ماشینی خود بیشترین بهره را ببرید و هم‌زمان به سبک و دیزاین منزل خود نیز توجه کنید؟ پس با ما همراه باشید، چراکه این راهنمای خرید به‌عنوان نقطه شروع برای خرید بهترین فرش برای منزل شما است.

راهنمای انتخاب سایز فرش

سایزهای استاندارد برای خرید فرش ماشینی و راهنمای انتخاب آن

اندازه و ابعاد مناسب فرش

ابعاد مناسب فرش توسط چندین عامل تعیین می‌شود: ابعاد کلی اتاق، مبلمان قرار داده شده در آن، نوع دکوراسیون و ظاهری که می‌خواهید به دست آورید. در اینجا چند قانون کلی وجود دارد که به شما در انتخاب و سایز و اندازه مناسب قالی ماشینی کمک می‌کند. در فضای خانه، یک فرش باید زیر میز و در مرکز قرار بگیرد و با درنظرگرفتن چیدمان مبلمان انتخاب شود. مبلمان اتاق نشیمن را می‌توان به روش‌های مختلفی قرار داد: چهارپایه مبلمان روی فرش، کامل بیرون از فرش یا دو پایه جلویی روی قالی قرار بگیرد.

سایزهای استاندارد برای خرید فرش ماشینی شامل فرش 12 متری با عرض 3 متر و طول 4 متر، فرش 9 متری با عرض 2.5 و طول 3.5 متر و فرش 6 متری با عرض 2 متر و طول 3 متر است. البته فرش‌های ماشینی در سایزهای کوچک‌تر شامل قالیچه 2.25*1.5، قالیچه 1.5*1، کناره 4*1، کناره 3*1، کناره 2*1 و پادری 80*50 نیز بافت می‌شود که بیشتر برای فرش آشپزخانه، فرش اتاق‌خواب و فرش راهروها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

یک اشتباه رایج خرید فرش؛ سایز کوچک است، بنابراین اگر مطمئن نیستید پیشنهاد می‌کنیم سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید. برای فضای ناهارخوری نیز جهت جلوگیری از تکان خوردن صندلی‌ها روی یک سطح ناهموار، فرش زیر میز ناهارخوری شما باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند مسیری که صندلی‌های غذاخوری هنگام نشستن افراد از میز به عقب رانده می‌شود را در بربگیرد. برای یافتن اندازه ایده‌آل، حدود 1 متر به طول و عرض میز خود اضافه نمایید.

سایز فرش ماشینی فضای ناهارخوری

برای یافتن اندازه ایده‌آل، حدود 1 متر به طول و عرض میز خود اضافه نمایید.

برای فرش اتاق‌خواب معمولاً خرید فرش‌های 6 متری و 4 متری پیشنهاد می‌شود و بهتر است که به‌اندازه 50 تا 60 سانتی‌متر فراتر از هر طرف تخت قرار گیرد تا هر روز صبح به پاهای خود این امکان را بدهید تا روی سطح نرم قرار بگیرند. برای اتاق‌خواب انواع فرش‌های وینتیج و گبه‌های ماشینی وجود دارد که می‌توانید باتوجه‌به نوع دیزاین اتاق، طرح موردنظر خود را انتخاب نمایید.

نوع بافت فرش

نوع بافت فرش مورداستفاده شما، از احساس و راحتی زیر پا گرفته تا دوام و چگونگی فرسودگی آن در طول زمان را تعیین می‌کند و توجه به آن در خرید فرش بسیار با اهمیت است. در زیر خلاصه‌ای از رایج‌ترین تکنیک‌های قالی‌بافی و جوانب مثبت و منفی هر یک از آن‌ها آورده شده است.

  • فرش دستباف: این یک روش بافت با دست و بسیار زمان‌بر است. در این روش الیاف فرش با دست بر روی دستگاه بافندگی گره می‌خورد و به دلیل اصالت و دست‌ساز بودن آن و همچنین استفاده از الیاف طبیعی پشم و کرک، از قیمت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد و انتخاب عالی برای استفاده در هر جای خانه است.
  • فرش ماشینی: فرش‌های ماشینی همان گونه که از اسم آن مشخص است، توسط ماشین‌های بافندگی بافته می‌شوند. از آن جا که این دستگاه‌های بافندگی رایانه‌ای است، فرش‌های بافته شده دارای الگوهای دقیق و کیفیت مطلوبی هستند و همچنین از لحاظ قیمتی بسیار مناسب‌تر از فرش‌های دستباف می‌باشند. فرش ماشینی به دلیل این‌که اکثر آن‌ها با الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند، به طور معمول مقاومت زیادی در برابر لکه و کثیفی ایجاد می‌کنند.

جنس و نوع الیاف فرش

نوع مواد تشکیل‌دهنده فرش در دوام، نرمی، مقاومت در برابر لکه، آنتی‌باکتریال و بدون پرز بودن و از همه مهم‌تر در قیمت فرش تأثیرگذار است. در هنگام خرید فرش با توجه به نیاز خود از فرش، جنس و نوع الیاف به‌کاررفته در آن را مدنظر قرار دهید.

  • فرش پشمی: پشم بهترین الیاف مورداستفاده در بافت فرش است. فرش‌های پشمی از دوام بسیار بالا و نرمی و لطافت قابل قبولی برخوردار هستند. فرش‌های پشمی خاصیت عایق‌بندی خوبی دارند و تنها عیب آن‌ها، قیمت گران آن می‌باشد.
  • فرش ابریشمی: فرش‌های ابریشم یک انتخاب لوکس و گران‌قیمت هستند که نرمی و لطافت فوق‌العاده و ظرافت بالایی دارند. فرش‌های ابریشمی نسبت به فرش‌های پشمی ظریف‌تر بوده و به رطوبت حساس هستند و گزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای نمی‌باشند.
  • فرش از جنس الیاف طبیعی: فرش‌های الیاف طبیعی از موادی مانند جوت، بامبو و پنبه تولید می‌شوند. فرش‌های ماشینی بافته شده با جوت از بافتی زبر و مستحکم تشکیل شده‌اند که می‌تواند زیر پا خیلی نرم نباشند، درحالی‌که فرش‌های با الیاف بامبو نرم‌تر هستند. فرش‌های الیاف طبیعی در اتاق‌هایی که احتمال لکه‌دار شدن آن‌ها کم است بهترین عملکرد را دارند، زیرا تمیزکردن آن‌ها کمی دشوار است.
  • فرش الیاف مصنوعی: این‌گونه فرش‌ها از الیاف اکریلیک، پلی‌پروپیلن و پلی‌استر تولید می‌شوند و تقریباً برای هر فضا و مکانی قابل‌استفاده هستند. فواید الیاف مصنوعی بسیار زیاد است و شامل پاک شدن بهتر لکه‌ها، مراقبت آسان، مقاومت بالای آن به‌خصوص الیاف اکریلیک و از همه مهم‌تر قیمت مقرون‌به‌صرفه آن‌ها نسبت به الیافی همچون پشم و الیاف طبیعی می‌باشد.

شانه و تراکم فرش

فرش‌های ماشینی دارای شانه و تراکم‌های متفاوتی هستند که با توجه به نوع شانه و تراکم آن ها، دارای مزایا و معایبی می‌باشند. شانه عبارت است از تعداد گره در یک متر از عرض فرش و تراکم تعداد گره در یک متر از طول فرش. هر چه شانه و تراکم بالاتر باشند، تعداد گره بیشتر بوده در نتیجه نخ به‌کاررفته در فرش ظریف‌تر و قطر فرش کمتر می‌باشد. در ادامه، شانه و تراکم فرش‌های ماشینی ذکر شده است که در هنگام خرید فرش می‌تواند کمک‌کننده باشد.

فرش 500 شانه تراکم 1500، فرش 700 شانه تراکم 2550، فرش 1000 شانه تراکم 3000، فرش 1200 شانه تراکم 3600، فرش 1500 شانه تراکم 4500 از جمله شانه و تراکم‌های استاندارد فرش می‌باشد. فرش‌های با شانه و تراکم پایین مانند فرش‌های 500 شانه و 700 شانه دارای قطر زیادی هستند و از راحتی بیشتری برای نشستن و راه‌رفتن برخوردارند. اما در عوض به دلیل تراکم پایین، ریزنقش نبوده و نقشه‌های آن به زیبایی فرش‌های تراکم بالا نیست.

فرش‌های 1500 شانه و 1200 شانه برخلاف فرش‌های 500 شانه نازک‌تر و ظریف‌تر می‌باشند و دارای نقشه‌های ریزنقش و زیبایی هستند. برخلاف باور عموم شانه و تراکم تأثیری بر کیفیت فرش ندارد و همان‌طور که گفته شد، شانه و تراکم بالا سبب ظرافت و ریز نقشی فرش می‌شود. کیفیت و دوام فرش، رابطه مستقیمی با الیاف به‌کاررفته در فرش و نوع تکنولوژی بافت فرش دارد.

انواع فرش‌های ماشینی

فرش‌های ماشینی در انواع گوناگونی تولید و بافته می‌شوند. با مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی، فرش‌های ماشینی با طرح و نقش‌های متفاوت توانسته است تا حدودی نیاز افراد به انواع متفاوت فرش را برطرف نماید. فرش ماشینی وینتیج، گبه ماشینی، گلیم، فرش عروسکی، فرش کلاسیک، فرش مدرن و غیره برخی از گونه‌های فرش ماشینی است که طرفداران زیادی دارد.

  • فرش وینتیج: گونه‌ای از فرش‌های ماشینی است که برگرفته از طرح‌های قدیمی و کهنه‌نما می‌باشد و با انواع دکوراسیون و دیزاین‌ها قابل ست شدن است.
  • گبه ماشینی: گبه‌ها دارای طرح‌های سنتی و عشایری بوده و بیشتر برای اتاق‌خواب و آشپزخانه مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  • گلیم ماشینی: گلیم‌ها برخلاف فرش، فاقد خاب بوده و به‌صورت مسطح می‌باشد که سبب سبک بودن و شستشوی راحت‌تر آن‌ها می‌شود و بهترین گزینه برای فرش آشپزخانه و راه‌پله‌ها است.

منبع: joss&main

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *