اخبار و مقالات

راهنمای جامع خرید و انتخاب فرش

خرید فرش ماشینی مناسب

فرش کالایی نیست که بتوان آن را زود به زود عوض کرد و در انتخاب آن باید دقت کافی داشت پس میطلبه که قبل از خرید با خواندن راهنمای خرید فرش و انتخاب آن، در خرید خود انتخاب درستی داشته باشید. در مقاله راهنمای خرید فرش به شما می‌گوییم که چگونه بهترین سایز فرش را برای محیط منزل خود انتخاب نمایید، بهترین مواد به کار رفته در فرش چه نوع الیافی است و فرق بین انواع فرش‌های ماشینی از لحاظ شانه و تراکم چیست؟

یک فرش عالی علاوه بر این‌که یک تم رنگی و الگو به محیط می‌افزاید، از نظر بصری نیز به تعریف یک فضا کمک می‌کند و همچنین باعث محافظت از کف و کاهش و جذب سروصدا و نرمی زیر پا می‌شود.

آیا می‌خواهید که از خرید فرش ماشینی خود بیشترین بهره را ببرید و هم‌زمان به سبک و دیزاین منزل خود نیز توجه کنید؟ پس با ما همراه باشید، چراکه این راهنمای خرید به‌عنوان نقطه شروع برای خرید بهترین فرش برای منزل شما است.

راهنمای انتخاب سایز فرش

سایزهای استاندارد برای خرید فرش ماشینی و راهنمای انتخاب آن

راهنمای خرید فرش و انتخاب سایز فرش، اندازه و ابعاد مناسب

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب فرش ماشینی سایز و ابعاد فرش ماشینی است که نقش به سزایی در فضا و سبک دکوراسیون منزل شما دارد. فرش‌های ماشینی در سایزهای استاندارد 12 متری، 9 متری، 6 متری، 4 متری و غیره بافت می‌شود و شما باید انتخاب کنید که چه سایزی مناسب دکوراسیون و نوع دیزاین منزل شما می‌باشد. برعکس تصور خریداران فرش ماشینی که توقع دارند کاملاً محیط منزل را با فرش پر کنند، اتفاقاً هیچ لزومی وجود ندارد که تمام فضا منزل با فرش ماشینی پر شود. فضا‌های خالی بین مبلمان و فرش و دیوارها باعث زیبایی بیشتری می‌شود.

ابعاد مناسب فرش توسط چندین عامل تعیین می‌شود: ابعاد کلی اتاق، مبلمان قرار داده شده در آن، نوع دکوراسیون و ظاهری که می‌خواهید به دست آورید. در اینجا چند قانون کلی وجود دارد که به شما در انتخاب و سایز و اندازه مناسب قالی ماشینی کمک می‌کند همچنین نکاتی است در راهنمای خرید فرش مناسب. در فضای خانه، یک فرش باید زیر میز و در مرکز قرار بگیرد و با درنظرگرفتن چیدمان مبلمان انتخاب شود. مبلمان اتاق نشیمن را می‌توان به روش‌های مختلفی قرار داد: چهارپایه مبلمان روی فرش، کامل بیرون از فرش یا دو پایه جلویی روی قالی قرار بگیرد.

سایزهای استاندارد برای خرید فرش ماشینی شامل فرش 12 متری با عرض 3 متر و طول 4 متر، فرش 9 متری با عرض 2.5 و طول 3.5 متر و فرش 6 متری با عرض 2 متر و طول 3 متر است. البته فرش‌های ماشینی در سایزهای کوچک‌تر شامل قالیچه 2.25*1.5، قالیچه 1.5*1، کناره 4*1، کناره 3*1، کناره 2*1 و پادری 80*50 نیز بافت می‌شود که بیشتر برای فرش آشپزخانه، فرش اتاق‌خواب و فرش راهروها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

یک اشتباه رایج، خرید فرش سایز کوچک است؛ بنابراین اگر مطمئن نیستید پیشنهاد می‌کنیم سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید که این نکته از مهم‌ترین نکات است که باید در این راهنمای خرید فرش به آن توجه کافی داشته باشید. برای فضای ناهارخوری نیز جهت جلوگیری از تکان خوردن صندلی‌ها روی یک سطح ناهموار، فرش زیر میز ناهارخوری شما باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند مسیری که صندلی‌های غذاخوری هنگام نشستن افراد از میز به عقب رانده می‌شود را در بربگیرد. برای یافتن اندازه ایده‌آل، حدود 1 متر به طول و عرض میز خود اضافه نمایید.

سایز فرش ماشینی فضای ناهارخوری

برای یافتن اندازه ایده‌آل، حدود 1 متر به طول و عرض میز خود اضافه نمایید.

برای فرش اتاق‌خواب معمولاً خرید فرش‌های 6 متری و 4 متری پیشنهاد می‌شود و بهتر است که به‌اندازه 50 تا 60 سانتی‌متر فراتر از هر طرف تخت قرار گیرد تا هر روز صبح به پاهای خود این امکان را بدهید تا روی سطح نرم قرار بگیرند. برای اتاق‌خواب انواع فرش‌های وینتیج و گبه‌های ماشینی وجود دارد که می‌توانید باتوجه‌به نوع دیزاین اتاق، طرح موردنظر خود را انتخاب نمایید.

نوع بافت فرش

یکی از مهم‌ترین نوع بافت فرش مورداستفاده شما، از احساس و راحتی زیر پا گرفته تا دوام و چگونگی فرسودگی آن در طول زمان را تعیین می‌کند و توجه به آن در خرید فرش بسیار با اهمیت است. در زیر خلاصه‌ای از رایج‌ترین تکنیک‌های قالی‌بافی و جوانب مثبت و منفی هر یک از آن‌ها آورده شده است.

 • فرش دستباف: این یک روش بافت با دست و بسیار زمان‌بر است. در این روش الیاف فرش با دست بر روی دستگاه بافندگی گره می‌خورد و به دلیل اصالت و دست‌ساز بودن آن و همچنین استفاده از الیاف طبیعی پشم و کرک، از قیمت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد و انتخاب عالی برای استفاده در هر جای خانه است.
 • فرش ماشینی: فرش‌های ماشینی همان گونه که از اسم آن مشخص است، توسط ماشین‌های بافندگی بافته می‌شوند. از آن جا که این دستگاه‌های بافندگی رایانه‌ای است، فرش‌های بافته شده دارای الگوهای دقیق و کیفیت مطلوبی هستند و همچنین از لحاظ قیمتی بسیار مناسب‌تر از فرش‌های دستباف می‌باشند. فرش ماشینی به دلیل این‌که اکثر آن‌ها با الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند، به طور معمول مقاومت زیادی در برابر لکه و کثیفی ایجاد می‌کنند.

فرش‌های ماشینی خوب و با کیفیت تا سالیان دراز و طولانی ماندگاری دارند و می‌توان از آنها استفاده کرد و برعکس فرش‌های ماشینی بی‌کیفیت، خیلی زود عمر خود را ازدست‌داده و از بین می‌رود. در خرید فرش ماشینی، توجه به کیفیت و برند تولیدکننده فرش بسیار با اهمیت است. در هنگام خرید فرش باید دقت کنید که در بافت فرش موردنظر، از الیاف اکریلیک و مواد اولیه مرغوب به‌کاررفته باشد.

فرش‌های اکریلیک هیت ست شده از بهترین فرش‌های ماشینی تولید شده تا به امروز هستند که از دوام و کارایی بالایی برخوردار هستند. همچنین دستگاه‌های بافت فرش ماشینی نیز در کیفیت فرش ماشینی بسیار مهم است. شرکت‌های مطرحی همچون نگین مشهد هلال از به‌روزترین تکنولوژی‌ها و دستگاه‌های بافت فرش ماشینی استفاده می‌کنند، از جمله دستگاه‌های بافندگی HCPX2 و HCIX2 که از جدیدترین دستگاه‌های بافندگی فرش ماشینی است.

قیمت فرش کاشان فروش فرش از دم قسط خرید فرش 700 شانه

جنس و نوع الیاف در انتخاب فرش

نوع مواد تشکیل‌دهنده فرش در دوام، نرمی، مقاومت در برابر لکه، آنتی‌باکتریال و بدون پرز بودن و از همه مهم‌تر در قیمت فرش تأثیرگذار است. در راهنمای خرید فرش ما سعی داریم به شما بگوییم در هنگام خرید فرش با توجه به نیاز خود از فرش، جنس و نوع الیاف به‌کاررفته در آن را مدنظر قرار دهید.

 • فرش پشمی: پشم بهترین الیاف مورداستفاده در بافت فرش است. فرش‌های پشمی از دوام بسیار بالا و نرمی و لطافت قابل قبولی برخوردار هستند. فرش‌های پشمی خاصیت عایق‌بندی خوبی دارند و تنها عیب آن‌ها، قیمت گران آن می‌باشد.
 • فرش ابریشمی: فرش‌های ابریشم یک انتخاب لوکس و گران‌قیمت هستند که نرمی و لطافت فوق‌العاده و ظرافت بالایی دارند. فرش‌های ابریشمی نسبت به فرش‌های پشمی ظریف‌تر بوده و به رطوبت حساس هستند و گزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای نمی‌باشند.
 • فرش از جنس الیاف طبیعی: فرش‌های الیاف طبیعی از موادی مانند جوت، بامبو و پنبه تولید می‌شوند. فرش‌های ماشینی بافته شده با جوت از بافتی زبر و مستحکم تشکیل شده‌اند که می‌تواند زیر پا خیلی نرم نباشند، درحالی‌که فرش‌های با الیاف بامبو نرم‌تر هستند. فرش‌های الیاف طبیعی در اتاق‌هایی که احتمال لکه‌دار شدن آن‌ها کم است بهترین عملکرد را دارند، زیرا تمیزکردن آن‌ها کمی دشوار است.
 • فرش الیاف مصنوعی: این‌گونه فرش‌ها از الیاف اکریلیک، پلی‌پروپیلن و پلی‌استر تولید می‌شوند و تقریباً برای هر فضا و مکانی قابل‌استفاده هستند. فواید الیاف مصنوعی بسیار زیاد است و شامل پاک شدن بهتر لکه‌ها، مراقبت آسان، مقاومت بالای آن به‌خصوص الیاف اکریلیک و از همه مهم‌تر قیمت مقرون‌به‌صرفه آن‌ها نسبت به الیافی همچون پشم و الیاف طبیعی می‌باشد.

شانه و تراکم فرش

تا اینجای مطلب راهنمای خرید فرش به نکات ارزشمندی اشاره شد یکی از پرسش‌های و نکات حائز اهمیت، شانه و تراکم است. فرش‌های ماشینی دارای شانه و تراکم‌های متفاوتی هستند که با توجه به نوع شانه و تراکم آن ها، دارای مزایا و معایبی می‌باشند.

شانه عبارت است از تعداد گره در یک متر از عرض فرش و تراکم تعداد گره در یک متر از طول فرش. هر چه شانه و تراکم بالاتر باشند، تعداد گره بیشتر بوده در نتیجه نخ به‌کاررفته در فرش ظریف‌تر و قطر فرش کمتر می‌باشد. در ادامه، شانه و تراکم فرش‌های ماشینی ذکر شده است که در هنگام خرید فرش می‌تواند کمک‌کننده باشد. برای اطلاعات بیشتر درمورد شانه و تراکم می‌توانید به مقاله شانه و تراکم فرش چیست؟ مراجعه کنید.

فرش 500 شانه تراکم 1500، فرش 700 شانه تراکم 2550، فرش 1000 شانه تراکم 3000، فرش 1200 شانه تراکم 3600، فرش 1500 شانه تراکم 4500 از جمله شانه و تراکم‌های استاندارد فرش می‌باشد. فرش‌های با شانه و تراکم پایین مانند فرش‌های 500 شانه و 700 شانه دارای قطر زیادی هستند و از راحتی بیشتری برای نشستن و راه‌رفتن برخوردارند. اما در عوض به دلیل تراکم پایین، ریزنقش نبوده و نقشه‌های آن به زیبایی فرش‌های تراکم بالا نیست.

فرش‌های 1500 شانه و 1200 شانه برخلاف فرش‌های 500 شانه نازک‌تر و ظریف‌تر می‌باشند و دارای نقشه‌های ریزنقش و زیبایی هستند. برخلاف باور عموم شانه و تراکم تأثیری بر کیفیت فرش ندارد و همان‌طور که گفته شد، شانه و تراکم بالا سبب ظرافت و ریز نقشی فرش می‌شود. کیفیت و دوام فرش، رابطه مستقیمی با الیاف به‌کاررفته در فرش و نوع تکنولوژی بافت فرش دارد.

انواع فرش‌های ماشینی

نکته‌ای که در ادامه مقاله راهنمای خرید فرش می‌خوانید این است که فرش‌های ماشینی در انواع گوناگونی تولید و بافته می‌شوند. با مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی، فرش‌های ماشینی با طرح و نقش‌های متفاوت توانسته است تا حدودی نیاز افراد به انواع متفاوت فرش را برطرف نماید. فرش ماشینی وینتیج، گبه ماشینی، گلیم، فرش عروسکی، فرش کلاسیک، فرش مدرن و غیره برخی از گونه‌های فرش ماشینی است که طرفداران زیادی دارد. برای مشاهده انواع فرش‌های ماشینی می‌توانید به صفحه فروشگاه اینترنتی فرش نگین مشهد هلال مراجعه کنید.

 • فرش وینتیج: گونه‌ای از فرش‌های ماشینی است که برگرفته از طرح‌های قدیمی و کهنه‌نما می‌باشد و با انواع دکوراسیون و دیزاین‌ها قابل ست شدن است.
 • گبه ماشینی: گبه‌ها دارای طرح‌های سنتی و عشایری بوده و بیشتر برای اتاق‌خواب و آشپزخانه مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • گلیم ماشینی: گلیم‌ها برخلاف فرش، فاقد خاب بوده و به‌صورت مسطح می‌باشد که سبب سبک بودن و شستشوی راحت‌تر آن‌ها می‌شود و بهترین گزینه برای فرش آشپزخانه و راه‌پله‌ها است.

انتخاب بهترین فرش ماشینی از لحاظ قیمت، کیفیت، طرح و رنگ

نکته بسیار مهم دیگری که در راهنمای خرید فرش به آن اشاره داریم؛ انتخاب فرش از لحاظ قیمت، کیفیت، طرح و رنگ است. مارکت فرش ماشینی، از جمله مارکت هایی است که در طی سالیان گذشته هیچ موقع رونق خود را از دست نداده است. بازار فرش ماشینی به‌خاطر تنوع و گستردگی فرش‌های ماشینی عرضه شده در آن، همواره موردتوجه مشتریان فرش ماشینی بوده است و می‌توان گفت تمام افراد برای کف‌پوش مناسب برای محیط منزل خود به سراغ فرش ماشینی به‌عنوان بهترین گزینه می‌روند.

راهنمای انتخاب فرش

آنچه که باید برای خرید و انتخاب یک فرش خوب و باکیفیت بدانید

تا قبل از تولید فرش‌های ماشینی، فقط فرش‌های دستباف در بازار فرش وجود داشت. فرش‌هایی بسیار گران‌قیمت که فقط عده‌ای معدود از ثروتمندان جامعه از پس خرید آن برمی‌آمدند. بقیه اقشار جامعه اکثراً از گلیم و جاجیم به‌عنوان کف‌پوش برای منزل خود استفاده می‌کردند. اولین فرش ماشینی حدود 50 سال قبل تولید شده و رونق گرفت و به‌مرورزمان بازار فرش ماشینی گسترده شد. فرش‌های ماشینی روزبه‌روز مدرن‌تر و جدیدتر شده‌اند و همچنین از لحاظ نقشه و رنگ‌بندی بسیار پیشرفت کردند.

قیمت و خرید فرش ماشینی کاشان

یکی از دغدغه‌های خریداران فرش ماشینی کیفیت و قیمت فرش ماشینی می‌باشد، به‌خصوص در حال حاضر که شرایط اقتصادی جامعه مناسب نیست. فرش‌های ماشینی کاشان با این‌که از لحاظ قیمتی بسیار پایین‌تر از فرش‌های دستباف می‌باشد، اما برای خرید اکثر اقشار جامعه بازهم گران محسوب می‌شوند. این قیمت‌ها موقعی که به‌صورت سنتی فرش ماشینی خود را خرید کنید بیشتر هم می‌شود که به‌خاطر طولانی شدن مسیر عرضه و واسطه‌ها می‌باشد.

جهت خرید فرش ماشینی با قیمت مناسب و به قیمت درب کارخانه، بهتر است از روش‌های آنلاین و یا مستقیم استفاده کرد. خرید فرش ماشینی به‌صورت اینترنتی از شرکت‌های مطرح تولید فرش ماشینی مانند نگین مشهد هلال و یا خرید فرش از درب کارخانه به‌صورت حضوری، از مواردی است که باعث پایین آمدن قیمت فرش ماشینی تا حد زیادی می‌شود.

خرید فرش 1200 شانه قیمت فرش کهنه نما فرش مدرن و فانتزی

طرح و رنگ فرش ماشینی

در راهنمای خرید فرش یک گوشه چشمی به طرح و رنگ فرش ماشینی داشته‌ایم که مطالعه آن خالی از لطف نیست. برای خرید فرش ماشینی بهتر این است که قبل از خرید وسایل و دکوراسیون منزل اول فرش ماشینی را خرید کنید، چرا که ست‌کردن رنگ وسایل با رنگ زمینه به فرش ماشینی به‌مراتب راحت‌تر است.

 • اگر محیط منزل شما از نور و آفتاب کافی برخوردار نمی‌باشد، باید فرش ماشینی را انتخاب کنید که از رنگ زمینه کرم و روشن در زمینه آن استفاده شده باشد که باعث روشنایی بیشتر منزل شما می‌شود.
 • همچنین فرش‌های روشن، فضا و محیط منزل را بزرگ‌تر از چه که هست نشان می‌دهند.
 • اگر فضای اتاق شما بزرگ و خلوت است، باید سعی کنید از فرش‌های زمینه تیره و سرمه‌ای استفاده کنید.
 • همچنین فرش‌هایی که دارای گل‌های شلوغ و ریز هستند، برای محیط‌های بزرگ و خلوت بهترین انتخاب می‌باشند.

خرید بهترین فرش ماشینی

برای خرید بهترین فرش ماشینی؛ باید به چند نکته توجه کنیم. اول این‌که فرشی که برای خرید انتخاب می‌کنیم با چه مواد اولیه‌ای نظیر نخ، چله، جوت و غیره بافته شده است. امروزه با توجه به گسترش شرکت‌های فرش ماشینی، پیداکردن فرش‌های درجه‌یک که با بهترین مواد اولیه و کیفیت بافته شده باشد کاری بسیار دشوار است.

خرید بهترین فرش ماشینی کاشان

خرید بهترین فرش ماشینی

خرید بهترین فرش ماشینی

هنگامی‌که جهت خرید بهترین فرش ماشینی اقدام می‌کنید، می‌توانید گوشه پشت فرش را برگردانده و مارک فرش را نگاه کنید. مارک فرش دارای نام شرکت، درجه کیفیت فرش، علامت استاندارد فرش، شانه و تراکم فرش می‌باشد. بعضی از شرکت‌های تولیدی فرش، دارای سایت اینترنتی نیز می‌باشند.

شما در هنگام مراجعه به فروشگاه و یا نمایشگاه فرش ماشینی موردنظر می‌توانید پس از رویت مارک فرش، به نام شرکت تولیدی فرش موردنظر دستیابی پیدا کنید. حال اگر شرکت فرش تولیدی فرش موردنظر دارای سایت اینترنتی باشد، می‌توانید با جست‌وجوی نام شرکت در موتورهای جست‌وجو به سایت شرکت تولیدی فرش موردنظر مراجعه کرده و در مورد فرش تحقیق کنید و از خصوصیات فرش موردنظر با خبر شوید.

وقتی برای خرید بهترین فرش اقدام می‌کنید، بهتر است به برند فرش و شرکت تولیدکننده نیز توجه به عمل آورید. چراکه یک شرکت با برند معتبر، همواره سعی بر آن دارد تا جایگاه خود را با ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین فرش ماشینی حفظ کند. این‌گونه شرکت‌ها همیشه تلاش می‌کنند اعتماد مشتریان را با ارائه فرش‌های ماشینی با کیفیت جلب نمایند و برای حفظ این جایگاه و اعتماد مشتریان، هیچ‌گاه محصولی ارائه نمی‌دهد که موجب نارضایتی مشتریان شود.

بهترین کیفیت قالی ماشینی

در حال حاضر بهترین کیفیت فرش ماشینی، فرشی است که جنس نخ آن صددرصد اکریلیک باشد. فرش‌های بافته شده از نخ صددرصد اکریلیک، دارای دوام بسیار طولانی نسبت به سایر نخ‌های تولیدی است و با شست‌وشو کیفیت خود را از دست نمی‌دهد. از فرش‌های بافته شده با این نخ‌ها می‌توانید برای سالیان متوالی استفاده کنید.

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید از آن طریق اعتبار شرکت تولیدی فرش موردنظر را بسنجید تا از بهترین فرش خرید کنید، توجه به علامت استاندارد درج شده در مارک پشت فرش می‌باشد. توجه داشته باشید فرشی که انتخاب می‌کنید، حتماً دارای علامت استاندارد باشد.

از موارد دیگری که هنگام خرید فرش ماشینی باید به آن توجه فرمایید تا بهترین فرش را جهت پهن کردن در منزل خود خریداری کنید، توجه به شانه فرش است. در فرش‌های ماشینی هرچه شانه فرش بالاتر باشد کیفیت فرش نیز بیشتر می‌شود و از زیبایی بی‌نظیری برخوردار است، ولی در عوض خاب کم‌تری نسبت به فرش‌های با شانه و تراکم پایین‌تر دارد. در هنگام خرید فرش ماشینی بهتر است این موارد را مدنظر قرار دهید و با توجه به این اطلاعات، فرش موردنظر خود را انتخاب کنید.

برند در خرید فرش ماشینی مناسب

نکته‌ی بعدی که در راهنمای خرید فرش به آن می‌پردازیم و جزء مهم‌ترین فاکتورها است؛ برند فرش است. هنگام انتخاب فرش ماشینی و خرید فرش؛ موردنظر خود علاوه بر طرح و نقشه، دقت به برند فرش ماشینی و شرکت تولیدکننده آن هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

فرش‌های ماشینی کاشان از بهترین فرش‌های تولیدی در جهان است که به‌عنوان کف‌پوش مورداستفاده قرار می‌گیرد. فرش‌های کاشان شامل صدها نوع برند و تولیدکننده می‌باشد که انتخاب یک برند خوب از بین صدها نوع برند فرش ماشینی کار آسانی نیست. انتخاب برند خوب را می‌توان از بین تعداد مشتریان و حجم فروش و صادرات شرکت متوجه شد. فروش بالا و اطمینان خریداران گواهی است که فرش ماشینی از کیفیت بالایی برخوردار است.

نتیجه گیری:

در مقاله راهنمای خرید فرش و انتخاب سایز فرش تمام تلاش خود را کردیم که شما را با خرید و انتخابی درست راهنمایی کنیم؛ در آخر اگر پرسش و یا نظری دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: joss&main

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “راهنمای جامع خرید و انتخاب فرش

 1. سعیده گفت:

  الان پس به نظرتون من بخوام فرش برای پذیرایی مون بخرم فرش 1500 شانه بهتره چون ما روی مبل میشینیم؟

  1. پشتیبانی گفت:

   بله قطعا فرش های 1200 شانه و 1500 شانه جز جدیدترین و ریز نقش ترین فرش های ماشینی هست که میتونه بهترین انتخاب برای فرش پذیرایی باشه.

 2. صفایی گفت:

  لطفا راهنمایی میفرمایید چطوری میتونم به صورت انلاین سفارش فرش بدم؟ ممنونم

  1. پشتیبانی گفت:

   فرشتون رو انتخاب میکنید، براتون پیشفاکتور ارسال میشه واتساپ
   اگر فرشتون نیاز به بافت داشته باشه بیعانه پرداخت میکنید و حدود دو هفته زمان میبره تا بافته بشه
   اگر هم موجود باشه مبلغ شو به حساب شرکت واریز میکنید براتون ارسال میشه

 3. Merhdadkk گفت:

  لطفا میشه فرشه را دید وسفارش داد با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *