اخبار و مقالات

انتخاب فرش مناسب

انتخاب فرش مناسب

نحوه انتخاب فرش خانگی چیست؟

در این مقاله سعی بر این است که راهکارها و روش‌هایی جهت انتخاب فرش ماشینی؛ مناسب برای منزلتان ارائه شود. حین خرید فرش، خیلی از مشتریان عزیز با این پرسش مواجه می‌شوند که چه فرشی به دکوراسیون منزلمان می‌آید که هم از لحاظ رنگ‌بندی و هم از لحاظ دوام به‌صرفه باشد. پس با ما همراه باشید تا پاسخ این سؤالات را دریابید.

اولین قدم برای تهیه فرش مناسب

اولین قدم برای تهیه فرش مناسب این است که کاربرد و استفاده از اتاقی که قرار است فرش در آن انداخته شود را مدنظر قرار دهیم.

  • انتخاب فرش برای پذیرایی: فرشی که در اتاق پذیرایی انداخته می‌شود، به دلیل رفت‌وآمد زیاد باید قابلیت پا خوردن و دوام بالایی داشته باشد. از طرفی چون این فرش در مکانی پهن می‌شود که میهمانان آن را می‌بینند، باید به لحاظ رنگ‌بندی به دکوراسیون منزل بیاید. همچنین فرشی که در اتاق پذیرایی انداخته می‌شود باید مقاوم در برابر نور خورشید و گردوغبار باشد.
  • انتخاب فرش برای اتاق‌خواب: فرشی که در اتاق‌خواب انداخته می‌شود به دلیل اینکه دور از توجه میهمانان است بهتر است جنس لطیفی داشته باشد و رنگ‌های روشن در آن به‌کاررفته باشد، زیرا این اتاق چندان پر رفت‌وآمد نیست.

دومین قدم انتخاب فرش مناسب برای دکوراسیون منزل

توجه به سبک زندگی در انتخاب نوع فرش اهمیت بالایی دارد. مثلاً اگر کودک تازه‌متولدشده یا خانواده پر جمعیتی دارید یا شغلتان به نحوی است که هر روز احتمال کثیف شدن لباس‌هایتان را می‌دهید، بهتر است فرشی انتخاب کنید که نقوش بالا و رنگ تیره داشته باشد. در این صورت کثیفی کمتر نمایان می‌شود و مجبور نخواهد بود که فرش را بیش از یکبار در سال به قالیشویی تحویل دهید. اما اگر سبک زندگی‌تان به‌گونه‌ای است که عادت به رفت‌وآمد و شلوغی ندارید و همچنین در خانواده‌ای کم‌جمعیت هستید، بهتر است فرشی با زمینه‌ای روشن و نقش‌ونگار کم انتخاب کنید.

توجه به محل زندگیتان!

متأسفانه به این نکته کم‌تر توجه می‌شود، ولی این نکته در دوام و قوام فرش از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلاً اگر منزلتان در شهری شلوغ مثل تهران یا کلان‌شهرهای دیگر می‌باشد، بهتر است از فرش با زمینه روشن خودداری شود. دلیل این توصیه آن است که به دلیل آلودگی هوا، این ذرات به رنگ کرم فرش تأثیر می‌گذارد. این ذرات ابتدا در هوا معلق می‌ماند و سپس به روی فرش می‌نشیند.

پس اگر در شهری زندگی می‌کنید که شاخصه‌های آلودگی هوا بالاست، از فرش با رنگ تیره با نقوش بالا استفاده کنید که اگر این ذرات با فرش برخورد داشته باشد هم چیز زیادی به نظر نرسد. در غیر این صورت می‌توانید از رنگ‌های روشن با نقوش کم استفاده کنید. همچنین اگر در خانه‌های آپارتمانی زندگی می‌کنید، برای شست و شوی فرش مشکلات حمل‌ونقل فرش را در نظر بگیرید.

فرش‌های پشمی قابلیت ماندگاری بالایی دارند و در برابر عوامل محیطی مقاوم می‌باشند، اما باید به این نکته توجه داشت که گردوغبار به‌سختی از آنها جدا می‌شود. نکته آخر این است که دکوراسیون منزل نقش مهمی در انتخاب طرح و رنگ فرش دارد و هر رنگی برای هر دکوراسیونی مناسب نیست. بهترین روش این است فرشی که انتخاب می‌کنیم، تناسب رنگی با مبلمان منزل و پرده‌ها داشته باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *