اخبار و مقالات

رفع بوی بد فرش

رفع بوی بد فرش

بوی بد فرش

فرش ها در اثر عوامل مختلفی بوی نامطبوعی به خود می گیرند. از رطوبت گرفته تا داشتن حیوان خانگی و موارد دیگری که باعث می شوند فرش بوی خوشایندی را به مشام نرساند. اولین راه برای از بین بردن بوی نامطبوع فرش، شست و شوی آن ها می باشد.

دو روش برای رفع بوی بد فرش وجود دارد. روش اول شست و شوی فرش های خود و روش دیگر استفاده از روش های خانگی برای رفع این مشکل است. بهترین روش ممکن این است که می توانید از موادی طبیعی برای از بین بردن بوی بد استفاده کنید که پرهزینه نیز نخواهد بود. اگر بتوانید حدود یک ماه این بوی بد را تحمل کنید خود به خود از بین می رود اما راه های دیگری هم وجود دارد که سریع تر موجب از بین رفتن این بو می شود. در ادامه به رفع بوی بد فرش می پردازیم:

بوی بد  فرش دستباف

محصولات فرش دستباف به علت الیاف طبیعی که در آن به کار رفته شده است برای برخی از افراد ممکن است دارای بوی نامطبوعی باشد. که برای رفع کردن بوی بد آن می توانید از گیاهانی همچون اسطوخودوس استفاده کنید که بوی بد آن سریع از بین می رود و فضای آرامش بخشی را در خانه برای شما ایجاد می کند.

1. رفع و علت بوی بد فرش بعد ازشستن

فرش ماشینی به علت جذب رطوبت بوی بدی  بعد از شست و شو به خود خواهد گرفت افرادی که به این موضوع حساس هستند می توانند برای رفع بوی بد فرش خود مراحل زیر را طی کنند:

الف- محلی که دارای بوی نامطبوع می باشد را پیدا کنید و در صورتی که محل خیس باشد آن جا را خشک نمایید و بر روی آن جارو دستی و جارو برقی بکشید. توجه داشته باشید که باید در صورتی که گرد و غباری در داخل فرش مانده است خارج بگردد.

ب- مقداری سرکه را با لیوان آب مخلوط کنید (نسبت سرکه به آب باید یک دوم باشد). محلول نهایی را بر روی محلی که دارای بو است اسپری کنید و منتظر بمانید تا خشک شود.

ج- از اسطوخودوس و روغن ضروری برای از بین بردن بوی بد فرش  بعد از شست و شو می توانید کمک بگیرید.

روغن ضروری چیست؟

این روغن ها هنگامی که با اکسیژن تماس پیدا می کنند سریع تبخیر می شود و علت آن است که جز مواد و روغن های فرار است به همین دلیل انتخابی عالی برای از بین بردن بوی ادرار بچه نیز برای شما خواهد بود و لکه هایی که بر روی فرش ایجاد شده است را می تواند خیلی سریع رفع نماید.

روغن ضروری از آن دسته روغن هایی می باشد که فراوان یافت می شود و پس از استفاده اثری از لکه بری آن بر روی فرش نخواهد بود. روغن های ضروری در واقع بیشتر در قسمت های معطر گیاهان مانند پوست، برگ و گل آن به دست می آیند.

2. پاک کردن فرش با استفاده از بوراکس

بوراکس چیست؟

نمک قلیایی تهیه شده است که برای پاک کردن محیط به صورت کاملاً بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد و ماده ای غیر سمی است. بوراکس را نیز می توانید از عطاری ها یا فروشگاه ها تهیه کنید. بوراکس را روی فرش پاشیده و بعد از 30 دقیقه آن را با جاروبرقی جمع کنید. برای اثر بخشی بیشتر می توانید به آن روغن ضروری هم اضافه کنید که رایحه ای خوشبو ایجاد کند.

3. از بین بردن بوی ادرار بچه از فرش

با توجه به زیاد اتفاق افتادن آن برای رفع بوی بد ادرار از روی فرش مراحلی ساده و کارآمد را پیشنهاد می کنیم:

الف- برای از بین بردن بوی ادرار بچه از فرش می توانید در قسمتی که ادرار صورت گرفته مقداری جوش شیرین بریزید.

ب- در صورتی که می خواهید محلول عملکرد بهتر و سریع تری داشته باشد می توانید آن را با آرد ذرت مخلوط کنید و یک محلول عالی برای از بین بردن بوی ادرار کودک استفاده کنید.

ج- برای هر دو روش یعنی استفاده از جوش شیرین به تنهایی و مخلوط جوش شیرین و ذرت باید 24 ساعت صبر کنید. سپس عملیات پاکسازی را انجام دهید.

د- تمیز کردن فرش با سرکه راه  حل دیگری برای رفع این مشکل است. به این صورت که می توانید سرکه را روی فرش اسپری کنید. توجه داشته باشید در هنگام سرکه نباید لکه ای روی فرش وجود داشته باشد زیرا می تواند باعث بدتر شدن لکه روی فرش شما گردد.

4. پاک کردن ادرار سگ از فرش

این مشکل برای آن هایی که حیوان خانگی همچون سگ یا گربه دارند بیشتر مشاهده می شود و برای از بین بردن ادرار حیوانات ما راه ساده ای را برای شما آماده کرده ایم:

الف- آب و سرکه را به اندازه مساوی تقسیم کرده و جایی که در آن ادرار حیوان صورت گرفته بریزید و خیلی سریع یک پارچه بر روی محلی که آب و سرکه را ریخته اید، قرار دهید تا محلول مد نظر شما خیلی زود پاک شود.

ب- بر روی محلی که ادرار حیوان است جوش شیرین بریزید و بعد از آن می توانید یک چهارم پراکسید هیدروژن 3 درصد را با یک قاشق چای خوری ماده شوینده مخلوط کرده و روی جوش شیرینی که در مرحله قبل ریخته اید بریزید.

ج- منتظر بمانید که جای مورد نظر خشک شود. تبریک می گوییم شما توانستید بوی ادرار حیوان را از فرش خود رفع کنید.

5. پاک کردن لکه استفراغ از فرش

همان طور که مشخص است استفراغ دارای بوی بدی می باشد و در صورتی که روی فرش صورت بگیرد بویی زننده به فرش می دهد. برای رفع این مشکل چند راهکار پیشنهاد می کنیم:

الف- استفراغ را تا جایی که امکان دارد به وسیله کاردک تمیز کنید تا جایی که فقط جا و بوی آن روی فرش باقی بماند.

ب- از مواد جذب کننده برای از بین بردن جای استفراغ مانند نمک، ذرت، جوش شیرین  می توانید استفاده کنید و به مدت نیم ساعت باید صبر کنید تا به خوبی استفراغ روی فرش از آن جداسازی شود.

ج- برای بهتر پاک شدن و از بین بردن بو می توانید از شامپو فرش استفاده کنید.

6. پاک کردن لکه شیر از روی فرش

هنگامی که شیر بر روی فرش می ریزد مثل بسیاری از لکه های دیگر اگر سریع پاک شود لکه از روی فرش پاک خواهد شد وحتی فرش بویی نخواهد داد ولی اگر چند روز بر روی فرش باقی بماند به عمق فرش نفوذ می کند. هنگامی که بعد از چند روز شما لکه را از روی فرش پاک می کنید بین تار و پود های فرش در همان نقطه که شیر ریخته شده هنوز هم شیر وجود دارد. این ماندن شیر در بین تار و پود است که سبب می شود فرش بو بگیرد.

هنگامی که شیر بر روی فرش ریخته می شود علاوه بر ظاهر نامناسبی که در فرش ایجاد میکند بوی بدی نیز به فرش می دهد. به همین دلیل به دنبال راهکاری می گردیم که سریعاً فرش را پاک کنیم تا بیشتر از این به عمق فرش نفوذ نکند.

الف- اسفنج یا حوله ای را روی لکه فرش قرار دهید تا رطوبت ناشی از شیر جذب حوله شود. در مرحله بعد دو فنجان آب گرم و یک فنجان صابون مایع را مخلوط کرده و روی محل مورد نظر بریزید سپس مرحله پاکسازی را انجام دهید.

ب- دومین راهکار استفاده از نوشابه است. نوشابه را روی لکه فرش بریزید و اجازه دهید چند دقیقه روی لکه باقی بماند.

ج- آمونیاک

دو فنجان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری آمونیاک ترکیب کنید و روی لکه بریزید و سپس اقدام به شست و شوی فرش کنید.

7. پاک کردن لکه شمع از فرش

روش گرم کردن بهترین روش برای پاک کردن پارافین شمع از روی فرش است. برای این کار می توانید از کاغذ قابل بازیافت، اتو یا سشوار استفاده کنید. کاغذ را روی محل مورد نظر قرار دهید و اتو یا سشوار را روشن کنید و در فاصله مناسب درجه حرارت را تنظیم کنید. کاغذ به طور کامل موم داغ را به خود جذب می کند. پس از اینکه پارافین را پاک کردید باید محلی که بر روی آن لکه ایجاد شده را با آب شست و شو دهید.

اگر شمع شما رنگی بوده و با ریختن پارافین روی فرش لکه رنگی ایجاد شده برای پاک کردن اثر رنگی از تینر استفاده کنید. به این صورت که پارچه ای که به تینر آغشته شده به صورت ضربه ای روی لکه بزنید تا پاک شود.

8.پاک کردن لکه بستنی از فرش

با استفاده از قاشق تا جایی که امکان دارد بستنی را از روی فرش بردارید و سعی کنید به خورد فرش نرود. باقیمانده بستنی را با استفاده از دستمال خیس بردارید. نصف قاشق غذاخوری مایع ظرف شویی را با یک فنجان آب ترکیب کنید. می توانید به جای مایع از خمیر ریش هم استفاده کنید. سپس فرش را با آب بشویید و با فشار دستمال آن را خشک کنید.

توجه داشته باشید که برای پاک کردن لکه بستنی از آب گرم یا دغ استفاده نکنید چون ممکن است باعث شود لکه پاک نشود.

9. پاک کردن چای از فرش

وقتی مایعاتی مانند چای یا قهوه روی فرش میریزد سرعت عمل اهمیت فراوانی دارد. زیرا پاک کردن لکه قدیمی چای از روی فرش کار ساده ای نیست.

الف- درون یک ظرف یک پیمانه جوش شیرین بریزید. یک پارچه تمیز و نرم را خیس کنید و روی جوش شیرین قرار دهید و آن قسمت را با آب سرد شست و شو دهید.

ب- راه دوم استفاده از سرکه سفید برای پاک کردن لکه چای از فرش است.

درون یک کاسه یا فنجان نصف پیمانه سرکه سفید مقطر بریزید و به آن نصف پیمانه آب اضافه کنید و آن را به خوبی با هم ترکیب کنید. ترکیب را روی محل مورد نظر بریزید و آن را با کمک یک پارچه تمیز مالش دهید و محل مورد نظر را به خوبی آبکشی کنید.

10. استفاده از گارانتی خدمات قالیشویی

یک قالیشویی متعهد و منظم همواره پس از شست و شوی فرش معمولاً تا 48 ساعت به شما گارانتی ارائه می دهد. بناراین بهتر است بعد از تحویل فرش حتماً فرش خود را پهن نموده و چنانچه مشکلاتی مانند بوی بد، پارگی، کثیفی، زردی ریشه و… در فرش خود یافتید به قالیشویی اعلام نمایید تا از خدمات گارانتی پس از شست و شوی فرش خود بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *