اخبار و مقالات

رفع بوی بد فرش

رفع بوی بد فرش

راهکارهای خانگی جهت از بین بردن بوی بد فرش

فرش‌ها در اثر عوامل مختلفی بوی نامطبوعی به خود می‌گیرند، از رطوبت گرفته تا داشتن حیوان خانگی و موارد دیگری که باعث می‌شوند فرش بوی خوشایندی را به مشام نرساند. اولین راه برای ازبین‌بردن بوی نامطبوع فرش، شست‌وشوی آن‌ها می‌باشد. دو روش برای رفع بوی بد فرش وجود دارد. روش اول شست‌وشوی فرش‌های خود و روش دیگر استفاده از روش‌های خانگی برای رفع این مشکل است.

بهترین روش ممکن این است که از موادی طبیعی جهت ازبین‌بردن بوی بد استفاده کنید که پرهزینه نیز نخواهد بود. اگر بتوانید حدود یک ماه این بوی بد را تحمل کنید خودبه‌خود از بین می‌رود، اما راه‌های دیگری هم وجود دارد که سریع‌تر موجب ازبین‌رفتن این بو می‌شود. در ادامه به رفع انواع بوی بد فرش می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بوی بد فرش دستباف

محصولات فرش دستباف به علت الیاف طبیعی که در آن به‌کاررفته شده است، برای برخی از افراد ممکن است دارای بوی نامطبوعی باشد. برای رفع بوی بد فرش؛ دستبافت می‌توانید از گیاهانی همچون اسطوخودوس استفاده کنید که بوی بد آن را سریع از بین می‌برد و فضای آرامش بخشی را در خانه برای شما ایجاد می‌کند.

رفع و علت بوی بد فرش بعد از شستن

فرش ماشینی به علت جذب رطوبت، بوی بدی بعد از شست‌وشو به خود خواهد گرفت. افرادی که به این موضوع حساس هستند می‌توانند برای رفع بوی بد فرش خود مراحل زیر را طی کنند:

 • محلی که دارای بوی نامطبوع می‌باشد را پیدا کنید و درصورتی‌که محل خیس باشد آن جا را خشک نمایید و بر روی آن جارو دستی و جاروبرقی بکشید. توجه داشته باشید که باید درصورتی‌که گردوغباری در داخل فرش مانده است، خارج گردد.
 • مقداری سرکه را با لیوان آب مخلوط کنید (نسبت سرکه به آب باید یک‌دوم باشد). محلول نهایی را بر روی محلی که دارای بو است اسپری کنید و منتظر بمانید تا خشک شود.
 • می‌توانید از اسطوخودوس و روغن ضروری برای ازبین‌بردن بوی بد فرش بعد از شست‌وشو کمک بگیرید.

روغن ضروری چیست؟

این روغن‌ها هنگامی‌که با اکسیژن تماس پیدا می‌کنند سریع تبخیر می‌شود. علت آن است که روغن ضروری جزو مواد و روغن‌های فرار است، به همین دلیل انتخابی عالی برای ازبین‌بردن بوی ادرار بچه نیز برای شما خواهد بود و می‌تواند لکه‌هایی که بر روی فرش ایجاد شده است را خیلی سریع رفع نماید. روغن ضروری از آن دسته روغن‌هایی است که فراوان یافت می‌شود و پس از استفاده، اثری از لکه بری آن بر روی فرش نخواهد بود. روغن‌های ضروری در واقع بیشتر در قسمت‌های معطر گیاهان مانند پوست، برگ و گل آن به دست می‌آیند.

پاک کردن فرش با استفاده از بوراکس

بوراکس، نمک قلیایی تهیه شده است که برای پاک‌کردن محیط به‌صورت کاملاً بهداشتی مورداستفاده قرار می‌گیرد و ماده‌ای غیرسمی است. بوراکس را نیز می‌توانید از عطاری‌ها یا فروشگاه‌ها تهیه کنید. بوراکس را روی فرش پاشیده و بعد از 30 دقیقه آن را با جاروبرقی جمع کنید. برای اثربخشی بیشتر می‌توانید به آن روغن ضروری هم اضافه کنید که رایحه‌ای خوشبو ایجاد کند.

از بین بردن بوی ادرار بچه از فرش

باتوجه‌به زیاد اتفاق افتادن این مورد، برای رفع بوی بد ادرار از روی فرش مراحلی ساده و کارآمد را پیشنهاد می‌کنیم:

 • برای ازبین‌بردن بوی ادرار بچه از فرش می‌توانید در قسمتی که ادرار صورت‌گرفته، مقداری جوش شیرین بریزید.
 • درصورتی‌که می‌خواهید محلول عملکرد بهتر و سریع‌تری داشته باشد، می‌توانید آن را با آرد ذرت مخلوط کنید و یک محلول عالی برای ازبین‌بردن بوی ادرار کودک استفاده کنید.
 • برای هر دو روش یعنی استفاده از جوش شیرین به‌تنهایی و مخلوط جوش شیرین و ذرت، باید 24 ساعت صبر کنید و سپس عملیات پاک‌سازی را انجام دهید.
 •  تمیزکردن فرش با سرکه راه‌حل دیگری برای رفع این مشکل است. به این صورت که می‌توانید سرکه را روی فرش اسپری کنید. توجه داشته باشید در هنگام اسپری کردن سرکه نباید لکه‌ای روی فرش وجود داشته باشد، زیرا می‌تواند باعث بدتر شدن لکه روی فرش شما گردد.

پاک کردن ادرار سگ از فرش

این مشکل برای آن‌هایی که حیوان خانگی همچون سگ یا گربه دارند، بیشتر مشاهده می‌شود. برای ازبین‌بردن ادرار حیوانات ما راه ساده‌ای را برای شما آماده کرده‌ایم:

 • آب و سرکه را به‌اندازه مساوی تقسیم کرده و جایی که در آن ادرار حیوان صورت‌گرفته بریزید و خیلی سریع یک‌پارچه بر روی محلی که آب و سرکه را ریخته‌اید قرار دهید تا محلول مدنظر شما خیلی زود پاک شود.
 • بر روی محلی که ادرار حیوان است جوش شیرین بریزید. بعد از آن می‌توانید یک‌چهارم پراکسید هیدروژن 3 درصد را با یک قاشق‌چای‌خوری ماده شوینده مخلوط کرده و روی جوش شیرینی که در مرحله قبل ریخته‌اید بریزید و منتظر بمانید که جای موردنظر خشک شود. تبریک می‌گوییم، شما توانستید بوی ادرار حیوان را از فرش خود رفع کنید.

پاک کردن لکه استفراغ از فرش

همان‌طور که مشخص است استفراغ دارای بوی بدی می‌باشد و درصورتی‌که روی فرش صورت بگیرد، بویی زننده به فرش می‌دهد. برای رفع این مشکل چند راهکار پیشنهاد می‌کنیم:

 1. استفراغ را تا جایی که امکان دارد به‌وسیله کاردک تمیز کنید تا جایی که فقط جا و بوی آن روی فرش باقی بماند.
 2. از مواد جذب‌کننده برای ازبین‌بردن جای استفراغ مانند نمک، ذرت، جوش شیرین می‌توانید استفاده کنید و به مدت نیم ساعت باید صبر کنید تا به‌خوبی استفراغ روی فرش از آن جداسازی شود.
 3. برای بهتر پاک شدن و ازبین‌بردن بو، می‌توانید از شامپو فرش استفاده کنید.

پاک کردن لکه شیر از روی فرش

هنگامی‌که شیر بر روی فرش می‌ریزد مانند بسیاری از لکه‌های دیگر اگر سریع پاک شود، لکه از روی فرش پاک خواهد شد و حتی فرش بویی نخواهد داد. اما اگر چند روز بر روی فرش باقی بماند، به عمق فرش نفوذ می‌کند. هنگامی‌که بعد از چند روز شما لکه را از روی فرش پاک می‌کنید، بین تاروپودهای فرش در همان نقطه که شیر ریخته شده هنوز هم شیر وجود دارد. این ماندن شیر در بین تاروپود است که سبب می‌شود فرش بو بگیرد.

هنگامی‌که شیر بر روی فرش ریخته می‌شود علاوه بر ظاهر نامناسبی که در فرش ایجاد می‌کند، بوی بدی نیز به فرش می‌دهد. به همین دلیل به دنبال راهکاری می‌گردیم که سریعاً فرش را پاک کنیم تا بیشتر از این به عمق فرش نفوذ نکند.

 • اسفنج یا حوله‌ای را روی لکه فرش قرار دهید تا رطوبت ناشی از شیر جذب حوله شود. در مرحله بعد دو فنجان آب گرم و یک فنجان صابون مایع را مخلوط کرده و روی محل موردنظر بریزید، سپس مرحله پاک‌سازی را انجام دهید.
 • دومین راهکار استفاده از نوشابه است. نوشابه را روی لکه فرش بریزید و اجازه دهید چند دقیقه روی لکه باقی بماند.
 • دو فنجان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری آمونیاک ترکیب کنید و روی لکه بریزید و سپس اقدام به شست‌وشوی فرش کنید.
 • مقداری قهوهٔ تازه را روی محل موردنظر بپاشید. هنگامی‌که قهوه مایعات باقیمانده از لکه و بو را جذب کرد، آن را از روی فرش پاک کنید (یک الی دو ساعت اجازه دهید روی فرش بماند.)

“درصورتی‌که از همان ابتدا ماده‌ای که بر روی فرش ریخته را به‌سرعت پاک کنید، دیگر لکه‌ای بر روی فرش باقی نمی‌ماند.”

پاک کردن لکه شمع از فرش

روش گرم کردن، بهترین روش برای پاک‌کردن پارافین شمع از روی فرش است. برای این کار می‌توانید از کاغذ قابل بازیافت، اتو یا سشوار استفاده کنید. کاغذ را روی محل موردنظر قرار دهید و اتو یا سشوار را روشن کنید و در فاصله مناسب، درجه حرارت را تنظیم کنید. کاغذ به طور کامل موم داغ را به خود جذب می‌کند. پس از اینکه پارافین را پاک کردید، باید محلی که بر روی آن لکه ایجاد شده را با آب شست‌وشو دهید.

اگر شمع شما رنگی بوده و با ریختن پارافین روی فرش لکه رنگی ایجاد شده، برای پاک‌کردن اثر رنگی از تینر استفاده کنید. به این صورت که پارچه‌ای که به تینر آغشته شده را به‌صورت ضربه‌ای روی لکه بزنید تا پاک شود.

پاک کردن لکه بستنی از فرش

با استفاده از قاشق، تا جایی که امکان دارد بستنی را از روی فرش بردارید و سعی کنید به خورد فرش نرود. باقیمانده بستنی را با استفاده از دستمال خیس بردارید. نصف قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی را با یک فنجان آب ترکیب کنید. می‌توانید به‌جای مایع ظرف‌شویی از خمیر ریش هم استفاده کنید، سپس فرش را با آب بشویید و با فشار دستمال آن را خشک کنید. توجه داشته باشید که برای پاک‌کردن لکه بستنی از آب گرم یا دغ استفاده نکنید، چون ممکن است باعث شود لکه پاک نشود.

پاک کردن لکه چای از فرش

وقتی مایعاتی مانند چای یا قهوه روی فرش می‌ریزد سرعت عمل اهمیت فراوانی دارد، زیرا پاک‌کردن لکه قدیمی چای از روی فرش کار ساده‌ایی نیست.

 1. درون یک ظرف یک پیمانه جوش شیرین بریزید. یک پارچه تمیز و نرم را خیس کنید و روی جوش شیرین قرار دهید و آن قسمت را با آب سرد شست‌وشو دهید.
 2. راه دوم استفاده از سرکه سفید برای پاک‌کردن لکه چای از فرش است. درون یک کاسه یا فنجان نصف پیمانه سرکه سفید مقطر بریزید و به آن نصف پیمانه آب اضافه کنید و آن را به‌خوبی با هم ترکیب کنید. ترکیب را روی محل موردنظر بریزید و آن را با کمک یک پارچه تمیز مالش دهید و محل موردنظر را به‌خوبی آبکشی کنید.

استفاده از گارانتی خدمات قالیشویی

یک قالیشویی متعهد و منظم همواره پس از شست و شوی فرش معمولاً تا 48 ساعت به شما گارانتی ارائه می‌دهد؛ بنابراین بهتر است بعد از تحویل فرش حتماً فرش خود را پهن نموده و چنانچه مشکلاتی مانند بوی بد، پارگی، کثیفی، زردی ریشه و غیره در فرش خود یافتید به قالیشویی اعلام نمایید تا از خدمات گارانتی پس از شست‌وشوی فرش خود بهره‌مند شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *