اخبار و مقالات

شانه و تراکم فرش چیست؟

شانه و تراکم فرش ماشینی

در این مطلب به توضیحاتی جهت آشنایی شما با مفهوم شانه و تراکم فرش و نحوه چگونگی تشخیص صحت تراکم و شانه در فرش ماشینی می‌پردازیم و به یکی از مهم‌ترین سوال‌ها که “از کجا بفهمیم فرش چند شانه است؟” پاسخ می‌دهیم:

مروری بر مفهوم شانه و تراکم فرش ماشینی

بسیاری از افراد که به ‌تازگی تصمیم به خرید فرش ماشینی برای خانه خود گرفته‌‌اند با شانه تراکم در فرش ماشینی مواجه خواهند شد، ولی اینکه “شانه و تراکم فرش ماشینی چیست؟” را نمی‌دانند. تصور اشتباهی که در بین مردم شکل‌گرفته است این است که هر چه تراکم فرش بیشتر باشد، کیفیت فرش بالاتر می‌باشد. بلعکس همین تفکر نیز بین مردم وجود دارد که هرچه فرش دارای تراکم پایین‌تری باشد، دارای کیفیت پایین‌تری نیز خواهد بود. اما برخلاف این باور غلط، کیفیت فرش ربطی به تراکم و شانه فرش ندارد و تأثیر تراکم بالای فرش بر روی ریزنقشی و زیبایی آن می‌باشد.

هر تخته فرش دارای دو نوع تراکم عرضی (شانه) و تراکم طولی (تراکم) می‌باشد:

شانه فرش چیست؟

تعداد گره در یک متر عرض فرش را شانه فرش گویند که با شانه مشخص می‌شود. به‌عنوان‌ مثال فرش 700 شانه یعنی در هر متر عرض فرش معادل 700 گره بافته شده است. شانه‌های رایج بازار عبارتند از فرش ماشینی 1000 شانه، فرش هزار و دویست شانه، فرش 1500 شانه ماشینی.

تراکم فرش چیست؟

به تعداد گره در یک متر طول فرش را تراکم فرش گویند. مثلاً فرش با تراکم 2550 یعنی در یک متر طول فرش معادل 2550 گره بافته شده است. تراکم‌های رایج در بازار عبارتند از: 2550، 3000، 3600 و 4500 گره. تراکم طولی در روش‌های مختلف بافت فرش ماشینی با همدیگر تفاوت دارد. شانه و تراکم فرش ماشینی به نوع نخ مصرف شده مربوط نمی شود. به عبارتی شانه و تراکم در کیفیت فرش ماشینی تأثیر ندارد.

برای مثال فرش ماشینی 1200 شانه زیبایی بیشتری نسبت به فرش 700 شانه تراکم 2550 دارد اما از ضخامت کمتری نسبت به فرش ماشینی 700 شانه برخوردار است؛ برای اطلاعات بیشتر درمورد فرش 700 شانه می‌توانید به مقاله ویژگی های فرش 700 شانه مراجعه کنید. اکثر خانواده های ایرانی برای منازل خود از فرش 700 شانه کاشان استفاده می کنند و دلیل آن را نرم بودن و به اصطلاح پا خور مناسب داشتن فرش هفتصد شانه می باشد.

فرش ماشینی 700 شانه به دلیل شانه و تراکم پائین تر نسبت به فرش 1000 شانه تراکم 3000، فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 شانه ماشینی تراکم 4500 از خاب و ضخامت بیشتری برخوردار می باشد. به همین دلیل در طول مدتی که مورد استفاده قرار می گیرد، خاب خود را از دست نمی دهد و همچنان بافتی نرم و لطیف خواهد داشت. اما در فرش 1200 شانه به دلیل خاب اولیه کمتر، احساس سفتی و سختی بیشتری را نسبت به فرش ماشینی با تراکم پائین‌تر در زیر پا تجربه خواهید کرد؛ برای اطلاعات بیشتر در مورد فرش‌های 1200 شانه می‌توانید به مطالعه مقاله مزایا و معایب فرش 1200 شانه بپردازید.

اگر قصد خرید فرش ماشینی را دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید فرش را مطالعه نمایید و حتماً از فروشگاه‌ها و برندهای معتبر فرش خود را انتخاب نمایید. تمامی محصولات شرکت فرش نگین مشهد هلال بافته شده با الیاف آکریلیک هیت ست شده می باشد که از الیاف درجه یک می باشد و طی فرآیند هیت ست شدن پرزدهی و حساسیت خود را از دست می دهد. این شرکت تمامی محصولات خود را که دارای نشان ثبت شده استاندارد هستند با ضمانت 36 ماهه به دست شما مشتریان عزیز می سپارد تا این اطمینان را به شما بدهد که فرش ماشینی مرغوب و فرش درجه یک کاشان را تهیه نموده اید.

تراکم فرش ماشینی

بررسی 2 روش تشخیص شانه و تراکم در فرش

روش 1:

جهت تشخیص صحت شانه و تراکم فرش باید تعداد گره‌ها در یک متر مربع از عرض و طول فرش را اندازه‌گیری کنیم. به طور مثال برای صحت تراکم و شانه فرش 700 شانه باید در یک متر مربع از عرض این فرش 700 گره و در یک متر مربع از طول این فرش 2550 گره داشته باشیم.

روش 2:

بدلیل دشواری شمارش در روش اول، می‌توانیم، تعداد گره‌ها را در 1 سانتی‌ متر و یا در 10 سانتی متر اندازه گیری کنیم و تعداد شمارش را در مقیاس متر مربع ضرب کنیم تا تعداد گره ها در یک متر مشخص شود. همچنین بدلیل کوچک شدن مقیاس امکان وجود درصدی از خطا امکان پذیر است و باید آن را در نظر داشت.

نتیجه گیری:

در این مطلب سعی شده به طور خلاصه مفهوم شانه و تراکم در فرش ماشینی توضیح داده شود و نحوه تشخیص صحت آن نیز تشریح شد. در آخر این نکته نیز حائز اهمیت است که برندهای معتبر دارای نشان ثبت شده استاندارد هستند و از ضمانت محصول برخوردار هستند از این جهت دارای شناسنامه فرش معتبر می‌باشند و قابل اعتماد هستند؛ پس در انتخاب فرش به این نکات دقت لازم را داشته باشید.

در صورت داشتن نظر یا سوال در این موضوع می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما درمیان بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *