اخبار و مقالات

شانه و تراکم فرش چیست؟

تفاوت تراکم فرش با شانه فرش

مروری بر مفهوم شانه و تراکم در فرش ماشینی

بسیاری از افراد که به ‌تازگی تصمیم به خرید فرش ماشینی برای خانه خود گرفته‌ اند با شانه و تراکم فرش ماشینی مواجه خواهند شد، ولی اینکه شانه و تراکم فرش ماشینی چیست را نمی‌دانند. تصور اشتباهی که در بین مردم شکل‌گرفته است این است که هر چه تراکم فرش بیشتر باشد، کیفیت فرش بالاتر می‌باشد. بلعکس همین تفکر نیز بین مردم وجود دارد که هرچه فرش دارای تراکم پایین ‌تری باشد، دارای کیفیت پایین‌تری نیز خواهد بود. اما برخلاف این باور غلط، کیفیت فرش ربطی به تراکم و شانه آن ندارد و تأثیر تراکم بالای فرش بر روی ریزنقشی و زیبایی آن می‌باشد.

هر تخته فرش دارای دو نوع تراکم عرضی (شانه) و طولی (تراکم) می‌باشد:

شانه فرش

تعداد گره در یک متر عرض فرش را گویند که با شانه مشخص می‌شود. به‌عنوان‌ مثال فرش 700 شانه یعنی در هر متر عرض فرش معادل 700 گره بافته شده است. شانه‌های رایج بازار عبارتند از فرش ماشینی 1000 شانه، فرش هزار و دویست شانه، فرش 1500 شانه ماشینی.

تراکم طولی فرش

به تعداد گره در یک متر طول فرش را گویند. مثلاً فرش با تراکم 2550 یعنی در یک متر طول فرش معادل 2550 گره بافته شده است. تراکم‌های رایج در بازار عبارتند از: 2550، 3000، 3600 و 4500 گره. تراکم طولی در روش‌های مختلف بافت فرش ماشینی با همدیگر تفاوت دارد. شانه و تراکم فرش ماشینی به نوع نخ مصرف شده مربوط نمی شود. به عبارتی شانه و تراکم در کیفیت فرش ماشینی تأثیر ندارد. برای مثال فرش ماشینی 1200 شانه زیبایی بیشتری نسبت به فرش 700 شانه تراکم 2550 دارد اما از ضخامت کمتری نسبت به فرش ماشینی 700 شانه برخوردار است. اکثر خانواده های ایرانی برای منازل خود از فرش 700 شانه کاشان استفاده می کنند و دلیل آن را نرم بودن و به اصطلاح پا خور مناسب داشتن فرش هفتصد شانه می باشد.

فرش ماشینی 700 شانه به دلیل شانه و تراکم پائین تر نسبت به فرش ماشینی 1000 شانه، فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 شانه ماشینی تراکم 4500 از خاب و ضخامت بیشتری برخوردار می باشد. به همین دلیل در طول مدتی که مورد استفاده قرار می گیرد، خاب خود را از دست نمی دهد و همچنان بافتی نرم و لطیف خواهد داشت. اما در فرش ماشینی هزار و دویست شانه به دلیل خاب اولیه کمتر، احساس سفتی و سختی بیشتری را نسبت به فرش ماشینی با تراکم پائین تر در زیر پا تجربه خواهید کرد.

 

اگر قصد خرید فرش ماشینی را دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید فرش را مطالعه نمایید و حتماً از فروشگاه‌ها و برندهای معتبر فرش خود را انتخاب نمایید.

تمامی محصولات شرکت نگین مشهد هلال بافته شده با الیاف آکریلیک هیت ست شده می باشد که از الیاف درجه یک می باشد و طی فرآیند هیت ست شدن پرزدهی و حساسیت خود را از دست می دهد.

این شرکت تمامی محصولات خود را که دارای نشان ثبت شده استاندارد هستند با ضمانت 36 ماهه به دست شما مشتریان عزیز می سپارد تا این اطمینان را به شما بدهد که فرش ماشینی مرغوب و فرش درجه یک کاشان را تهیه نموده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *