اخبار و مقالات

نکاتی ضروری در خرید فرش

نکات مهم در انتخاب فرش

از نکات مهمی که باید هنگام خرید فرش ماشینی مد نظر قرار دهید این است که، فرش مورد نظر را برای چه مکانی انتخاب می کنید. و فرش مورد نظر را باید متناسب با نوع کاربری مکان مورد نظر انتخاب کنید.

کاربری مکان مورد نظر می تواند متنوع باشد. مثلا وقتی فرش برای اتاق پذیرایی انتخاب می کنید، با فرشی که برای مکان هایی نظیر سالن اجتماعات و جلسات رسمی انتخاب می کنید، یا فرشی که در اتاق خواب کودک پهن می شود، متفاوت است.

ادامه یک سری توضیحات مختصر در مورد نحوه انتخاب فرش با توجه به کاربری مکان های یاد شده ارایه خواهیم کرد.

معمولا برای مکان هایی نظیر سالن اجتماعات و جلسات رسمی از فرش تیره رنگ نظیر دلفیتی و نسکافه ای و سرمه ای استفاده می شود. همچنین از فرش تک رنگ و با طراحی ساده نیز می توان استفاده نمود.

لازم به ذکر است برای خرید فرش اتاق پذیرایی نیز باید به یک سری نکات توجه کنیم.

اول از هر چیز باید به این نکته توجه کنیم که دکوراسون اتاق پذیرایی به چه سبکی است. و با توجه به سبک دکوراسیون فرش مورد نظر را انتخاب کنیم. دکوراسیون منزل دارای انواع سبک های مختلف است. سبک هایی نظیر سنتی، مدرن، فرانسوی، روستیک و…

معمولا برای دکوراسیون سنتی، از طرح های با گل های ریز و برای دکوراسیون مدرن و کلاسیک از طرح های خلوت و ساده استفاده می شود. در این قسمت از مقاله به نکاتی که هنگام خرید فرش اتاق کودک باید رعایت کرد می پردازیم:

معمولا هنگام انتخاب فرش برای اتاق خواب کودک معمولا از فرش های عروسکی و کارتنی خریداری می شود. وبرای اتاق خواب کودک پسر از فرش اتاق کودک پسرانه با رنگ های آبی و نقره ای و برای اتاق خواب کودک دختر از فرش اتاق کودک دخترانه با رنگ های صورتی و قرمز می توان استفاده کرد.

علاوه بر توجه به طرح فرش، و به دلیل حساس بودن پوست کودکان، باید به جنس نخ فرش ماشینی اتاق کودک نیز توجه شود. و فرشی انتخاب شود که فاقد پرزدهی و ضد حساسیت و دارای نرمی و لطافت باشد. همچنین به جنسیت کودک نیز توجه شود. اگر کودک شما دختر است می توانید از فرش صورتی دخترانه، قرمز و… انتخاب کنید و اگر کودک شما پسر است می توانید از فرش پسرانه یا فرش آبی و… انتخاب کنید. رنگ فرش مورد استفاده در اتاق کودک از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. چرا که می تواند در روحیات کودکان شما تاثیر بگذارد. پس باید در انتخاب رنگ فرش اتاق کودک دقت فراوانی به عمل آورد.

اگر به دنبال فرش با کیفیت بالا هستید، و طول عمر فرش ماشینی برای شما مهم است و می خواهید طی سال های متوالی از فرشی که خریداری می کنید استفاده کنید، باید این نکات را نیز هنگام خرید مد نظر قرار دهید که فرشی که خریداری می کنید دارای نخ تمام اکریلیک و با کیفیت باشد. در حال حاضر فرش های درجه یک با نخ های صد در صد اکریلیک بافته می شود. فرش بافته شده با نخ های صد در صد اکریلیک از مزایای بیشتری نسبت به دیگر فرش های بافته شده با نخ های موجود در بازار برخوردار است. از ویژگی های نخ اکریلیک این است که نسبت به نخ های دیگر خیلی دیر تر فرسوده می شود. به طوری که می توانید طی سالیان متوالی از آن استفاده کنید. فرش های بافته شده با نخ های صد در صد اکریلیک، به دلیل شباهتی که نخ های به کار رفته در این فرش ها به پشم دارد به آن پشم مصنوعی نیز می گویند.

فرش اکریلیک دارای مقاومت بیشتری نسبت به فرش های بافته شده با سایر نخ ها در برابر نور آفتاب است. علاوه بر آن بعد از شست و شوی فرش ماشینی، ابعاد فرش ماشینی نیز بدون تغییر باقی می ماند.

در هنگام خرید فرش ماشینی به این نکته نیز توجه کنید که فرشی که خریداری می کنید، دارای نشان استاندارد باشد. البته توجه داشته باشید که علاوه بر علامت استاندارد فرش، شماره ثبت نیز باید پایین علامت استاندارد قابل رویت باشد. شما می توانید با استفاده از شماره ثبت از طریق سایت اینترنتی اداره استاندارد استعلام گرفته و از استاندارد بودن فرش مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.

تفاوت فرش های ماشینی از نظر شانه و تراکم

هرچه شانه و تراکم فرش بیشتر می شود ظرافت و زیبایی آن نیز بیشتر است. پس اگر در انتخاب فرش به دنبال فرش با ظرافت و زیبایی بیشتر هستید، بهترین انتخاب فرش ها 1200 شانه و 1500 شانه هستند و در صورتی که به دنبال فرش با خاب بیشتر هستید فرش 700 شانه و 1000 شانه بهترین انتخاب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *