اخبار و مقالات

فرش کودک و سیسمونی

انتخاب فرش کودک

در این مقاله از سری مقالات ارائه داده شده سعی داریم در مورد فرش کودک که مسئله مهمی در دکوراسیون اتاق کودک می باشد صحبت کنیم. همانطور که می دانیم شخصیت کودکان در این دنیای مدرن خیلی سریع شکل می گیرد. هر کنش و واکنش محیطی روی شخصیت کودک دلبندمان تاثیر می گذارد، خب طبیعی است که روحیات خلقی بچه ابتدا در خانواده شکل می گیرد، بچه ها در کودکی یادگیری سریعی دارند. چنانچه امیر مومنان علی (ع) می فرمایند: العِلمُ فی الصَغَر کَالنَّقشُ بِالحَجَر. علم در کودکی مانند حکاکی روی سنگ است. (بحارالانوار ج1 ص224)

همانطور که گفتیم شخصیت کودکان ابتدا در خانواده شکل می گیرد پس برای فرزندمان باید محیطی مناسب فراهم کنیم. محیطی که با روحیات کودکان سازگاری داشته باشد، به همین دلیل توصیه می شود که برای کودک خود یک اتاق جداگانه در نظر بگیرید، البته این کار فواید زیادی هم دارد که یکی از آنها استقلال دادن به کودک در همان اوایل زندگی است. اتاقی که برای کودک انتخاب می کنیم بسیار مهم است، این اتق نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشد همچنین مختصات این اتاق در نقطه ای از خانه باشد که در مواقع لزوم دسترسی به کودک به سهولت فراهم گردد. توصیه ما این است که اتاق کودک در کنار یا روبه روی اتاق پدر و مادر باشد. سیستم سرمایشی و گرمایشی اتاق کودک مهم است و یکی از مهم ترین نکاتی که توجه به آن ضروری است تزئینات اتاق کودک می باشد. تزئینات و رنگ اتاق کودک انتخاب بسیار مهمی است که اکثر والدین در انتخاب و چیدمان آن با سردرگمی مواجه می شوند. بهتر است که برای اتاق نوزادان از رنگ های ملایم و برای اتاق کودکان و نوجوانان از رنگ های شاد استفاده شود. نیازی نیست که در هر دوره از رشد و نمو فرزندمان اتاقش را عوض کنیم بلکه با تغییر کاغذ دیواری میتوان این کار را با هزینه خیلی کمتری انجام داد. اتاق فرزندمان برخلاف اتاق های دیگر کاربرد دیگری نیز برای او دارد یعنی علاوه بر استراحت شامل مطالعه و بازی نیز می باشد. به صورت کلی اتاق کودک، قلمرویی برای زندگی و استقلال کودک می باشد. استفاده از رنگ های ملایم در اتاق کودک باعث ایجاد فضای آرامش بخش واستفاده از رنگ های تند باعث ایجاد فضای شاد می شود. نکته دیگر این است که سعی کنید اتاق کودک را با اسباب بازی های زیاد شلوغ نکنید و در همان ابتدا نظم در اتاق کودک رعایت شود تا کودک نظم را در همان اوایل یاد بگیرد همچنین سعی کنید نظافت اتاق کودک توسط خودش انجام شود و شما نظاره گر باشید.

انواع مدل های فرش کودکانه:

گستردگی مدل های فرش کودک بسیار زیاد است نکته مهم اینکه بهتر است طرح های این فرش ها با سن کودک هماهنگ باشد به عنوان مثال مدل فرش اتاق نوجوان با مدل فرش اتاق نوزاد متفاوت است و همچنین مدل فرش برای اتاق پسرانه با مدل فرش برای اتاق دخترانه متفاوت است. پس جنسیت و سن فرزندمان را حین انتخاب فرش مدّ نظر قرار دهید. اگر فرزند شما در سنی است که می تواند شما در انتخاب فرش اتاقش راهنمایی کند، حتما نظر او را در انتخاب فرش مدّ نظر قرار دهید زیرا اگر فرزندتان فرش اتاقش را دوست نداشته باشد به مرور زمان در اتاقش به او احساس کسلی دست می دهد. فرش کودکانه دارای تنوع مختلفی است که این طرح علاوه بر سن و جنسیت فرزند باید متناسب با دکوراسیون اتاق نیز باشد. فرش های فانتزی کودک به دلیل دارا بودن پرز های بلند برای کودکانی که چهار دست و پا راه می روند بسیار مناسب است و مانع از زخمی شدن زنوان کودک حین چهار دست و پا راه رفتن می شود.

مدل فرش کودک دخترانه:

همانطور که بیان کردیم جنسیت کودک در حین خرید فرش مهم است بهتر است به این نکات حین خرید سیسمونی توجه شود. برای اتاق دختر، فرش با طرح های دخترانه و رنگ های گرم مناسب می باشد. رنگ هایی که در اتاق دخترانه استفاده می شود عبارتنداز: قرمز، زرد، نارنجی، صورتی و … همچنین باید دیوار ها، روتختی و پرده ها را در زمان انتخاب فرش درنظر بگیرید.

مدل فرش کودک پسرانه:

مدل هایی که برای اتاق پسرانه مناسب است بهتر است طرح های ماشینی یا انیمیشنی پسرانه باشد. رنگ هایی که برای اتاق پسران مناسب است عبارتنداز: سرمه ای، آبی، سبز، خاکستری، فیلی، بنفش و …

برای جذابیت اتاق کودک بهتر است فرش هایی انتخاب کنید که در آن ها طرح های هندسی به کار رفته باشد  مانند دایره، مستطیل، مربع و … اما بهتر است که شکل مثلث در آن استفاده نشده باشد زیرا از نظر روان شناسی این شکل برای کودک مناسب نیست، اما مربع در نظم دهی به کودک کمک می کند و دایره به دلیل انحنای آن حس آرامش در کودک ایجاد می کند.

همچنین می توان از طرح هایی استفاده کرد که دارای طرح های خلاقانه باشد مانند طرح پازل، مارپله، لی لی و … این طرح ها برای کودکان 4 سال به بالا مناسب است و خلاقیت کودک را افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *