اخبار و مقالات

فرش کودک و سیسمونی

انتخاب فرش کودک

آشنایی با مدل‌های فرش کودک و راهنمای انتخاب آن

در این مقاله از سری مقالات ارائه داده شده، سعی داریم در مورد فرش کودک که مسئله مهمی در دکوراسیون اتاق کودک می‌باشد صحبت کنیم. همان‌طور که می‌دانید شخصیت کودکان در این دنیای مدرن خیلی سریع شکل می‌گیرد و هر کنش و واکنش محیطی، بر روی شخصیت کودک دلبندمان تأثیر می‌گذارد. طبیعی است که روحیات خلقی بچه ابتدا در خانواده شکل می‌گیرد و بچه‌ها در کودکی یادگیری سریعی دارند. چنانچه امیرمؤمنان علی (ع) می‌فرمایند: العِلمُ فی الصَغَر کَالنَّقشُ بِالحَجَر. علم در کودکی مانند حکاکی روی سنگ است. (بحارالانوار ج1 ص224)

همان‌طور که گفتیم شخصیت کودکان ابتدا در خانواده شکل می‌گیرد، پس برای فرزندمان باید محیطی فراهم کنیم که با روحیات کودکان سازگاری داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای کودک خود، یک اتاق جداگانه در نظر بگیرید. البته این کار فواید زیادی هم دارد که یکی از آنها، استقلال دادن به کودک در همان اوایل زندگی است. اتاقی که برای کودک انتخاب می‌کنیم بسیار مهم است. این اتاق باید نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشد، همچنین مختصات این اتاق در نقطه‌ای از خانه باشد که در مواقع لزوم دسترسی به کودک به‌سهولت فراهم گردد.

توصیه ما این است که اتاق کودک در کنار یا روبه روی اتاق پدر و مادر باشد. سیستم سرمایشی و گرمایشی اتاق کودک مهم است و یکی از مهم‌ترین نکاتی که توجه به آن ضروری است، تزئینات اتاق کودک می‌باشد. تزئینات و رنگ اتاق کودک انتخاب بسیار مهمی است که اکثر والدین در انتخاب و چیدمان آن، با سردرگمی مواجه می‌شوند. بهتر است که برای اتاق نوزادان از رنگ‌های ملایم و برای اتاق کودکان و نوجوانان از رنگ‌های شاد استفاده شود.

نیازی نیست که در هر دوره از رشد و نمو فرزندمان اتاقش را عوض کنیم، بلکه با تغییر کاغذ دیواری می‌توان این کار را با هزینه خیلی کمتری انجام داد. اتاق فرزندمان برخلاف اتاق‌های دیگر کاربرد دیگری نیز برای او دارد، یعنی علاوه بر استراحت شامل مطالعه و بازی نیز می‌باشد. به‌صورت کلی اتاق کودک، قلمرویی برای زندگی و استقلال کودک می‌باشد.

استفاده از رنگ‌های ملایم در اتاق کودک باعث ایجاد فضای آرامش‌بخش و استفاده از رنگ‌های تند باعث ایجاد فضای شاد می‌شود. نکته دیگر این است که سعی کنید اتاق کودک را با اسباب‌بازی‌های زیاد شلوغ نکنید و در همان ابتدا نظم در اتاق کودک رعایت شود تا کودک نظم را از همان ابتدا یاد بگیرد. همچنین سعی کنید نظافت اتاق کودک توسط خودش انجام شود و شما نظاره‌گر باشید.

انواع مدل‌های فرش کودکانه:

گستردگی مدل‌های فرش کودک؛ بسیار زیاد است و نکته مهم اینکه بهتر است طرح فرش اتاق کودک با سن کودک هماهنگ باشد. به‌عنوان‌مثال، مدل فرش اتاق نوجوان با مدل فرش اتاق نوزاد متفاوت است و همچنین مدل فرش برای اتاق پسرانه با مدل فرش برای اتاق دخترانه تفاوت دارد. پس جنسیت و سن فرزندتان را حین انتخاب فرش مدنظر قرار دهید.

اگر فرزند شما در سنی است که می‌تواند شما در انتخاب فرش اتاقش راهنمایی کند، حتماً به نظر او در انتخاب فرش توجه کنید، زیرا اگر فرزندتان فرش اتاقش را دوست نداشته باشد به‌مرورزمان به او احساس کسلی در اتاقش دست می‌دهد. فرش کودکانه دارای تنوع بسیاری است و علاوه بر سن و جنسیت فرزند، باید متناسب با دکوراسیون اتاق نیز باشد. فرش‌های فانتزی کودک به دلیل دارابودن پرزهای بلند، برای کودکانی که چهار دست‌وپا راه می‌روند بسیار مناسب است و مانع از زخمی شدن زانوان کودک حین چهار دست‌وپا راه‌رفتن می‌شود.

مدل فرش کودک دخترانه:

همان‌طور که بیان کردیم، جنسیت کودک در حین خرید فرش مهم است و بهتر است به این نکات حین خرید سیسمونی توجه شود. برای اتاق دختر فرش با طرح‌های دخترانه و رنگ‌های گرم مناسب می‌باشد. رنگ‌هایی که در اتاق دخترانه استفاده می‌شود عبارت‌اند از: قرمز، زرد، نارنجی، صورتی و غیره. همچنین باید دیوارها، روتختی و پرده‌ها را در زمان انتخاب فرش در نظر بگیرید.

مدل فرش کودک پسرانه:

مدل‌هایی که برای اتاق پسرانه مناسب است بهتر است طرح‌های ماشینی یا انیمیشنی پسرانه باشد. رنگ‌های مناسب برای اتاق پسران شامل رنگ سرمه‌ای، آبی، سبز، خاکستری، فیلی، بنفش و غیره می‌باشد. برای جذابیت اتاق کودک بهتر است فرش‌هایی انتخاب کنید که در آن‌ها طرح‌های هندسی مانند دایره، مستطیل، مربع و غیره به‌کاررفته باشد.

بهتر است که شکل مثلث در فرش اتاق پسرانه استفاده نشود، زیرا از نظر روان‌شناسی این شکل برای کودک مناسب نیست. فرش مربع در نظم‌دهی به کودک کمک می‌کند و دایره به دلیل انحنای آن، حس آرامش در کودک ایجاد می‌کند. همچنین می‌توان از طرح‌هایی استفاده کرد که دارای طرح‌های خلاقانه مانند طرح پازل، مارپله، لی‌لی و غیره باشد. این طرح‌ها برای کودکان 4 سال به بالا مناسب است و خلاقیت کودک را افزایش می‌دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *