اخبار و مقالات

فرش ماشینی وینتیج

مزایا و ویژگی فرش وینیتج

فرش کهنه نما

امروزه انواع مختلف فرش ماشینی وجود دارد و فرش وینتیج یکی از جدیدترین نوع های فرش ماشینی است. وینتیج در لغت به معنای مرغوب، وابسته به دوران پیشین و قدیمی می باشد. سبک وینتیج بعد از تمام شدن جنگ جهانی در اروپا به وجود آمد. مردم آن دوره پس از جنگ برای ساختن خانه هایشان به خریدن اشیا دست دوم و قدیمی که ارزان تر هم بود روی آوردند. ما قصد داریم در این مطلب توضیح مختصری در مورد فرش که نمونه ای از اشیای وینتیجی بسیار محبوب است به شما ارائه دهیم.

از دیر باز تا کنون مردم علاقه ی زیادی به اشیا قدیمی و آنتیک داشتند ولی به دلیل مشکلاتی که برای فراهم کردن آن ها متحمل می شدند و همچنین هزینه ی بالای این اشیا اغلب از نمونه ی مشابه آن استفاده می کنند. به طور کلی می توان گفت به فرش هایی  که ظاهر کهنه ای داشته باشند و به فرش های دستباف قدیمی شباهت بسیاری دارند فرش وینتیج یا کهنه نما می گویند. فرش دستباف قدیمی یکی از محبوب ترین اشیا نزد مردم می باشد ولی به دلیل اینکه همه افراد توان خرید آن را ندارند از نمونه مشابه آن که فرش ماشینی وینتیج است استفاده می کنند. در واقع این نوع از فرش ها، فرشی نیست که به مرور زمان کهنه شده باشد بلکه ظاهر فرش شباهت زیادی به فرش دستباف و اصیل و قدیمی دارد.

روش کهنه نما کردن فرش در گذشته

این نوع فرش در گذشته هم مورد استقبال مردم بوده است و کسانی که فرش دستباف نو داشتند و رنگ آن مورد پسندشان نبود با استفاده از روش های زیر برای کهنه نما کردن فرش اقدام می کردند:

1-فرش را در کوچه و محل هایی که بیشترین عبور و مرور را داشتند پهن می کردند تا رهگذران از روی آن عبور کنند و به اصطلاح پا بخورد.

2- با پهن کردن فرش در زیر نور آفتاب باعث رنگ پریدگی آن می شدند و فرش به صورت کهنه در می آمد.

3- فرش دستباف نو را به وسیله آب، خاکستر و چوبک شست و شو می دادند تا فرش کهنه نما به دست بیاید.

عمل دواشور کردن فرش وینتیج

1- به یکی از روش های امروزی که برای تهیه فرش کهنه نما استفاده می شود عمل دواشور کردن گفته می شود. در این روش از هیپوکلریت کلسیم که یک ماده شیمیایی است و در اصطلاح تجاری به آن سود و پودر سفید گری نیز گفته می شود، برای دواشور کردن استفاده می شود که به این روش کلرینه کردن نیز گفته می شود و زمانی که از آن استفاده می شود الیاف و پشم فرش با از دست دادن فلس های خود حالت صیقلی پیدا می کنند.

مزایای فرش کهنه نما

فرش کهنه نما مختص ایران نیست و در کشورهای اروپایی نیز مشتریان زیاد و قابل توجهی دارد. علاوه بر این قیمت بسیار مناسب فرش ماشینی کهنه نما نسبت به فرش دستباف می باشد. از جمله مزایای دیگر این فرش می توان به وزن سبک آن اشاره نمود به طوری که به راحتی قابل جا به جایی هستند. زیبایی و جلوه که فرش کهنه نما دارد و آن را به فرش دستباف قدیمی شبیه کرده از علت محبوبیت این فرش می باشد. در دوره ای زندگی می کنیم که نمی توان بین سنت و مدرنیته یکی را انتخاب کرد اما اگر به مد اهمیت می دهید بهتر است بدانید وینتیج مد روز می باشد. فرش های کهنه نما به دلیل سبک و رنگشان طوری با کل فضای خانه هماهنگ می شوند که انگار سال های سال آنجا قرار  گرفته اند.

کاربرد فرش کهنه نما در دکوراسیون

برای ما ایرانی ها فرش یکی از عناصر بسیار مهم و ضروری خانه محسوب می شود. به منزلتان نگاه کنید و ببینید کدام طرح و رنگ با دکوراسیون منزل شما هماهنگ می شود. اگر محیط ساده با رنگ های ملایم یا خنثی دارید خرید فرش وینتیج می تواند انفجاری از رنگ، در عین هماهنگی باشد. اگر طالب رنگ های گرم هستید و می خواهید مشرق زمین را به خانه بیاورید باز هم خرید فرش کهنه نما انتخاب مناسبی برای شماست. ویژگی فرش ماشینی وینتیج این است که با هر سبک دکوراسیون داخلی هماهنگی پیدا کرده و به خوبی در کنار وسایل و مبلمان مدرن می نشیند. فرش ماشینی کهنه نما با جمع کردن مبلمان در اتاق نشیمن، برای گرما بخشیدن و منحصر به فرد کردن اتاق خواب و برای استقبال از مهمانان در ورودی خانه مناسب می باشد. می توان گفت استفاده از سبک و طرح وینتیج در دکوراسیون خانه یک عقب گرد مدرن است.

رنگین کمانی از رنگ

از عوامل جذابیت در فرش های اصیل ایرانی و فرش دستباف استفاده از رنگ های طبیعی مانند روناس، نیل، قرمزدانه، اسپوراک در گذشته است. جالب است بدانید که فرش های وینتیج در رنگ های مختلفی تولید می شوند. در فرش هایی که چند رنگ دارند گرد و غبار وذرات کوچک کمتر قابل مشاهده هستند.

درپایان

فرش در جذاب ساختن مکان ها نقش مهمی دارد. فرش های وینتیج نمونه ای از ترکیب سبک مدرنیته و سنتی در منازل هستند. در نهایت باید بدانید که خرید فرش کهنه نما (وینتیج) نشان از اهمیت به فرهنگ و اصالت ایران دارد و از فراموشی طرح های ماندگار و تاریخی ایران جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *