اخبار و مقالات

فرش کهنه نما؛ مزایا و کاربرد آن

مزایا و ویژگی فرش وینیتج

امروزه انواع مختلف فرش ماشینی وجود دارد و فرش وینتیج یکی از جدیدترین انواع فرش ماشینی است. وینتیج در لغت به معنای مرغوب است و سبکی وابسته به دوران پیشین و قدیمی می‌باشد. سبک وینتیج بعد از تمام شدن جنگ جهانی در اروپا به وجود آمد. مردم آن دوره برای ساختن خانه‌هایشان پس از جنگ، به خریدن اشیا دست‌دوم و قدیمی که ارزان‌تر هم بود روی آوردند. اکنون قصد داریم در این مطلب توضیح مختصری در مورد فرش که نمونه‌ای از اشیای وینتیجی بسیار محبوب است، ارائه دهیم.

از دیرباز تاکنون مردم علاقه زیادی به اشیا قدیمی و آنتیک داشتند، ولی به دلیل مشکلاتی که برای فراهم‌کردن آن‌ها متحمل می‌شدند و همچنین هزینه بالای این اشیا اغلب از نمونه مشابه آن استفاده می‌کنند. به‌طورکلی می‌توان گفت به فرش‌هایی که ظاهر کهنه‌ای داشته و به فرش‌های دستباف قدیمی شباهت بسیاری دارند، فرش وینتیج یا کهنه نما می‌گویند. برای اطلاعات بیشتر درباره فرش وینتیج می‌توانید به مقاله فرش وینتیج چیست؟ مراجعه کنید.

فرش دستباف قدیمی یکی از محبوب‌ترین اشیا نزد مردم می‌باشد، اما به دلیل اینکه همه افراد توان خرید آن را ندارند از نمونه مشابه آن که فرش ماشینی وینتیج است استفاده می‌کنند. در واقع این نوع از فرش‌ها فرشی نیست که به‌مرورزمان کهنه شده باشد، بلکه ظاهر فرش شباهت زیادی به فرش دستباف و اصیل و قدیمی دارد.

روش کهنه نما کردن فرش در گذشته

این نوع فرش در گذشته هم مورد استقبال مردم بوده است و کسانی که فرش دستباف نو داشتند و رنگ آن موردپسندشان نبود، با استفاده از روش‌های زیر برای کهنه‌نما کردن فرش اقدام می‌کردند:

  • فرش را در کوچه و محل‌هایی که بیشترین عبور و مرور را داشتند پهن می‌کردند تا رهگذران از روی آن عبور کنند و به‌اصطلاح پا بخورد.
  • با پهن کردن فرش در زیر نور آفتاب، باعث رنگ‌پریدگی آن می‌شدند و فرش به‌صورت کهنه درمی‌آمد.
  • فرش دستباف نو را به‌وسیله آب، خاکستر و چوبک شست‌وشو می‌دادند تا فرش کهنه‌نما به دست بیاید.

عمل دواشور کردن فرش وینتیج

به یکی از روش‌های امروزی که برای تهیه فرش کهنه‌نما استفاده می‌شود، عمل دواشور کردن گفته می‌شود. در این روش از هیپوکلریت کلسیم که یک ماده شیمیایی است و در اصطلاح تجاری به آن سود و پودر سفیدگری نیز گفته می‌شود، برای دواشور کردن استفاده می‌شود که به این روش کلرینه کردن نیز گفته می‌شود. زمانی که از این روش استفاده می‌شود، الیاف و پشم فرش با ازدست‌دادن فلس‌های خود حالت صیقلی پیدا می‌کنند.

مزایای فرش کهنه نما

فرش کهنه‌نما؛ مختص ایران نیست و در کشورهای اروپایی نیز مشتریان زیاد و قابل‌توجهی دارد. محبوبیت این فرش به دلیل قیمت بسیار مناسب فرش ماشینی کهنه‌نما نسبت به فرش دستباف می‌باشد. از جمله مزایای دیگر این فرش می‌توان به وزن سبک آن اشاره نمود، به‌طوری‌که به‌راحتی قابل جابه‌جایی هستند.

زیبایی و جلوه‌ای که فرش کهنه‌نما دارد و آن را به فرش دستباف قدیمی شبیه کرده، از دیگر علت‌های محبوبیت این فرش است. در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که نمی‌توان بین سنت و مدرنیته یکی را انتخاب کرد، اما اگر به مد اهمیت می‌دهید بهتر است بدانید وینتیج مد روز می‌باشد. فرش‌های کهنه‌نما به دلیل سبک و رنگی که دارند، طوری با کل فضای خانه هماهنگ می‌شوند که انگار سال‌های سال آنجا قرار گرفته‌اند.

کاربرد فرش کهنه نما در دکوراسیون

برای ما ایرانی‌ها، فرش یکی از عناصر بسیار مهم و ضروری خانه محسوب می‌شود. به منزلتان نگاه کنید و ببینید کدام طرح و رنگ با دکوراسیون منزل شما هماهنگ می‌شود. اگر محیط ساده با رنگ‌های ملایم یا خنثی دارید، خرید فرش وینتیج می‌تواند انفجاری از رنگ در عین هماهنگی باشد. اگر طالب رنگ‌های گرم هستید و می‌خواهید مشرق‌زمین را به خانه بیاورید، بازهم خرید فرش کهنه‌نما انتخاب مناسبی برای شماست.

ویژگی فرش ماشینی وینتیج این است که با هر سبک دکوراسیون داخلی هماهنگی پیدا کرده و به‌خوبی در کنار وسایل و مبلمان مدرن می‌نشیند. فرش ماشینی کهنه‌نما با جمع‌کردن مبلمان در اتاق نشیمن، برای گرما بخشیدن و منحصربه‌فرد کردن اتاق‌خواب و برای استقبال از مهمانان در ورودی خانه مناسب می‌باشد. می‌توان گفت استفاده از سبک و طرح وینتیج در دکوراسیون خانه یک عقب‌گرد مدرن است.

رنگین کمانی از رنگ

از عوامل جذابیت در فرش‌های اصیل ایرانی و فرش دستباف استفاده از رنگ‌های طبیعی مانند روناس، نیل، قرمزدانه و اسپوراک در گذشته است. جالب است بدانید که فرش‌های وینتیج در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند. در فرش‌هایی که چند رنگ دارند، گردوغبار و ذرات کوچک کمتر قابل‌مشاهده هستند.

در پایان

فرش در جذاب ساختن مکان‌ها نقش مهمی دارد. فرش‌های وینتیج نمونه‌ای از ترکیب سبک مدرنیته و سنتی در منازل هستند. در نهایت باید بدانید که خرید فرش کهنه‌نما (وینتیج)، نشان از اهمیت به فرهنگ و اصالت ایران دارد و از فراموشی طرح‌های ماندگار و تاریخی ایران جلوگیری می‌کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *