اخبار و مقالات

پهن کردن صحیح فرش

نحوه پهن کردن فرش

قوانین پهن کردن فرش

هر ایرانی ذاتاً عاشق فرش است و همیشه دوست دارد بهترین فرش ها را در منزل خود داشته باشد یکی از عادت های بد ایرانی ها خرید فرش بدون توجه به فضای خانه است. انداختن فرش در داخل خانه اصول خاصی دارد که اگر رعایت شود دکوراسیون منزل شما را به زیباترین شکل ممکن تبدیل می کند. اما اگر شما فرش متناسب با فضای خانه خود را انتخاب نکنید زیبایی خانه خود را گم کرده اید. در این مقاله به چند نکته برای زیباتر شدن فضای خانه به کمک فرش اشاره می کنیم:

انتخاب فرش ایرانی

در اغلب موارد ایجاد یک فضای کلاسیک شیک و لوکس بدون ایجاد فرش ایرانی کاری سخت و غیرممکن است. کافیست نوع دکوراسیون مورد نظرتان را مشخص کنید تا با توجه به آن یکی از انواع فرش های ایرانی را تهیه نمایید.

اگر در خانه خود بیشتر از رنگ های روشن استفاده کردید و بافت و طرح کمی در وسایلتان وجود دارد بهترین انتخاب می تواند یک فرش ایرانی با رنگ های تیره ی غالب و طرح و نقش نسبتاً بزرگ باشد.

اگر قصد دارید دکوراسیون منزلتان را به سبک کلاسیک انتخاب نمایید بهتر است از فرش های ایرانی با طرح و نقش های پر کار استفاده کنید. معمولاً هرچقدر فضایی که دارید کوچکتر باشد باید از فرش هایی با طرح های بزرگتر استفاده نمایید. البته دقت در نوع رنگ بندی فرش نیز در ایجاد دکوراسیون داخلی کلاسیک اهمیت زیادی دارد.

اگر سبک مدرن را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب می کنید یادتان باشد فرش های ایرانی با طرح گل و بوته سنتی یا فرش هایی که طرح و نقش های زیاد و شلوغی دارند انتخاب صحیحی برای فرش دکوراسیون مدرن نمی باشند.

در بین فرش ها برخی از آن ها دارای طرح هایی مرکز گرا هستند. با انتخاب این نوع فرش بهتر است نوع چیدمان صحیح مبل هایتان را به صورت گرد و با فاصله حداقل انجام شود. همچنین نوع دیگری از فرش ها که طرح های مرکز گرا دارند دارای قابی در اطراف خود هستند که باعث می شوند بتوانید مبلمان خود را به صورت خطی و مستطیلی نیز چیدمان نمایید.

1. پایه های جلویی مبل روی فرش قرار بگیرند

اگر یک یا دو صندلی با طرح متفاوت از بقیه دارید بهتر است هر چهار پایه صندلی ها را روی فرش قرار دهید. اینگونه می توانید فضای اتاق را به دلخواه بزرگ و کوچک کنید.

2. پایه های عقب مبل روی فرش نباشد

فرقی نمی کند که اتاق شما بزرگ است یا کوچک یا فضایی که برای پذیرایی در اختیار شماست چقدر است مهم این است که هنگام انداختن فرش پایه های مبل روی زمین باشد و مبل ها با حداقل فاصله دور سطح فرش قرار گیرند.

3. فاصله فرش از دیوار

بهتر است فرش از دیوار به اندازه 45 سانتی متر فاصله داشته باشد، توجه داشته باشید که این قانون انداختن فرش برای خانه های بزرگ صدق می کند اما اگر خانه شما نقلی است، فاصله 20 سانتی متری فرش از دیوار کفایت می کند.

4. انداختن فرش زیر میز ناهار خوری

اگر آشپزخانه شما بزرگ است می توانید یک فرش زیر میز ناهار خوری پهن کنید اما این فرش باید از هر طرف حدود نیم متر یا 60 سانتی متر در بیرون میز قرار بگیرد.

5. چیدمان اتاق خواب

آنچه در انتخاب و چیدمان فرش برای اتاق خواب مهم است این است که در اولین تجربه بیدار شدن از خواب و آخرین تجربه قبل از خواب آرامش و گرمی را در اتاق حس کنید. پس فرش را به گونه ای قرار دهید که تمام تخت خواب روی آن قرار بگیرد نه فقط قسمت کوچکی از آن.

6. تفکیک فضا با چیدمان مناسب

یکی دیگر از روش های مدرن چیدمان فرش  و مبل استفاده از چند قالیچه در فضا به جای یک فرش بزرگ است. با انتخاب دو قالیچه در ابعاد مناسب برای مبلمان فضای نشیمن و میز و صندلی فضای ناهار خوری این دو فضا را به راحتی از هم تفکیک کنید.

7. فرش های غیر استاندارد

این روزها فرش هایی با ابعاد و فرم های مدرن و متفاوت در بازار می بینیم. فرش هایی که گاهی فرم های هندسی خاصی مانند شش ضلعی، فرش بیضی شکل، فرش دایره و.. دارند که شامل سایز های استاندارد فرش نمی باشد و فضای فانتزی تر و شیک تری را در منزل شما ایجاد می کنند.

8.انداختن فرش روی پارکت ممنوع

لزومی ندارد همه فضای اتاق را به بهانه سردی سنگ ها یا خالی بودن پارکت ها با فرش بپوشانید. کف پوش ها با هر شکل و طرحی برای زیباتر کردن فضای خانه شما به کار رفته است.

9.فرش کردن راهرو

این امرازاین جهت است که راهروهای ورودی اولین مکانی است که خود شما یا مهمان شما در لحظه ورود به خانه با آن رو به رو می شوید. اساساً پهن کردن یک فرش یا قالیچه مناسب در راهروی ورودی خانه می تواند به دکوراسیون خانه جلوه بسیارمطلوب تری ببخشد. برای انداختن فرش در راهرو از فرش های باریک و عرض کم که به آن ها کناره می گویند می توانید استفاده کنید.

جمع بندی

1. فرش را قبل از خرید دیگر وسایل خانه انتخاب کنید.

2. اگر مبلمان پر نقش و نگار دارید  برای ست کردن فرش با مبلمان خود باید فرش های ساده تری انتخاب کنید. زیرا در کنار هم قرار گرفتن طرح هایی با جزئیات فراوان چشم را خسته می کند.

3. پیش از خرید فرش از جنس و ویژگی های آن آگاهی پیدا کنید.

4. طرح فرش را با توجه به سبک دکوراسیونی که دوست دارید انتخاب کنید.

5. بهترین رنگ فرش برای هماهنگی با دیگر اجزای خانه رنگ خنثی است.

6. فرش هایی که رنگ گرم داشته باشند به محیط حس گرم و دنجی می بخشند.

7. رنگ های گرم و با نشاط برای اتاق نشیمن و آشپزخانه مناسب هستند و بهترین رنگ فرش برای اتاق خواب رنگی ملایم و روشن مانند سبز یا بژ است.

8. قسمت هایی از خانه که مدام در مسیر رفت و آمد است بهتر است فرش شود تا افراد خانه احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

در آخر هیچ قانونی در مقابل علاقه و سلیقه شما اولویت ندارد و تمام نکات گفته شده تنها کمک کننده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *