اخبار و مقالات

تابلو فرش ماشینی

تابلو فرش ماشینی - نگین مشهد هلال

در این بخش از سری مقالات با موضوع تابلو فرش خدمت شما عزیزان هستیم. هدف ما از این مقاله این است هر آنچه اطلاعات مفیدی که مشتریان عزیز نیاز دارند تا یک تابلو فرش با کیفیت عالی و قیمت مناسب  تهیه کنند. ما در یک فضای online خدمت شما ارائه دهیم. امیدواریم بعداز خواندن این مقاله به صورت کامل با مفاهیم و اصول تهیه تابلو فرش آشنا شوید.

کشور ایران از دوره باستان مهد علم و هنر بوده و یکی از هنر های منحصر به فرد ایرانی که اخیرا جایگاه ارزنده ای در بازار های داخلی، خصوصا بازار های خارجی پیدا کرده تابلو فرش های ایرانی است. امروزه علاوه بر تابلو فرش های دستباف، تابلو فرش های چاپی وارد بازار شده است که تنوع آن خیلی بیش تر است و از این رو مشتریان زیادی پیدا کرده است زیرا هم تنوع رنگ و طرح آن بیشتر هم قیمت آن نسبت به دستبافت کمتر و هم سریعتر آماده می شود. امروزه تابلو فرش های ماشینی جایگاه ویژه ای در تزئینات خانه، مساجد و حسینیه ها پیدا کرده است. البته صنایع دستی نسبت به نوع ماشینی نیاز به زحمت و دقت فراوان دارد، به همین دلیل است که تابلو فرش دست باف نسبت به نوع  تابلو فرش ماشینی آن از ارزش بیشتری برخوردار است.

شباهت و تفاوت های موجود میان فرش و تابلو فرش

اصول بافت در هر دو شباهت و تفاوت های چندانی ندارد و هر دو با یک روش بافت می شود. اما تفاوت بین تابلو فرش دست باف و تابلو فرش دستی به دلیل ظرافت به کار رفته زیاد است، این تفاوت ها به یک دلیل است:

سایز تابلو فرش: تابلو فرش های دستبافت به دلیل اندازه و سایز کمتری که نسبت به  تابلو فرش های ماشینی دارند، درنتیجه تنوع رنگ و مدل و نقوش به کار رفته در آن حساس تر است، در نتیجه به شدت نیازمند رعایت یک سری ریزه کاری ها توسط بافنده دارد.

اما میان تابلو فرش های ماشینی و فرش ماشینی از لجاظ رنگ بندی و تنوع نقش تفاوت چشم گیری وجود ندارد زیرا این الگوریتم به دستگاه داده می شود و دستگاه از روی الگوی خاصی پیروی می کند.

یکی از نکاتی که حین خرید تابلو فرش باید به آن توجه کرد، اندازه استاندارد آن است که این اندازه ها به قرار زیر است:

50*70

50*100

70*100

نکات مهمی در حین خرید تابلو فرش باید به آن توجه کرد:

1- جنس تابلو فرش

2- قیمت تابلو فرش

3- نوع بافت تابلو فرش (دستی یا ماشینی)

4- اندازه تابلو فرش

5- هماهنگی تابلو فرش با دکوراسیون منزل

* تراکم تابلو فرش یکی از عوامل تعیین کننده مهم در قیمت تابلو فرش می باشد. به هر میزان تراکم تابلو فرش دستباف  یا تابلو فرش ماشینی بیشتر ، تابلو فرش ریز بافت تر و ظرافت آن از دید مشتری بیش تر است همچنین در تابلو فرش با تراکم بالا می توان از طرح ها و نقوش با زرق و برق بیش تری استفاده کرد.

*معمولا در هر خانه ای حداقل یک تابلو فرش وجود دارد و یکی از پرکاربرد ترین تابلو فرش های داخلی، تابلو فرش وَ اِن یَکاد است.

* نخ هایی که برای بافت در تابلو فرش به کار می رود عبارتنداز:

1- ابریشم(از نوع طبیعی)

2- مرینوس تبریز

3- پشم

4- نخ هایی با الیاف مصنوعی (اکریلیک)

* نخ ابریشم: بهترین نوع نخ با مقاومت بالا البته تابلو فرش هایی با این نخ بسیار ارزشمند و گران هستند. همچنین زیبایی و تنوع و کیفیت رنگ در این نوع تابلو فرش ها بسیار بالاست.

* نخ مرینوس تبریز: مقاومت این نخ و ارزشمندی آن بعد از نخ ابریشم درپله دوم قرار دارد. همچنین مقاومت آن از نخ پشمی و اکرولیک بیشتر است.

* الیاف مصنوعی(اکرولیک و پلی استر) : در تابلو فرش های ماشینی از الیافی که در تابلو فرش دست بافت کار می رود ، استفاده نمی شود.همچنین نوع نخ ها شیمیایی هستند و در فرش و تابلو فرش های ماشینی به کار می رود.

** هشدار!!

نخ ابریشم دو گونه است، مصنوعی (ساخت دست بشر) و طبیعی، مراقب باشد که تابلو فرش یا فرش با نخ ابریشم مصنوعی را بجای ابریشم طبیعی به شما نفروشند زیرا ارزش ابریشم مصنوعی بسیار پایین تر از نخ با ابریشم طبیعی است.

* عواملی که در تابلو فرش تعیین کننده قیمت هستند :

1- جنس نخ به کاربرده شده در تابلو فرش

2- اندازه تابلو فرش و تراکم آن

3- نوع نقشه و طرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *