اخبار و مقالات

تابلو فرش ماشینی

تابلو فرش ماشینی - نگین مشهد هلال

آشنایی با تابلوفرش ماشینی و مشخصات آن

در این بخش از سری مقالات تخصصی فرش ماشینی با موضوع تابلوفرش خدمت شما عزیزان هستیم. هدف ما از این مقاله، ارائه اطلاعات مفیدی است که مشتریان عزیز نیاز دارند تا یک تابلوفرش با کیفیت عالی و قیمت مناسب تهیه کنند. امیدواریم بعد از خواندن این مقاله، به‌صورت کامل با مفاهیم و اصول خرید تابلو فرش ماشینی؛ آشنا شوید.

کشور ایران از دوره باستان مهد علم و هنر بوده است. یکی از هنرهای منحصربه‌فرد ایرانی که اخیراً جایگاه ارزنده‌ای در بازارهای داخلی و خصوصاً بازارهای خارجی پیدا کرده است، تابلوفرش‌های ایرانی می‌باشد. امروزه علاوه بر تابلوفرش‌های دستباف، تابلوفرش‌های چاپی وارد بازار شده است که تنوع آن خیلی بیش‌تر است و ازاین‌رو مشتریان زیادی پیدا کرده است. در این تابلوفرش‌ها تنوع رنگ و طرح بیشتر است و قیمت آن نیز نسبت به فرش دستبافت کمتر می‌باشد و از طرفی سریع‌تر آماده می‌شود.

امروزه تابلوفرش‌های ماشینی جایگاه ویژه‌ای در تزئینات خانه، مساجد و حسینیه‌ها پیدا کرده است. البته صنایع‌دستی نسبت به نوع ماشینی نیاز به‌زحمت و دقت فراوان دارد، به همین دلیل است که تابلوفرش دست‌باف نسبت به نوع تابلوفرش ماشینی آن از ارزش بیشتری برخوردار است.

شباهت‌ها و تفاوت‌های موجود میان فرش و تابلو فرش

اصول بافت در فرش و تابلوفرش، شباهت‌ها و تفاوت‌های چندانی ندارد و هر دو با یک روش بافت می‌شود. تفاوت بین تابلوفرش دستباف و تابلوفرش دستی، به دلیل ظرافت به‌کاررفته زیاد است و این تفاوت‌ها به دلیل سایز تابلوفرش است. تابلوفرش‌های دستبافت به دلیل اندازه و سایز کمتری که نسبت به تابلوفرش‌های ماشینی دارند، در نتیجه تنوع رنگ و مدل و نقوش به‌کاررفته در آن حساس‌تر است و به شدت نیازمند رعایت یک سری ریزه‌کاری‌ها توسط بافنده می‌باشد.

اما میان تابلوفرش‌های ماشینی و فرش ماشینی از لحاظ رنگ‌بندی و تنوع نقش تفاوت چشم‌گیری وجود ندارد، زیرا این الگوریتم به دستگاه داده می‌شود و دستگاه از الگوی خاصی پیروی می‌کند. یکی از نکاتی که حین خرید تابلوفرش باید به آن توجه کرد، اندازه استاندارد آن است که این اندازه‌ها به‌قرار زیر می‌باشد:

50*70

50*100

70*100

نکات مهمی که در حین خرید تابلو فرش باید به آن توجه کنید

 • جنس تابلوفرش.
 • قیمت تابلوفرش.
 • نوع بافت تابلوفرش (دستی یا ماشینی).
 • اندازه تابلوفرش.
 • هماهنگی تابلوفرش با دکوراسیون منزل.
 • تراکم تابلوفرش یکی از عوامل مهم و تعیین‌کننده در قیمت تابلوفرش می‌باشد. به هر میزان تراکم تابلوفرش دستباف یا تابلوفرش ماشینی بیشتر باشد، تابلوفرش ریزبافت‌تر و ظرافت آن از دید مشتری بیش‌تر است. همچنین در تابلوفرش با تراکم بالا، می‌توان از طرح‌ها و نقوش با زرق‌وبرق بیش‌تری استفاده کرد.

*معمولاً در هر خانه‌ای حداقل یک تابلوفرش وجود دارد و یکی از پرکاربردترین تابلوفرش‌های داخلی، تابلوفرش وَ اِن یَکاد است.

نخ‌های به‌کاررفته در بافت تابلوفرش

نخ‌هایی که برای بافت در تابلوفرش به کار می‌رود عبارتند از:

 • نخ ابریشم (از نوع طبیعی): بهترین نوع نخ با مقاومت بالا می‌باشد. البته تابلوفرش‌هایی با این نخ بسیار ارزشمند و گران هستند. همچنین زیبایی و تنوع و کیفیت رنگ در این نوع تابلوفرش‌ها بسیار بالاست.
 • نخ مرینوس تبریز: مقاومت این نخ و ارزشمندی آن بعد از نخ ابریشم، در پله دوم قرار دارد. همچنین مقاومت آن از نخ پشمی و اکریلیک بیشتر است.
 • نخ‌هایی با الیاف مصنوعی (اکریلیک و پلی‌استر): در تابلوفرش‌های ماشینی، از الیافی که در تابلوفرش دست‌بافت کار می‌رود استفاده نمی‌شود. همچنین نوع نخ‌ها شیمیایی هستند و در فرش و تابلوفرش‌های ماشینی به کار می‌رود.
 • پشم

** هشدار!!

نخ ابریشم در دو گونه مصنوعی (ساخت دست بشر) و طبیعی موجود است. مراقب باشید که تابلوفرش یا فرش با نخ ابریشم مصنوعی را به‌جای ابریشم طبیعی به شما نفروشند، زیرا ارزش ابریشم مصنوعی بسیار پایین‌تر از نخ با ابریشم طبیعی است.

عوامل تعیین کننده در قیمت تابلوفرش

عواملی که در قیمت تابلوفرش تعیین‌کننده هستند عبارت‌اند از:

 • جنس نخ به کار برده شده در تابلوفرش.
 • اندازه تابلوفرش و تراکم آن.
 • نوع نقشه و طرح.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *