اخبار و مقالات

طول عمر فرش ماشینی

طول عمر فرش ماشینی

فرش در زندگی ما ایرانیان مقوله مهمی است و از اساسی ترین عناصر هر خانه به شمار می رود. در این مقاله به مبحث طول عمر فرش ماشینی و راهکارهای افزایش طول عمر آن می پردازیم. زمانی که صحبت از طول عمر فرش ماشینی است منظور مدت زمانی است که فرش قابل استفاده است و این در حالی است که اگر برخی نکات رعایت شود می توان طول عمر فرش  ماشینی را افزایش داد.

1- فرش را در نزدیکی منابع حرارتی و آتش زا قرار ندهید.

2- برای جا به جایی فرش آن را رول کرده و هرگز اقدام به تا کردن فرش ننمایید چون باعث شکسته شدن آن می شود.

3- هرچند وقت یکبار فرش را سر و ته کنید تا در معرض سایش قرار نگیرد.

4- فرش را در زیر در ها به گونه ای پهن کنید که در تماس مداوم آن ها نباشد.

5- وسایل سنگین نظیر مبل و کمد را روی فرش قرار ندهید. زیرا سبب فشردگی الیاف در یک نقطه می شود و در صورت اجبار به این کار، هر چند وقت یک بار جای وسایلی که روی فرش گذاشته اید را تغییر دهید.

اگر بنا به دلایلی مانند گذاشتن وسیله سنگین روی فرش، فرش شما دچار فرو رفتگی یا گودی شده است خیلی راحت می توانید این مشکل را بر طرف کنید. به عنوان مثال یک قطعه یخ روی گودی فرش بیندازید. بعد از ساعتی پرزهای خوابیده فرش به حالت قبل باز می گردند.

6- فرش را روی زمین آهکی یا گچی پهن نکیند. درز ها و شکاف کف پوش ها را بپوشانید تا محل زندگی حشراتی مانند بید نشود.

7- اگر از چند تخته فرش استفاده می کنید به نحوی آن ها را پهن کنید که لبه ها یا قسمتی از آن ها روی هم قرار نگیرد زیرا به مرور زمان موجب کثیفی و دو رنگی می شود.

8- به محض آسیب به فرش برای ترمیم آن اقدام کنید تا محل صدمه بیشتر نشود.

9- اگر روی فرش لکه ای افتاد فوراً به رفع کثیفی فرش اقدام نمایید. اگر لکه روی فرش باقی بماند پاک کردن آن سخت می شود و نمای فرش را تیره و تار می کند. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان لکه ها را با چاقو نتراشید. حذف هر نوع لکه بر اساس مواد آن اصولی دارد که می توانید بعد از تحقیق روش رفع آن را پیدا کنید.

10- ریشه فرش را به وسیله کاور محافظ ریشه بپوشانید تا همیشه سفید و تمیز باقی بمانند.

11- تمیزکردن و جارو کردن فرش یکی از راه های رعایت بهداشت در منزل است. در اثر استفاده مداوم، آلودگی، گرد و غبار زیادی در بین بافت فرش نفوذ می کند و می تواند با فراهم کردن رشد باکتری ها موجب حساسیت و آلرژی زیاد شود.

توجه داشته باشید که از جارو کردن بیش از حد فرش خودداری نمایید و سعی کنید که فرش ها را درجهت خاب آن جارو بزنید.

12- اگر شست و شوی فرش خود را در منزل انجام می دهید دقت نمایید که از پودر لباسشویی دستی استفاده کنید و بعد از تکمیل فرآیند شست و شو از تمیز شدن آن اطمینان حاصل نمایید. به طوری که هیچ پودری روی آن باقی نماند.

13- برای خشک کردن فرش از حرارت مستقیم مانند رادیاتور، بخاری، اتو و… استفاده نکنید. ابتدا رطوبت فرش را با دستمال و ابر از بین ببرید و سپس تنها از حرارت ملایم سشوار آن هم در قسمت پشت فرش استفاده کنید.

14- یکی از علت های تغییر رنگ فرش، تابش مستقیم آفتاب است. بهترین راهکاری که برای جلوگیری از تغییر رنگ فرش ماشینی در اثر نور آفتاب وجود دارد استفاده از پرده های ضخیم است. راه دیگر، استفاده از روی فرشی برای فرش است.

15- رطوبت یکی از عواملی است که می تواند سبب رشد باکتری شود. همچنین اگر در سطح فرش هوا جریان داشته باشد احتمال رشد کپک بالا می رود. بهتر است که فرش روی سطح موکت و مواد پلاستیکی پهن نشود زیرا در این حالت حشرات فرصت خوبی برای رشد پیدا خواهند کرد.

16- از راه رفتن با کفش روی فرش اجتناب کنید. البته که در فرهنگ ما با کفش روی فرش رفتن امر رایجی نیست ولی همان اندک کسانی که با کفش روی فرش می روند برای افزایش عمر فرش باید از انجام این کار بپرهیزند. وزن فرد موجب می شود که با کفش فشار زیادی روی فرش وارد شود و آلودگی های کفش به فرش نفوذ کنند و آسیب آن را در پی داشته باشند.

17- از آویزان کردن فرش خودداری کنید.

18- از قرار دادن ظروف داغ بر روی فرش خودداری کنید.

19- از برس های زبر و سیمی برای شست و شو فرش استفاده نکنید این کار موجب آسیب به فرش می شود.

20- دریچه کولر منبع ورود خاک به داخل خانه و نشست آن بر روی فرش است. بنابراین بهتر است هر چند وقت یکبارروی سطح دریچه را با کمک جارو برقی تمیز کنید یا با چسباندن یک پارچه توری، حجم خاک رسیده به فرش را کاهش دهید.

21- حتماً از پادری استفاده کنید. با این کار از ورود آلودگی ها به داخل خانه جلوگیری می کنید.

دوستان عزیز کسانی که تنوع طلب هستند و مداوم دوست دارند فرش عوض کنند که هیچ، اما آن هایی که می خواهند فرش منزلشان را نگهداری کنند با انجام و رعایت نکات بالا تا حدود زیادی موفق خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *