اخبار و مقالات

مراقبت اساسی از ریشه های فرش

مراقبت و محافظت از ریشه فرش

فرش از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. ریشه فرش از مهم ترین اجزای فرش محسوب می شود. انتهایی ترین قسمت فرش ریشه فرش است که به شکل نخ های سفید و یا کمی کرم رنگ می باشد.

ریشه فرش بیشتر از سایر نقاط فرش در معرض آلودگی و پوسیدگی قرار دارد به همین دلیل محافظت از ریشه فرش در مقایسه با سایر قسمت های فرش از اهمیت خاصی برخوردار است. افزایش عمر ریشه فرش تا حدود زیادی بستگی به مراقبت از ریشه فرش دارد.

یکی از فاکتورهای مؤثر بر دوام فرش مراقبت از ریشه های فرش است. چرا که اگر ریشه های فرش آسیب ببیند باعث آسیب به سایر قسمت های فرش می شود. هنگام جارو زدن و شست و شوی بسیار دقت نمایید تا تا در حین تمیز کردن به ریشه های فرش آسیبی وارد نشود. همان طور که می دانید یکی از دشوار ترین مراحل مراقبت از فرش، همین مسئله مراقبت از ریشه های فرش است چرا که ریشه های فرش به دلیل ظرافت و سفید بودن بیشتر در معرض آلودگی و کثیفی قرار می گیرند. مراقبت از ریشه فرش علاوه بر طول عمر فرش به زیبایی فرش نیز کمک می کند.

دلیل محافظت از ریشه ها

الف. جلوگیری از پوسیدگی ریشه های فرش و افزایش عمر فرش

ب. جلوگیری از آسیب زدن به سایر قسمت های فرش

ج. کمتر کثیف شدن فرش

د. پیشگیری از خرابی و کنده شدن ریشه های فرش

برای تمیز نگهداشتن ریشه های فرش چند راهکار متفاوت وجود دارد. در این مقاله به تعدادی از این راهکار ها اشاره می کنیم تا با انتخاب و خواسته خود یکی از این روش ها را برای جلوگیری از آسیب زدن به ریشه های فرش خود انتخاب کنید:

1. استفاده از کاور یا محافظ ریشه فرش

بهترین روش معرفی شده در نگهداری ریشه فرش استفاده از کاور برای ریشه فرش است. کاور ها جنس های مختلفی دارند. بهترین جنس کاورها نوع توری آن است. تبادل هوا در کاورهای توری از پوسیدگی ریشه فرش جلوگیری می کند.

مزایای کاور ریشه فرش

الف. کاور ها روی لبه فرش محکم می شوند و از کثیف شدن جلوگیری می کنند.

ب. کاور ریشه فرش موجب منظم شدن ریشه های فرش می شود.

کاور ریشه فرش را از کجا می توان تهیه کرد؟

برای خرید کاور ریشه فرش به فروشگاه های عرضه لوازم پلاستیکی و یا قالیشوی ها مراجعه نمایید. محافظ ریشه فرش انواع و اقسام مختلفی دارد. می توانید در هنگام ارسال فرش به قالیشویی درخواست محافظ مناسب هم بدهید.

هر کاور چه مدت کارایی دارد؟

عمر کاور ریشه ها چند ماه بیشتر نیست چرا که آلودگی و گرد و غبار به درزهای محافظ نفوذ کرده و تقریباً هر سه ماه یک بار باید تعویض شوند.

2. استفاده از لفاف دوزی

یکی از بهترین روش های قدیمی برای نگهداری فرش لفاف دوزی می باشد. در لفاف دوزی ریشه های فرش را باید تا زده و داخل پارچه مربوطه قرار دهید. سپس دو طرفه پارچه را به ابتدای بافت آن وصل کنید.

آگاه باشید پارچه ای که برای لفاف دوزی استفاده می شود باید از الیاف مشبک باشد تا هوا بتواند جریان یابد و از صدمه شیمیایی و جسمی ریشه فرش جلوگیری کند.

استفاده از چسب پهن برای محافظت از ریشه فرش ممنوع

امروزه برخی از خانواده های ایرانی برای محافظت از ریشه های فرش در برابر آلودگی و پوسیدگی از چسب پهن استفاده می کنند که روش و پیشنهاد غلطی می باشد. استفاده از چسب پهن هرچند ظاهراً فرش را از آلودگی محافظت می نماید اما مشکلاتی از قبیل مشکلات زیر را به وجود می آورد.

الف. هنگام تعویض چسب احتمال اینکه ریشه فرش کنده شود بسیار زیاد است.

ب. در اغلب اوقات اثرات چسب روی فرش می ماند و حتی با شست و شو توسط قالیشویی از بین نمی رود.

ج. استفاده طولانی مدت از چسب پهن به دلیل مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت آن سبب آسیب دیدن ریشه فرش می شود و ضرر مالی به همراه خواهد داشت.

سفید کردن ریشه بعد از شست و شوی فرش به دلیل رعایت نکردن بعضی نکات ریشه های فرش زرد و کثیف می شوند. بعد از شست و شوی فرش برای رفع زردی ریشه ها کافی است مقداری آب گرم و شامپو فرش را مخلوط کرده و به وسیله یک دستمال آغشته به مخلوط شامپو فرش سر تا سر ریشه ها را دستمال بکشید تا سفید تر و براق تر شوند.

بعد از تمیز کردن ریشه ها سعی کنید در و پنجره ها را باز بگذارید تا جریان هوا باعث تسهیل و تسریع خشک شدن ریشه ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *