اخبار و مقالات

مقایسه فرش آکریلیک با پلی استر

مزایای فرش ماشینی آکریلیک

امروزه در صنعت فرش بافی از الیاف متنوعی جهت تولید انواع فرش ماشینی استفاده می شود که هر کدام دارای معایب و مزایایی هستند. از آن جایی که بیشتر درجه کیفیت فرش به نوع الیاف به کار برده شده در آن بستگی دارد، این ماده اولیه فرش ماشینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بین 70 تا 85 درصد از وزن فرش را نخ خاب آن تشکیل می دهد به همین دلیل در کیفیت فرش ماشینی تأثیر گذار می باشد. از الیاف مصرفی در تولید نخ های خاب فرش ماشینی می توان به پلی پروپیلن، پلی استر، آکریلیک، پشم و … اشاره کرد که از میان آنها پلی پروپیلن و پلی استر پر مصرف ترین الیاف در جهان می باشند و به صورت نخ یک سره یا فیلامنتی در تولید فرش ماشینی استفاده می شود و به همین دلیل به ریسندگی نیاز ندارد. ولی الیاف آکریلیک و پشم به صورت منقطع هستند که برای بافت فرش توسط آن ها نیاز به ریسیده شدن دارد. بر اساس تجربه ای به دست آمده طبق سالیان متمادی بهترین الیافی که اخیراً استفاده شده در کارخانجات تولید فرش ماشینی الیاف پلی استر و آکریلیک می باشد.

شاید در هنگام خرید فرش ماشینی این جمله  از فروشنده به گوشتان خورده باشد که جنس فرش آکریلیک است. این جمله یعنی اینکه در تولید و بافت این نوع فرش ماشینی از الیاف آکریلیک استفاده شده است و از کیفیت بالایی برخوردار است و عموماً برای خرید فرش ماشینی مرغوب و با کیفیت به دنبال فرش ماشینی آکریلیک هستند زیرا از مزایای بیشتری نسبت به دیگر الیاف برخوردار است.

ویژگی های مهم الیاف فرش

1. دارا بودن استحکام لازم

2. خاصیت برگشت پذیری مناسب

3. قابلیت رنگ بندی بالا، روشن و طبیعی

4. طول و ظرافت مناسب

خصوصیات الیاف پلی استر

الیاف پلی استر در سال 1928 برای اولین بار توسط کاروترز تولید شد.

پلی استر از نظر استحکام جزء الیاف مستحکم به شمار می رود و امکان افزایش طول تا در حد پارگی آن تا 40 درصد هم می باشد. الیاف مصرفی پلی استر از نوع الیاف مصنوعی و پر کاربرد تولید پوشاک، فرش و … می باشد و هزینه فرآیند تولید این نوع الیاف بسیار مناسب تر از فرش آکریلیک است. ایران از نظر تأمین مواد خام وتولید این الیاف غنی است و حتی امکان صادرات آن به اقصی نقاط جهان دارد و قیمت پایین فرش های پلی استر به دلیل وجود مواد اولیه الیاف پلی استر در کشور است و می توان پلی استر را گزینه مناسبی برای فرش صادرات به دیگر کشور ها دانست. زیرا مردم کشور های دیگر به خصوص کشور های اروپایی از این جنس فرش ماشینی استقبال خوبی کرده اند.

خصوصیات الیاف آکریلیک

دو خصوصیت مهم بازگشت پذیری و عایق حرارتی موجود در الیاف آکریلیک در هیچ یک از الیاف دیگر به طور همزمان یافت نمی شود. سبک ترین الیاف در بین دیگر الیاف محسوب می شود. این الیاف با فرآیند هیت ست شده که روی آن انجام می شود فاقد پرزدهی و حساسیت هستند. فرش های آکریلیک به دلیل مرغوبیت بیشتر و دارا بودن درجه کیفی بیشتر از محبوبیت بیشتری در بین عموم برخوردار است.

مقایسه فرش ماشینی آکریلیک با فرش ماشینی پلی استر

1. طول عمر فرش و دوام فرش

فرش های آکریلیک نسبت به فرش های پلی استر طول عمر بیشتری دارند این فرش ها را می توان برای سالیان زیادی نگهداری و استفاده کرد.

2. کوتاه شدن یا آب رفتگی فرش

فرش های آکریلیک به مرور زمان بر اثر پاخوردگی کمتر دچار تغییرات ناچیزی می شوند این در حالی است که فرش های پلی استر به مرور زمان بیشتر دچار تغییرات می شوند که فرش قد کوتاه تر و کج تر می شود.

3. شست و شوی فرش

فرش های آکریلیک در اثر شست و شو و تابش نور خورشید هیچگونه تغییری نخواهند کرد ولی فرش های پلی استر در اثر شست و شو کیفیت خود را از دست می دهند و جذابیت آن در زمان کوتاهی از بین می رود.

4. مقاومت فرش در برابر گرما

فرش های آکریلیک در برابر گرمای مستقیم از مقاومت بالایی برخوردار هستند که آن را از دیگر فرش های موجود در بازار متمایز می نماید.

5. سایش فرش

فرش های آکریلیک با مرور زمان دچار فرسایش نمی شوند این در حالی است که فرش های پلی استر با مرور زمان دچار پوسیدگی و خوردگی می شوند.

6. زیبایی فرش

فرش های آکریلیک در طول زمان جذابیت خود را از دست نمی دهند و همواره مانند روز اول هستند و این موضوع برای فرش های پلی استر صدق نمی کند.

7. تفاوت قیمت فرش

قیمت فرش ماشینی آکریلیک کاشان به خاطر الیاف مورد استفاده در آن معمولاً قیمت بالاتری نسبت به پلی استر دارد.

8. تراکم بافت فرش

منظور از تراکم فرش تعداد گره های رنگ بافته شده می باشد که هر فرشی دارای دو تراکم که شامل تراکم عرضی و تراکم طولی می باشد و به تراکم عرضی فرش شانه گفته می شود. شانه فرش معمولاً تعداد گره های رنگ در هر متر حساب می شود و با بیشتر شدن آن نقش ها ظریف تر می شوند. فرش های آکریلیک دارای بیشترین تراکم می باشند این در حالی است که فرش های پلی استر تراکم های محدود تری دارند.

9. پرزدهی فرش

شما می توانید فرش های آکریلیک را به راحتی لمس کنید بدون آن که پرزی به دست شما بچسبد و فرش دانه دانه از زیر دست شما رد می شود. این در حالی است که فرش های پلی استر پرزدهی بسیار زیادی دارند.

10. مکان مورد استفاده

فرش های پلی استر برای مکان های پر رفت و آمد مناسب نمی باشند و برای استفاده در آشپزخانه و راهرو توصیه نمی شود. فرش های آکریلیک با گدشت زمان دچار سایش و پاخوردگی نمی شوند.

الیاف آکریلیک بوی مواد نفتی نمی دهند و نسبت به الیاف پلی استر نرم و لطیف تر هستند.

تمامی محصولات شرکت نگین مشهد هلال از جنس آکریلیک هیت ست شده و توسط  بروزترین دستگاه های به کار رفته در صنعت تولید فرش ماشینی و به صورت درجه یک  و در راستای رضایت مشتری تولید می شود.

بنابراین اگر موارد بالا را در فرش ماشینی ملاحظه نکردید قطعاً با جنس پلی استر رو به رو هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *