اخبار و مقالات

پاک کردن انواع لکه از روی فرش

پاک کردن انواع لکه ها از روی فرش ماشینی

نحوه پاک کردن انواع لکه‌ها از روی فرش

در این مقاله سعی ما بر این است تا نحوه پاک‌کردن انواع لکه‌ها از روی فرش را به شما عزیزان آموزش دهیم. ایجاد لکه بر روی فرش یک اتفاق طبیعی است و راهکارهای مختلفی برای رفع آن وجود دارد که البته برخی از این راهکارها ممکن است به بافت فرش، آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کند. قصد ما در این مقاله بر این است تا راهکارهای مفید و بدون ضرری را به شما معرفی کنیم. همان‌طور که می‌دانید انواع لکه‌ها با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل، روش‌های پاک‌کردن لکه‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است.

انواع لکه‌ها بر روی فرش آشنا شوید

لکه چسب (مواد چسبنده) – لکه چربی و روغن (مواد چرب گونه مانند گریس و غیره) – لکه صنعتی (لاک ناخن، جوهر و غیره) – لکه خون، سس، شکلات – لکه چای، قهوه، آبمیوه، شیر.

نکات اولیه جهت پاک کردن لکه‌ها از روی فرش

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم روش‌های متفاوتی برای زدودن لکه‌های مختلف فرش و موکت وجود دارد و برخی از روش‌هایی که علمی نباشد، ممکن است به بافت فرش آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد سازد. در ادامه برخی از نکات اولیه جهت پاک‌کردن لکه‌ها را آورده‌ایم:

1- اولین اقدام برای ازبین‌بردن لکه‌های مایع بر روی فرش، خشک‌کردن سریع آن به‌وسیله یک پارچه نخی است که قابلیت جذب بالایی داشته باشد و بتواند لکه را به‌سرعت جذب کند. در این صورت می‌توان مقدار زیادی از لکه را که هنوز به الیاف فرش نفوذ نکرده است، در همان اقدام اولیه از بین برد.

2- بهتر است همه لکه‌هایی که ایجاد می‌شود در همان لحظه پاک شود، زیرا لکه‌ها به‌مرورزمان به بافت‌ فرش نفوذ کرده و بعد از آن مواد شوینده قوی‌تری برای پاک‌کردن لازم است.

3- برای پاک‌کردن هرگونه لکه تحت هیچ عنوان از وایتکس استفاده نکنید، زیرا استفاده از وایتکس به هر میزان می‌تواند به بافت فرش و رنگ‌بندی آن تأثیر جبران‌ناپذیری بجا بگذارد.

پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش ماشینی

چگونگی پاک‌کردن لکه‌های نوشابه، یکی از دغدغه‌های خانم‌های خانه‌دار است و این دغدغه زمانی تشدید می‌یابد که فرشتان از نوع فرش دستبافت یا فرش گران‌قیمت باشد. همچنین اگر رنگبندی فرشتان روشن باشد، این لکه‌ها بیشتر خود را بروز می‌دهند و نارضایتی اهل خانه را افزایش می‌دهد. معمولاً این نوع لکه‌ها زمانی ایجاد می‌شود که میهمان به خانه دعوت می‌کنیم.

ابتدا باید دقت کنیم اگر لکه نوشابه تازه باشد، باید به‌سرعت روی فرش را با یک دستمال نخی تمیز که قابلیت جذب بالایی داشته باشد پاک کنیم. توجه کنیم که پارچه را روی محل لکه فشار ندهیم، بلکه به‌آرامی در جهت مخالف خواب فرش دستمال را روی آن بکشیم. سپس به‌وسیله مقداری آب سرد، آن محل فرش شستشو داده شود. این عمل به‌خاطر خاصیت چسبندگی نوشابه است، زیرا آب سرد باعث ازبین‌رفتن خاصیت چسبندگی می‌شود.

اگر از زمان ریخته شدن نوشابه روی فرش مدت زیادی گذشته باشد، باید این مشکل را به‌وسیله مواد شوینده حل کنیم. روش کار به این صورت است که به‌ازای هر قاشق مایع ظرف‌شویی، یک لیوان آب گرم را در ظرفی خوب ترکیب کرده و محل لکه را تمیز کنید. توجه کنید که استفاده از وایتکس در پاک‌کردن لکه ممنوع است.

لکه شیر روی فرش و نحوه پاک کردن آن

اصول پاک‌کردن لکه‌های مایع شبیه هم می‌باشد و تفاوت آن، در چرب بودن لکه و میزان چسبندگی آن است. برای پاک‌کردن و از بین بردن بوی شیر روی فرش نیز ابتدا از یک پارچه نخی که قابلیت جذب بالایی داشته باشد استفاده می‌کنیم و به‌ازای هر قاشق مایع دستشویی، یک فنجان آب گرم را در نظر می‌گیریم. این دو را به‌خوبی با هم مخلوط کرده و روی محل لکه بمالید و بعد از چند دقیقه، محل کف‌مالی را با آب بشویید.

همان‌طور که می‌دانید بعد از آن که شیر روی فرش ریخته شود، بوی نامطبوعی از آن به مشام می‌رسد. حتی پس از پاک شدن لکه نیز این بو به مشام می‌رسد. برای ازبین‌بردن این بو بعد از شستشو و نابودی لکه شیر، آب و سرکه سفید را مخلوط کرده و روی محل مربوطه بپاشید. خواهید دید که بعد از دو ساعت، این بوی نامطبوع از بین می‌رود.

نحوه پاک کردن لاک ناخن از روی فرش

لاک ناخن یکی از لکه‌هایی است که اگر روی فرش ایجاد شود پاک‌کردن آن بسیار سخت است، زیرا این مایع پس از مدتی با هوا واکنش می‌دهد و تبدیل به جامد می‌شود. لاک ناخن می‌تواند به بافت فرش نیز صدمه وارد کند. در صورت ایجاد این مدل لکه تا قبل از خشک شدن آن را پاک کنید، زیرا پاک‌کردن لاک ناخن زمانی که خشک شود به‌مراتب سخت‌تر خواهد بود.

ابتدا تا جایی که مقدور است لکه لاک ناخن ایجاد شده را با قاشق بردارید. به‌طوری‌که بعد از هر بار برداشتن، قاشق را شسته و مجدداً به برداشتن لاک ناخن با قاشق اقدام کنید. سپس به‌وسیله یک پارچه نخی که قابلیت جذب بالایی داشته باشد، به‌آرامی روی محل لکه بکشید تا باقیمانده لاک ناخن جذب پارچه شود.

اما اگر از زمان ایجاد لکه لاک ناخن مدت‌زمان طولانی گذشته باشد، می‌توانید محلول تمیزکننده را با یک‌پارچه نخی تمیز که قابلیت جذب بالایی داشته باشد آغشته کنید و به‌آرامی روی محل لکه بکشید. توجه کنید که محلول پاک‌کننده را مستقیماً روی فرش نریزید و فقط آن با پارچه آغشته کنید.

لکه جوهر و اصول پاک کردن آن از روی قالی

برای پاک‌کردن این مدل از لکه‌ها از روی فرش، ابتدا یک پارچه نخی تمیز و خشک که قابلیت جذب بالایی داشته باشد را روی لکه بیندازید تا مقداری از لکه جذب آن شود. بعد از آن مقداری از شامپو بچه را روی محل لکه ریخته و یک دستمال نخی مرطوب که با آب گرم شسته شده را روی محل بگذارید تا لکه‌های بیشتری جذب پارچه شوند. در نهایت مقداری آب گرم روی فرش ریخته و با یک پارچه نخی دیگر، باقیمانده لکه را تمیز کنید.

راهنمای پاک کردن لکه ادرار از روی فرش

معمولاً خانواده‌هایی که بچه کوچک دارند با این مشکل مواجه‌اند و این‌که چگونه این لکه را پاک کنند هم برای آنها دشوار است، زیرا از لحاظ دینی آن قسمت از خانه نجس می‌شود و همچنین این مدل لکه‌ها باعث ازبین‌رفتن جلوه فرش می‌شود.

برای پاک‌کردن این لکه‌ها در ابتدا یک پارچه نخی که قابلیت جذب بالا داشته باشد را روی محل لکه بیندازید تا مقداری از لکه را جذب کند و یک تشت کوچک را از زیر فرش رد کرده تا به محل لکه برسید. سپس به‌وسیله یک قاشق مایع ظرف‌شویی به همراه دو لیوان آب سرد و یک قاشق سرکه سفید، یک محلول ساخته و به همراه مقداری آب گرم قسمت مربوطه را به‌خوبی شستشو دهید. در آخر به‌وسیله یک پارچه نخی خشک همراه با یک سشوار، قسمت خیس فرش را خشک کنید.

لکه ژله و راهنمای پاکسازی آن از فرش

ابتدا تا آنجا که مقدور است به‌وسیله یک قاشق، باقیمانده ژله را از روی فرش پاک کنید. سپس به‌وسیله آب و شامپو فرش، محلولی تهیه کرده و روی قسمتی که لکه ایجاد شده است بمالید. در نهایت به‌وسیله کشیدن یک پارچه تمیز با قابلیت جذب بالا در خلاف جهت خواب فرش، باقیمانده لکه‌ها را از بین ببرید.

پاک کردن لکه چربی و روغن از روی فرش ماشینی

زمانی که لکه‌های چربی یا روغن روی فرش ایجاد می‌شود، افراد زیادی نمی‌دانند که چگونه برای پاک‌سازی آن اقدام کنند. این مشکلات بیشتر در آشپزخانه‌ها حین پختن و طبخ غذا اتفاق می‌افتد و افراد بجای استفاده از روش‌های اصولی و علمی، دست به روش‌هایی برای پاک‌سازی می‌زنند که در مواقع متعددی به بافت فرش آسیب‌های جدی وارد می‌کنند. در ادامه دو روش را آورده‌ایم تا کمی اصولی‌تر اقدام به پاک‌کردن لکه‌های چربی و روغن نمایید.

روش اول: مایع ظرف‌شویی را با مقداری آب مخلوط کرده و سپس روی محل چربی بریزید. در نهایت با یک دستمال نخی خشک که قابلیت جذب بالایی داشته باشد، آن را پاک کنید.

روش دوم: اگر به روش بالا نتوانستید چربی را پاک کرده و چربی یا روغن دارای مقاومت بالایی باشند، می‌توانید از محلولی شامل یک قاشق هیدروژن پراکسید به همراه یک لیتر آب گرم استفاده کنید و سپس با یک دستمال خشک، آن را تمیز کنید.

نکته: این محلول قوی می‌باشد و اگر به مدت طولانی روی فرش باقی بماند، می‌تواند به بافت فرش آسیب برساند و سبب پوسیدگی و ازبین‌رفتن رنگ‌بندی فرش شود.

راهنمای پاک‌سازی فرش از لکه خون

یکی از روش‌های پاک‌سازی لکه خون از روی فرش، ضربه‌زدن با یک دستمال تمیز است. توجه داشته باشید که لکه را با دستمال مالش ندهید. در مرحله بعد محل لکه را با آب سرد بشویید نه آب گرم، زیرا آب گرم باعث دوام لکه خون بر روی بافت فرش می‌گردد. یکی دیگر از روش‌ها، استفاده از محلول نمک همراه با آب سرد است که به آن خمیر نمکی گفته می‌شود. این مقاله در حال آپدیت شدن می‌باشد، اگر لکه خاصی بر روی فرش شما ریخته در همین پست کامنت بگذارید تا کارشناسان ما جواب تخصصی برای شما ارسال کنند، پس با ما همراه باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *