اخبار و مقالات

پاک کردن انواع لکه از روی فرش

پاک کردن انواع لکه ها از روی فرش ماشینی

در این مقاله سعی ما بر این است نحوه پاک کردن انواع لکه ها از روی فرش را به شما عزیزان آموزش دهیم.

همان طور که می دانیم ایجاد لکه بر روی فرش یک اتفاق طبیعی است و راهکار های مختلفی برای رفع آن وجود دارد که البته برخی از این راهکار ها ممکن است به بافت فرش آسیب های جبران ناپذیری وارد کند، اما قصد ما در این مقاله بر این است تا راهکار های مفید و بدون ضرری را به شما معرفی کنیم. همانطور که می دانید انواع لکه ها با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل روش های پاک کردن لکه ها با یکدیگر متفاوت است.

انواع لکه ها: لکه چسب (مواد چسبنده) – لکه چربی و روغن (مواد چرب گونه مانند گریس و…) – لکه صنعتی (لاک ناخن، جوهر و…) – لکه خون، سس، شکلات و… – لکه چای، قهوه، آبمیوه، شیر، ادرار

 

نکات اولیه جهت پاک کردن لکه ها از روی فرش

همانطور که قبلا اشاره کردیم روش زدودن لکه های مختلف، متفاوت است و برخی از روش ها که علمی نباشد ممکن است به بافت فرش آسیب های جبران ناپذیری وارد سازد.

1- اولین اقدام برای از بین بردن لکه های مایع، خشک کردن سریع آن به وسیله یک پارچه نخی که قابلیت جذب بالایی داشته باشد و بتواند لکه را به سرعت جذب کند. در اینصورت می توانیم مقدار زیادی از لکه را که هنوز به الیاف فرش نفوذ نکرده است را در همان اقدام اولیه از بین برد.

2- بهتر است همه لکه هایی که ایجاد می شود، در همان لحظه پاک شود زیرا لکه ها به مرور زمان به بافت فرش نفوذ کرده و بعد از آن برای پاک کردن آن مواد شوینده قوی تری لازم است.

3- برای پاک کردن هرگونه لکه تحت هیچ عنوان از وایتکس استفاده نکنید زیرا استفاده از وایتکس به هر میزان می تواند به بافت فرش و رنگبندی آن تاثیر جبران ناپذیری بجا بگذارد.

 

پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش ماشینی

چگونگی پاک کردن لکه های نوشابه یکی از دغدغه های خانم های خانه دار است و این دغدغه زمانی تشدید می یابد که فرشتان از نوع فرش دستبافت یا فرش گران قیمت باشد همچنین اگر رنگبندی فرشتان روشن باشد این لکه ها بیشتر خود را بروز می دهند و نارضایتی اهل خانه را افزایش می دهد. معمولا این نوع لکه ها زمانی ایجاد می شود که میهمان به خانه دعوت می کنیم.

ابتدا باید دقت کنیم، اگر لکه نوشابه تازه باشد باید به سرعت روی فرش را با یک دستمال نخی تمیز که قابلیت جذب بالایی داشته باشد پاک کنیم، توجه کنیم که پارچه را روی محل لکه فشار ندهیم بلکه به آرامی در جهت مخالف خواب فرش دستمال را روی آن بکشیم. سپس به وسیله مقداری آب سرد آن محل فرش شستشو داده شود این عمل بخاطر خاصیت چسبندگی نوشابه است و آب سرد باعث از بین رفتن خاصیت چسبندگی می شود ولی اگر از زمان ریخته شدن نوشابه روی فرش مدت زیادی گذشته باشد باید این مشکل را به وسیله مواد شوینده حل کنیم با این فرمول: به ازای هر قاشق مایع ظرفشویی یک لیوان آب گرم را در ظرفی خوب ترکیب کرده و محل لکه را تمیز کنید. توجه کنید که استفاده از وایتکس در پاک کردن لکه ممنوع است.

 

لکه شیر روی فرش و نحوه پاک کردن آن

اصول پاک کردن لکه های مایع شبیه هم می باشد و تفاوت آن در چرب بودن آن و میزان چسبندگی آن دارد. برای پاک کردن لکه شیر نیز ابتدا از یک پارچه نخی که قابلیت جذب بالایی داشته باشد، استفاده میکنیم و به ازای هر قاشق مایع دستشویی یک فنجان آب گرم را در نظر می گیریم و به خوبی مخلوط کرده و روی محل لکه بمالید و بعد از چند دقیقه محل کف مالی را با آب بشویید. همانطور که می دانید بعد از آن که شیر روی فرش ریخته شود بوی نامطبوعی از آن به مشام می رسد حتی پس از پاک شدن لکه نیز این بو به مشام می رسد، برای از بن بردن این بو بعد از شستشو و از نابودی لکه شیر، آب و سرکه سفید را مخلوط کرده و روی محل مربوطه بپاشید، بعد از دو ساعت این بوی ناطبوع از بین می رود.

 

نحوه پاک کردن لاک ناخن از روی فرش

لاک ناخن یکی از لکه هایی است که اگر روی فرش ایجاد شود، پاک کردن آن بسیار سخت است زیرا این مایع پس از مدتی با هوا واکنش می دهد و تبدیل به جامد می شود، همچنین این ماده می تواند به بافت فرش نیز صدمه وارد کند.

درصورت ایجاد این مدل لکه، تا قبل از آن که خشک شود آن را پاک کرده زیرا زمانی که خشک شود پاک کردن لاک ناخن به مراتب سخت تر خواهد بود، ابتدا تا جایی که مقدور است لکه لاک ناخن ایجاد شده را با قاشق برداشته بطوریکه بعد از هر بار برداشتن، قاشق را شسته و مجددا به برداشتن لاکن ناخن با قاشق اقدام کنید. سپس به وسیله یک پارچه نخی که قابلیت جذب بالایی داشته باشد به آرامی روی محل لکه بکشید تا باقیمانده لاک ناخن جذب پارچه شود.

اما اگر از زمان ایجاد لکه لاک ناخن مدت زمان طولانی گذشته باشد، می توانید محلول تمیز کننده را با یک پارچه نخی تمیز که قابلیت جذب بالایی داشته باشد، آغشته کنید و به آرامی روی محل لکه بکشید. توجه کنید که محلول پاک کننده را مستقیما روی فرش نریزید و فقط آن با پارچه آغشته کنید.

 

 لکه جوهر و اصول پاک کردن آن از روی قالی

برای پاک کردن این مدل از لکه ها از روی فرش ابتدا یک پارچه نخی تمیز و خشک که قابلیت جذب بالایی داشته باشد روی لکه انداخته تا مقداری از لکه جذب آن شود بعد از آن مقداری از شامپو بچه را روی محل لکه ریخته و یک دستمال نخی مرطوب که با آب گرم شسته شده را روی محل گذاشته تا لکه های بیشتری جذب پارچه شوند و در نهایت یک مقدار آب گرم روی فرش ریخته و با یک پارچه نخی دیگر باقیمانده لکه را تمیز کنید.

 

راهنمای پاک کردن لکه ادرار از روی فرش

معمولا در خانواده هایی که بچه کوچک دارند با این مشکل مواجه اند و این که چگونه این لکه را پاک کنند هم برای آنها دشوار است زیرا از لحاظ دینی آن قسمت از خانه نجس می شود همچنین این مدل لکه ها باعث از بین رفتن جلوه فرش می شود.

در ابتدا یک پارچه نخی که قابلت جذب بالا داشته باشد را روی محل لکه انداخته تا مقداری از لکه را جذب کند. سپس یک تشت کوچک را از زیر فرش رد کرده تا به محل لکه رسیده سپس به وسیله یک قاشق مایع ظرف شویی به همراه دو لیوان آب سرد و یک قاشق سرکه سفید یک محلول ساخته و به همراه مقداری آب گرم قسمت مربوطه را به خوبی شستشو دهید در آخر به وسیله یک پارچه نخی خشک همرا با یک سشوار قسمت خیس فرش را خشک کنید.

 

لکه ژله و راهنمای پاکسازی آن از فرش

ابتدا تا آنجا که مقدور است به وسیله یک قاشق باقیمانده ژله را از روی فرش پاک کرده سپس به وسیله آب و شامپو فرش محلولی تهیه کرده و روی قسمتی که لکه ایجاد شده، بمالید و به وسیله یک پارچه تمیز با قابلیت جذب بالا در خلاف جهت خواب فرش باقیمانده لکه ها را از بین ببرید.

 

پاک کردن لکه چربی و روغن از روی فرش ماشینی

زمانی که لکه های چربی یا روغن روی فرش ایجاد می شود، افراد زیادی نمی دانند که چگونه برای پاک سازی آن اقدام کنند این مشکلات بیشتر در آشپزخانه ها حین پختن و طبخ غذا اتفاق می افتد و بجای استفاده از روش های اصولی و علمی دست به روش هایی برای پاک سازی می زنند که در مواقع متعددی به بافت فرش آسیب های جدی وارد می کنند.

روش اول: مایع ظرف شویی را با مقداری آب مخلوط کرده و سپس روی محل چربی ریخته و در نهایت با یک دستمال نخی خشک که قابلبت جذب بالایی داشته باشد آن را پاک کنید.

روش دوم: اگر به روش بالا نتوانستید چربی را پاک کرده و چربی یا روغن دارای مقاومت بالایی باشند می توانید از محلول زیر استفاده کنید: این محلول شامل یک قاشق هیدروژن پراکسید به همراه یک لیتر آب گرم سپس بایک دستمال خشک آن را تمیز کنید.

نکته: این محلول قوی می باشد و اگر به مدت طولانی روی فرش باقی بماند، می تواند به بافت فرش آسیب برساند و سبب پوسیدگی و از بین رفتن رنگبندی فرش شود.

 

راهنمای پاک سازی فرش از لکه خون

یکی از روش های پاکسازی لکه خون از روی فرش، ضربه زدن با یک دستمال تمیز است، توجه داشته باشید که لکه را با دستمال مالش ندهید. سپس می توانید محل لکه را با آب سرد شسته نه آب گرم، زیرا آب گرم باعث دوام لکه خون بر روی بافت فرش می گردد. یکی دیگر از روش ها استفاده از محلول نمک همراه با آب سرد است که به آن خمیر نمکی گفته می شود.

* این مقاله در حال آپدیت شدن می باشد، پس با ما همراه باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *