اخبار و مقالات

2 روش تمیز کردن لکه لاک از سطح فرش

ترفند ساده پاك كردن لاك از روي فرش

از بین بردن لکه‌ لاک خیس بسیار آسان‌تر از پاک‌کردن لکه‌ خشک شده‌ آن است. در ادامه روش از بین بردن لکه‌ خیس و لکه خشک لاک از روی فرش را برای شما شرح داده ایم. با ما همراه باشید.

روشی برای از بین بردن لکه خیس لاک از روی فرش

1. لکه را با استفاده از قاشق از سطح فرش بردارید:

قاشق یا کاردکی برداشته و لکه‌های خیسی که بر سطح فرش وجود دارد تا جای ممکن از سطح فرش بردارید.

2. تمیز‌کننده مناسب انتخاب کنید:

برای پاک‌کردن لکه لاک از روی فرش، پاک‌کننده‌های متفاوتی و جود دارند. فقط یادتان باشد که از استون یا وایتکس به‌هیچ‌عنوان استفاده نکنید، زیرا هر دوی آنها به فرش آسیب می‌رسانند. بهترین گزینه برای پاک‌کردن لکه در این مرحله، لاک‌پاک‌کن‌‌های بدون استون هستند. اما گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند اعم از اسپری مو، شیشه‌پاک‌کن، شامپو فرش و آب‌اکسیژنه (فقط برای فرش‌هایی با زمینه روشن).

3. تمیزکننده‌ای که انتخاب کرده‌اید را ابتدا بر قسمتی از فرش امتحان کنید:

یادتان باشد حتماً قبل از استفاده از تمیزکننده، آن را بر روی قسمتی از فرش امتحان کنید. مقدار کمی از آن را بر روی پنبه‌ای ریخته و جایی از فرش که در معرض دید نیست را انتخاب کرده و آنجا امتحان کنید تا به فرش شما آسیبی نرسد. قسمت‌هایی از فرش که زیر مبلمان قرار می‌گیرند بهترین مکان‌ها برای این کار هستند. پس از چند دقیقه ببینید رنگ آن قسمت از فرش رفته و یا کم‌رنگ شده یا خیر؟ اگر اثری سوء گذاشته بود، باید سراغ تمیزکننده دیگری بروید. اگر آسیبی به فرش نرسیده بود و رنگ فرش نرفته بود، می‌توانید از آن تمیزکننده جهت تمیزکردن لکه لاک از روی فرش در ادامه کارتان استفاده کنید.

4. ناحیه‌ای که به لاک آغشته است را با تمیزکننده پاک کنید:

پارچه تمیزی بردارید و به تمیزکننده‌ای که بر فرشتان اثر بدی نداشت آغشته کنید. سپس مانند دفعه قبل بر روی لکه لاک ضربه بزنید و هر بار دستمال را عوض کنید و یا از قسمت تمیز دستمال استفاده کنید تا جایی که لکه پاک شود و اگر نیاز شد، دوباره دستمال را به تمیزکننده آغشته کنید و تا ازبین‌رفتن کامل لکه کار خود را ادامه دهید. لاک‌پاک‌کن یا تمیز کننده‌ای که از آن استفاده کردید را به‌هیچ‌عنوان به طور مستقیم بر روی فرش نریزید، زیرا باعث آسیب‌دیدن بافت فرش می‌شود.

فرش نگین مشهد خرید فرش کاشان فرش 700 شانه تراکم 2550

پاک کردن لکه خشک‌‌شده‌ لاک از سطح فرش

۱. لاک خشک شده را از سطح فرش جدا کنید:

با استفاده از چاقو، کاردک و یا قاشق و ناخن تا آنجایی که می‌توانید لکه لاک خشک شده را از سطح فرش بردارید. همچنین می‌توانید قسمت نازکی از جایی که لکه فرش وجود دارد را قیچی کنید. البته باید بسیار مراقب باشید که به شکل ظاهری فرش لطمه نزنید.

۲. ناحیه مورد‌نظر را جاروبرقی بکشید:

در این مرحله سطح لکه لاک را جاروبرقی بکشید تا تمامی لاک‌های خشک شده‌ای که جدا کردید را از تاروپود فرش جدا کنید. در این صورت در ادامه کار سطح تمیزتری خواهید داشت و راحت‌تر می‌توانید به کار خود ادامه دهید. اگر سطح فرش را با قیچی بریده‌اید، حتماً باید از جاروبرقی استفاده کنید تا قسمت‌های بریده فرش و لکه لاک‌ها به بافت فرش نفوذ نکند و سطح کار تمیز شود.

۳. نوعی تمیزکننده را بر سطح فرش امتحان کنید:

بهترین گزینه برای این کار لاک پاک‌کن بدون استون است، زیرا برای حل کردن لاک استفاده می‌شود. ابتدا تکه پنبه‌ای را بردارید و به لاک‌پاک‌کن آغشته کنید و در قسمتی از فرش که دیده نمی‌شود امتحان کنید. اگر پس از گذشت 1 یا 2 دقیقه فرش دچار رنگ‌پریدگی و یا آسیب دیگری نشد، شما می‌توانید با خیال راحت برای لکه لاک از روی فرش از لاک‌پاک‌کن استفاده کنید.

تمیز کننده‌های مختلفی می‌توانید امتحان کنید مانند اسپری مو، شوینده فرش، شیشه‌پاک‌کن و یا آب‌اکسیژنه. برای فرش‌های تیره‌رنگ از آب‌اکسیژنه استفاده نکنید، زیرا رنگ‌ها را سفید می‌کند. توجه کنید به‌هیچ‌عنوان از استون و یا وایتکس استفاده نکنید، زیرا رنگ فرش‌ها را می‌برند.

۴. ناحیه مورد نظر را با تمیزکننده‌ مناسب پاک کنید:

یک تکه پارچه را به لاک‌پاک‌کن یا هر تمیزکننده‌ای که بر فرشتان آسیبی وارد نکند آغشته کنید. با پارچه بر لکه‌،ضربه آرامی بزنید تا لکه در تمیزکننده حل شود. هر بار پارچه را تعویض کنید و یا از قسمت تمیز پارچه استفاده کنید تا لکه لاک از روی فرش پخش نشود. تا انتهای کار پارچه را مرطوب نگه دارید، آن‌قدر به این کار ادامه دهید تا لکه لاک از روی فرش کاملاً پاک شود.

 • برای جلوگیری از آسیب به فرش، تمیزکننده را به طور مستقیم بر سطح فرش نریزید.
 • پارچه را با فشار زیاد بر فرش نکشید، زیرا این کار باعث می‌شود لکه به اعماق فرش نفوذ کند.
 • می‌توانید از یک برس و یا مسواک نیز استفاده کنید، ولی حواستان باشد که با فشار زیاد این کار را انجام ندهید.

تمیزکردن بعد از لکه‌برداری

۱. تمیزکننده و لاک باقی مانده را با پارچه تمیز کنید:

 برای از بین بردن باقی‌مانده لکه از روی فرش یا تمیزکننده از سطح فرش، بعد از تمیزکردن لکه لاک پارچه تمیزی را بر روی فرش فشار دهید تا جذب پارچه شود. پس از هر ضربه، پارچه را عوض و یا از قسمت‌های خشک و تمیز آن استفاده کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که وقتی پارچه را بر روی فرش می‌کشید، پارچه خشک باشد.

۲. ناحیه مورد نظر را با صابون بشویید:

ظرف کوچکی را از آب پر کنید و مقدار 5 الی 10 میلی‌لیتر از مایع شوینده، شامپو فرش و یا صابون را در آن حل کنید. اسفنج تمیزی برداشته و به این محلول آغشته کنید و آن را به‌خوبی بچلانید تا تمامی آب آن گرفته شود و سپس ناحیه موردنظر را با آن به‌خوبی تمیز کنید. اسفنج را به صورت پی‌در‌پی به محلول آغشته کنید و بر فرش بکشید و تا هنگامی‌که بوی لاک و یا تمیزکننده از بین رود، این کار را ادامه دهید.

۳. با آب بشویید:

ظرفی را از آب پر کنید، اسفنج تمیزی بردارید و به آب آغشته کنید و بر محل موردنظر بکشید تا شوینده شسته شده و از بین برود. این کار را تا جایی که به طور کامل صابون از سطح فرش شسته شود، ادامه دهید.

۴. فرش را خشک کنید:

حوله یا دستمال خشکی را بر محل موردنظر بگذارید تا آب آن تا حد ممکن خشک شود و سپس پنکه یا سشوار را به صورت مستقیم بر آن محل گرفته تا خشک شود. امیدواریم روش‌های بالا کاربردی بوده باشد و شما در ازبین‌بردن لکه لاک از روی فرش یاری رسانده باشد.

فرش مدرن فرش ابریشم فرش 1200

برای بازدید از محصولات شرکت ما و ثبت سفارش خود بصورت آنلاین به فروشگاه اینترنتی فرش نگین مشهد مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “2 روش تمیز کردن لکه لاک از سطح فرش

 1. جاوید گفت:

  با سلام و عرض ادب این مطالب خیلی مفید و عالی بود ممنون

  1. پشتیبانی گفت:

   سلام، ممنون
   خوشحالیم مورد توجه‌تون قرار گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *