اخبار و مقالات

پاک کردن لکه گواش از سطح فرش

چند روش قطعی جهت پاك كردن گواش از روی فرش

راهکارهایی ساده جهت از بین بردن لکه گواش از روی فرش

به طور کلی فرش‌های ماشینی، همیشه در معرض ریختن انواع کثیفی‌ها و لکه‌ها قرار می‌گیرند. چنانچه فرش شما از جمله فرش‌های گران‌بها و خاص باشد یا درصورتی‌که خیلی به طرح و رنگ آن علاقه‌مند بوده یا اگر هدیه یا یادگاری از طرف یکی از عزیزانتان باشد، این موضوع برای شما بسیار ناراحت‌کننده خواهد بود. اما زیاد نگران نباشید، زیرا روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن روش‌ها می‌توانید لکه‌ها را از روی فرش خود پاک کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا با روش‌های پاک‌کردن لکه‌های مختلف از روی فرش، بیشتر آشنا شوید. از سخت‌ترین لکه‌هایی که می‌تواند فرش را آلوده کند، لکه‌های رنگی است. یکی از این لکه‌های رنگی، گواش است که می‌تواند باعث از بین رفتن زیبایی فرش شما شود.

گواش چیست؟

گواش یک نوع رنگ است که از طریق حل شدن رنگ‌دانه‌ها در آب به دست می‌آید. یکی از ویژگی‌های گواش این است که سرعت خشک شدن بالایی دارد و در زمان کمی، آب موجود در آن تبخیر می‌شود و شکل ثابتی به خود می‌گیرد.

خرید فرش ماشینی قیمت فرش 700 شانه خرید فرش 1200 شانه

پاک کردن گواش از روی فرش

اگر شما با گواش سروکار دارید، حتماً زیاد به این مسئله برخوردید که دست یا لباستان حین کار با گواش رنگی شود. ممکن است گاهی بر اثر بی‌احتیاطی، مقداری رنگ گواش بر روی فرش شما ریخته شود. در کل لکه‌های رنگی، سخت‌تر از باقی لکه‌ها از بین می‌رود و شما کاملاً حق دارید که نگران این موضوع باشید. اما پاک‌کردن گواش از روی فرش امکان‌پذیر است و اگر شما به نکاتی که نوشتیم توجه کنید و با دقت آنها را انجام دهید، می‌توانید لکه را از فرش خود پاک کنید.

نکته‌ای که بسیار مهم است این است که حتماً بلافاصله پس از رنگی شدن فرش، اقدام به پاک‌کردن لکه کنید. درصورتی‌که لکه مدت‌زمان زیادی بر روی فرش باقی بماند، احتمال پاک شدن لکه از روی فرش کم خواهد شد و برای پاک‌سازی آن شاید مجبور شوید هزینه زیادی پرداخت کنید.

  • استفاده از صابون

یکی از روش‌های پاک‌سازی لکه گواش از روی فرش یا موکت، استفاده از صابون رنده شده است. در صورتی این روش مؤثر خواهد بود که لکه گواش هنوز خشک نشده باشد. در نتیجه بلافاصله بعد از ریختن گواش، بایستی برای تمیزکردن آن با این روش اقدام کنید.

برای این کار ابتدا مقداری صابون را رنده و در آب سرد حل کنید و کاملاً به هم بزنید تا کف به وجود بیاید. سپس کف صابون حاصل شده را بر روی لکه بریزید و با استفاده از مسواک یا اسفنج بر روی آن بکشید تا لکه کامل زدوده شود و در انتها می‌توانید فرش را آب بکشید. با این روش به‌احتمال‌قوی لکه از روی فرش پاک خواهد شد.

نکته قابل‌توجه: در صورتی که مدتی کوتاه از ریختن گواش گذشته باشد و لکه خشک شده باشد، به جای آب سرد از آب ولرم استفاده کنید.

  • استفاده از استون

برای پاک‌کردن و از بین بردن آثار گواش از روی فرش، از استون نیز می‌توان استفاده کرد. در این روش ابتدا باید مقداری از گواش موجود بر فرش، با استفاده از پارچه‌ای مرطوب پاک شود. برای شروع کار، یک قاشق غذاخوری ماده شوینده در مقداری آب بریزید (توجه کنید که ماده شوینده ملایم باشد و با فرش شما و تار و پود آن، واکنشی ندهد و آسیبی به آن نزند).

پارچه را با این محلول مرطوب کرده و ضربه‌هایی آهسته بر روی لکه بزنید (توجه داشته باشید شدت ضربه‌تان بسیار کم باشد، زیرا اگر فشاری به فرش بیاورید باعث نفوذ بیشتر لکه رنگ به الیاف فرش می‌شود). در این مرحله، کمی از غلظت لکه رنگ کم خواهد شد و سطح رویی از بین می‌رود و می‌توانید برای مرحله بعد اقدام کنید. در مرحله بعد باید لکه به طور کامل از بین برود و به عبارتی مرحله قبل تکمیل شود.

مقداری از استون را بردارید و آن را به‌آرامی روی قسمت لک شده بکشید تا کم‌کم از رنگ لکه کاسته شود. این مرحله را باید تا زمان پاک شدن کامل لکه از روی فرش ادامه دهید. پس از آن با استفاده از صابون و آب، قسمت لکه را بشویید و بار دیگر استون بزنید و بعد از آن به شستن سطح فرش اقدام نمایید.

تذکر مهم: توجه داشته باشید که شست‌وشوی فرش همواره نیازمند تجربه، تخصص و دقت بالاست. پس در مواقعی که خرابی فرش محتمل است، توصیه نگین مشهد هلال کمک‌گرفتن از کارشناسان با تجربه جهت حفظ سلامت و ارزش فرش و قالی شماست.

 

شست و شوی فرش ماشینی در منزل

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *