اخبار و مقالات

شست و شوی فرش ماشینی در منزل

شستشو و لکه برداری از فرش های ماشینی

فصل بهار در راه است و باید آماده وداع با زمستان و رسیدن عید نوروز باشیم. یکی از رسم های دیرینه در این عید باستانی و باشکوه تمیز کردن اساسی منزل می باشد. فرش ها همان طور که در زیبایی دکوراسیون منزل نقش چشم گیری دارند، کثیف شدن آن ها نیز ظاهر نه چندان مطلوب وخوبی را به خانه می بخشد. فرش ها بیشتر از وسایل دیگر منزل دچار گرد و خاک و آلودگی می شوند لذا مساحت زیادی از منزل را پوشش می دهند و رفت و آمد روی آن ها زیاد می باشد. مراقبت از فرش ماشینی باعث ازدیاد طول عمر مفید فرش ماشینی می شود.

 

تمیز کردن فرش در منزل

در این مقاله به چند نکته جهت پاک کردن لکه روی فرش و شست و شوی فرش ماشینی منزل تان اشاره می کنیم:

1- پاک کردن لکه چربی از روی فرش: بهترین کار تمیز کردن فرش از لکه های چربی استفاده از محلول معجزه آسای آب و سرکه می باشد. ابتدا باید تا جایی که امکان دارد اضافات چربی را از روی فرش بردارید و سپس به کمک محلول و دستمال، محل مورد نظر را تمیز نمایید.

2-  روش پاک کردن آدامس از روی فرش: معضل بسیاری از افراد کندن آدامس از روی فرش می باشد. اما دیگر نگران این لکه مزاحم نباشید. با استفاده از کیسه یخ می توانید به راحتی آن را از روی فرش خود جدا کنید. هنگامی که کیسه یخ را روی لکه آدامس قرار می دهید، لکه آدامس روی فرش حالت جامد و سفتی پیدا کرده و شما با استفاده از چاقو به راحتی می توانید آن را از فرش خود جدا کنید.

3- لکه دوده روی فرش: بهترین پاک کننده دوده، نمک می باشد. مقداری نمک روی محل دوده ریخته و بعد از مدتی آن را پاکسازی کنید.

نکته: به خاطر داشته باشید پس از آن که لکه را از روی فرش پاک کردید تا زمانی که فرش شما به طور کامل خشک نشده است روی آن راه نروید و اگر برای تمیز کردن فرش خود از شامپو فرش استفاده می کنید، قبل از آن حتما روی فرش خود را جارو بکشید.

 

مراحل شست و شوی فرش ماشینی:

1- ابتدا باید آلودگی های سطح فرش را با استفاده از جاروبرقی تا حدالامکان بگیرید تا آلودگی ها به عمق فرش نفوذ نکند.

2- تمام فرش را خیس کنید. با این کار آب به تمام فرش و به عمق فرش نفوذ کرده و آسان تر با محلول شوینده ترکیب می شود.

3- محلول شوینده را روی فرش بریزید و بعد از گذشت مدت زمان کمی آن را با جارو به تمام سطح فرش پخش کنید. رایج ترین محلول شست و شوی قالی ماشینی، پودر لباس شویی می باشد.

4- شستن فرش آخرین مرحله از کار می باشد. فرش ها را بعد از شستن لوله کنید این کار باعث می شود تا کثیفی ها و زردآب های باقی مانده در فرش از آن خارج شوند. برای خشک کردن فرش ماشینی از وسایل حرارتی استفاده نکنید. برای تسریع در امر خشک شدن فرش ماشینی می توانید از وسایل سرمایشی مانند پنکه استفاده کنید. آویزان کردن فرش باعث آسیب به بافت فرش می شود. حدالامکان سعی کنید هنگام اتمام شست و شوی فرش ماشینی دوباره روی آن آب نریزید زیرا این کار موجب تغییر رنگ ریشه ها می شود. بعد از شست و شوی فرش ماشینی بهتر است آن را در فضای باز و به دور از نور مستقیم آفتاب پهن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *