اخبار و مقالات

شست و شوی فرش ماشینی در منزل

شستشو و لکه برداری از فرش های ماشینی

فصل بهار در راه است و باید آماده وداع با زمستان و رسیدن عید نوروز باشیم. یکی از رسم‌های دیرینه در این عید باستانی و باشکوه، تمیزکردن اساسی منزل می‌باشد. فرش‌ها همان طور که در زیبایی دکوراسیون منزل نقش چشم‌گیری دارند، کثیف شدن آن‌ها نیز ظاهر نه‌چندان مطلوبی را به خانه می‌بخشد. فرش‌ها بیشتر از وسایل دیگر منزل دچار گردوخاک و آلودگی می‌شوند، لذا مساحت زیادی از منزل را پوشش می‌دهند و رفت‌وآمد روی آن‌ها زیاد می‌باشد. مراقبت از فرش ماشینی باعث ازدیاد طول عمر مفید فرش ماشینی می‌شود.

تمیز کردن فرش در منزل

در این مقاله به چند نکته جهت پاک‌کردن لکه روی فرش و شست‌ و شوی فرش ماشینی؛ منزلتان اشاره می‌کنیم:

  1. پاک‌کردن لکه چربی از روی فرش: بهترین کار جهت تمیز کردن فرش از لکه‌های چربی، استفاده از محلول معجزه‌آسای آب و سرکه می‌باشد. ابتدا باید تا جایی که امکان دارد اضافات چربی را از روی فرش بردارید و سپس به کمک محلول و دستمال، محل موردنظر را تمیز نمایید.
  2. روش پاک‌کردن آدامس از روی فرش: معضل بسیاری از افراد کندن آدامس از روی فرش می‌باشد، اما دیگر نگران این لکه مزاحم نباشید. با استفاده از کیسه یخ می‌توانید به‌راحتی آن را از روی فرش خود جدا کنید. هنگامی‌که کیسه یخ را روی لکه آدامس قرار می‌دهید، لکه آدامس روی فرش حالت جامد و سفتی پیدا کرده و شما با استفاده از چاقو به‌راحتی می‌توانید آن را از فرش خود جدا کنید.
  3. لکه دوده روی فرش: بهترین پاک‌کننده دوده، نمک می‌باشد. مقداری نمک روی محل دوده ریخته و بعد از مدتی آن را پاک‌سازی کنید.

نکته: به‌خاطر داشته باشید پس از آن که لکه را از روی فرش پاک کردید، تا زمانی که فرش شما به طور کامل خشک نشده است روی آن راه نروید. اگر برای تمیزکردن فرش خود از شامپو فرش استفاده می‌کنید، قبل از آن حتماً روی فرش خود را جارو بکشید.

مراحل شست و شوی فرش ماشینی:

  • ابتدا باید آلودگی‌های سطح فرش را با استفاده از جاروبرقی تا حتی‌الامکان بگیرید تا آلودگی‌ها به عمق فرش نفوذ نکند.
  • تمام فرش را خیس کنید. با این کار آب به تمام فرش و به عمق فرش نفوذ کرده و آسان‌تر با محلول شوینده ترکیب می‌شود.
  • محلول شوینده را روی فرش بریزید و بعد از گذشت مدت‌زمان کمی، آن را با جارو به تمام سطح فرش پخش کنید. رایج‌ترین محلول شست‌وشوی قالی ماشینی، پودر لباس‌شویی می‌باشد.
  • شستن فرش آخرین مرحله از کار می‌باشد. فرش‌ها را بعد از شستن لوله کنید. این کار باعث می‌شود تا کثیفی‌ها و زردآب های باقی‌مانده در فرش از آن خارج شوند. برای خشک‌کردن فرش ماشینی از وسایل حرارتی استفاده نکنید. برای تسریع در امر خشک شدن فرش ماشینی می‌توانید از وسایل سرمایشی مانند پنکه استفاده کنید. آویزان کردن فرش باعث آسیب به بافت فرش می‌شود. حتی‌الامکان سعی کنید هنگام اتمام شست‌وشوی فرش ماشینی دوباره روی آن آب نریزید، زیرا این کار موجب تغییر رنگ ریشه‌ها می‌شود. بعد از شست و شوی فرش ماشینی بهتر است آن را در فضای باز و به‌دوراز نور مستقیم آفتاب پهن کنید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *