اخبار و مقالات

ضخامت انواع فرش ماشینی

ضخامت فرش ماشینی

بسیاری از افراد، ضخامت فرش ماشینی را ملاک مهمی در انتخاب و خرید فرش ماشینی کاشان می‌دانند. ضخامت فرش ماشینی؛ به مواردی چون شانه و تراکم فرش ماشینی، الیاف مصرفی و موارد دیگر بستگی دارد. برای خرید فرش ماشینی باید دقت کنید که ضخامت فرش هیچ‌گونه ارتباطی با کیفیت فرش ماشینی کاشان ندارد و فرش ماشینی با نمره نخ‌های مختلف تولید می‌شود. پس بهتر است به‌جای ملاک قراردادن یک ویژگی اشتباه، نوع الیاف مصرفی در فرش ماشینی را مد نظر قرار دهید.

فرش نازک بهتر است یا فرش ضخیم؟

هرچه شانه و تراکم فرش ماشینی بیشتر شود، ضخامت فرش ماشینی کم و فرش نازک‌تر می‌شود. فرش 500 شانه اکریلیک، فرش 700 شانه کاشان، فرش ماشینی 1000 شانه، فرش ماشینی 1200 شانه تراکم 3600 و فرش ماشینی 1500 شانه کاشان به ترتیب از ضخامت کمتری برخوردار می‌باشند.

فرش‌های 500 شانه از خاب 10 میلیمتر و فرش‌های 1500 شانه دارای خاب حدود 5 میلی‌متر می‌باشند. در قسمتی از فرش که شناسنامه فرش ماشینی نام دارد، اطلاعات جامع فرش ذکر شده است. اطلاعات مهم محصول که شامل نام، نشان، لوگوی کارخانه، برند شرکت، تعداد رنگ‌های به کار رفته، نام و کد طرح، وزن فرش ماشینی، ابعاد و غیره در قسمت پشت فرش ماشینی ذکر می‌شود.

چرا فرش ۱۲۰۰ شانه نازک است؟

مهم ترین دلیل در اینکه فرش 1200 شانه دارای خاب کمتری است این است که اگر خاب زیاد باشد نقشه ظرافت و زیبایی خودش را از دست می دهد. هرچه تراکم فرش بیشتر باشد، خاب فرش کم می‌شود، بدلیل اینکه فشردگی گره‌های فرش زیاد است و اگر خاب فرش را زیاد کنیم، فرش حالت تخته پیدا می‌کند و زیر پا سفت می‌شود. از این رو فرش‌های ۱۲۰۰ شانه نسبت به سایر فرش های ماشینی از جمله فرش 700 شانه از خاب کمتری برخوردار است.

وزن فرش ماشینی

وزن فرش ماشینی به‌خصوص هنگام صادرات فرش ماشینی به دلیل هزینه‌های وزنی که گمرک دریافت می‌کند، اهمیت بسیاری دارد. وزن فرش ماشینی یکی از عواملی است که در قیمت فرش ماشینی کاشان مؤثر می‌باشد و با آن رابطه مستقیم دارد. آنچه در وزن فرش ماشینی بیشترین اثرگذاری را دارد، شانه و تراکم فرش ماشینی و نوع الیاف به کار رفته در فرش می‌باشد.

عوامل تأثیرگذار بر روی وزن فرش ماشینی

 • شانه و تراکم در فرش ماشینی: هرچه شانه و تراکم فرش ماشینی بیشتر باشد، تعداد گره‌های بافته شده در فرش بیشتر و در نتیجه فشردگی فرش بیشتر می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که شانه و تراکم فرش ماشینی، با وزن فرش رابطه مستقیم دارد.
 • الیاف مصرفی: نخ‌های مورداستفاده در فرش، وزن‌های مختلفی را به وجود می‌آورند. فرش ماشینی اکریلیک هیت ست شده دارای وزن بیشتری می‌باشند و همچنین فرش ماشینی پلی‌استر، وزن کمتری نسبت به اکثر فرش‌های ماشینی دارند.
 • ابعاد: هر چه ابعاد فرش بزرگ‌تر می‌شود، وزن فرش ماشینی نیز تغییر می‌کند. برای مثال وزن فرش ماشینی 12 متری، دوبرابر وزن فرش ماشینی 6 متری با همان نوع الیاف مصرفی و شانه و تراکم می‌باشد. البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که مساحت دقیق فرش ماشینی 9 متری، 8/75 مترمربع می‌باشد و در اصطلاح به آن فرش ماشینی 9 متری می‌گویند؛ بنابراین این موضوع در وزن فرش ماشینی 9 متری تأثیر می‌گذارد.
 • ارتفاع نخ خاب: شانه در فرش ماشینی با ارتفاع نخ خاب رابطه عکس دارد. هرچه شانه و تراکم فرش ماشینی کاشان کمتر باشد، فرش ماشینی وزن بیشتری خواهد داشت. بسیاری از افراد گمان می‌کنند فرش‌های ماشینی با تراکم بالا به دلیل وزن کمتر، از کیفیت و مرغوبیت برخوردار نیستند و این وزن کم باعث سرخوردن و تاخوردن لبه فرش ماشینی می‌شود. در صورتی که فرش ماشینی تراکم بالا شرکت نگین مشهد هلال به دلیل استفاده از الیاف مرغوب و درجه‌یک در فرش ماشینی خود، از این عیوب برخوردار نمی‌باشند.
 • نوع بافت: نوع محصول نهایی بافته شده در وزن فرش تأثیرگذار می‌باشد که بیان دیگری از الیاف مصرفی می‌باشد. برای مثال گلیم فرش ماشینی، گبه ماشینی، فرش ماشینی کهنه نما و غیره وزن کمتری نسبت به فرش ماشینی دارند.

ویژگی فرش‌های با شانه و تراکم بالا

 1. فرش‌های تراکم بالا از لحاظ زیبایی و درخشندگی و تنوع طرح و رنگ، قابل‌مقایسه با دیگر فرش‌های ماشینی نمی‌باشند.
 2. به دلیل تراکم بالایی که دارند، از بافت ریز و دست‌باف گونه برخوردار می‌باشند و نازک و ظریف هستند.
 3. از فرش ماشینی دست‌باف گونه برای دکوراسیون منزل استفاده می‌شود و همچنین به دلیل زیبایی بسیار، بعضاً به‌عنوان تابلو فرش نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند.
 4. امکان ورود گردوغبار و هر نوع آلودگی به داخل فرش، به دلیل تراکم بالا و فشردگی فرش ماشینی وجود ندارد.

ویژگی فرش‌های با شانه و تراکم پایین

 1. این‌گونه فرش‌ها برای مکان‌های پر رفت‌وآمد و همچنین برای افرادی که نشستن بر روی زمین را به مبل ترجیح می‌دهند، مناسب می‌باشد.
 2. قیمت مناسب‌تر فرش ماشینی ضخیم نسبت به فرش نازک.
 3. استحکام و دوام و طول عمر بیشتر فرش ماشینی ضخیم نسبت به فرش نازک ماشینی.

فرش ماشینی ضخیم چون الیاف بلندتری دارد، برای جارو زدن به مکش قوی نیاز دارد. هرچه ضخامت فرش ماشینی بیشتر باشد، تمیزکردن آن به دلیل کوتاهی پرزها آسان‌تر است. پس اگر به تمیزی فرش ماشینی خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهید، فرش ماشینی تراکم بالا انتخاب مناسبی برای شما می‌باشد. شرکت نگین مشهد هلال با دارابودن گواهینامه‌های کیفی، این تعهد را به مشتریان خود دارد که بالاترین کیفیت فرش ماشینی کاشان را تولید و تمام استانداردهای لازم را رعایت نماید.

افرادی هستند که در شهرهای دیگر سکونت دارند و امکان خرید حضوری برای آن‌ها میسر نمی‌باشد. به همین منظور سایت نگین مشهد هلال را راه‌اندازی کردیم تا امکان مشاهده تمام محصولات و خرید اینترنتی فرش ماشینی در سراسر ایران برای متقاضیان وجود داشته باشد. تمامی محصولات نگین مشهد هلال که بر روی سایت ملاحظه می‌نمایید، با قیمت درب کارخانه و ارسال رایگان به سراسر کشور به فروش می‌رسد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *