اخبار و مقالات

نکات مهم در مورد گبه ماشینی کاشان

گبه ماشینی کاشان

آشنایی اجمالی با گبه ماشینی کاشان

کسی که ایرانی است و به فرش ایرانی علاقه دارد، دیگر نمی‌تواند چشم خود را به روی گبه ببندد. گبه ماشینی نوعی فرش مدرن ایرانی می‌باشد. عده‌ای از تاریخ‌دانان معتقدند که گبه به معنی ضخیم می‌باشد، اما هیچ‌کس به معنی دقیق و منحصربه‌فردی برای آن دست نیافته است. گبه که به قالیچه خرسک معروف است از جنس همان فرش ماشینی می‌باشد، با این تفاوت که دارای پرزهای بلندتر و در اندازه‌های کوچک‌تری تولید می‌گردد. یکی از دلایل جذابیت گبه ماشینی، ابعاد کوچک آن است.

استان فارس را می‌توان از قدیمی‌ترین استان‌ها در زمینه هنر گبه‌بافی در ایران دانست. نرمی گبه‌ها به علت پود بیشتری که در آن‌ها به‌کاررفته است، می‌باشد. ذهن خلاق و ایده‌پرداز بافندگان و طراحان گبه، یکی از عواملی است که باعث شده است بتوان گبه‌ها را در طرح‌ها و نقش‌های مختلف یافت. به همین علت می‌توان گفت اگر میلیون‌ها گبه را در کنار هم قرار دهیم، دو طرح یکسان گبه فرش را در آن‌ها نخواهیم یافت. در بافت گبه، استفاده از نقشه مرسوم نیست و همین امر دلیل تفاوت گبه‌ها با یکدیگر است.

شهر کاشان بدلیل اینکه قطب صنعتی فرش ماشینی محسوب می‌شود در تولید انواع فرش ماشینی پیشتاز است و از فرش‌های صادراتی که تولید آن در کاشان زیاد است می‌توان گبه ماشینی کاشان را نام برد.

گبه فرش ماشینی چیست؟

گبه ماشینی، نوعی فرش درشت‌باف می‌باشد که تا حدود 3 سانتی‌متر خاب دارد. در قدیم پشم گوسفندان بدون هیچ‌گونه تغییر رنگی در بافت گبه، باتوجه‌به حال و احساس بافنده آن استفاده می‌شده است. اما امروزه جهت بافت گبه مدرن، برای رنگ دادن به پشم‌ها از رنگ‌های شیمیایی استفاده می‌شود. رنگ‌های گبه را می‌توان این‌گونه شرح داد:

  • رنگ قرمز: نشان‌دهنده حیات و شور و هیجان بسیار است.
  • رنگ زرد: بیانگر حال خوب و شادی و معرفت می‌باشد.
  • رنگ بنفش: نشان‌دهنده سختی و خنثی بودن می‌باشد.
  • رنگ آبی: رنگ آبی پرطرف‌دارترین و زیباترین رنگ در گبه می‌باشد که بسیار آرامش دهنده است.

برای تشخیص رنگ طبیعی الیاف گبه از رنگ شیمیایی، باید بدانید که رنگ شیمیایی بسیار پررنگ می‌باشد و رنگ طبیعی حالت خنثی و پختگی دارد.

معرفی گبه ماشینی کاشان

این نوع گبه‌ها از طرح‌های متنوع، رنگ‌بندی زیبا و گیرا برخوردار هستند و با سرعت بیشتری تولید می‌شوند. گبه مدرن نسبت به گبه دستباف دارای وزن کمتر و قیمت پائین‌تری می‌باشد و همین ویژگی پایین بودن وزن گبه ماشینی، قابلیت شست‌وشوی آسان‌تری را برای خریداران فراهم آورده است. طرح خشتی، گل، درخت، هندسی، ایلاتی، اردک، شیر، طرح گبه عشایری، گبه قشقایی و غیره حاصل ایده‌پردازی‌های بافندگان گبه دست‌باف می‌باشد. گبه ماشینی شرکت نگین مشهد هلال 480 شانه و دارای تراکم 960 است.

خرید گبه ماشینی کاشان

از آن جا که خرید گبه ماشینی کاشان به دلیل تنوع در محصولات یک خرید پردردسر است، به شما متقاضیان عزیز پیشنهاد می‌شود برای خرید فرش گبه ماشینی، خرید اینترنتی فرش را برگزینید. در خرید گبه ماشینی کاشان به‌صورت حضوری امکان مشاهده تمامی طرح‌ها و رنگ‌ها وجود ندارد، اما در خرید اینترنتی فرش گبه تمامی طرح‌ها و نقشه‌های موجود برای شما عزیزان به نمایش گذاشته می‌شود.

نحوه نگهداری گبه

گبه ماشینی نیز همانند فرش ماشینی نیاز به نگهداری دارد و روش‌های نگهداری گبه، مانند روش نگهداری فرش ماشینی می‌باشد. با خرید گبه ماشینی، به حفظ فرهنگ عشایر سرزمینمان کمک کنیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *