اخبار و مقالات

تولید فرش ماشینی کاشان

تولید فرش ماشینی کاشان

به انواع کف‌پوش‌ها که توسط ماشینی آلات صنعتی و بدون دست تولید و بافته می‌شوند، فرش ماشینی می‌گویند. نخ‌های موردنیاز برای بافت فرش ماشینی در قسمت ریسندگی تهیه می‌شود که در شرکت نگین مشهد هلال، تمامی نخ‌های مورداستفاده در فرش‌های ماشینی از اکریلیک هیت ست شده می‌باشد و فاقد پرزدهی و آنتی‌باکتریال می‌باشد.

مراحل تولید فرش ماشینی

مهم‌ترین مرحله در پروسه تولید فرش ماشینی، مرحله بافندگی فرش ماشینی کاشان می‌باشد. در دستگاه بافندگی فرش ماشینی، به طور هم‌زمان دو فرش بافته می‌شود که به یکی فرش رو و دیگری فرش زیر گفته می‌شود. ماشین‌آلات بافندگی فرش عمدتاً توسط دو کمپانی معروف شرکت وندویل بلژیک و شونهر آلمان می‌باشند. فرش‌های ماشینی بافته شده نگین مشهد هلال، دارای نشان ملی استاندارد و ایزو 9001 بوده که نشان از مرغوبیت و کیفیت بالای فرش‌های تولیدی این شرکت می‌باشد.

آهار فرش چیست؟

فرش ماشینی پس از بافت به‌صورت رول خام، وارد مرحله آهار فرش ماشینی می‌شود. آهار فرش ماشینی به دو گروه طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌گردد. آهار طبیعی فرش شامل موادی مانند نشاسته، مشتقات و غیره می‌باشد و آهار مصنوعی از موادی مانند پلی‌وینیل الکل‌ها، پلی اکریلات، مائیک اسید و غیره می‌باشند.

فرش ماشینی نگین مشهد هلال در مرحله آهار دچار تغییراتی می‌شوند که باعث مقاومت بیشتر فرش و نکات مثبت فرش ماشینی می‌شود. بهترین ترکیبات برای آهار فرش ماشینی، بهترین نوع چسب که از رزین خالص و بدون هیچ‌گونه مواد افزودنی ساخته شده است می‌باشد.

شانه و تراکم فرش ماشینی در آهار فرش بی‌تأثیر نیستند و هنگام ساخت چسب آهار فرش، باید به مواد اولیه بافته شده در فرش و شانه و تراکم فرش ماشینی توجه کرد به همین دلیل نمی‌توان از یک چسب واحد برای انواع فرش ماشینی استفاده کرد. دستگاه آهار فرش ماشینی وظیفه دارد به پشت فرش چسب بزند و بعد از آن، چسب‌ها را خشک نماید. دو حرارت مستقیم و غیرمستقیم در فرایند خشک‌کردن چسب آهار فرش ماشینی دخالت دارند.

  • حرارت مستقیم: با استفاده از مشعل‌های به‌کاررفته در ماشین آهار، چسب آهار فرش خشک می‌شود.
  • حرارت غیرمستقیم: به‌صورت بخار و بدون مشعل صورت می‌گیرد.

چسب رزین چیست؟

رزین یک ماده جامد با جرم مولکولی زیاد است که در حالت جامد حالت ذوب شدگی خاصی دارد. رزین، دارای ماهیت تروپلاست می‌باشد و دلالت بر پلیمری بودن آن دارد. عمر فرش ماشینی علاوه بر عوامل دیگر، به آهار فرش نیز بستگی دارد. مزایای دیگر آهار فرش ماشینی علاوه بر مقاومت فرش شامل سفت کردن پشت فرش، جلوگیری از تا خوردن و چروک شدن و جلوگیری از پخش شدن پرزهای سطح فرش می‌باشد.

مراحل تکمیل فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی بعد از مرحله آهار، به قسمت تکمیل فرش ماشینی انتقال داده می‌شوند. تکمیل فرش ماشینی به دو دلیل انجام می‌شود:

  1. عیوبی که احتمالاً رفوگر بخش آهار فرش ماشینی نتوانسته است آنها را رفع کند.
  2. ممکن است در طی مرحله آهار و تکمیل فرش، فرش ماشینی عیوب جدیدی پیدا کرده باشد.

رائینگ:

در این مرحله رول‌های فرش ماشینی به یکدیگر دوخته می‌شوند. در این قسمت، گردوغبار از رول‌های دوخته شده توسط دستگاه جدا شده و به مرحله بعد انتقال داده می‌شود.

آهار زنی پشت فرش:

در آهارزنی پشت فرش، فرش روی غلتک‌های داغی حرکت می‌کند و به مواد چسب مانندی می‌چسبد. هدف از این کار، به استاندارد رساندن نرمی فرش خام می‌باشد.

شیرینگ فرش ماشینی:

شیرینگ به معنای پرداخت سطح می‌باشد. در این قسمت با استفاده از تیغ‌های کامپیوتری قابل تنظیم در اندازه‌های کوچک هزار میلی‌متری، سطح فرش یا به‌اصطلاح نخ خاب فرش را پرداخت کرده تا فرش سطح یکسان و یکنواختی داشته باشد.

برش فرش ماشینی:

بعد از برش طولی و عرضی دقیق فرش ماشینی، طول فرش را زیگزاگ و عرض آن را ریشه می‌کنند. زیگزاگ فرش ماشینی، مقاومت بیشتر فرش را سبب می‌شود. جنس ریشه فرش ماشینی مرغوب از ابریشم مصنوعی می‌باشد.

درجه بندی فرش ماشینی:

پس از مرحله بافت، آهار، تکمیل و رفع احتمالی عیوب فرش ماشینی نوبت به رتبه‌بندی فرش‌های ماشینی می‌رسد. فرش‌ها به چند دسته فرش ماشینی درجه‌یک، فرش درجه 5/1، فرش درجه 2 و غیره تقسیم می‌شوند. فرش ماشینی فاقد هرگونه عیبی را فرش ماشینی درجه‌یک کاشان می‌گویند.

نحوه بسته بندی فرش

آخرین مرحله، بسته‌بندی فرش و ارسال به انبار می‌باشد. بسته‌بندی فرش ماشینی به‌صورت رول و لوله می‌باشد. کارشناسان فرش ماشینی کاشان، با توجه به عوامل و دلایل زیادی بر روی فرش‌های ماشینی قیمت‌گذاری می‌کنند. پس از قیمت‌گذاری، محصولات به‌صورت اینترنتی و با حذف واسطه‌ها به قیمت درب کارخانه به مشتری تحویل داده می‌شود. همچنین شما می‌توانید با خرید اینترنتی فرش از خدمات پس از فروش فرش ماشینی نگین مشهد هلال بهره مند شوید.

فرش ماشینی مرغوب دارای الیاف صددرصد اکریلیک هیت ست شده و تاروپود پنبه و ریشه ابریشمی می‌باشد که با دقت زیاد در آهار، به فرش ماشینی درجه‌یک و فرش مرغوب کاشان تبدیل می‌شوند. چنین فرشی از مقاومت و کیفیت بالایی برخوردار است و سالیان متمادی دوام خواهد داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *