اخبار و مقالات

تولید فرش ماشینی کاشان

تولید فرش ماشینی کاشان

به انواع کفپوش ها که توسط ماشینی آلات صنعتی و بدون دست تولید و بافته می شوند، فرش ماشینی می گویند. نخ های مورد نیاز برای بافت فرش ماشینی در قسمت ریسندگی تهیه می شود که در شرکت نگین مشهد هلال تمامی نخ های مورد استفاده در فرش های ماشینی از آکریلیک هیت ست شده می باشد که فاقد پرزدهی و آنتی باکتریال می باشد.

مراحل تولید فرش ماشینی

مهم ترین مرحله در پروسه تولید فرش ماشینی مرحله بافندگی فرش ماشینی کاشان می باشد. در دستگاه بافندگی فرش ماشینی، به طور همزمان دو فرش بافته می شود که به یکی فرش رو و دیگری فرش زیر گفته می شود. ماشین آلات بافندگی فرش عمدتاً توسط دو کمپانی معروف شرکت وندویل بلژیک و شونهر آلمان می باشند. فرش های ماشینی بافته شده نگین مشهد هلال دارای نشان ملی استاندارد و ایزو 9001 بوده که نشان از مرغوبیت و کیفیت بالا فرش های تولیدی این شرکت می باشد.

 

آهار فرش چیست؟

فرش ماشینی پس از بافت به صورت رول خام وارد مرحله آهار فرش ماشینی می شود. آهار فرش ماشینی به دو گروه طبیعی و مصنوعی تقسیم می گردد. آهار طبیعی فرش شامل موادی مانند نشاسته، مشتقات و … می باشد و آهار مصنوعی از موادی مانند پلی وینیل الکل ها، پلی اکریلات، مائیک اسید و … می باشند. فرش ماشینی نگین مشهد هلال در مرحله آهار دچار تغییراتی می شوند که باعث مقاومت بیشتر فرش و نکات مثبت فرش ماشینی می شود. بهترین ترکیبات برای آهار فرش ماشینی بهترین نوع چسب که از رزین خالص و بدون هیچ گونه مواد افزودنی ساخته شده است می باشد.

شانه و تراکم فرش ماشینی در آهار فرش بی تأثیر نیستند و هنگام ساخت چسب آهارفرش باید به مواد اولیه بافته شده در فرش و شانه و تراکم فرش ماشینی توجه کرد به همین دلیل نمی توان از یک چسب واحد برای انواع فرش ماشینی استفاده کرد. دستگاه آهار فرش ماشینی وظیفه دارد به پشت فرش چسب بزند و بعد از آن، چسب ها را خشک نماید. دو حرارت مستقیم و غیر مستقیم در فرآیند خشک کردن چسب آهار فرش ماشینی دخالت دارند.

حرارت مستقیم: با استفاده از مشعل های به کار رفته در ماشین آهار، چسب آهار فرش خشک می شود.

حرارت غیر مستقیم: به صورت بخار و بدون مشعل صورت می گیرد.

 چسب رزین چیست؟

رزین یک ماده جامد با جرم مولکولی زیاد است که در حالت جامد حالت ذوب شدگی خاصی دارد. رزین دارای ماهیت تروپلاست می باشد و دلالت بر پلیمری بودن آن دارد. عمر فرش ماشینی علاوه بر عوامل دیگر، به آهار فرش نیز بستگی دارد. مزایای دیگر آهار فرش ماشینی علاوه بر مقاومت فرش، سفت کردن پشت فرش و جلوگیری از تا خوردن و چروک شدن و جلوگیری از پخش شدن پرزهای سطح فرش می باشد.

 

مراحل تکمیل فرش ماشینی

فرش های ماشینی بعد از مرحله آهار به قسمت تکمیل فرش ماشینی انتقال داده می شوند. تکمیل فرش ماشینی به دو دلیل انجام می شود:

1- عیوبی که احتمالاً رفوگر بخش آهار فرش ماشینی نتوانسته آنها را رفع کند.

2- ممکن است در طی مرحله آهار و تکمیل فرش، فرش ماشینی عیوب جدیدی پیدا کرده باشد.

رائینگ:

در این مرحله رول های فرش ماشینی به یکدیگر دوخته می شوند، در این قسمت گرد و غبار از رول های دوخته شده توسط دستگاه جدا شده و به مرحله بعد انتقال داده می شود.

آهار زنی پشت فرش:

در آهار زنی پشت فرش، فرش روی غلطک های داغی حرکت می کند و به مواد چسب مانندی می چسبد که هدف از این کار به استاندارد رساندن نرمی فرش خام می باشد.

شیرینگ فرش ماشینی:

شیرینگ به معنای پرداخت سطح می باشد. در این قسمت با استفاده از تیغ های کامپیوتری قابل تنظیم در اندازه های کوچک هزار میلی متری سطح فرش یا به اصطلاح نخ خاب فرش را پرداخت کرده تا فرش سطح یکسان و یکنواختی داشته باشد.

برش فرش ماشینی:

بعد از برش طولی وعرضی دقیق فرش ماشینی، طول فرش را زیگزاگ و عرض آن را ریشه می کنند. زیگزاگ فرش ماشینی مقاومت بیشتر فرش را سبب می شود. جنس ریشه فرش ماشینی مرغوب از ابریشم مصنوعی می باشد.

درجه بندی فرش ماشینی:

پس از مرحله بافت، آهار، تکمیل و رفع احتمالی عیوب فرش ماشینی نوبت به رتبه بندی فرش های ماشینی می رسد. فرش ها به چند دسته یک ماشینی فرش درجه ، فرش درجه 5/1، فرش درجه 2 و … تقسیم می شوند. فرش ماشینی فاقد هرگونه عیبی را فرش ماشینی درجه یک  کاشان می گویند.

 

 نحوه بسته بندی فرش

آخرین مرحله بسته بندی فرش و ارسال به انبار می باشد. بسته بندی فرش ماشینی به صورت رول و لوله می باشد. کارشناسان فرش ماشینی کاشان، با توجه به عوامل و دلایل زیادی بر روی فرش های ماشینی قیمت گذاریی می کنند و پس از قیمت گذاری محصولات به صورت اینترنتی و با حذف واسطه ها به قیمت درب کارخانه به مشتری تحویل داده می شود. همچنین شما می توانید با خرید اینترنتی فرش از خدمات پس از فروش فرش ماشینی نگین مشهد هلال بهره مند شوید.

فرش ماشینی مرغوب دارای الیاف صد در صد آکریلیک هیت ست شده، دارای تار و پود پنبه و ریشه ابریشمی می باشد که با دقت زیاد در آهار به فرش ماشینی درجه یک و فرش مرغوب کاشان تبدیل می شوند. چنین فرشی از مقاومت و کیفیت بالایی برخوردار است و سالیان متمادی دوام خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *