اخبار و مقالات

روش های برطرف کردن سوختگی فرش ماشینی

سوختگی فرش

در این مقاله سعی ما بر این است که راهکارهای مناسبی جهت ازبین‌بردن سوختگی فرش ماشینی خدمت شما خوانندگان گرامی ارائه دهیم تا در شرایط مشابه، بتوانید این مدل آسیب‌دیدگی‌ها را رفع کنید. یکی از بدترین انواع آسیب‌دیدگی‌های فرش ماشینی، سوختگی می‌باشد که باعث نابودی بافت فرش می‌گردد. مخصوصاً اگر جنس فرش پلی استر باشد، این مدل آسیب‌دیدگی با سرعت و شدت بیشتری بر روی فرش ایجاد می‌شود.

چنانچه بر اثر سهل‌انگاری سوختگی بر روی فرش ایجاد شد، اولین اقدام رفع عامل سوختگی فرش؛ می‌باشد تا زنجیره انتقال سوختگی قطع گردد. اگر سوختگی در سطح کوچکی از فرش ایجاد شده باشد و عمیق نباشد، می‌توان اقدام به رفوی آن کرد. ولی اگر سوختگی عمیق باشد و تاروپود فرش از بین رود، نمی‌توان به رفوی آن پرداخت.

بنابراین اگر فرشتان در محلی قرار دارد که احتمال سوختگی فرش آن وجود دارد به‌سرعت مکان آن را عوض کنید، زیرا سوختگی فرش از بدترین عوامل آسیب‌زا به فرش ماشینی است که هم ظاهر و رنگ‌بندی فرش را از بین می‌برد و هم به تاروپود فرش آسیب‌های جبران‌ناپذیر وارد می‌کند.

انواع سوختگی فرش ماشینی

  • سوختگی با وسایل داغ آشپزخانه مانند سوختگی ناشی از قابلمه داغ
  • سوختگی ناشی از خاکستر داغ سیگار
  • سوختگی ناشی زغال قلیان بر روی فرش
  • و سوختگی ناشی از اتوی داغ

سوختگی ناشی از قابلمه داغ بر روی فرش ماشینی

این مدل سوختگی‌ها معمولاً بر روی فرش آشپزخانه ایجاد می‌شود. شاید برای شما نیز پیش‌آمده باشد که به دلیل سهل‌انگاری، قابلمه داغی را بر روی فرش گذاشته و بعد از برداشتن آن با دایره زرد رنگی بر روی فرش مواجه شوید. معمولاً این مدل سوختگی‌ها آسیب‌های جدی به تاروپود فرش نمی‌زند، هرچند ظاهر فرش را دگرگون می‌کند ولی در بیشتر مواقع قابل جبران است.

اگر سوختگی ناشی از قابلمه داغ خفیف باشد و قابلمه به فرش نچسبیده باشد و دایره زرد رنگی ایجاد نشده باشد، می‌توان پرزهای خوابیده را به‌وسیله یک تکه یخ بر روی آن ترمیم کرده و به‌وسیله یک برس پرزهای فرش را شانه زده تا یکدست شوند. اما اگر سوختگی کمی شدیدتر بود و دایره زردرنگ نیز ایجاد شد، به‌احتمال زیاد می‌توانید با رفوی فرش آن جلوه قبلی را به فرش بازگردانید.

سوختگی ناشی از خاکستر سیگار بر روی فرش ماشینی

این مشکل، از جمله مشکلات بسیاری از خانم‌های خانه‌دار است که در خانواده شخص سیگاری دارند. سوختگی ناشی از خاکستر سیگار بر روی فرش، معمولاً به‌صورت نقطه‌ای و سیاه‌رنگ می‌باشد. یکی از راهکارهای مناسب برای رفع این مدل سوختگی‌ها این است که ابتدا خاکسترها را از روی فرش جمع کنید.

بعد از آن باید با یک کاغذ سمباده مکان سوختگی را خوب بسایید تا سوختگی ناشی از خاکستر سیگار از بین برود. سپس سوختگی‌های ناشی از سمباده را به‌وسیله یک جاروبرقی پاک‌کرده و در مرحله بعد به‌وسیله یک قیچی، سیاهی‌های ناشی از سوختگی را قیچی کنید. در این مدل سوختگی حتی می‌توان فرش را رفو کرد، زیرا این مدل سوختگی‌ها آن‌چنان شدید نیست و به‌صورت نقطه‌ای می‌باشد.

سوختگی فرش ماشینی ناشی از ذغال قلیان

یکی از رایج‌ترین و روتین‌ترین سوختگی‌های فرش ماشینی، سوختگی ناشی از زغال قلیان است. به عبارتی یکی از بدترین نوع سوختگی که می‌تواند آسیب جدی و جبران‌ناپذیری را روی فرش بگذارد، سوختگی ناشی از زغال قلیان است. مراحل ترمیم سوختگی با زغال مانند ترمیم سوختگی سیگار است، با این تفاوت که پس از قیچی کردن پرزهای سوخته آن را با یک لایه شامپو فرش آغشته کنید. توجه داشته باشید که برای شستشوی لکه‌های ناشی از سوختگی، از صابون استفاده نکنید.

سوختگی فرش ماشی ناشی از اتو

ترمیم این مدل از سوختگی، شبیه به سوختگی فرش با قابلمه داغ است. اگر سوختگی زرد رنگی ایجاد شد، می‌توانید به‌وسیله یک قطعه یخ روی آن بکشید و سپس پرزهای به‌هم‌چسبیده را به‌وسیله یک برس شانه بزنید. اگر در این صورت باز هم رنگ زرد باقی ماند، می‌توانید آن را رفو کنید. این مقاله در حال آپدیت می‌باشد، پس با ما همراه باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *