اخبار و مقالات

روش های برطرف کردن سوختگی فرش ماشینی

سوختگی فرش

در این مقاله سعی ما بر این است که راهکار های مناسبی جهت از بین بردن سوختگی فرش ماشینی خدمت شما خوانندگان گرامی ارائه دهیم تا در شرایط مشابه بتوانیم این مدل آسیب دیدگی ها را رفع کنیم.

یکی از بدترین انواع آسیب دیدگی های فرش ماشینی، سوختگی می باشد که باعث نابودی بافت فرش می گردد، مخصوصا اگر جنس فرش پلی استر باشد، این مدل آسیب دیدگی با سرعت و شدت بیشتری بر روی فرش ایجاد می گردد. چنانچه براثر سهل انگاری سوختگی بر روی فرش ایجاد شد اولین اقدام رفع عامل سوختگی فرش می باشد تا زنجیره انتقال سوختگی قطع گردد. اگر سوختگی در سطح کوچکی از فرش ایجاد شده باشد و عمیق نباشد می توان اقدام به رفوی آن کرد، ولی اگر سوختگی عمیق باشد و تار پود فرش از بین رود نمی توان به رفوی آن  پرداخت. بنابراین اگر فرشتان در محلی قرار دارد که احتمال سوختگی فرش آن وجود دارد بسرعت مکان آن را عوض کرده زیرا سوختگی فرش از بدترین عوامل آسیب زا به فرش ماشینی است که هم ظاهر و رنگبندی فرش را از بین برده و هم به تار و پود فرش آسیب های جبران ناپذیر وارد می کند.

انواع سوختگی فرش ماشینی:

سوختگی با وسایل داغ آشپز خانه مانند سوختگی ناشی از قالمه داغ

سوختگی ناشی از خاکستر داغ سیگار

سوختگی ناشی زغال قلیان بر روی فرش

و سوختگی ناشی از اتوی داغ

سوختگی ناشی از قابلمه داغ بر روی فرش ماشینی

این مدل سوختگی ها معمولا بر روی فرش آشپزخانه ایجاد میشود. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که به دلیل سهل انگاری قابلمه داغی را بر روی فرش گذاشته و بعد از برداشتن آن با دایره زرد رنگی بر روی فرش مواجه شوید. معمولا این مدل سوختگی ها آسیب های جدی به تار و پود فرش نمی زند هرچند ضاهر فرش را دگرگون کرده ولی در بیشتر مواقع قابل جبران است. اگر سوختگی ناشی از قابلمه داغ خفیف باشد یعنی قابلمه به فرش نچسبیده باشد و دایره زرد رنگی ایجاد نشده باشد میتوان پرز های خوابیده را به وسیله یک تکه یخ بر روی آن ترمیم کرده و به وسیله یک برس پرز های فرش را شانه زده تا یکدست شوند. ولی اگر سوختگی کمی شدیدتر بود و دایره زرد رنگ نیز ایجاد شد به احتمال زیاد بتوانید با رفوی فرش، آن جلوه قبلی را به فرش بازگردانید.

سوختگی ناشی از خاکستر سیگار بر روی فرش ماشینی

این مشکل از جمله مشکلات بسیاری از خانم های خانه دار که در خانواده شخص سیگاری دارند می باشد. سوختگی ناشی از خاکستر سیگار بر روی فرش معمولا به صورت نقطه ای و سیاهرنگ می باشد. یکی از راهکار های مناسب برای رفع این مدل سوختگی ها این است: ابتدا خاکستر ها را از روی فرش جمع و با یک کاغذ سمباده مکان سوختگی را خوب ساییده تا سوختگی ناشی از خاکستر سیگار از بین رود و سوختگی های ناشی از سمباده را بوسیله یک جاروبرقی پاک کرده، مرحله بعد به وسیله یک قیچی، سیاهی های ناشی از سوختگی را قیچی کرده یا حتی می توان فرش را رفو کرد زیرا این مدل سوختگی ها آنچنان شدید نیست و به صورت نقطه ای می باشد.

سوختگی فرش ماشینی ناشی از ذغال قلیان

یکی از رایج ترین و روتین ترین سوختگی های فرش ماشینی، سوختگی ناشی از زغال قلیان است. یکی از بدترین نوع سوختگی که می تواند آسیب جدی و جبران ناپذیری را روی فرش بگذارد، سوختگی ناشی از ذغال قلیان است. مراحل ترمیم سوختگی مانند ترمیم سوختگی سیگار است با این تفاوت که پس از قیچی کردن پرز های سوخته آن را با یک لایه شامپو فرش آغشته کنید. توجه داشته باشید که برای شستشوی لکه های ناشی از سوختگی از صابون استفاده نکنید.

سوختگی فرش ماشی ناشی از اتو

ترمیم این مدل از سوختگی شبیه به سوختگی فرش با قابلمه داغ است. اگر سوختگی زرد رنگی ایجاد شد، میتوانید به وسیله یک قطعه یخ روی آن بکشید و سپس پرز های به هم چسبیده را به وسیله یک برس شانه زده و اگر در این صورت هم رنگ زرد باقی ماند، می توانید آن را رفو کنید.

این مقاله در حال آپدیت می باشد،پس با ما همراه باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *