اخبار و مقالات

شستن فرش در منزل

شستن فرش ماشینی در خانه

شستن فرش در منزل و خشک کردن آن

بزرگ‌ترین دغدغه خانم‌های خانه‌دار، تمیزی منزل و وسایل آن می‌باشد. از آن جا که فرش ماشینی فضای بیشتری را نسبت به دیگر وسایل در منزل اشغال می‌کند و خاصیت پوشانندگی دارد، زیبایی و تمیز بودن آن نقش مهمی در زیبایی منزل دارد. اگر کار شستشو به‌درستی انجام نشود، زیبایی ظاهری فرش ماشینی از بین خواهد رفت. شستن فرش علاوه بر زیبایی فرش، باعث افزایش طول عمر فرش ماشینی می‌شود. شستشوی فرش ماشینی به دو صورت دستی و مکانیکی انجام می‌شود؛ بنابراین اگر قصد شستشوی فرش در منزل را دارید، به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

 1. برای شستن فرش در منزل در مرحله اول نیازمند یک فضای بزرگ می‌باشید تا به‌راحتی فرش را پهن کرده و تمام نقاط آن را مورد شستشو قرار دهید.
 2. قبل از شستشو باید سطح فرش ماشینی را گردگیری کنید، این کار را با جاروبرقی می‌توانید انجام دهید. وجود گردوغبار در دل فرش مانع از تمیز شدن فرش می‌شود.
 3. اگر فرش را برای مدت‌زمان کمی خیس کنید، شستشو و پاکیزگی آسان‌تری را تجربه خواهید کرد.
 4. اگر از درجه‌یک بودن فرش ماشینی خود اطمینان ندارید و نگران رنگ پس دادن و خرابی فرش خود هستید بهتر است قبل از اقدام به شستشو، یک نقطه کور و دور از دید را امتحان کنید. به صورتی که به پارچه سفید نم‌دار را روی قسمت‌های رنگی فرش ماشینی بکشید. اگر دستمال تغییر رنگ داد، فرش ماشینی شما از نوع درجه‌یک و ممتاز نمی‌باشد. اما اگر پارچه رنگی شد، از شستشوی فرش ماشینی در منزل خود خودداری به عمل آورید. (تمامی محصولات شرکت نگین مشهد هلال دارای ضمانت 36 ماهه و نشان ملی استاندارد می‌باشد که نشان از مرغوبیت و اصالت کالا است. جنس فرش ماشینی شرکت نگین مشهد هلال از الیاف تمام اکریلیک هیت ست شده می‌باشد که در طول شستشوهای مداوم رنگ و شکل خود را از دست نمی‌دهد.)
 5. آب ولرم بهترین گزینه برای شستن فرش در منزل می‌باشد، چراکه آب داغ باعث آسیب به شکل و بافت فرش می‌شود و آب سرد نیز قدرت پاک‌کنندگی بالایی ندارد.
 6. پس از اتمام کار شستشو، فرش را به‌گونه‌ای پهن کنید که آب زیادی و کثیف از آن خارج شود.
 7. بهترین شوینده‌ها برای پاک شدن فرش، شامپو فرش‌ها و پودر صابون می‌باشد. زیرا برخلاف شوینده‌های اسیدی آسیبی به فرش ماشینی وارد نمی کنند.
 8. هنگام شستشو سعی کنید از برس و یا وسایل تیز و زبر استفاده نکنید، این کار ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.
 9. لازم است هنگام شستشوی فرش، فرش ماشینی را از لحاظ پارگی و معیوب بودن بررسی کنید. در صورت بروز پارگی و عدم توجه اقدام به شستشو، فرش آسیب بیشتری خواهید دید.
 10. بهتر است آب فرش را با استفاده از پارو از بالا به پائین در جهت خاب فرش از فرش خارج کنید به طوری که هیچ رطوبتی در فرش نماند، زیرا بوی نامطبوع به همراه زردی ریشه را در پی خواهد داشت.
 11. از آویزان کردن فرش بپرهیزید، چراکه این کار تغییر شکل فرش ماشینی را به همراه خواهد داشت.
 12. نور مستقیم خورشید باعث کم‌جان شدن الیاف فرش می‌شود، پس برای خشک‌کردن فرش از حرارت غیرمستقیم استفاده کنید.
 13. بعد از اتمام کار شستشو و خشک‌کردن فرش ماشینی در منزل، شما می‌توانید با یک جاروبرقی طرح های فرش را به‌جای خود بازگردانید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *