اخبار و مقالات

سر خوردن فرش ماشینی

سر خوردن فرش ماشینی بر روی سرامیک و پارکت

سر خوردن فرش ماشینی و راه‌حل‌های ساده آن

حتماً برای شما هم پیش‌آمده که با هر بار راه‌رفتن روی فرش، فرش روی زمین حرکت کند یا جمع شود. لیز خوردن فرش ایرادی است که بسیاری از افراد با آن در گیر هستند. در ادامه این مقاله دلیل سر خوردن فرش ماشینی؛ و روش‌های جلوگیری از لیز خوردن فرش بیشتر آشنا می‌شوید.

سر خوردن فرش بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که اطراف فرش فضای خالی وجود داشته باشد و تمام فضای اتاق از فرش پوشیده نشده است. امکان دارد تصور کنید که قطر و ضخامت فرش می‌تواند مانع از سرخوردن و حرکت فرش شود، اما همیشه این‌طور نیست و بااین‌وجود بازهم امکان سر خوردن فرش ماشینی مخصوصاً برای سایزهای کوچک مثل پادری و قالیچه و کناره وجود دارد. سر نخوردن و جمع نشدن فرش بیشتر زمانی اهمیت پیدا می‌کند که کودکان و افراد سالمند در خانه زندگی کنند، زیرا ممکن است سبب صدمات جدی و غیر قابل جبرانی شود.

راه‌های مقابله با لیز خوردن فرش ماشینی

جهت جلوگیری از سر خوردن فرش‌های ماشینی، روش‌هایی متفاوتی وجود دارد که در زیر چند نمونه از آن‌ها را بیان می‌کنیم. این روش‌ها از آسیب‌هایی که ممکن است در هنگام سر خوردن فرش به وجود آید، جلوگیری می‌کند.

  • ترمز فرش
  • استفاده از پدهای ضد لغزش
  • استفاده از چسب حرارتی
  • قراردادن وسایل سنگین بر روی فرش

استفاده از ترمز فرش برای جلوگیری از لیز خوردن قالی

ترمز فرش ماشینی، یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از لیز خوردن فرش بر روی سرامیک می‌باشد که به چسب ترمز فرش نیز شناخته می‌شود. ترمز فرش جنسی از پلاستیک نرم داشته و در چهارگوشه فرش قرار می‌گیرد و از سر خوردن فرش جلوگیری می‌کند. یک سمت ترمز فرش دارای چسب می‌باشد که به پشت فرش می‌چسبد و سمت دیگر بر روی سرامیک قرار می‌گیرد و فرش را در جای خود ثابت نگه می‌دارد. ترمز فرش به دلیل قیمت بسیار مناسب و صدمه نزدن به فرش بهترین گزینه برای جلوگیری از سر خوردن فرش‌های ماشینی می‌باشد.

قیمت فرش 700 شانه تراکم 2550 خرید فرش 1200 شانه خرید فرش ماشینی

مزایای ترمز فرش:

  1. قیمت مقرون‌به‌صرفه
  2. آسیب نزدن به فرش
  3. قابل شستشو بودن
  4. طول عمر بالا
  5. بدون گذاشتن اثری بر روی سرامیک

استفاده از پدهای ضد لغزش برای جلوگیری از سر خورن فرش

پدها یا لایه‌های ضد لغزش، روشی دیگر برای جلوگیری از سر خوردن فرش‌های ماشینی بر روی سرامیک می‌باشد. پدها لایه‌هایی اسفنجی شکل می‌باشند که در ابعاد فرش برش داده می‌شود و در زیر فرش قرار می‌گیرد و از سر خوردن فرش جلوگیری می‌کند. این لایه‌ها بیشتر برای فرش‌های سایز کوچک و پادری و قالیچه‌ها کاربرد دارند و برای فرش‌های پذیرایی و اتاق نشیمن که دارای سایز بزرگ می‌باشند، مناسب و مقرون‌به‌صرفه نیستند.

نکته: توجه کنید که هنگام تهیه لایه‌های ضد لغزش فرش، ابعاد و سایز آن حتماً کوچک‌تر از ابعاد فرش باشد.

استفاده از چسب حرارتی برای جلوگیری از سرخوردن فرش‌های ماشینی

استفاده از چسب حرارتی در پشت فرش ماشینی، یکی دیگر از راه‌های سریع و بدون هزینه برای جلوگیری از لیز خوردن قالی است که می‌توانید دورتادور فرش را چسب بزنید و پس از خشک شدن بر روی سرامیک قرار دهید. اگر فرش‌های ماشینی شما اکریلیک نیست و از الیاف پلی‌استر و BCF در بافت آن به‌کاررفته است، بهتر است از چسب‌های حرارتی استفاده نکنید. با این کار ممکن است به بافت فرش ماشینی آسیب وارد کنید.

قرار دادن وسایل سنگین برای جلوگیری از سر خوردن فرش

گذاشتن پایه‌های مبل یا قرار دادن میز روی فرش می‌تواند از سر خوردن و حرکت فرش بر روی سرامیک جلوگیری کند. البته باتوجه‌به نوع دیزاین دکوراسیون منزل و نحوه قرارگیری مبلمان و فرش‌ها، امکان دارد مبلمان‌ها در اطراف فرش قرار بگیرد و این روش برای همه کاربردی نباشد. ضمن این‌که قرارگیری اجسام سنگین بر روی فرش در درازمدت، سبب ایجاد تورفتگی و جای پایه‌های مبل و میز روی فرش می‌شود.

باتوجه‌به مواردی که در بالا ذکر شد بهترین گزینه برای جلوگیری از سرخوردن فرش‌های ماشینی بر روی سرامیک، استفاده از ترمز فرش است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *