اخبار و مقالات

آشنایی با تابلو فرش و انواع آن

تابلو فرش ماشینی

تابلوفرش‌ها نیز مانند فرش‌ها دارای دو نوع تابلوفرش دستباف و تابلوفرش ماشینی می‌باشند. تابلوفرش‌ها در تراکم‌های 700 شانه، 1000 شانه، تابلوفرش 1200 شانه ماشینی و 1500 شانه و در اندازه‌های تابلوفرش 70*50، 100*50 و 100*70 بافته می‌شود. تابلوفرش‌ها علاوه بر فرش‌ها و وسایل دیگر زیبایی چشمگیری به دکوراسیون منزل می‌بخشند و ممکن است طرح منظره، سلبریتی‌ها، اماکن، مشاهیر قدیمی و آیه‌های قرآنی باشند.

تابلوفرش‌های کلاریس نوع دیگر تابلوفرش ماشینی می‌باشد. بدین صورت که عکس موردنظر متقاضی روی آن چاپ می‌شود و یا رنگ به ریشه فرش ماشینی تزریق می‌شود. تابلوفرش‌های کلاریس دارای تنوع رنگ بیشتری نسبت به تابلوفرش ماشینی و تابلوفرش دستباف می‌باشند. به همین دلیل برای چاپ تابلوفرش چهره و اشخاص، بیشتر از تابلوفرش کلاریس استفاده می‌کنند.

روش شستشوی تابلو فرش

کاربرد تابلوفرش‌؛ با توجه به طرح تابلو و سلیقه افراد متفاوت است. زیبایی که تابلوفرش‌ها به منزل می‌بخشند بسیار است، اما تمیز نگه‌داشتن و مراقبت از آن‌ها امری دشوار است. نکات شست‌وشوی تابلوفرش عبارتند از:

 1. در وهله اول باید از کثیف شدن تابلوفرش جلوگیری کنید. اما در صورت نیاز می‌توانید آن را به قالیشویی معتبر سپرده و یا با دانستن نکاتی، شستن تابلوفرش در منزل را آغاز کنید.
 2. برای شروع عملیات شستشوی تابلوفرش در منزل، باید قاب را از تابلوفرش جدا کنید. مراقب باشید این کار به فرش آسیب نزند.
 3. قبل از شستن تابلوفرش باید گردوغبار آن گرفته شود تا هنگام شستشو، آلودگی‌ها به داخل بافت تابلوفرش نفوذ نکند.
 4. در نظر داشته باشید که در هنگام شستشوی تابلوفرش، ممکن است تابلوفرش به‌اصطلاح رنگ پس دهد. پس باید قبل از عملیات شستشو از این بابت اطمینان حاصل نمایید.
 5. برای شستن تابلوفرش باید از اسفنج نرم استفاده نمود و استفاده از برس‌های زبر ممنوع می‌باشد، زیرا ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری به تابلوفرش وارد نمایید.
 6. تابلوفرش را با آب سرد بشویید، زیرا امکان ادغام و ترکیب‌شدن رنگ‌ها با آب سرد کمتر است.
 7. برای خشک‌کردن تابلوفرش‌ها نباید آن‌ها را آویزان کنید، زیرا باعث تغییر شکل تابلوفرش و آسیب به بافت آن می‌شود.
 8. تابلوفرش‌ها باید دور از نور خورشید و محل مرطوب نگهداری شوند، زیرا نور خورشید به‌اصطلاح باعث کم‌جان شدن و تغییر رنگ تابلوفرش و رطوبت باعث پوسیده شدن آن می‌شود.

چند نکته

 • تابلوفرش‌های ابریشمی زیبایی دوچندانی دارند و ازاین‌جهت، مراقبت و طریقه شستن تابلوفرش ابریشمی دشوارتر از انواع دیگر تابلوفرش‌ها می‌باشد.
 • طرز شستن تابلوفرش دستباف نیز مهارت و نکات منحصر به فرد خود را دارد.
 • قیمت تابلوفرش‌ها به‌اندازه آن‌ها، شانه و تراکم تابلوفرش ماشینی و نوع الیاف بافته شده در آن‌ها بستگی دارد.
 • قیمت شستشوی تابلوفرش در قالیشویی، با توجه به ارزش تابلوفرش و اندازه آن محاسبه می‌شود.

کلام آخر

جنس تابلوفرش‌های ماشینی نگین مشهد هلال از اکریلیک هیت ست شده می‌باشد که در شستشو هیچ تغییری نمی‌کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *