اخبار و مقالات

پاک کردن لکه شمع از روی فرش

چند عدد شمع بر روی فرش

چگونه لکه شمع را از فرش خود پاک کنیم

هیچ چیز مانند شمع برای افزودن حسی از آرامش و زیبایی به منزل شما وجود ندارد. تا زمانی که یک ضربه خفیف یا ریختن بیش از حد باعث شود که لکه شمع روی فرش ماشینی شما پاشیده شود. ممکن است فکر کنید زمان وحشت فرا رسیده است، فرش شما خراب شده است. اما هیچ چیز از دست نرفته است. ما اینجا هستیم تا به شما نشان دهیم که چگونه لکه شمع را از فرش خود پاک کنید. چه در حال پاک کردن لکه شیر از روی فرش باشید یا لکه قهوه یا لکه شمع بهتر است سریع عمل کنید. به محض اینکه متوجه شدید، باید شروع به پاک کردن لکه از روی فرش کنید.

منجمد کردن لکه شمع

لکه شمع تا چند دقیقه پس از ریختن اولیه همچنان نرم خواهد بود. اگرچه بهتر است سریع کار کنید، اما مقابله با لکه شمعی که کمی سفت شده است آسان‌تر است. لکه شمع را با قرار دادن یخ یا یک کیسه یخ در روی محل ریخته شده خنک کنید. شاید بهتر باشد مقداری یخ را در یک حوله بپیچید، زیرا نمی‌خواهیم رطوبت روی لکه وارد شود زیرا این کار می‌تواند مقابله با آن را سخت‌تر کند.

تراشیدن لکه شمع از روی فرش

گام بعدی این است که لکه شمع سخت شده را به آرامی با هدف حذف و از بین بردن از روی فرش خراش دهید. برای این کار از یک چاقوی کره خوری استفاده کنید، اما بسیار ملایم انجام دهید. برای کاهش لکه روی سطح فرش را تراش دهید و از ایجاد هرگونه فشار یا کشش در جایی که لکه شمع افتاده است خودداری کنید. گلیم فرش‌ها به دلیل ساختار حلقه‌ای که دارند هنگام تراشیدن لکه شمع از این نوع فرش‌ها، حتماً احتیاط بیشتری به خرج دهید. سپس سعی کنید تا لکه‌های خرد شده و اضافی شمع را که روی فرش ریخته شده را جمع کنید.

از بین بردن لکه شمع از روی فرش

مرحله بعدی جایی است که ما باقی مانده لکه شمع و خورده‌های روغنی باقی مانده از ریختن شمع را جذب می‌کنیم. برای این کار به یک دستمال کاغذی، یک کاغذ یا یک دستمال پارچه ای تمیز نیاز دارید. باقی مانده لکه شمع را با یکی از این ها به طور کامل بپوشانید. سپس اتوی خود را در پایین‌ترین حالت خود گذاشته و حالت بخار آن را خاموش کنید. اتو را روی کاغذ یا حوله قرار دهید و خواهید دید که باقی مانده لکه شمع توسط کاغذ یا دستمال کاغذی جذب می‌شود. حالا دستمال کاغذی را حرکت دهید تا بتواند شمع بیشتری را بدون اشباع شدن جذب کند.هنگام استفاده از این روش، مطمئن شوید که به طور مداوم اتو را جابجا می‌کنید. هرگز آن را در یک قسمت قرار ندهید، زیرا اگر حرارت زیاد در یک نقطه اعمال شود، گرما می‌تواند به فرش آسیب برساند. اگر نگران گرمای اتو هستید، می‌توانید از یک پارچه یا حوله مرطوب برای جذب لکه استفاده کنید. اگر همچنان در استفاده از اتو روی فرش خود محتاط هستید، سشوار می‌تواند نتایج مشابهی را بدون شدت گرما زیاد به دست آورد. به سادگی لکه را با سشوار گرم کنید، سپس پس از ذوب شدن، لکه موم شمع را با رول حوله ای آشپزخانه پاک کنید. یکی از روش‌های بالا را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار کنید.

محل لکه شمع را تمیز کنید

ممکن است اگر لکه شمع رنگی باشد، هنوز کمی لکه باقی مانده باشد. در این حالت، یک پارچه را خیس کنید و از مقدار کمی الکل استفاده کنید و روی لکه بمالید و تا زمانی که لکه باقی مانده از بین برود، روی آن کار کنید.
برای این کار، مطمئن شوید که فقط لکه را آغشته کنید – از کشیدن و مالش شدید پرهیز کنید! این می‌تواند باعث ایجاد تنش و آسیب به الیاف فرش ماشینی شود که می‌تواند آسیب دائمی به فرش شما را در پی داشته باشد. پس از انجام این کار، اجازه دهید تا لکه خشک شود و اکنون می‌دانید که چگونه لکه شمع را از روی فرش پاک کنید. حالا وقتی نوبت به گردهمایی‌ها یا یک عصر آرامش بخش می‌رسد، نیازی به استرس برای روشن کردن شمع در منزل نیست!

اگر می‌خواهید در مورد نحوه تمیز کردن و مراقبت از فرش خود بیشتر بدانید، راهنمای مراقبت از فرش ما را بررسی کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *