اخبار و مقالات

قیمت فرش نگین مشهد هلال

قیمت فرش

فرش یک اثر هنری برجسته است که هویت فرهنگی و هنری یک ملت را به نمایش می گذارد و ارزش گذاری آن بی انتهاست و به همین دلیل نمی توان برای آن ارزش و قیمت مشخصی معین کرد. اگر تا کنون برای خرید فرش ماشینی مراجعه کرده باشید متوجه می شوید که فرش هایی وجود دارند که از نظر اندازه، طرح، نقشه و رنگ یکسان بوده اما دارای قیمت های متفاوتی می باشند و حتما برایتان جای سوال بوده است که علت این تفاوت قیمت در چیست؟

در ادامه این مقاله عواملی که در تعیین قیمت فرش ماشینی تأثیرگذار می باشد را بیان می کنیم:

الیاف مورد استفاده در فرش ماشینی

یکی از عوامل مهمی که در تعیین قیمت فرش ماشینی تأثیرگذار می باشد جنس الیاف به کار رفته در آن است. امروزه فرش های ماشینی دارای جنس های پشم، بی سی اف، پلی استر و آکریلیک هیت ست شده می باشند که یکی از علت های تفاوت قیمت فرش ماشینی می باشد. از مرغوب ترین جنس الیاف مورد استفاده در فرش ماشینی می توان نوع پشمی آن را نام برد و بعد از آن می توان به آکریلیک اشاره کرد که از لحاظ فنی شبیه به پشم می باشد. برای مثال فرش آکریلیک هیت ست شده نرم و لطیف هستند و در برابر گرما مقاوم می باشند. یا فرش پلی استر در مقابل رطوبت به شدت مقاوم می باشند و محل هایی که هوا شرجی تر است می تواند طول عمر طولانی تری داشته باشد.

تراکم و شانه در فرش ماشینی

دومین عامل تأثیر گذار در تعیین قیمت فرش ماشینی تراکم آن ها می باشد. منظور از تراکم و شانه در فرش ماشینی تعداد گره های به کار رفته در راستای طول و عرض آن ها می باشد. پس می توان نتیجه گرفت شانه و تراکم فرش با قیمت رابطه مستقیم دارند. فرش ماشینی 1500 شانه نسبت به فرش ماشینی 1200 شانه و هردوی آن ها نسبت به فرش ماشینی 1000 شانه و پس از آن از فرش ماشینی 700 شانه قیمت بالاتری دارند. فرش ماشینی 500 شانه، فرش های تبدیلی و طرح فرش ماشینی 700 شانه در مرحله بعدی قیمت قرار دارند.

فرش تبدیلی چیست؟

به فرش هایی گفته می شود که به وسیله دستگاه فرش ماشینی 500 شانه بافت می شوند اما تغییراتی به وسیله دستگاه روی آن ها ایجاد می شود که دارای تراکم عرضی 700 شانه می شوند ولی دارای تراکم طولی 2550 نیستند و تراکم طولی آن ها برابر با 1500 می باشد. همان طور که مشخص است فرش های تبدیلی دارای قیمت پایین تری نسبت به فرش ماشینی 700 شانه واقعی هستند بنابراین باید دقت کنید در زمان خرید فرش ماشینی، فرش های تبدیلی یا طرح فرش 700 شانه را به قیمت فرش ماشینی 700 شانه اصلی به شما نفروشند.

ابعاد فرش ماشینی

با بزرگتر شدن ابعاد فرش ماشینی الیاف مورد استفاده در تولید آن بیشتر شده بنابراین قیمت بالاتری را نیز در پی خواهد داشت. به عنوان مثال در صورت یکسان بودن طرح و تراکم و کیفیت فرش، فرش ماشینی 12 متری قیمت دو برابری نسبت به فرش ماشینی 6 متری خواهد داشت. البته این موضوع برای فرش ماشینی 9 متری صدق نمی کند و قیمت این فرش حدودی بین فرش ماشینی 6 متری و فرش ماشینی 12 متری می باشد. علت وجود نداشتن قیمت حدودی آن نسبت به فرش ماشینی 6 متری و فرش ماشینی 12 متری، بافته شدن 50 سانتی متری برزنت در کناره فرش ماشینی 9 متری می باشد. بافته شدن برزنت روی فرش ماشینی 9 متری نیز به این علت است که برای بافت فرش ماشینی 9 متری از دستگاه بافتی استفاده می شود که 3 متری می باشد و بعد از بافته شدن فرش ماشینی عرض آن 2.5 متر خواهد بود که برای کامل شدن عرض فرش ماشینی جهت 9 متری شدن آن نیاز به نیم متر دیگر خواهد بود که با بافت برزنت در کنار فرش این موضوع صورت می گیرد.

نوع دستگاه فرش ماشینی

دستگاه بافت فرش ماشینی از دیگر گزینه های مؤثر در قیمت فرش ماشینی می باشد. دو کمپانی معروف وندویل بلژیک و شونهر آلمان در زمینه تولید ماشین آلات فرش بافی فعالیت می کنند.

 تعداد رنگ در قیمت فرش ماشینی

تعداد رنگ هایی که معمولاً در فرش ماشینی عرضه می شوند شامل 8، 10 و 12 رنگ می باشد. هرچه تعداد رنگ های به کار رفته بیشتر باشد علاوه بر زیبایی باعث افزایش قیمت فرش نیز می گردد.

تأثیر میزان عرضه و تقاضا در بازار بر روی قیمت فرش ماشینی یکی از عوامل مهم تعیین کننده قیمت فرش ماشینی میزان عرضه و تقاضای فرش ماشینی می باشد و بازار فرش های ماشینی از نظر عرضه و تقاضا دارای وضعیت مطلوبی می باشد.

وزن فرش ماشینی

وزن فرش ماشینی بر اساس شانه و تراکم فرش متفاوت می باشد. هرچه میزان شانه و تراکم در فرش ماشینی بیشتر باشد وزن آن بیشتر می شود. در واقع وزن فرش ماشینی به میزان شانه و تراکم فرش بستگی دارد. هر چه تعداد گره در یک فرش بیشتر باشد الیاف به کار رفته در آن بیشتر است و باعث بالا رفتن وزن و الیاف مصرفی فرش ماشینی می شود که در قیمت فرش ماشینی تأثیر گذار می باشد.

خرید فرش ماشینی

فرش ها به دو نوع روش مستقیم و غیر مستقیم عرضه می شوند. فرش هایی که مستقیماً و بدون واسطه از کارخانه خریداری می شوند و تولید کننده نقش فروشنده را برعهده دارد به مراتب ارزان قیمت تر از فرش هایی هستند که با چندین و چند واسطه به دست خریداران می رسند. خرید اینترنتی فرش ماشینی ارزان ترین راه خرید فرش ماشینی کاشان می باشد. یکی از دلایل آن حذف واسطه ها و دلالان است.

درجه بندی فرش ماشینی

همان طور که می دانید فرش های ماشینی در یک رتبه نیستند و بر اساس بافت و کیفیتشان به انواع مختلفی تقسیم و درجه بندی می شوند. فرش درجه یک ماشینی دارای کیفیت بالاتری نسبت به سایر فرش ها هستند که اکثراً مشتریان هنگام خرید فرش ماشینی، فرش ماشینی درجه یک را که در بافت آن از آکریلیک هیت ست شده استفاده شده را انتخاب می نمایند. هر فرش ماشینی پس از بافت به قسمت پرداخت رفته، این بخش یکی از موارد بالا بردن کیفیت و رتبه فرش خواهد بود بدین صورت که اگر پرداخت فرش ماشینی به صورت کامل انجام نگیرد نخ ها غیر همسان شده و از ارزش فرش کاسته و به فرش درجه دو یا درجه سه نزول پیدا می کند. همچنین در هنگام بافت فرش نیز ممکن است نخ پاره شود و یا در بافت فرش فرو رفتگی ایجاد شود. این مورد نیز از عیوب فرش محسوب شده و باعث کاهش کیفیت فرش ماشینی کاشان می شود و فرش ماشینی به اصطلاح درجه دار محسوب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *