اخبار و مقالات

طرح های فرش ماشینی

نقش و طرح فرش های ایرانی

از قدیم الایام طراحی نقشه فرش ماشینی خصوصا در ایران از روی باغ و گل های درون آن طراحی شده است. و دارای طرح هایی است که درون آن گل و بوته های فراوان به کار رفته است. و این گل و بوته ها زیبایی منحصر به فردی را به فرش اعطا کرده است. و بر عکس طرح های دیگر که خارج از کشور طراحی می شود، از شلوغی بیشتری برخوردار است. که همین ویژگی منجر به زیبایی فرش ایرانی شده است.

حال یک فرش مستطیل شکل را در نظر بگیرید. که در آن ترنج و گل های ریز و درشت در زمینه و دیگر قسمت های فرش به کار رفته است. اگر کمی دقیق به فرش نگاه کنید، متوجه می شوید که طراح فرش ماشینی، نقشه فرش را از روی یک حیاط خانه قدیمی،  به گونه ای ترنج فرش ماشینی را به عنوان یک حوضی که جوی های آب برای انتقال آب به گل ها و بوته های موجود در حیاط خانه به آن متصل است، الگو گرفته است.

همان طور که در گذشته از نقشه هایی که حیاط یک خانه را توصیف می کرد در زمان حال نیز نقشه های فرش بر گرفته از همان نقش و نگار ها است. اگر چه نقشه های جدید فرش با تغییراتی همراه بوده است ولی رویت این طرح ها باز هم نقشه های قدیمی فرش را در ذهن اشخاص یادآور می شود چرا که زیبایی و اصالت این طرح ها منجربه پیدایش و افزایش طرفداران این نقشه ها شده است و همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است.

در کنار این نقشه ها، نقشه های دیگری نیز طراحی شده است که می تواند نشان دهنده تاریخ باشد.

مثلا در زمان های قدیم پادشاهان علاقه ی خاصی به شکار داشتند و نقشه هایی که طراحی می کردند بیشتر طرح شکارگاه بوده است. به گونه ای که در زمینه قالی شکارچیان بر روی اسب بوده و با تیر و کمان، در میان گل و بوته ها شکار را هدف قرار داده بودند. این نقشه ها در زمان خود از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است. به این نقشه هایی که این خصوصیات را دارا باشد، نقشه طرح شکارگاه می گویند.

از نقشه های دیگری که از قدیم الایام تا به حال استفاده می شود، طرح خشتی می باشد. این نوع طرح به گونه ای است که  زمینه فرش دارای چندین مربع می باشد. و داخل این مربع ها از انواع عکس ها نظیر گلدان های گل، پرنده، شاخ و برگ درختان و… به کار برده شده است. و چون این شکل های داخل مربع ها یک شکل مستقل است به آن قاب عکس نیز گفته می شود.

نقشه ی دیگری که از قدیم الایام تا به حال استفاده می شود، نقشه افشان است.

از خصوصیاتی که این طرح دارد این است که ترنج از میان گل و بوته های زمینه فرش حذف شده است و در بعضی طرح ها گل های زمینه فرش ریز و در بعضی طرح ها نیز گل فرش درشت طراحی شده است. که هر کدام از این طرح ها با توجه به سلیقه ی هر شخص دارای یک نوع زیبایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *