اخبار و مقالات

نکات قابل توجه برای چیدمان فرش ماشینی

خرید فرش و نکات قابل توجه برای چیدمان

چیدمان فرش و اصول آن

انتخاب و چیدمان فرش اتاق در منزل بسیار اهمیت دارد، زیرا بخش عظیمی از زیبایی دکوراسیون را فرش به خانه می‌دهد. هنگام خرید فرش چنین سؤال‌هایی در ذهن شما پیش می‌آید که چه فرشی برای خانه ما مناسب‌تر است؟ فرشی که انتخاب کرده‌ایم را با چه اندازه و ابعادی بخریم تا دکوراسیون زیبایی بچینیم؟ فرش زیر پایه‌های مبل برود یا از آنها فاصله داشته باشد؟

این جزئی از سؤال‌هایی است که هنگام خرید فرش در ذهن ما پدید می‌آید و ممکن است با پیدانکردن پاسخ‌های درست، از خرید خود ناراضی باشیم. در این مطلب با موضوع چیدمان فرش، ما برای شما نکاتی مهم در انتخاب فرش برای منزلتان را جمع‌آوری کرده‌ایم تا به شما در انتخاب فرشی شایسته کمکی کرده باشیم. با ما همراه باشید.

نکات اولیه ای که باید هنگام خرید فرش به آنها توجه کنید:

  • به متراژ منزل توجه داشتید تا با ابعاد فرشتان تناسب داشته باشند.
  • به میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید توجه داشته باشید.
  • در زمان خرید فرش به کیفیت فرش دقت کنید.
  • بر اساس دکوراسیون خانه‌تان، طرح و رنگ فرش را انتخاب کنید.
  • انتخاب بین فرش ماشینی و دستبافت (این انتخاب بر اساس بودجه و سلیقه شماست).
  • در زمان خرید فرش به محل استفاده فرش توجه داشته باشید.
  • حواستان باشد که با رنگ غالب دکوراسیون خانه‌تان هماهنگی منطقی داشته باشد.

 

پس از رعایت کردن نکات اولیه‌ای که ذکر کردیم، به مرحلهٔ دوم می‌رسیم. این نکات مکمل نکات اولیه هستند و به زیبایی و منظم بودن چیدمان کمک شایانی می‌کنند.

نکته اول در چیدمان فرش این است که پایه های مبل روی فرش باشد یا نباشد؟

هر حالت قرارگیری فرش نسبت به مبل درست است، چه پایه‌ها روی فرش باشند چه از فرش فاصله داشته باشند شما چیدمانی درست انجام داده‌اید. ولی در هر دوی حالات باید اصولی رعایت شود که در ادامه ما با شما در میان می‌گذاریم:

حالت اول: پایه ها خارج از فرش باشند:

 

این حالت برای زمانی بسیار مناسب است که ابعاد فرش نسبت به متراژ خانه کوچک‌تر باشد و باید حتماً فرش در مرکز قرار گیرد در این سبک چیدمان بهتر است فاصله مبلمان تا فرش ازهرجهت یکسان باشد.

حالت دوم: پایه مبلمان بر روی فرش قرار گیرند:

 

در این چیدمان فضای پذیرایی کمی شلوغ به نظر می‌رسد. پیشنهاد ما این است اگر خانه کوچکی دارید این نوع چیدمان را به طور کامل فراموش کنید، زیرا خانه‌تان از چیزی که هست کوچک‌تر نشان می‌دهد. اما اگر به این چیدمان علاقه زیادی دارید، حواستان باشد طرح‌های شلوغ برای فرشتان را کنار بگذارید و از طرح‌های مینیمال و ساده استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که فضای آزادی بین مبل‌ها و کاناپه باید وجود داشته باشد.

چیدمان فرش برای سالن غذاخوری:

 توجه داشته باشید که حتماً فرش را طوری قرار دهید که وقتی صندلی را عقب می‌کشید، پایه‌های آن بر روی فرش قرار گیرند. همچنین ابعاد و طرح و رنگ فرش باید متناسب با میز غذاخوری شما باشد و به‌گونه‌ای نباشد که فرش زیر میز قرار بگیرد و پیدا نباشد. به این دلیل که عموماً میز غذاخوری قسمت مرکزی فرش قرار می‌گیرد، حواستان باشد فرش شما به‌گونه‌ای نباشد که تمام نقش آن در زیر میز پنهان بماند.

 

.

نحوه چیدمان فرش گرد:

برای خرید فرش های گرد باید بسیار به مدل چیدمان و دکوراسیونتان دقت کنید، زیرا فرش‌های گرد با هر چیدمانی ست نمی‌شود. یکی از مواردی که می‌توان فرش گرد را استفاده کرد برای میز غذاخوری است، ولی باید توجه داشته باشید که ابعاد فرش به طرز نامعقولی بزرگ‌تر از ابعاد میز نباشد تا جلوه زیبایی داشته باشد.

چیدمان فرش گرد

نمونه ای از چیدمان فرش گرد برای میز غذاخوری

از فرش‌های گرد برای اتاق‌خواب و آشپزخانه نیز می‌توان استفاده کرد، ولی توجه به ابعاد فرش و مکانی که می‌خواهید فرش را بیندازید از نکات بسیار مهم است. اتاق‌خواب‌های کوچک را با فرش‌های گرد می‌توانید دیزاین کنید که علاوه بر زیبایی، طرحی فانتزی به اتاق‌خوابتان می‌دهد.

فرش گرد در اتاق خواب

نمونه ای از استفاده فرش گرد در اتاق خواب

برای انتخاب فرش راهرو منزل شما، فرش های کناره‌ بهترین گزینه هستند. این فرش‌ها با طول زیاد و عرض کم، راهروی شما را پر می‌کنند و زیبایی دوچندان به آن می‌بخشند. در مورد کناره‌ها نیز به ابعاد محیط و همچنین طرح و رنگ فرشتان دقت کنید. در آخر توجه داشته باشید که فرشی که خریداری می‌کنید به زیبایی منزل شما بیفزاید.

فرش کناره مناسب برای راهرو

نمونه ای از کناره برای راهرو

استفاده از فرش برای اتاق خواب

در خرید و انتخاب فرش اتاق خواب تان خلاق باشید و نکات گفته شده را رعایت کنید تا اتاقی شیک و زیبا داشته باشید. اگر اتاق‌خواب کوچکی دارید و بیشتر فضا را تختخواب پر کرده است، بهتر است از موکت استفاده کنید. برای جلوه بیشتر می‌توانید قالیچه کوچکی در قسمتی با فاصله از تخت پهن کنید.

 

 

ولی اگر فضای اتاق‌خوابتان بزرگ است و می‌خواهید فرشی پهن کنید، حتماً توجه داشته باشید که عرض و طول فرش شما از عرض و طول تختتان بیشتر باشد و تمام تخت روی فرش را نگیرد که زیبایی فرش و هارمونی آن با اتاق جلوه خودش را داشته باشد.

 

 

حالت سوم زمانی است که اتاق‌خوابتان بزرگ است ولی شما قصد ندارید فرشی زیر تختتان پهن کنید. در این زمان شما می‌توانید قالیچه یا فرشی را به طور جداگانه کنار تخت بیندازید. بهتر است رنگ کف‌پوش و کف اتاق‌خوابتان با فرشتان تناسب داشته باشند.

 

انتخاب فرش های با شانه و تراکم پایین در اتاق خواب بیشتر توصیه می‌شود و علت آن اینست که به طور مثال فرش 700 شانه دارای خاب بیشتری نسبت به فرش 1200 شانه است و از این رو برای استفاده در اتاق خواب بسیار مناسب تر می‌باشد.

نکاتی درباره پهن کردن فرش در خانه:

  • برای راحتی بیشتر شما و میهمانانتان بهتر است قسمت‌هایی از خانه که رفت‌وآمد زیادتری دارند مفروش شوند.
  • در اتاق‌ها و یا سالن‌های بزرگ که به‌هم‌پیوسته هستند، حتماً سعی کنید طرح و رنگ فرش‌ها یکسان باشد و طرح‌های مختلف را کنار هم نیندازید. ولی در فضای بزرگ و مجزا و یا سالن‌های ال مانند که در آنها دو دست مبلمان چیده می‌شود، شما مجاز هستید از دو طرح مجزا استفاده کنید و دستتان برای ست‌کردن وسایل بازتر است به این شرط که نقطه اشتراک دکوراسیون خانه فرش‌ها نباشند.

تمام نکاتی که گفته شد صرفاً برای راهنمایی شما و کمک به شما برای چیدمان منزلتان بود و در آخر تصمیم نهایی طبق سلیقه و نظر شما گرفته می‌شود. پس اگر با چیدمانی خارج از قاعده گفته شده راحت‌تر هستید و حس بهتری دارید، از جسارتتان استفاده کنید و هرطور می‌خواهید خانه را دکور کنید. در نهایت آنجا مکانی برای آرامش شماست و باید مطابق سلیقه شما چیده شود.

خرید فرش قسطی فرش 700 شانه تراکم 2550 قیمت فرش وینتیج

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *