اخبار و مقالات

10 عاملی که به فرش ماشینی آسیب وارد میکند

10 عاملی که به فرش ماشینی آسیب وارد میکند

فرش ماشینی یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین نوع فرش در دنیا می‌باشد که نه تنها کیفیت بسیار بالایی دارد، بلکه از قیمت مناسب‌تری نسبت به فرش دستبافت برخوردار است. فرش‌های دستبافت چون در آنها از الیاف با رنگ طبیعی استفاده شده است، هنر دست می‌باشد و زمان زیادی برای آن صرف می‌شود نسبت به فرش ماشینی از قیمت بسیار بالاتری برخوردار است. فرش‌های ماشینی یکی از اقلامی است که بسیار باید از آن مراقبت کرد، زیرا در معرض آلودگی و پاخوردگی قرار دارد.

عواملی که به فرش ماشینی آسیب وارد می‌کند

 1. قرار دادن وسایل سنگین مثل مبلمان و یا میز با پایه‌های تیز بر روی فرش که این امر سبب تورفتگی فرش و ازبین‌رفتن ریشه آن می‌شود.
 2. دقت نکردن در انتخاب ابعاد فرش، مثلاً برای اتاق 6 متری فرشی با ابعاد 9 متر تهیه کنید. شما مجبور به تاکردن گوشه‌های فرش می‌شوید و این کار موجب آسیب رسیدن به فرش شما خواهد شد.
 3. در برخی کارخانه‌های غیراستاندارد برای کهنه‌نما شدن فرش و اینکه قدیمی جلوه داده شود، از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند که این امر آسیب بسیار جدی به بافت فرش وارد می‌کند و فرش مقاومت خود را از دست می‌دهد.
 4. شما باید فرش خود را متناسب با محل استفاده آن انتخاب کنید. فرش‌هایی با زمینه روشن برای محل‌های پر رفت‌وآمد مناسب نیستند و خیلی زود آلوده و کدر می‌شوند و این امر باعث به‌وجودآمدن میکروب و قارچ در فرش می‌شود.
 5. تا جایی که می‌توانید از فرش ماشینی خود به‌خوبی مراقبت کنید و آن را نشویید، زیرا اگر فرش خود را در خانه بشویید به این دلیل که به‌خوبی خشک نمی‌شود قارچ و کپک در فرشتان ایجاد می‌شود. همچنین اگر فرش خود را به قالیشویی بسپارید، به دلیل استفاده از مواد شوینده قوی و فشار آمدن به فرش و خشک‌کردن سریع با دستگاه طول عمر فرش شما پایین می‌آید.
 6. مراقب کراتین خوارها باشید. نوعی از بید و لار در فرش می‌باشند که آسیب‌های جدی به فرش وارد می‌کنند.
 7. یکی از عواملی که به فرش آسیب می‌زند، نوع محل سکونت شما می‌باشد. درصورتی‌که شما در شهرهایی با آلودگی بالا زندگی می‌کنید، فرش شما باگذشت زمان مقاومت خود را از دست می‌دهد و همچنین زودتر آلودگی را جذب کرده و کثیف می‌شود.
 8. در شهرهای کویری مثل یزد و کاشان نور آفتاب باعث ازبین‌رفتن فرش می‌شود. اگر ساکنین این شهرها دارای پنجره‌های بزرگ رو به فرش باشند، فرش به‌سرعت حالت رنگ‌پریدگی و خشکی به خود می‌گیرد و عمر آن نیز کوتاه‌تر می‌شود.
 9. رفوگری فرش این‌گونه است که فرش را از لحاظ بافت ترمیم می‌کنند و اگر این کار را افراد بی‌تجربه که مهارت کافی ندارند انجام دهند، باعث آسیب جدی به فرش می‌شود.
 10. بعضی افراد به این نکته که فرش‌های ماشینی در ابتدای خرید مقدار اندکی پرز دارند توجهی نمی‌کنند و به‌صورت مداوم از جاروبرقی بر روی فرش استفاده می‌کنند که این کار نیز به فرش آسیب وارد می‌کند.
فرش قیمت فرش کاشان فرش 700 شانه

برای جلوگیری از این آسیب ها در زمان خرید فرش به این نکات توجه داشته باشید:

 • کیفیت فرش ماشینی
 • طرح فرش ماشینی
 • مقدار پرز دادن فرش
 • ابعاد فرش ماشینی
 • محل قرارگیری فرش
 • نوع محل زندگی‌تان و آب‌وهوا
 • رنگ زمینه فرش (فرش‌هایی با زمینه روشن زودتر کثیف می‌شوند)

 

هنگام انتخاب فرش موردنظرتان بهتر است تمام این نکات را به‌خاطر داشته باشید تا بهترین را انتخاب کنید. برای بازدید از فرش‌های 1200 شانه، 1000 و 700 شانه نگین مشهد هلال به فروشگاه فرش نگین مشهد مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید به‌صورت آنلاین و از طریق سایت سفارش خود را ثبت کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *