اخبار و مقالات

ریشه فرش ماشینی

ریشه فرش ماشینی

ریشه فرش 

امروزه فرش ماشینی نقش مهمی در زیبایی منزل دارد. فرش قسمت اعظم منزل را پوشش می دهد. رفت و آمد در فرش ماشینی بسیار زیاد می باشد به همین دلیل آلودگی در آن نیز به مراتب از سایر وسایل بیشتر است. صورت استاندارد فرش ماشینی دو طرف زیگزاگ و دو طرف ریشه می باشد. ریشه در ابتدا و انتهای فرش قرار دارد. ریشه فرش، مهم ترین جزء در فرش ماشینی و فرش دستباف می باشد. ریشه فرش همانند سایر اجزای تشکیل دهنده آن ویژگی های و مزایای منحصر به فرد خود را دارد. ریشه ها اصولاً در دو رنگ زرد و سفید هستند و شما هنگام خرید فرش ماشینی، می توانید رنگ ریشه فرش ماشینی خود را تغییر دهید.

ریشه ها نقش مهمی در طول عمر فرش ماشینی دارند. ریشه فرش در واقع محکم کننده و ثابت کننده فرش می باشد اما بعضی از متقاضیان در هنگام خرید فرش ماشینی به حذف ریشه اصرار دارند و به فرش ماشینی چهار طرف زیگزاگ شده تمایل دارند و علت اینکار را در زرد شدن و کثیفی ریشه ها و در نتیجه جلوه نامناسبی که به منزل می بخشند، می دانند.

چه چیزی باعث زرد شدن ریشه ها می شود؟

مشکل زرد شدن ریشه ها اصولاً بعد از شستشوی فرش در منزل به وجود می آید. عدم رعایت نکات شستشوی صحیح فرش در منزل، زرد شدن ریشه ها را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این جنس فرش و نوع الیاف مصرفی که در فرش ماشینی بافته شده است نیز تأثیر زیادی در بروز این مشکل دارد.

نقش ریشه فرش در طول عمر

برای افزایش طول عمر فرش ماشینی راه های متفاوتی وجود دارد که یکی از این راه ها، محافظت به جا و درست از ریشه فرش ماشینی می باشد. سالم ماندن ریشه ها نقش زیادی در طول عمر مفید فرش خواهد داشت.

مراقبت از ریشه ها در هنگام شستشوی فرش

همانطور که در مقالات قبل اشاره شد شستشوی فرش ماشینی در منزل، مهارت خاص خود را طلب می کند. در هنگام شستشوی فرش ماشینی باید دقت لازم را برای محافظت از ریشه ها به خرج داد. پارگی و آسیب به ریشه فرش ممکن است باعث آسیب به تمام فرش شود.

راهکارهایی برای محافظت از ریشه

اگر زردی ریشه ها شما را آزار می دهد بهتر است یکی از راهکار های زیر را اجرا کنید.

چسب کردن ریشه ها راه حل آسان و کم هزینه می باشد اما دردسر های مختص به خود را دارد. ممکن است هنگام جدا کردن چسب از ریشه ها، ریشه فرش آسیب ببیند.

دومین و بدون دردسر ترین راه، استفاده از توری محافظت کننده ریشه فرش می باشد. توری ریشه فرش به شکل یک محافظ عمل می نماید به طوری که ریشه ها در درون توری قرار می گیرند بنابراین دچار پارگی، آسیب و آلودگی نمی شوند.

می توانید برای محافظت بیشتر از ریشه ها، به گره زدن ریشه ها بپردازید.

تجدید ریشه فرش

اگر ریشه فرش ماشینی شما دچار آلودگی شد و یا بر اثر پارگی تصمیم به تعویض آن گرفتید به مراکز مربوطه مراجعه نمائیید. آن ها ریشه فرش را از آن جدا کرده و ریشه نو و با کیفیت را جایگزین آن خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *