اخبار و مقالات

چگونه پرز فرش را از بین ببریم؟ (10 نکته کلیدی)

از بین بردن پرز فرش ماشینی

همه ما تابه‌حال پس از خرید فرش ماشینی و پهن کردن آن در منزل، با مشکل پرز دادن فرش مواجه شده‌ایم. برخی فرش‌ها آن‌قدر پرز دارند که زمان نشستن بر روی آن، تمام لباس‌ها مملو از پرز قالی می‌شود و این ایراد برای افراد زیاد خوشایند نیست. در این مقاله می‌خواهیم چند روش آسان برای ازبین‌بردن پرز فرش و یا حداقل کم کردن آن را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

علت اصلی پرز فرش چیست؟

در کل زمانی که از یک قالیباف بپرسید علت به‌وجودآمدن پرز فرش‌؛ چیست عموماً جواب‌های یکسانی را می‌شنوید، مانند:

 • هنگام تولید فرش:

هر دو نوع فرش‌های ماشینی و دستبافت پرز می‌دهند، اما میزان پرز در فرش‌های ماشینی بیشتر است که دلیل این موضوع عوامل و شرایط مؤثر در تولید فرش ماشینی است. اگر ماشین‌آلات ریسندگی به‌دقت تنظیم نشوند، امکان دارد تاب نخ‌ها به‌صورت صحیح انجام نگیرد که موقع استفاده از فرش باعث پرزدهی آن می‌شود. همین‌طور در قالی‌های ماشینی به‌خاطر خاب بیشتر، از عمل آهار زدن استفاده می‌شود (همه چیز درباره آهار فرش). برخی از رشته‌های نخ قالی به‌خاطر بلندتر بودن ارتفاعشان نسبت به سایر نخ‌ها، در عملیات آهار مهار نشده و سبب پرزدهی فرش می‌شوند.

 • فرسایش فرش ماشینی:

یکی از علت‌های پرز دادن فرش، فرسایش آن می‌باشد که به دلیل پا خوردن فرش در طولانی‌مدت ایجاد می‌شود و سبب ایجاد پرز می‌گردد.

تاثیر تعداد شانه و تراکم در میزان پرز فرش

دلیل مهم دیگر که در پرز دادن فرش‌ها مؤثر است، میزان شانه و تراکم فرش می‌باشد. این فرمول را به‌خاطر بسپارید:

هرچقدر مقدار تراکم و شانه فرش بیشتر باشد، مقدار پرزدهی آن کمتر می‌شود.

به این معنا که پرز دادن فرش با مقدار شانه و تراکم فرش رابطه معکوس دارد. به طور مثال در فرش‌های ماشینی که 1500 شانه می‌باشند، میزان پرزدهی بسیار کمتر از فرش 1200 شانه است.

کیفیت الیاف فرش

از دیگر علل اصلی در پرز دهی فرش، کیفیت الیاف به کار برده شده در فرش است. اگر الیاف فرش بسیار بی‌کیفیت باشد، پرزدهی فرش به شدت زیاد خواهد بود. به‌طوری‌که در تمیز کردن فرش به مشکل برمی‌خورید و در این مواقع باید فرش را به یک قالیشویی معتبر ببرید و بخواهید پرز دادن فرش را برطرف کنند و به حداقل برسانند.

امروزه گونه‌ای از الیاف در تولید فرش استفاده می‌شود که به آن اکریلیک گفته می‌شود. این الیاف سبب بالارفتن طول عمر فرش می‌شود ولی نسبت به سایر الیاف‌ها پرز بیشتری تولید می‌کند و در صورت هیت ست نخ در طی فرایند تولید، پرزدهی آن از بین می‌رود. قابل‌ذکر است که نخ‌های به کار رفته در فرش‌های نگین مشهد هلال همگی از نخ‌های صددرصد اکریلیک و هیت ست شده هستند که علاوه بر دوام و ماندگاری بیشتر، فاقد پرزدهی نیز می‌باشند.

چگونه پرز فرش را از بین ببریم؟

 • برای جمع نشدن پرز بر روی فرش می‌توانید حداقل هر 3 تا 4 روز یکبار، فرش‌های ماشینی خود را جارو کنید. جارو کردن فرش باید حتماً در جهت خود خاب فرش باشد، چون اگر برخلاف جهت باشد پرزها در فرش باقی می‌مانند. همین‌طور می‌توانید از جاروهای برقی و جاروهای دستی مانند نپتون، جارو چوبی و غیره نیز استفاده کنید. ولی توجه داشته باشید هنگام استفاده از جاروهای دستی، آن را کمی نم‌دار کنید تا عملکرد شما را بهبود ببخشد و به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید.

نکته: در هنگام استفاده از جارو، سعی کنید در و پنجره ها را باز بگذارید تا غبار و پرزهای حاصل از جارو زدن از محیط منزل خارج شوند.

 • یک راه دیگر برای ازبین‌بردن پرز فرش، استفاده از پارچه نمدار است. یک پارچه کاملاً تمیز را مقداری خیس کنید و سپس روی فرش ماشینی بکشید تا پرزهای فرش به دستمال چسبیده شود. توجه داشته باشید که پارچه نمدار را مثل جارو زدن، هم‌جهت خاب فرش بکشید نه خلاف جهت آن!
 • یکی از بهترین راه‌ها برای ازبین‌بردن پرز فرش استفاده از شانه‌های مخصوص فرش است که در حال حاضر در بازار موجود است و می‌توانید هرچند روز یکبار، شانه مخصوص پرز را بر روی فرش بکشید و از دست پرزها راحت شوید.
 • روش بعدی استفاده از فرچه است. اگر فرچه را مقداری مرطوب کرده و در جهت خاب فرش بکشید، نتیجه مطلوبی خواهید داشت. در کل اگر هفته‌ای دو بار فرچه و دستمال کشی داشته باشید، در زمانی کم از شر پرزها خلاص می‌شوید.
 • چسب‌های کاغذی پیشنهاد بعدی ما است. شما می‌توانید چسب‌های کاغذی را بر سطح فرش بچسبانید، سپس با دستتان فشار ملایمی بیاورید و پس از گذشت 2 دقیقه به‌آرامی چسب‌ها را از سطح فرش جدا کنید.
 • استفاده از کیسه حمام نیز می‌تواند در ازبین‌بردن پرز فرش ماشینی کمک‌کننده باشد. با خیس کردن و کشیدن آن هم‌جهت با خاب فرش، می‌توانید به نتیجه مطلوبی برسید. این کار را هفته‌ای سه بار انجام دهید.
 • امروزه در بازار دستگاهی عرضه شده است که به آن دستگاه پرزگیر می‌گویند. می‌توانید آن دستگاه را تهیه کنید و از آن استفاده کنید.
 • غلتک‌ها فقط در نقاشی کاربرد ندارند و انواع متفاوتی دارند. یکی از آنها دارای چسب می‌باشد که شما می‌توانید به‌آرامی در جهت خاب فرش بکشید و چسب یکبار مصرف آن را جدا کرده تا دوباره بتوانید از آن استفاده کنید.
 • استفاده از فوم‌های نگهداری فرش می‌تواند در مقابل پاخوردگی فرش مقاوم باشد و از پرز دادن فرش ماشینی جلوگیری کند. همین‌طور فوم‌های نگهدارنده فرش، از کثیفی و همچنین پوسیدگی فرش ماشینی جلوگیری به عمل می‌آورد.
 • آخرین راه در صورت ازبین‌نرفتن پرز فرش، قالیشویی معتبر می‌باشد. استادکاران ماهر و باتجربه می‌توانند بنا بر تجربه کاری‌شان، پرزهای روی سطح فرش را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند.

جهت دیدن مقالات متعدد و اطلاعات کاربردی و مفید درباره فرش به قسمت مقالات وبسایت ما مراجعه کرده و علاوه بر مطالعه مقالات، از محصولات ما نیز دیدن فرمایید.

www.neginhelal.com

دیدگاهتان را بنویسید