اخبار و مقالات

پرزدهی فرش ماشینی

پرزدهی فرش اکریلیک

یکی از مشکلاتی که پس از خرید فرش نو با آن مواجه می شویم پرز فرش می باشد. پرزدهی از معایب هر فرش ماشینی محسوب می شود که می توانند باعث آزار، اذیت و بیماری شوند. پرز نوعی از الیاف باریکی است که با نشستن و تردد بر روی فرش به وجود می آید. پرزدهی فرش ماشینی نو امری کاملاً طبیعی می باشد و پس از گذشت چند هفته بر طرف می گردد. تمامی افراد می توانند با روش های مختلف علت پرز دادن فرش ماشینی را به راحتی از بین ببرند و نگرانی از این بابت نداشته باشند. عدم پرزدهی فرش ماشینی به صورت طبیعی نشان دهنده آن است که در تولید فرش ماشینی به جای استفاده از نخ و الیاف مرغوب از مواد پلاستیکی استفاده شده است. این فرش ها به مرور زمان نرمی و لطافت خود را از دست می دهند و کدر و سفت می گردند.

علل پرزدهی فرش ماشینی

پرزدهی فرش ماشینی دلایل خاص و متعددی دارد. الیاف فرش ماشینی از دلایل مهم در پرزدهی فرش ماشینی هستند. استفاده از الیاف ضایعاتی در فرش، تنظیم نبودن دستگاه ریسندگی، عدم تناسب تاب نخ های فرش، آهار نامناسب فرش، متناسب نبودن آب و روغن به کار رفته در آماده سازی الیاف فرش و توجه نکردن به پرداخت و تکمیل باعث تولید پرز در برخی از فرش های ماشینی می شود. فرش های ماشینی که رنگ تیره مانند سرمه ای دارند پرزدهی بیشتری نسبت به فرش های روشن و کرم دارند. الیاف تیره در پروسه تولید نازک تر می شوند و پرز بیشتری تولید می کنند.

عدم پرزدهی در فرش های ماشینی نگین مشهد هلال

شرکت نگین مشهد هلال برای برطرف کردن پرزدهی الیاف آکریلیک از عملیات هیت ست شده استفاده می کند که باعث می شود قسمت اعظمی از پرز نخ قبل از ورود به ماشین بافت توسط بخار و حرارت و دیگر عملیات گرفته شود.

پرزدهی فرش ماشینی چه زمانی تمام می شود؟

در مدت زمان پرزدهی فرش های ماشینی آکریلیک 2 عامل تعیین کننده وجود دارد.

1.فرش هیت ست شده یا خیر؟ به طور کلی الیاف آکریلیک پرزدهی بیشتری نسبت به دیگر الیاف دارند ولی این مورد دلیل بر بی کیفیتی نخ آکریلیک نمی باشد. این الیاف از با کیفیت ترین الیاف فرش ماشینی هستند و پرزدهی از معایب این الیاف محسوب می شود. شرکت نگین فرش های ماشینی آکریلیک هیت ست شده پرز کمتری دارند و پرز آن ها طی چند هفته به صفر می رسد. استفاده از الیاف آکریلیک هیت ست شده در تمامی محصولات نگین مشهد هلال رضایت کامل مشتریان را در پی داشته است.

2.تراکم و شانه فرش: پرزدهی فرش هایی که با شماره نخ بالاتر بافته می شوند و تراکم بیشتری دارند کمتر از فرش هایی با تراکم پایین است. مثلاً یک فرش 700 شانه شماره نخ پایین تری نسبت به فرش 1000 شانه دارد. این شماره نخ بالاتر سبب می شود که تار نخ در فرش 1000 شانه نازک تر از فرش 700 شانه باشد و تعداد گره های بیشتری در فرش 1000 شانه در کنار هم جای بگیرد. پرزدهی فرش با میزان تراکم و شانه فرش رابطه عکس دارد.

چند نکته برای تمیز نگهداشتن فرش

1.جاروکشیدن فرش: جارو برقی با دور تند بهترین روش برای زدودن گرد و غبار از روی فرش است. هیچگاه از جارو دستی برای تمیز کزدن فرش برای مدت طولانی استفاده نکنید زیرا نی های نازک و تیز به مرور زمان به الیاف فرش آسیب می زند.

2.محافظت در برابر آفتاب: هرچند خانه های آفتاب گیر دلباز و مطلوب اکثر افراد است اما تابیدن آفتاب به طور مداوم می تواند روی رنگ فرش اثر نامطلوبی بگذارد.

3.سایییدن فرش: برای جلوگیری از این امر هر چند وقت یکبار فرش را سر و ته کنید تا همه جای آن به یک اندازه پا بخورد.

راهکارهای خانگی برای از بین بردن پرز فرش ماشینی:

1.استفاده از کیسه حمام: یکی از قدیمی ترین روش ها می باشد. در این روش ابتدا باید کیسه را خیس کرده و سپس در جهت خاب فرش کشیده شود.

2.جارو برقی با مکش بالا: این کار را برای یک هفته انجام دهید.

3.استفاده از شامپو فرش: ابتدا یک دستمال را به شامپو فرش آغشته کنید و روی فرش بکشید و سپس با کمک دستمال دیگری که با آب مرطوب شده اثرات شامپو را پاک کنید.

4.استفاده از شانه های مخصوص: در این روش باید شانه را در جهت خاب فرش کشید.

5.استفاده از چسب کاغذی: چسب کاغذی را روی فرش چسبانده و سپس آرام از روی فرش جدا می کنیم تا پرزهای فرش را به خود جذب کنند.

6.استفاده از دستگاه پرزگیر خانگی: این دستگاه به راحتی و در اسرع وقت پرزهای فرش را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

نکته مهم: برای پرزگیری فرش مخصوصاً فرش نو هرگز از مواد شوینده همچون پودر لباسشویی دارای آنزیم و غیره استفاده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *