اخبار و مقالات

پرزدهی فرش ماشینی

پرزدهی فرش اکریلیک

آنچه که باید در مورد پرزدهی فرش ماشینی بدانید

یکی از مشکلاتی که پس از خرید فرش نو با آن مواجه می‌شویم، پرز فرش می‌باشد. پرزدهی از معایب هر فرش ماشینی محسوب می‌شود که می‌توانند باعث آزار، اذیت و بیماری شوند. پرز نوعی از الیاف باریکی است که با نشستن و تردد بر روی فرش به وجود می‌آید. پرز دادن فرش ماشینی؛ نو امری کاملاً طبیعی می‌باشد و پس از گذشت چند هفته برطرف می‌گردد.

تمامی افراد می‌توانند با روش‌های مختلف، علت پرز دادن فرش ماشینی را به‌راحتی از بین ببرند و نگرانی از این بابت نداشته باشند. عدم پرزدهی فرش ماشینی به‌صورت طبیعی نشان‌دهنده آن است که در تولید فرش ماشینی به‌جای استفاده از نخ و الیاف مرغوب، از مواد پلاستیکی استفاده شده است. این فرش‌ها به‌مرورزمان نرمی و لطافت خود را از دست می‌دهند و کدر و سفت می‌گردند.

علل پرزدهی فرش ماشینی

پرزدهی فرش ماشینی دلایل خاص و متعددی دارد. الیاف فرش ماشینی از دلایل مهم در پرزدهی فرش ماشینی هستند. استفاده از الیاف ضایعاتی در فرش، تنظیم نبودن دستگاه ریسندگی، عدم تناسب تاب نخ‌های فرش، آهار نامناسب فرش، متناسب نبودن آب و روغن به‌کاررفته در آماده‌سازی الیاف فرش و توجه نکردن به پرداخت و تکمیل باعث تولید پرز در برخی از فرش‌های ماشینی می‌شود. فرش‌های ماشینی که رنگ تیره مانند سرمه‌ای دارند، پرزدهی بیشتری نسبت به فرش‌های روشن و کرم دارند. الیاف تیره در پروسه تولید نازک‌تر می‌شوند و پرز بیشتری تولید می‌کنند.

عدم پرزدهی در فرش های ماشینی نگین مشهد هلال

شرکت نگین مشهد هلال برای برطرف‌کردن پرزدهی الیاف اکریلیک از عملیات هیت ست شده استفاده می‌کند که باعث می‌شود قسمت اعظمی از پرز نخ قبل از ورود به ماشین بافت، توسط بخار و حرارت و دیگر عملیات گرفته شود.

پرزدهی فرش ماشینی چه زمانی تمام می شود؟

در مدت‌زمان پرزدهی فرش‌های ماشینی اکریلیک، دو عامل تعیین‌کننده وجود دارد:

 • فرش هیت ست شده یا خیر؟ به‌طورکلی الیاف اکریلیک پرزدهی بیشتری نسبت به دیگر الیاف دارند، ولی این مورد دلیل بر بی کیفیتی نخ اکریلیک نمی‌باشد. این الیاف از باکیفیت‌ترین الیاف فرش ماشینی هستند و پرزدهی از معایب این الیاف محسوب می‌شود. شرکت نگین فرش‌های ماشینی اکریلیک هیت ست شده پرز کمتری دارند و پرز آن‌ها طی چند هفته به صفر می‌رسد. استفاده از الیاف اکریلیک هیت ست شده در تمامی محصولات نگین مشهد هلال، رضایت کامل مشتریان را در پی داشته است.
 • تراکم و شانه فرش: پرزدهی فرش‌هایی که با شماره نخ بالاتر بافته می‌شوند و تراکم بیشتری دارند، کمتر از فرش‌هایی با تراکم پایین است. مثلاً یک فرش 700 شانه شماره نخ پایین‌تری  نسبت به فرش 1000 شانه دارد. این شماره نخ بالاتر سبب می‌شود که تار نخ در فرش 1000 شانه نازک‌تر از فرش 700 شانه باشد و تعداد گره‌های بیشتری در فرش 1000 شانه در کنار هم جای گیرد. پرزدهی فرش با میزان تراکم و شانه فرش رابطه عکس دارد.

چند نکته برای تمیز نگهداشتن فرش

 1. جاروکشیدن فرش: جاروبرقی با دور تند، بهترین روش برای زدودن گردوغبار از روی فرش است. هیچگاه از جارو دستی برای تمیزکردن فرش برای مدت طولانی استفاده نکنید، زیرا نی‌های نازک و تیز به‌مرورزمان به الیاف فرش آسیب می‌زند.
 2. محافظت در برابر آفتاب: هرچند خانه‌های آفتاب‌گیر دلباز و مطلوب اکثر افراد است، اما تابیدن آفتاب به طور مداوم می‌تواند روی رنگ فرش اثر نامطلوبی بگذارد.
 3. ساییدن فرش: برای جلوگیری از این امر هرچند وقت یکبار فرش را سروته کنید تا همه جای آن به یک اندازه پا بخورد.

راهکارهای خانگی برای از بین بردن پرز فرش ماشینی

 • استفاده از کیسه حمام: یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها می‌باشد. در این روش ابتدا باید کیسه را خیس کرده و سپس در جهت خاب فرش کشیده شود.
 • جاروبرقی با مکش بالا: این کار را برای یک هفته انجام دهید.
 • استفاده از شامپو فرش: ابتدا یک دستمال را به شامپو فرش آغشته کنید و روی فرش بکشید و سپس با کمک دستمال دیگری که با آب مرطوب شده است، اثرات شامپو را پاک کنید.
 • استفاده از شانه‌های مخصوص: در این روش باید شانه را در جهت خاب فرش کشید.
 • استفاده از چسب کاغذی: چسب کاغذی را روی فرش چسبانده و سپس آرام از روی فرش جدا می‌کنیم تا پرزهای فرش را به خود جذب کنند.
 • استفاده از دستگاه پرزگیر خانگی: این دستگاه به‌راحتی و دراسرع‌وقت، پرزهای فرش را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

نکته مهم: برای پرزگیری فرش مخصوصاً فرش نو، هرگز از مواد شوینده همچون پودر لباسشویی دارای آنزیم و غیره استفاده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید