اخبار و مقالات

تاریخچه فرش کاشان

تاریخچه فرش کاشان

شهرت فرش ایرانی به تاریخچه فرش دستبافت باز می گردد که پیشینه آن به 25 قرن قبل باز می گردد. فرش علاوه بر صنایع برتر دستی ایران، قرن های زیادی محل تجلی فرهنگ، سنت، طبع و هنر دست ایرانیان بوده است. هنرمندان در شهرهایی همچون تبریز، کاشان، مشهد، اصفهان و … بافندگان فرش ایرانی بوده اند اما فرش کاشان از جمله محبوب ترین فرش های ایرانی است. فرش کاشان از زیباترین فرش های ایران می باشد.

تاریخچه فرش کاشان

کاشان از جمله شهر های کویری ایران است که درباره نحوه ساخته شدن این شهر اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما توصیف آن در سفرنامه جهان گردانی که به ایران پا گذاشته اند موجود است. براساس گفته آن ها کاشان در تولید و بافت پارچه های گران بها نیز شهرت داشته است. پارچه هایی مانند مخمل، اطلس دوزی ها و…

قدمت قدیمی ترین فرش متعلق به کاشان به قرن 11 هجری باز می گردد. در قرن 17 تا 19 میلادی خبر چندانی از فرش کاشان در دسترس نیست که احتمالاً به علت حوادث سیاسی، جنگ و حمله دشمنان و مسائلی از این قبیل بوده است. در حال حاضر به علت شرایط اقتصادی در اکثر روستاها قالیبافی مهم ترین منبع درآمد مردم آن منطقه است.

اما آنچه که به تاریخ فرش ماشینی کاشان ارتباط دارد این است که 80 درصد واحد های تولیدی فرش ماشینی کشور با برخورداری از بالاترین سطح فناوری  ماشین آلات فرش بافی در کاشان و آران و بیدگل مستقر شده است و علاوه بر اینکه به قطب فرش ماشینی ایران معروف هستند، نقش چشم گیری در تجدید حیات هنری ایران ایفا کرده است. از استاد فرش کاشان می توان به استاد میرزا نصراللّه و استاد کریم پور و استادان دیگر اشاره کرد.

فرش کاشان چه از لحاظ فرش ماشینی و چه از لحاظ فرش دستبافت دارای کیفیت و زیبایی متفاوتی است. سالانه بیش از 1500 متر فرش دسبافت در کاشان تولید می شود. 120 سال پیش در کاشان مردی به نام حاج ملاحسن که وارد کننده مرینوس منچستر بود با بانویی از اهالی اراک ازدواج کرد  اما با رکود این صنعت پشم های باقی مانده را به کمک همسر خود به فرش تبدیل کرد. دومین گروه از فرش های کاشان در خانه بروجردی ها و سومین آن در خانه طباطبایی بافته شده است.

عوامل زیادی در ارزشمندی و قیمت گذاری فرش دستبافت کاشان اثر دارند که در مورد هر یک از آن ها می توان بحث و تبادل نظر کرد. هر چند ارزش این کالای نفیس به راحتی قابل تشخیص نیست اما در بازار خرید و فروش باید قیمت ریالی برای آن در نظر گرفت.

عوامل موثر در قیمت فرش دستبافت عبارتند از:

  1. تعداد رج های فرش
  2. نوع چله فرش
  3. طرح و نقش به کار رفته در فرش
  4. ابعاد و اندازه
  5. بی نقص بودن فرش

یکی از اختراعات مهم بشر اختراع فرش و گلیم بوده است. اولین کارخانه فرش ماشینی در سال 1350 در کاشان افتتاح شد. اولین فرش ماشینی با تعداد شانه و تراکم پایین بافته شد. پیشرفت اصلی کاشان در زمینه تولید فرش ماشینی را می توان در سال 1365 دانست که در این سال بیش از 600 واحد تولیدی تأسیس شد که در حال حاضر این واحد ها مشغول فعالیت و رقابت با یکدیگر هستند و بهترین فرش های کاشان را عرضه می کنند.

فرش ماشینی کاشان دارای سه الگو برای بافت می باشد. اولین الگو طرح افشان است که بدون طرح ترنج و فقط دارای حاشیه است. الگوی دیگر طرح ترنج و لچک است که یک طرح بزرگ در وسط آن قرار می گیرد و آخرین طرح معروف به طرح خشتی است که دارای انوع بخش ها است که هر بخش طرح و نقش منحصر به فرد و جدا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *