اخبار و مقالات

تفاوت گلیم با گبه

تفاوت گلیم با گبه

گبه بهتره یا گلیم؟

این سؤال شاید در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که برای خانه ما گلیم مناسب‌تر است یا گبه؟ و تفاوت گلیم با گبه چیست؟ سؤال سختی است، زیرا هرکدام از این دو زیبایی و جذابیت خود را دارد. گبه و گلیم فرش طرح‌های متفاوت و منحصربه‌فردی دارند و انتخاب بین طرح‌های این دو بسیار دشوار است. معمولاً افراد با خرید گلیم و گبه، دکور قسمتی از خانه خود را تغییر می‌دهند. برای مثال اگر خانه بزرگ و مدرن دارید و می‌خواهید قسمتی یا اتاقی از خانه‌تان را به سبک سنتی بچینید، بهترین انتخاب برای شما گلیم و گبه است. در این مقاله ویژگی‌های گلیم و گبه را به طور کامل بررسی می‌کنیم تا انتخاب را برای شما آسان‌تر کنیم. با ما همراه باشید.

گبه چیست و چه انواعی دارد؟

گبه دارای طرح ها و رنگهای شاد و سنتی است.

گبه چیست؟

نرم‌ترین و پرز بلندترین فرش ایرانی، گبه است. پرزهای گبه تا یک سانتی‌متر بلندی دارند و هنگامی‌که بر روی آن قدم می‌زنید، حس خوشایندی خواهید داشت. در این نوع فرش تعداد پود بیشتر است. گبه دارای طرح‌ها و رنگ‌های شاد و سنتی است و گبه دستبافت معمولاً روی دار زمینی و از ترکیب پشم طبیعی با موی بز بافته می‌شود.

گبه کجا بافته می‌شود؟

عمر گبه طولانی است و یکی از فاکتورهای انتخاب این فرش، همین عمر نسبتاً طولانی آن است. معمولاً گبه در زمان قدیم توسط عشایر جنوب و دستبافت بافته می‌شد، ولی امروزه مدل‌های متعدد آن وجود دارند که به‌صورت ماشینی بافته شده و از کیفیت بالایی برخوردارند.

طیف رنگی گبه

طیف رنگی گبه با استفاده از رنگهای طبیعی و مصنوعی

طیف رنگی گبه چطور است؟

در زمان قدیم رنگ گبه‌ها به رنگ پشم طبیعی یعنی سفید، قهوه‌ای، مشکی و خاکستری بود. به‌مرورزمان انسان یاد گرفت از رنگ‌های طبیعی استفاده کند و رنگ‌های متنوع به گبه‌ها اضافه شد. امروزه گبه با رنگ طبیعی نیز پیدا می‌شود، اما بیشتر از رنگ مصنوعی استفاده می‌کنند و گبه‌ها رنگ‌بندی متفاوتی دارد.

قیمت فرش 700 شانه تراکم 2550 فرش 1200 فرش کاشان

طرح‌های معمول گبه کدام اند؟

از جذاب‌ترین قسمت‌های خرید گبه، انتخاب طرح است. شما هیچ دو گبه دستبافی را نمی‌بینید که مثل هم باشد، چون بافنده می‌نشیند و هرچه دلش می‌خواهد می‌بافد. ولی در گبه‌های ماشینی طرح‌های متنوعی وجود دارد و امروزه به دلیل علاقه زیاد به رنگ‌های شاد، معمولاً گبه‌هایی که رنگ شاد دارند را برای منزل استفاده می‌کنند.

اندازه گبه چقدر است؟

گبه در اندازه‌های مختلف بافت می‌شود و انتخاب اندازه آن، بستگی به جایی دارد که مدنظرتان است. اینکه برای کجا می‌خواهید؟ اتاق‌خواب؟ آشپزخانه؟ حیاط؟ بر اساس محیطی که برای آن فرش می‌خواهید، ابعاد را نیز انتخاب می‌کنید.

فرق گبه با فرش

از تفاوت‌های فرش گبه با فرش ماشینی می‌توان به طرح‌های آن و جنس نخ استفاده شده در آن اشاره کرد. جنس نخ فرش معمولا از اکرولیک است و از استقامت و دوام بسیار بالایی برخوردار است ولی در گبه ماشینی معمولاً از نخ BCF استفاده می‌شود و از نظر استقامت، زودتر از سایر نخ‌ها کوبیده می‌شود، همچنین طرح‌های گبه معمولا سنتی و عشایری هستند و با طرح‌های فرش ماشینی متفاوت‌اند.

گلیم چیست؟

اهمیت رفاه و زیبایی برای انسان همیشه زیاد بوده است. برای مثال انسان در 2500 سال پیش از میلاد مسیح، اولین گلیم را برای خود بافت. گلیم نوعی فرش بدون پرز به‌حساب می‌آید که قبلاً فقط از پشم طبیعی و موی بز بافته می‌شد و بعد نخ پنبه‌ای را نیز اضافه کردند. وجود رنگ طبیعی پای ثابت بافت گلیم بود، اما امروزه نخ مصنوعی و رنگ شیمیایی نیز در گلیم‌بافی نقش دارند و همین‌طور شرکت‌های متعددی با استفاده از نخ BCF گلیم را ماشینی می‌بافند و با بهترین کیفیت به مردم عرضه می‌کنند.

طرح‌های معمول گلیم کدام اند؟

معمولاً طرح‌های ترمه، بته جقه، گل‌وبوته، حیوانات و انواع نقش‌هایی که از طبیعت الهام می‌گیرند در گلیم بکار می‌روند. اما معمولاً در گلیم‌ها نقش‌های هندسی بیشتر بکار می‌روند مثل لوزی، مربع، مثلث و شش‌ضلعی.

انواع بافت گلیم:

بافت گلیم سه نوع است:

گلیم ساده بافت

نقشه ندارد و طرح آن از قبل مشخص نیست. این نوع گلیم معمولاً طرح‌های هندسی است.

گلیم نقش برجسته

زمینه ساده دارد و طرح آن برجسته یا پرزدار دیده می‌شود.

گلیم ورنی

این نوع گلیم معمولاً به طور سنتی از منطقه آذربایجان و عشایر شاهسون می‌آید، اما در کرمان و کردستان نیز بافته می‌شود. گلیم ورنی نقشه ندارد و حاصل تخیل بافنده است.

گلیم در چه ابعادی بافت می‌شود؟

گلیم در اندازه‌های مختلف و با هر ابعادی بافت می‌شود و در نقش پادری، فرش، پشتی و پاف در تزیین خانه بکار گرفته می‌شود.

کاربرد گبه در تزیین خانه

امروزه استفاده از طرح‌های سنتی در دکوراسیون خانه بسیار مرسوم است و در هر خانه‌ای حداقل یک وسیله که فضا را کمی سنتی و قدیمی کرده باشد نظیر فرش، تخت، رادیو، پشتی و غیره پیدا می‌شود. الان دکوراسیون مدرن و مینیمال نیز بسیار پرطرف‌دار شده است و گبه با تمام این دکوراسیون‌ها قابل تطبیق است.

اگر دکوراسیون خانه‌تان مینیمال و ساده است، می‌توانید از گبه‌هایی با طرح‌های خلوت و ترکیب رنگی سرد و لایت استفاده کنید و چیدمانتان را انجام دهید. همچنین شما می‌توانید از قانون تضاد رنگی استفاده کنید و دکوراسیون خانه‌تان را بسیار لایت و سرد بچینید و با یک گبه که مملو از رنگ‌های گرم و سیر است، به فضای خانه‌تان جلوه‌ای ویژه ببخشید. استفاده از پاف نیز به دکور خانه‌تان کمک می‌کند.

شما می‌توانید پاف طرح گبه‌تان را خریداری کنید و نقش فرش خانه‌تان را در قسمت‌های مختلف خانه ادامه دهید. برای مثال اگر تمام وسایل طوسی و سفید هستند، شما می‌توانید گبه‌ای با زمینه قرمز یا نارنجی سیر خریداری کرده و پافی با همین طرح در کنارش ست کنید. این کار علاوه بر جلوه‌ای که به دیزاین خانه شما می‌دهد، فضا را صمیمی‌تر می‌کند.

کاربرد گلیم در تزیین خانه

گلیم؛ در کشورهای دیگر جهان نیز بافته می‌شود، ولی استفاده از گلیم در دکوراسیون خانه‌تان فضا را شرقی می‌کند. طرح‌های متنوع و زیبایی از گلیم بافته می‌شود و هر سلیقه‌ای بالاخره طرح موردعلاقه خود را پیدا می‌کند. از گلیم می‌توانید برای تزیین کف، رویه مبل، پاف، راهرو، راه‌پله، دیوار و کوسن استفاده کنید. همان‌طور که می‌بینید کاربردهای گلیم محدودیت ندارند و حسابی به درد تزیین و جلوه بخشیدن به خانه‌تان می‌خورد.

گلیم و گبه و تفاوت های این دو با هم

مقایسه گلیم و گبه

فرق گلیم با گلیم فرش

گلیم به فرش گفته می‌شود که فاقد خاب باشد مانند موکت و گلیم فرش به فرش‌هایی گفته می‌شود که مانند فرش دارای پرز بلند هستند.

گلیم بخریم یا گبه؟

حال که درباره گلیم و گبه نکات جالب را مرور کردیم و اطلاعات لازم را کسب کردید، به سؤال اول برمی‌گردیم: گلیم بخریم یا گبه؟ قسمت زیادی از این انتخاب به سلیقه شخصی شما برمی‌گردد. نقش و طرح‌های گلیم و گبه آن‌چنان تفاوتی ندارند و به هم نزدیک‌اند، ولی شما باید ببینید چه نوع طرحی دوست دارید؟ نقش هندسی، نقش طبیعت یا طرح‌های خشتی؟ برای خرید گبه فرش ماشینی می‌توانید به صفحه خرید گبه و برای خرید گلیم جاجیم می‌توانید به صفحه خرید گلیم مراجعه کنید.

از نظر قیمتی قیمت گبه و گلیم متفاوت است و گلیم دارای قیمت بسیار پایینی می‌باشد و در مقابل قیمت گبه با توجه به شانه، تراکم و جنس نخ از قیمت به مراتب بیشتری برخوردار است.

انتخاب گبه و گلیم بر اساس دکوراسیون داخلی منزل

دقت کنید که در دیزاین خانه‌تان کدام رنگ‌ها قالب‌اند

بعد خواهید فهمید تم رنگی خانه‌تان با گلیم هماهنگ‌تر است یا گبه. اگر فضای خانه‌تان شلوغ و دارای رنگ‌آمیزی مختلفی است، استفاده از فرشی رنگ سیر و با طرحی شلوغ مناسب نیست و به زیراندازی با رنگ‌های نود و سرد نیاز دارید.

قراردادن گلیم در دکوراسیون خانه‌هایی که اکسسوری‌های سنتی دارد، بسیار ساده‌تر است. مثلاً اگر دیوارکوبی دارید که در آن از گلیم استفاده شده، قراردادن گلیم مقابل مبل‌ها جلوه قشنگی خواهد داشت.

همان‌طور که در بالا گفتیم اگر طرح مبل‌هایتان پر نقش‌ونگار است یا کاغذ دیواری و چیدمان شلوغی دارید، بهتر است در طرح فرشتان دقت کنید. مثلاً مبل گل‌دار و شلوغ را با گبه یا گلیم خشتی ست نکنید. هیچ محدودیتی برای استفاده از گلیم یا گبه وجود ندارد. شما می‌توانید زیر میز ناهارخوری، بین مبل‌ها، در قسمت ورودی خانه، راهرو، به‌عنوان زیرانداز یا برای حیاط، پایین تختخواب و وسط آشپزخانه از گبه استفاده کنید.

گبه و گلیم طرح و نقش‌های متنوع و زیبایی دارند. در هنگام خرید حوصله به خرج دهید و با دقت تمام مدل‌ها را ببینید و عجله نکنید، زیرا این انتخاب شما هر روز جلوی چشم شماست و انتخاب مهمی است و نباید سرسری از آن بگذرید. برای خرید حتماً به بودجه‌تان توجه داشته باشید و انواع طرح‌ها و قیمت‌هایشان را بررسی کنید. گبه و گلیم دست‌بافت قیمت بالاتری نسبت به نمونه ماشینی آنها دارند و ارزششان نیز بالاتر است. ولی اگر دست‌بافت بودن برایتان ملاک نیست، گبه و گلیم‌های ماشینی نیز از کیفیت بالا و تنوع زیادی برخوردارند و بودجه کمتری نیز می‌خواهند.

بعضی افراد زمان و حوصله خرید حضوری ندارند و ترجیح می‌دهند گلیم یا گبه را آنلاین سفارش دهند. سایت ما برای این مشکل نیز راه چاره‌ای دارد. برای سفارش انواع گبه، فرش، وینتیج و انواع و اقسام مدل‌ها به وب‌سایت ما سر بزنید و از قسمت محصولات دیدن کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *