اخبار و مقالات

11 راهکار برای افزایش عمر فرش

راهکار هایی برای افزایش طول عمر فرش های ماشینی

یکی از اطلاعاتی که لازم است درباره فرش داشته باشید، دانستن راهکارهایی برای افزایش عمر فرشتان است. گاهی اوقات به دلیل ندانستن چند نکته کوچک کارهایی انجام می‌دهید که فرشتان را زودتر از بین می‌برد و ندانسته باعث پایین آمدن عمر فرشتان خواهید شد. راهکارهای زیر را امتحان کنید و مطمئن باشید تأثیر بسزایی در عمر فرش شما خواهد داشت.

چگونه طول عمر فرش را افزایش دهیم؟

نکاتی ساده و آسان برای افزایش عمر فرش

روش‌های افزایش عمر فرش

 1. از گذاشتن گلدان بر روی فرش و یا کنار آن خودداری کنید (اغلب پوسیدگی‌های شدید، ناشی از ماندگاری آب‌های اضافی پای گلدان‌هاست).
 2. از دیربه‌دیر و یا زودبه‌زود شستن فرش خودداری کنید (همان‌طور که زیاد شستن فرش آسیب‌زننده است، کم شستن فرش نیز به علت وجود گردوغبار در تاروپود فرش نیز آسیب‌زننده است).
 3. از قراردادن فرش در زیر در خودداری کنید (باز و بسته شدن مکرر در و پاخور بودن آن محل، باعث ساییدگی در آن قسمت فرش خواهد شد).
 4. هر 6 ماه یکبار فرش را سرو ته کنید و بچرخانید (سایش و اصطکاک ناشی از محل‌های پررفت‌وآمد در فرش به‌صورت یکنواخت صورت گیرد).
 5. انتخاب قالیشویی متخصص و معتبر (این کار به این دلیل است که اگر پروسه شست‌وشوی فرش اعم از مواد شوینده، آبگیری، خاک‌گیری و غیره به‌خوبی انجام نشود باعث آسیب‌دیدگی معمولاً جبران‌ناپذیری برای فرش شما خواهد شد).
 6.  از دیر جاروکشیدن فرش خودداری کنید (هفته‌ای یکبار مناسب است). زدودن گردوغبارهای بین رشته‌های فرش، باعث افزایش عمر الیاف خواهد شد (نکته: جارو را در جهت خاب فرش بکشید).
 7. در صورت امکان از گذاشتن پایه‌های نوک‌تیز مبل و میز و غیره بر روی فرش خودداری کنید (اگر امکانش نیست از زیرپله‌ای‌های پلاستیکی استفاده کنید که نیروی وارده به آن قسمت فرش پخش شود و فرورفتگی یا کوبیدگی کمتری ایجاد شود).
 8. از تابش مستقیم و قراردادن فرش در معرض نور خورشید جلوگیری کنید (زیرا باعث رنگ‌پریدگی فرش خواهد شد، اگر منزل شما نورگیر است و در ساعاتی در روز نور تیز به قسمتی از فرش می‌تابد، بهتر است در آن ساعات از روفرشی برای فرش و یا از پرده برای کنترل تابش نور استفاده کنید).
 9. اگر فرش شما لک شد سریعاً آن را به قالیشویی ببرید و نگذارید زمان طولانی از آن لک بگذرد (به لکه فرصت رسوخ به عمق تاروپود فرش را ندهید، زیرا لکه برداری عمقی فرش پروسه سخت‌تری است و ممکن است باعث آسیب‌دیدگی فرش شما شود).
 10. اگر فرشتان به‌گونه‌ای است که لبه‌های طولی آن لول نمی‌شود، پس اصراری به چرم‌دوزی آن لبه‌ها نکنید (ضخامت چرم در پشت فرش باعث برآمدگی و زودتر ساییده شدن آن محل از دیگر نقاط فرش خواهد شد). البته چرم‌دوزی برای بسیاری از فرش‌ها ضروری است.
 11. در حمل‌ونقل‌ها و یا نگهداری طولانی‌مدت فرش در کمد یا انباری، تاحدامکان فرش را رول کنید (با تا کردن فرش احتمال شکستگی یا آسیب‌دیدگی فرش بیشتر می‌شود، این راهکار برای فرش‌های ماشینی اهمیت بیشتری دارد).
رول کردن فرش و افزایش طول عمر آن

با تا کردن فرش احتمال شکستگی یا آسیب‌دیدگی فرش بیشتر می‌شود.

با رعایت این نکات می‌توانید از فرشتان به‌خوبی مراقبت کنید و مدت‌زمان طولانی‌تری از آن استفاده کنید.

برای دیدن محصولات و دیگر مقالات ما به وب‌سایت ما مراجعه کنید. ما در وب‌سایت نگین مشهد هلال محصولات متنوع اعم از فرش 1200 شانه، فرش 1000 شانه و فرش 700 شانه، گلیم و گبه، فرش‌های وینتیج و غیره را برای شما به نمایش گذاشتیم. همچنین شما می‌توانید با وارد شدن به قسمت اخبار و مقالات، اطلاعات کاربردی درباره فرش کسب کنید. اگر امکان خرید حضوری نیز ندارید می‌توانید مدل‌های مختلف فرش را در سایت ببینید، انتخاب کنید و با ما تماس بگیرید تا با بیشترین کیفیت و در کمترین زمان فرش دلخواهتان برایتان ارسال شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *