اخبار و مقالات

شستن فرش و موکت در منزل

شستن فرش و موکت در منزل

یکی از مهم‌ترین مسائلی که به‌خصوص برای خانم‌های خانه‌دار مطرح است، شستشوی فرش ماشینی در خانه است. برای شست‌وشوی فرش و موکت باید اصول و قواعدی را رعایت کنید که به فرش و موکت شما صدمه‌ای وارد نشود. در ادامه ما توضیحاتی ارائه دادیم تا با شست‌وشوی فرش و موکت در خانه آشنا شوید.

شستن فرش و موکت با رعایت اصول:

فرش خود را به قالیشویی بسپارید:

روش‌های بسیاری برای شست‌وشوی فرش یا موکت وجود دارد، ولی اگر زمان و بودجه کافی را دارید بهتر است آن را به قالیشویی بسپارید تا به کارهای دیگرتان برسید. فرش خود را به قالیشویی‌های معتبر بسپارید و همچنین اگر فرش شما دستبافت با بافت ابریشمی است، آن را به دست جایی بسپارید که از کار و حرفه‌ای بودن آن اطمینان دارد.

چگونه فرش یا موکت خود را در منزل بشوییم؟

اگر نمی‌خواهید هزینه‌ای کنید و یا فرش‌هایتان آلودگی آن‌چنانی ندارند، شما می‌توانید فرش‌ها و موکت‌هایتان را در منزل بشویید.

اصول شستشوی فرش و موکت در منزل:

 1. برای شست‌وشوی فرش و موکت در منزل باید فضای مناسبی داشته باشید و ابعاد فرشتان کوچک باشد، در این صورت می‌توانید با مصرف بهینه آب فرش خود را در منزل بشویید. ولی اگر ابعاد فرش شما بزرگ است و در آپارتمان زندگی می‌کنید، بهتر است تابع فرهنگ آپارتمان‌نشینی باشید و فرش خود را به قالیشویی بسپارید.
 2. قبل از اقدام به شست‌وشو، ابتدا حتماً گردوغبار فرش را با تکان دادن و یا جارو زدن از سطح آن بربایید و در این حین مراقب باشید آسیبی به تاروپود فرشتان نزنید.
 3. قبل از شروع کار از رنگ ندادن فرشتان اطمینان یابید، زیرا رنگ دادن آسیب جدی به فرش دستبافت و یا ماشینی شما وارد می‌کند. برای اطمینان از این موضوع پارچه سفیدی بردارید، آن را مرطوب کنید و بر قسمتی از فرش بکشید. اگر پارچه رنگ گرفت، فرش را خودتان نشویید و به قالیشویی مراجعه کرده و آن را به دست افراد ماهر بسپارید.
 4. برای شستشوی فرش و موکت، از سطحی سخت و شیب‌دار استفاده کنید تا آب اضافی آن به‌راحتی خارج شود.
 5. درجه حرارت آبی که استفاده می‌کنید باید متوسط باشد. از آب ولرم برای شست‌وشوی فرش استفاده کنید.
 6. در شست‌وشوی فرش از مواد شوینده قلیایی استفاده نکنید و از اسیدیته خنثی استفاده کنید. برای شست‌وشو از مایع ظرف‌شویی، شامپو فرش،پودر صابون و یا پودر شست و شوی دستی استفاده کنید. همچنین اگر روی فرشتان لکه چربی وجود ندارد و یا آنچنان کثیف نیست ، از شوینده ای محلول در آب استفاده کنید.
 7. سطح زیرین فرشتان را با موادی که خاصیت قلیایی دارند و یا مواد شوینده اسیدی نشویید، زیرا ممکن است اثرات این شوینده‌ها به‌خوبی از پشت فرش پاک نشوند و باعث آسیب رساندن به بافت و تاروپود فرش شوند.
 8. پس از شست‌وشوی فرش و موکت آب آن را بگیرید و با حوله‌ای پرزهای اضافی آن را نیز جمع کنید. اگر پس از شست‌وشو احساس کردید فرشتان کمی رنگ داده است، بگذارید فرش در همان حالتی که بود بماند تا رنگ به نقاط دیگر فرش سرایت نکند.
 9. برای خشک‌کردن فرش و موکت بهتر است آن را در هوای آزاد و به دور از نور مستقیم خورشید پهن کنید، زیرا نور خورشید باعث آسیب و پوسیدگی در فرش می‌شود.
 10. فرشتان را آویزان نکنید، زیرا باعث آسیب به فرش می‌شود.
 11. برای اینکه فرش و موکت زودتر خشک شود، از وسایل گرم‌کننده و حرارتی نظیر اتو و سشوار استفاده نکنید.
 12. زمانی که کار شست‌وشو تمام شد درحالی‌که می‌خواهید فرش را پهن کنید بر روی ریشه‌های آن آب نگیرید، زیرا این کار سبب زرد شدن و ازبین‌رفتن ریشه‌های فرش می‌شود.

پس از اینکه فرشتان خشک شد آن را با یک برس به‌آرامی برس بزنید تا طرح‌ها نظم اولیه خود را به دست بیاورند.

اسپری لکه بر فرش، مبل، موکت و پرده

طریقه استفاده از شامپو فرش:

 1. برای اینکه از نبود گردوغبار در تاروپود فرش اطمینان حاصل کنید با استفاده از جاروبرقی تمام فرش را تمیز کنید؛ زیرا گردوغبار موجود در فرش پس از شست‌وشو سبب چرک‌تاب شدن فرش می‌شود.
 2. از برس‌هایی که بافت نرم دارند برای کشیدن شامپو فرش استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه از برس‌های سیمی و یا زبر استفاده نکنید، زیرا باعث صدمه دیدن فرش می‌شود.
 3. برای درست‌کردن محلول شست‌وشو از آب ولرم استفاده کنید، زیرا آب سرد قدرت پاک‌کنندگی ندارد و آب داغ نیز به فرش آسیب می‌زند.
 4. مناسب با جنس و نوع فرشتان شامپو فرش انتخاب کنید. اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید، شامپو فرشی خریداری کنید که خاصیت اسیدی بسیار کمی دارد و در آن از جوهر استفاده نشده است.
 5. درون یک ظرف دو لیتر آب و دو فنجان شامپو فرش بریزید و آن‌قدر مخلوط کنید تا کف کند.
 6. با یک اسفنج به‌آرامی کف شامپو فرش را بر روی سطح فرش بکشید.
 7. به‌هیچ‌عنوان به‌جای کف شامپو فرش از آب آن استفاده نکنید، زیرا این کار نه‌تنها فرش شمارا تمیز نمی‌کند بلکه رطوبت به ریشه‌های فرشتان می‌رسد و با چند بار تکرار این کار فرشتان از بین می‌رود.
 8. وقتی کف شامپو فرش را بر سطح فرش کشیدید و کار تمام شد، کف شامپو فرش کثیفی‌ها را در خود حل می‌کند و ظرف نیم ساعت از سطح فرش ناپدید می‌شود. حواستان باشد در این مدت بر روی فرش راه نروید.
 9. پس این کار را از قسمت بالای فرش شروع کنید تا تصادفاً بر روی سطح فرش راه نروید.
 10. پس از نیم ساعت دستمال زبری بردارید و بر فرشتان بکشید تا جهت خواب آن تنظیم شود و سپس با استفاده از جارویی چوبی، فرشتان را در جهت خواب آن جارو بزنید.
 11. برای سر جای خود قرارگرفتن پرزها، فرشتان را با برسی نرم شانه کنید تا زیبایی فرش شما دوچندان شود.
فرش ماشینی کاشان خرید فرش ماشینی کاشان فرش 700 شانه

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *