اخبار و مقالات

تشخیص فرش عتیقه اصل با تقلبی

فرش وینتیج و فرش دستباف عتیقه

فرش عتیقه یا فرش وینتیج؟ کدام بهتر است؟

در صنعت فرش هرچه فرش پاخور بیشتری داشته باشد و یا قدمت آن طولانی‌تر باشد، از ارزش بیشتری برخوردار است. این‌گونه فرش‌ها گاهاً عتیقه محسوب می‌شوند و هرسال قیمت آنها افزایش پیدا می‌کند، زیرا دیگر تولید نشده و تعداد نمونه‌های موجود از آنها خیلی کم است. درواقع فرش‌های بالای ۷۰ سال را عتیقه و فرش‌های بین 40 تا 70 سال را نیمه عتیقه می‌گویند.

فرش‌های قدیم به علت داشتن رنگ‌دانه‌های پخته و طبیعی، درخشان هستند و به‌خاطر دستباف بودن ممکن است بافت نامنظمی داشته باشند که این بی‌نظمی اثر زیادی بر زیبایی فرش می‌گذارد. بسیاری از فرش‌های قدیمی که عتیقه محسوب می‌شوند به علت ارزش بالا و جلوگیری از آسیب زمان، در موزه نگهداری می‌شوند و در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

در فرش‌های مرغوب قدیمی، بافت‌ها به‌صورت دستی و با نقوش هنرمندانه و با بهترین کیفیت ایجاد شده است. زمان بافت فرش قدیمی ممکن است به نسل قبلی برگردد و یا یادگاری از یک سلسله تاریخی باشد که بیانگر هویت مردم آن زمان و تاریخ سلطنت هستند که نسل به نسل برای آیندگان حفظ شده‌اند. در کل فقط افراد متخصص می‌توانند فرش عتیقه و تقلبی را از هم تشخیص دهند و تشخیص آن برای افراد عادی بسیار دشوار است. فرش‌های قدیمی برای صادرات شامل قانون بخشودگی مالیات می‌شوند و مبادلات آن راحت است.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، صنعت مد، الگوبرداری بیش‌ازپیش از اروپائیان و هم چنین رقابت هزاران شرکت تولیدی فرش، آن‌ها را به تولید فرش ماشینی طرح جدید تشویق می‌کند. می‌توان گفت روزانه هزاران طرح جدید به طرح‌های فرش ماشینی اضافه می‌شود. فرش‌های ماشینی به انواع مختلف تقسیم می‌شوند. فرش ماشینی کلاسیک، فرش فانتزی، فرش ماشینی مدرن و … . یکی از سبک‌های فرش ماشینی که طرف‌داران زیادی در داخل و خارج از دنیا پیدا کرده است فرش ماشینی کهنه‌نما یا فرش وینتیج ماشینی می‌باشد.

فرش وینتیج مربوط به گذشته می‌باشد و به معنای آفتاب‌سوختگی، بی‌رنگ‌ورو بودن و کهنگی می‌باشد که برای کهنه کردن درگذشته از دو روش استفاده می‌کردند. روش اول قراردادن فرش در معرض نور آفتاب می‌باشد تا فرش رنگ طبیعی و شفاف خود را از دست بدهد. روش دوم انداختن فرش در کوچه و خیابان‌ها بود تا با تردد روی آن‌ها به‌مرورزمان کهنه شوند. اما امروزه این‌گونه فرش‌ها را با استفاده از دستگاه‌های بافندگی فرش ماشینی تولید می‌کنند.

فرش‌های وینتیج اگر دستباف باشند از قدمت و قیمت بسیاری برخوردار هستند و در واقع چون فرش عتیقه هستند باگذشت زمان به ارزش آن‌ها افزوده می‌شود. اما فرش‌های کهنه‌نما ماشینی ارزش و قیمت چندانی ندارند زیرا یک فرش عتیقه واقعی نیستند.

تفاوت فرش عتیقه و فرش کهنه‌نما ماشینی

1- درگذشته اکثر فرش‌ها به رنگ روناسی یا قرمز بودند و تنوع رنگ در آن‌ها کم بود. اما امروزه فرش‌های ماشینی کهنه‌نما در 8 رنگ و حتی بیشتر نیز بافت می‌شوند.

2- قیمت غیر قابل قیاس فرش عتیقه با فرش وینتیج ماشینی

3- برای بافت فرش دستباف عتیقه درگذشته به چند ماه زمان نیاز بود و فرش‌ها اصولاً در اندازه‌های استاندارد و مشخص شده بافت می‌شدند اما امروزه برای بافت سایز دلخواه فرش ماشینی چند ساعت هم کفایت می‌کند.

4- طرح‌های فرش درگذشته شبیه به یکدیگر بودند و تقریباً بافت یکسانی داشتند اما اکنون تنوع محصولات ماشینی به‌اندازه‌ای می‌باشد که برای خرید فرش ماشینی کاشان، امکان مشاهده حضوری را نخواهید داشت به همین دلیل اگر قصد خرید فرش ماشینی را دارید باید از خرید اینترنتی فرش بهره بگیرید.

5- درگذشته فرش‌ها با شانه و تراکم یکسان بافت می‌شدند. در واقع تمامی فرش‌های دستباف از یک شانه و تراکم هستند اما فرش‌های ماشینی در شانه و تراکم‌های متفاوت بافت می‌شوند. فرش وینتیج 500 شانه، فرش 700 شانه وینتیج، فرش وینتیج 1000 شانه، فرش وینتیج 1200 شانه و فرش وینتیج لایت از نمونه‌های فرش کهنه‌نما ماشینی می‌باشند.

تفاوت فرش عتیقه اصیل و تقلبی

اگر طرح فرشی از قومیت و آداب‌ورسوم و فرهنگ خاصی تأثیر نگرفته باشد و یا طراحی و رنگ عجیب و غیرمتناسب داشته باشد، آن فرش اصیل نیست و شامل فرش‌های عتیقه و آنتیک قدیمی نمی‌شود. طرح‌های اصیل معمولاً از دو یا سه طیف رنگ کرم، قرمز و قهوه‌ای تشکیل شده‌اند و چگونگی بافت آنها در زیبایی فرش تأثیر بسزایی دارد. همچنین طرح‌های اصیل معمولاً طرح‌های شلوغ و پر نقش‌ونگار نیستند، بلکه از الگوها و طرح‌های ساده تشکیل شده‌اند.

این فرش‌ها معمولاً از جنس الیاف پشم طبیعی هستند و رنگ‌های آنها به‌صورت طبیعی تهیه شده است. در فرش‌های عتیقه و اصیل، دورنگ شدن فرش قابل‌قبول نیست و باید رنگ‌ها به‌صورت یکدست و واضح باشند. فرش‌های عتیقه باید هر دوماه هوا بخورند و با جارویی فاقد برس، زودبه‌زود تمیز شوند و هر پنج سال به قالیشویی مطمئن جهت شست‌وشو داده شوند. در کل، نگهداری قالی عتیقه به دلیل گران بودن و آسیب‌پذیر بودن فرش بسیار سخت است و بهتر است در محل‌های پر رفت‌وآمد و دارای آلودگی زیاد پهن نشود.

فرش وینتیج

فرش وینتیج درحالی‌که نقطه مقابل فرش کهنه و قدیمی است، می‌توان گفت ویژگی‌های فرش کهنه را حفظ کرده و معمولاً به آن فرش ماشینی کهنه‌نما گفته می‌شود. یعنی فرش ماشینی که با دستگاه‌های مدرن تولید می‌شود، اما خصوصیات طرح‌های سنتی و قدیمی و گاهاً عتیقه را دارد. این فرش‌ها بافت و طراحی قدیمی دارند و رنگ‌های آنها معمولاً رنگ‌ورورفته است. در واقع رنگ‌های اصلی فرش با درجه‌ای روشن‌تر ایجاد شده‌اند، گویی که سال‌ها از قدمت فرش می‌گذرد و حال و هوایی کهنه دارد.

به دلیل گرانی فرش‌های عتیقه و اصل دستباف، می‌توانید از گونه وینتیج فرش ماشینی استفاده کنید. فرش‌های وینتیج در ابعاد و طرح‌های مختلف تولید می‌شوند. همچنین این فرش‌ها به دلیل قرارگرفتن تحت عوامل مختلف برای ایجاد چنین رنگ‌دانه‌هایی، معمولاً عمر و دوام بیشتری دارند و از سایر فرش‌های ماشینی گران‌تر هستند.

دلیل استفاده از فرش وینتیج در دکوراسیون

علاوه بر دلایل ذکر شده در فوق، استفاده از فرش ماشینی وینتیج در دکوراسیون یک طرح و فضای جدید را برای شما به وجود می‌آورد. در واقع فرش‌های وینتیج از گروه فرش‌های مدرن می‌باشند که انتخاب و خرید آن‌ها امری سلیقه‌ای می‌باشد.

فرش‌های کهنه‌نما دارای رنگ زمینه‌ای مشخص و قالبی نمی‌باشند و از تمامی رنگ‌ها به‌صورت درهم و آبرنگی استفاده شده است که این امر، دست مصرف‌کننده را در هماهنگی دکوراسیون منزل بازتر می‌گذارد. همچنین به دلیل طراحی منحصربه‌فردی که دارند شستشو و نظافت آن‌ها نیز آسان‌تر می‌باشد.

فرش‌های کهنه‌نما ماشینی از بافت برجسته و ساده برخوردار می‌باشند که انتخاب و خرید هر یک از آن‌ها بر عهده متقاضی می‌باشد.

فرش ماشینی فرش 700 شانه تراکم 2550 فرش 1200 شانه

جایگاه فرش وینتیج

فرش های وینتیج به علت همین وجه تمایز، جایگاه ویژه‌ای در نگاه طراحان مدرن و کلاسیک و مردم خاص پسند دارند. افرادی که دکوراسیون‌های قدیمی و سنتی و در واقع دکوراسیون‌های کلاسیک را دوست دارند، انتخاب‌های زیادی بین طرح‌های متنوع فرش ماشینی کهنه‌نما دارند. افراد علاقه‌مند به دکوراسیون‌های مدرن نیز برای بر هم زدن ساختار مینیمال یا کلیشه‌ای دکوراسیون‌های مدرن می‌توانند با استفاده از یک فرش وینتیج رنگی، حال و هوای محل زندگی خود را عوض کنند و ترکیبی از سنت و مدرنیته داشته باشند.

همچنین از این فرش‌ها در شوروم ها، گالری‌ها، مراکز فروش اکسسوری‌های دکوراتیو و غیره به دلیل برخورداری از ویژگی قدیمی و پاخور زیاد می‌توان استفاده کرد. فرش های وینتیج و عتیقه هر دو یادآور سنت‌ها، باورها و آداب‌ورسوم ملت ما هستند و در صورت استفاده در محیط منزل ما را به سنت پیوند می‌دهند و آرامش خاطر در ما ایجاد می‌کنند.

طول عمر فرش وینتیج

دوام فرش‌های وینتیج ماشینی هم همانند سایر فرش‌های کاشان به الیاف آن‌ها بستگی دارد اما برخی از متقاضیان این تصور را دارند که به دلیل کهنه‌نما بودن، طول عمر زیادی نخواهند داشت و به‌اصطلاح چون کهنه هستند عمر آن‌ها به سرآمده است. اما باید بدانید که علی‌رغم مرحله سخت و دشواری که فرش‌های وینتیج در آهار فرش ماشینی پشت سر می‌گذارند تا به فرش کهنه تبدیل شوند از عمر مفید آن‌ها کاسته نمی‌شود. طول عمرو دوام آن‌ها همانند فرش‌های ماشینی بافته شده با آکریلیک هیت ست شده می‌باشد و کیفیت یکسانی  با آن‌ها دارند تنها تفاوت آن‌ها با فرش‌های ماشینی درجه یک در جنبه ظاهری می‌باشد.

فرش کهنه‌نما از الیاف مختلفی بافته می‌شود. الیاف پلاستیک و پلی‌استر برای مدت زمانی پاسخگوی نیاز شما به فرش ماشینی خواهند بود و پس از مدتی استفاده جذابیت خود را از دست خواهند داد. برای خرید فرش وینتیج در ابتدا به الیاف آن توجه داشته باشید. داشتن ضمانت‌نامه و نشان ثبت شده استاندارد نیز نشان از مرغوبیت و کیفیت محصول می‌باشد.

فرش‌های عتیقه و فرش وینتیج نشان‌دهنده ماهیت یک کشور می‌باشد. خرید فرش ماشینی وینتیج نشان از ارزش‌گذاری بر اصالت، فرهنگ، سنت و گذشته می‌باشد.

جهت دیدن مقالات متعدد و اطلاعات کاربردی و مفید درباره فرش به قسمت ” اخبار و مقالات فرش وب‌سایت ما مراجعه کرده و علاوه بر مطالعه مقالات، از محصولات ما نیز دیدن فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *