اخبار و مقالات

فرش عتیقه و فرش وینتیج

فرش وینتیج و فرش دستباف عتیقه

فرش عتیقه یا فرش وینتیج؟ کدام بهتر است؟

در صنعت فرش هرچه فرش پاخور بیشتری داشته باشد و یا قدمت آن طولانی‌تر باشد، از ارزش بیشتری برخوردار است. این‌گونه فرش‌ها گاهاً عتیقه محسوب می‌شوند و هرسال قیمت آنها افزایش پیدا می‌کند، زیرا دیگر تولید نشده و تعداد نمونه‌های موجود از آنها خیلی کم است. درواقع فرش‌های بالای ۷۰ سال را عتیقه و فرش‌های بین 40 تا 70 سال را نیمه عتیقه می‌گویند.

فرش‌های قدیم به علت داشتن رنگ‌دانه‌های پخته و طبیعی، درخشان هستند و به‌خاطر دستباف بودن ممکن است بافت نامنظمی داشته باشند که این بی‌نظمی اثر زیادی بر زیبایی فرش می‌گذارد. بسیاری از فرش‌های قدیمی که عتیقه محسوب می‌شوند به علت ارزش بالا و جلوگیری از آسیب زمان، در موزه نگهداری می‌شوند و در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

در فرش‌های مرغوب قدیمی، بافت‌ها به‌صورت دستی و با نقوش هنرمندانه و با بهترین کیفیت ایجاد شده است. زمان بافت فرش قدیمی ممکن است به نسل قبلی برگردد و یا یادگاری از یک سلسله تاریخی باشد که بیانگر هویت مردم آن زمان و تاریخ سلطنت هستند که نسل به نسل برای آیندگان حفظ شده‌اند. در کل فقط افراد متخصص می‌توانند فرش عتیقه و تقلبی را از هم تشخیص دهند و تشخیص آن برای افراد عادی بسیار دشوار است. فرش‌های قدیمی برای صادرات شامل قانون بخشودگی مالیات می‌شوند و مبادلات آن راحت است.

تفاوت فرش اصیل و تقلبی

اگر طرح فرشی از قومیت و آداب‌ورسوم و فرهنگ خاصی تأثیر نگرفته باشد و یا طراحی و رنگ عجیب و غیرمتناسب داشته باشد، آن فرش اصیل نیست و شامل فرش‌های عتیقه و آنتیک قدیمی نمی‌شود. طرح‌های اصیل معمولاً از دو یا سه طیف رنگ کرم، قرمز و قهوه‌ای تشکیل شده‌اند و چگونگی بافت آنها در زیبایی فرش تأثیر بسزایی دارد. همچنین طرح‌های اصیل معمولاً طرح‌های شلوغ و پر نقش‌ونگار نیستند، بلکه از الگوها و طرح‌های ساده تشکیل شده‌اند.

این فرش‌ها معمولاً از جنس الیاف پشم طبیعی هستند و رنگ‌های آنها به‌صورت طبیعی تهیه شده است. در فرش‌های عتیقه و اصیل، دورنگ شدن فرش قابل‌قبول نیست و باید رنگ‌ها به‌صورت یکدست و واضح باشند. فرش‌های عتیقه باید هر دوماه هوا بخورند و با جارویی فاقد برس، زودبه‌زود تمیز شوند و هر پنج سال به قالیشویی مطمئن جهت شست‌وشو داده شوند. در کل، نگهداری قالی عتیقه به دلیل گران بودن و آسیب‌پذیر بودن فرش بسیار سخت است و بهتر است در محل‌های پر رفت‌وآمد و دارای آلودگی زیاد پهن نشود.

فرش وینتیج

فرش وینتیج درحالی‌که نقطه مقابل فرش کهنه و قدیمی است، می‌توان گفت ویژگی‌های فرش کهنه را حفظ کرده و معمولاً به آن فرش ماشینی کهنه‌نما گفته می‌شود. یعنی فرش ماشینی که با دستگاه‌های مدرن تولید می‌شود، اما خصوصیات طرح‌های سنتی و قدیمی و گاهاً عتیقه را دارد. این فرش‌ها بافت و طراحی قدیمی دارند و رنگ‌های آنها معمولاً رنگ‌ورورفته است. در واقع رنگ‌های اصلی فرش با درجه‌ای روشن‌تر ایجاد شده‌اند، گویی که سال‌ها از قدمت فرش می‌گذرد و حال و هوایی کهنه دارد.

به دلیل گرانی فرش‌های عتیقه و اصل دستباف، می‌توانید از گونه وینتیج فرش ماشینی استفاده کنید. فرش‌های وینتیج در ابعاد و طرح‌های مختلف تولید می‌شوند. همچنین این فرش‌ها به دلیل قرارگرفتن تحت عوامل مختلف برای ایجاد چنین رنگ‌دانه‌هایی، معمولاً عمر و دوام بیشتری دارند و از سایر فرش‌های ماشینی گران‌تر هستند.

فرش وینتیج (کهنه نما) چیست؟

جایگاه فرش وینتیج

فرش های وینتیج به علت همین وجه تمایز، جایگاه ویژه‌ای در نگاه طراحان مدرن و کلاسیک و مردم خاص پسند دارند. افرادی که دکوراسیون‌های قدیمی و سنتی و در واقع دکوراسیون‌های کلاسیک را دوست دارند، انتخاب‌های زیادی بین طرح‌های متنوع فرش ماشینی کهنه‌نما دارند. افراد علاقه‌مند به دکوراسیون‌های مدرن نیز برای بر هم زدن ساختار مینیمال یا کلیشه‌ای دکوراسیون‌های مدرن می‌توانند با استفاده از یک فرش وینتیج رنگی، حال و هوای محل زندگی خود را عوض کنند و ترکیبی از سنت و مدرنیته داشته باشند.

همچنین از این فرش‌ها در شوروم ها، گالری‌ها، مراکز فروش اکسسوری‌های دکوراتیو و غیره به دلیل برخورداری از ویژگی قدیمی و پاخور زیاد می‌توان استفاده کرد. فرش های وینتیج و عتیقه هر دو یادآور سنت‌ها، باورها و آداب‌ورسوم ملت ما هستند و در صورت استفاده در محیط منزل ما را به سنت پیوند می‌دهند و آرامش خاطر در ما ایجاد می‌کنند.

جهت دیدن مقالات متعدد و اطلاعات کاربردی و مفید درباره فرش به قسمت” اخبار و مقالات ” وب‌سایت ما مراجعه کرده و علاوه بر مطالعه مقالات، از محصولات ما نیز دیدن فرمایید.

www.neginhelal.com

دیدگاهتان را بنویسید