اخبار و مقالات

بهترین مواد شوینده برای فرش ماشینی

بهترین شوینده فرش

بهترین مواد شوینده برای فرش

شستشو فرش از مواردی است که همیشه ذهن خانواده‌ها را درگیر می‌کند. از جمله این که چه‌کار کنند با شستن فرش از ارزش و کیفیت فرش کم نشده و آسیبی به تاروپود و الیاف فرش نرسد؟ برای شستشو فرش‌های ماشینی از مواد شوینده مختلفی استفاده می‌شود. بهترین مواد شوینده که جهت شستن فرش‌های ماشینی به کار می‌رود شامل موارد زیر است:

آب

یکی از مهم‌ترین موادی که برنشستن فرش به کار می‌رود آب است. چراکه اگر آب وجود نداشته باشد شستشو فرش عملاً امکان‌پذیر نیست. مواد شوینده صابونی موقع شست‌وشو فرش به‌صورت نمک نامحلول منیزیم و کلسیم درمی‌آیند که همین امر سبب می‌شود تا از قدرت شویندگی آن‌ها کم شود و به‌وسیله سختی آب هست که قادر هستیم فرایند شستن قالی را تسهیل نماییم.

مواد شوینده و لکه برها فرش

اسپری لکه بر فرش و شامپو فرش از مهم‌ترین مواد شوینده هستند. مواد شوینده فرش باید قابلیت حل شدن بالایی داشته باشند زیرا در صورت حل نشدن در تاروپود فرش نفوذ کرده و باعث پوسیدگی فرش‌ها می‌شوند. اکثر مواد شوینده فرش دارای خاصیت قلیای بوده که بهتر است مواد شوینده‌ای مورداستفاده قرار بگیرد که خاصیت خنثی داشته باشد یعنی خاصیت اسیدی و قلیایی آن به یک میزان باشد.

فرش ماشینی کاشان قیمت فرش خرید فرش 700 شانه

مواد شوینده قلیایی فرش

مواد شوینده قلیایی در غلظت‌های زیاد و در مدت‌زمان زیاد باعث واکنش‌های شیمیایی شده که باعث آسیب جدی به الیاف و رنگ فرش می‌شود. در هنگام شستشوی فرش با مواد قلیایی باید به طور مرتب میزان زمان شستشو و میزان مصرف مواد شوینده را کنترل کرد. از معروف‌ترین مواد قلیایی جهت شستن فرش می‌توان به سود سوزآور نام برد. ماده شوینده فرش سود سوزآور می‌تواند باعث ازبین‌رفتن رنگ فرش شود.

مواد احیاکننده رنگ فرش

برای رنگ‌بری فرش‌ها از مواد احیاکننده استفاده می‌گردد که از معمول‌ترین این مواد می‌توان از هیدرو سولفیت سدیم نام برد. ماده سولفیت سدیم می‌تواند باعث کم‌رنگ‌شدن رنگ الیاف فرش شده و پیوند دی سولفیدی بین آن‌ها را از بین ببرد. اما این فرایند شیمیایی در محیط قلیایی باعث تخریب لیف می‌گردد که برای همین باید هنگام استفاده از این مواد از اسید استیک نیز به‌منظور خنثی‌کردن محیط نیز استفاده شود.

مواد اکسیدکننده برای جلای فرش

از جمله مواد اکسیدکننده می‌توان از مواد دارای کلر نام برد که استفاده بیش از حد از آن‌ها باعث تخریب و ازبین‌رفتن الیاف فرش می‌شود. استفاده از مواد شوینده کلردار باعث جلای فرش شده و از نظر ظاهری فرش زیباتر می‌شود. بهترین موادی که می‌توانید برای شستن فرش استفاده کنید، استفاده از شامپو فرش‌ها و لکه بر فرش‌ها است که به دلیل استفاده از مواد استاندارد از آسیب به فرش‌ها جلوگیری می‌شود.

مزایا و ویژگی‌های استفاده از شوینده‌های استاندارد فرش

فرش ماشینی نیز مثل تمام وسایل خانه نیاز به شستشو دارد. شستن فرش بدون تغیر در رنگ و ظاهر آن از مهم‌ترین دغدغه خانواده‌ها است که استفاده از شامپو فرش‌ها و لکه بر فرش‌ها بهترین گزینه برای ازبین‌بردن کثیفی فرش‌ها است. از مزایای مواد شوینده فرش می‌توان از موارد زیر نام برد:

  • عدم تغییر در رنگ فرش
  • پاک‌کردن لکه‌هایی مانند چربی
  • عدم آسیب به الیاف فرش
  • نرم و لطیف شدن بافت فرش

یکی از متداول‌ترین لکه‌ها که سبب کثیف شدن فرش ماشینی می‌شود، لکه‌های چربی است که از ریخته شدن مواد غذایی بر روی فرش به وجود می‌آید. برای ازبین‌بردن لکه چربی ازروی فرش باید از مواد شوینده استاندارد و باکیفیت استفاده کرد. این محلول‌های شوینده بدون این که سبب آسیب به الیاف فرش شود سبب شکسته شدن سلول‌های چربی و پاک شدن آن‌ها ازروی فرش می‌شود. یکی دیگر از مشکلات در هنگام شستن فرش‌های ماشینی رنگ پس دادن آن‌ها است که در صورت استفاده از مواد شوینده استاندارد و باکیفیت هیچ آسیبی به الیاف و رنگ فرش شما نمی‌رسد.

ویژگی‌های لکه بر و شامپو فرش‌های شستشو فرش

  • قدرت تمیزکنندگی بالا در ازبین‌بردن لکه‌ها ازروی سطح فرش
  • عدم آسیب به الیاف و رنگ فرش
  • پاک‌کردن لکه‌ها در مدت‌زمان کوتاه
  • دارای خاصیت نرم‌کنندگی

ویژگی‌های پودر مخصوص قالیشویی چیست؟

پودر شوینده فرش برای شستشوی انواع فرش استفاده می‌شود. همان گونه که پیش‌تر گفتیم، مواد شوینده نقش عمده‌ای در چربی‌زدایی، براق کنندگی و تمیزکردن فرش دارند. این شوینده‌ها شامل مواد شوینده لباسشویی، کلر و… که هرکدام نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. به‌طورکلی انتخاب پودر مناسب برای شستشوی هر فرش به جنس و نوع الیاف آن بستگی دارد.

قالیشویی‌ها معمولاً از پودر قالیشویی فله مناسب برای استفاده در قالیشویی استفاده می‌کنند. این پودرها دارای خواصی هستند که در منزل قابل‌استفاده نیستند. پودر فله قالیشویی عمدتاً توسط شرکت‌های ایرانی تولید می‌شود. این پاک‌کننده‌ها باید بتوانند انواع لکه‌ها مانند لکه آدامس، شمع، نوشیدنی، جوهر، لکه تخم‌مرغ، لکه ادویه، کاکائو و بستنی را از بین ببرند. همچنین این پودرها شستشو فرش نباید باعث ایجاد ترکیب رنگ یا تغییر رنگ فرش شوند. پاک‌کننده‌های فرش نباید قلیایی باشند زیرا می‌توانند به بافت و الیاف فرش آسیب بزنند.

شامپو فرش

شامپو فرش‌ها یکی از رایج‌ترین شوینده‌هایی هستند که امروزه برای شستشوی فرش استفاده می‌شود. در این مقاله انواع شامپوها، نحوه استفاده از آنها و برخی از معایب آنها توضیح داده شده است.

فرش جزء لاینفک دکوراسیون منازل ایرانی است و البته کثیفی و آلودگی نیز از موارد جدایی‌ناپذیر فرش است. زیرا ما دائماً با فرش در تماس هستیم و بنا به دلایلی ممکن است فرش کثیف شود. اگر کثیفی سطح فرش نیازی به شستشو با قالیشویی ندارد، می‌توانید آن را با شامپو فرش در منزل بشویید.

قیمت فرش 1200 شانه فرش مدرن فرش ابریشم
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *