اخبار و مقالات

فرش ماشینی هایبالک چیست؟

فرش ماشینی هایبالک

فرش ماشینی هایبالک چگونه است؟

امروزه در تولید فرش ماشینی پیشرفت بالایی مشاهده می‌شود که فرش ماشینی هایبالک، از بهترین پیشرفت‌ها در صنعت فرش بوده است. این فرش‌های گل برجسته به دلیل جلوه زیبایی که دارند بسیار محبوب شده‌اند و بازار صادرات فرش‌های ماشینی هایبالک نیز بسیار رونق پیدا کرده است.

در بافت فرش‌های ماشینی سه نوع نخ بکار می‌رود، ولی در بافت فرش‌های گل برجسته از نخ هایبالک نیز استفاده می‌شود. نخ هایبالک از ترکیب نخ اکریلیک معمولی و نخ اکریلیک جمع‌شونده به دست می‌آید و در حرارت بیشتر از 130 درجه 15 تا 25 درصد جمع‌شدگی پیدا می‌کند. نسبت الیاف اکریلیک معمولی و جمع‌شونده در نخ هایبالک از پیش تعیین شده است و ترکیبی که به دست می‌آید، مثل نخ اکریلیک معمولی در ریسندگی به دست می‌آید.

فرش ماشینی کاشان خرید فرش کهنه نما خرید قسطی فرش

مقدار ذوب شدن و جمع‌شدن نخ هایبالک، بستگی به درصد الیاف هایبالک و تاب نخ دارد و در حالت عادی 40 به 50 است. نخ خاب فرش‌های ماشینی حالت حجیم دارد که به همین دلیل هنگام آهار دچار فرورفتگی می‌شود. فرش‌های گل برجسته وقتی از دستگاه بیرون می‌آیند، مانند بقیه فرش‌ها سطحی صاف دارند و وقتی به آهار می‌رود برجسته می‌شوند.

در مراحل تکمیل فرش، فرش به آهار برده می‌شود. در این مرحله برای افزایش ماندگاری فرش، نوعی چسب مخصوص به پشت آن می‌زنند و فرش خیس به مرحله بعد برده می‌شود. در این مرحله برای خشک‌کردن فرش از حرارت استفاده می‌شود و در اینجا الیاف هایبالک به حرارت خشک‌کن واکنش نشان می‌دهند و برجستگی‌های فرش را به وجود می‌آورند.

حرارت دادن فرش ماشینی هایبالک بر جلوه بصری فرش و خاصیت فیزیکی آن تأثیر می‌گذارد. در این مرحله نمره نخ تغییر پیدا کرده و پایین می‌آید و همین پایین بودن نمره نخ سبب نازکی فرش می‌شود که معایب و محاسن مختلفی دارد. معمولاً در قسمت‌هایی از فرش که گل‌وبوته دارد، از هایبالک استفاده می‌کنند و بقیه سطح فرش از نخ اکریلیک معمولی و باکیفیت است.

حرارت دادن گل‌های فرش دارای مزایای زیادی مثل جلوگیری از بازشدن تاب نخ، حفظ شدن حالت پفکی نخ، حفظ ثبات ابعاد نخ هایبالک، افزایش مقاومت فرسایشی نخ، افزایش وضوح نقشه، کاهش پرزدهی و ضد حساسیت شدن فرش گل برجسته است. شرکت‌های تولید فرش با استفاده از نخ هایبالک به‌راحتی می‌توانند تنوع بسیار زیادی در طرح‌ها و نقش‌های فرش‌هایشان بدهند و زیباترین فرش‌ها را بدون احتیاج به هزینه‌های گزاف تولید کنند.

تولید فرش‌های هایبالک با حفظ کیفیت و استحکام فرش، باعث افزایش ظرافت و زیبایی فرش‌های ماشینی شده است. این فرش ماشینی هایبالک نیز مانند فرش‌های دیگر در ابعاد 12، 9، 6، 2.25*1.5، کناره و حتی سایزهای غیراستاندارد و سفارشی بافته می‌شود. در فرش ماشینی هایبالک از تمامی طرح‌های اسلیمی، افشان و بته جقه استفاده می‌شود و تنوع کار بسیار زیاد می‌باشد، پس خیالتان از بابت طراحی و تنوع راحت باشد.

این فرش‌ها ظرافت بالایی دارد و به همین دلیل جزو فرش‌های بسیار پرفروش می‌باشند. فرش های گل برجسته در انواع فرش 700 شانه برجسته تراکم 2550، فرش گل برجسته 1000 شانه تراکم 3000 و فرش 1200 شانه برجسته تراکم 3600 تولید می‌شوند. فرش ماشینی 1200 شانه نقش‌برجسته بسیار فشرده است و به دلیل تراکم 3600 از ارتفاع نخ خاب کمتری نسبت به فرش 1000 شانه گل برجسته برخوردار می‌باشد. فرش ماشینی هایبالک در هر مدلی که باشد بسیار بادوام هستند و در برابر پاخور شدن و شست‌وشو مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *