اخبار و مقالات

همه چیز درباره فرش فانتزی

خرید فرش فانتزی

در طول تاریخ، همیشه فرش ها جزو بهترین کف پوش ها برای منازل بودند. همچنین فرش ها زیبایی خاصی به منازل می دهند و در زیبا جلوه دادن دکوراسیون خانه نقش بسزایی دارند، زیرا  فرش ها در نگاه اول با بیننده ارتباط بصری برقرار می کنند. نقوش فرش های ایرانی به دلیل اصالت، هنر اسلامی، فرهنگ ایرانی و سنت آریایی در جهان زبان زد خاص عام است که با پیشرفت تکنولوژی و با آمدن دستگاه های پیشرفته، هنرمندان ایرانی توانسته اند نقوش زیبایی را همراه با حفظ اصالت ایرانی خلق کنند.

تفاوت فرش فانتزی و فرش سنتی:

در فرش های سنتی از نقوش حیوانات و گل و طبیعت استفاده می شود. این طرح ها با فاصله کم و رنگ بندی متنوع می باشد که سبب ایجاد رنگ بندی بالا در این فرش ها می شود. اما در فرش فانتزی مدرن این طرح از تنوع بیشتری برخوردار می باشند که اکثر اشکال هندسی را شامل می شوند. در طرح های شلوغ فاصله این اشکال کم و در طرح های خلوت فاصله این طرح ها زیاد است.

در فرش های فانتزی برخلاف فرش های سنتی از رنگ بندی محدودتری استفاده شده است  که عموم این رنگ ها شاد می باشند. فرش فانتزی معمولا در سایز 9 متری تولید می شود و از نظر قیمت نیز قیمت پایین تری نسبت به فرش های سنتی دارند.

نکنه: فرش های فانتزی بیشتر جنبه تزئینی دارند و معمولا به عنوان قالیچه استفاده می شوند، این فرش ها برای مکان هایی که پاخور زیاد دارد، مناسب نمی باشد.

 

فرش فانتزی مدرن:

سیر تکامل در دنیای فرش نظرات زیادی جذب فرش های فانتزی کرده است. این فرش ها با رنگبندی روشن و ساده و سبک معماری خاص در طرح همچنین با گستردگی شهرنشینی و تغییر سبک زندگی مردم توانسته است خود را در خانه ها جای دهد و خواهان زیادی را در سراسر دنیا پیدا کند. رنگبندی فرش فانتزی به این معنا نیست که رنگ های خنثی در آن به کار نمی رود ام رنگ زرد، سرخابی، قرمز و نارنجی در فرش های فانتزی استفاده بیشتری شده است.

 

بهترین طرح فرش فانتزی:

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم طرح فرش فانتزی از اشکال هندسی اقتباس گرفته است. همچنین اشاره کردیم که رنگبندی فرش های فانتزی کمتر از فرش های سنتی است ولی در عوض از رنگ های شادتری نسبت به فرش های سنتی دارد.

همچنین این فرش ها برای خانه های مدرن استفاده می شود. از جمله فرش های فانتزی می توان به شنل فرش و گبه اشاره کرد که در ادامه کامل درباره آن صحبت خواهیم کرد. ترکیبی از خطوط درهم تنیده در فرش های فانتزی سبب می شود این فرش ها به راحتی با کاغذ دیواری منزلتان ست شود. از جمله طرح های فرش فانتزی می توان به طرح ایده آل اروپایی، طرح سیاه و سفید، طرح کلاسیک، طرح آبرنگ و… اشاره کرد. درکل طرح فرش فانتزی مانند فرش سنتی ظریف و ریز نمی باشند بلکه ساده تر و دارای اشکال هندسی بیشتر و رنگبندی کمتر می باشند. در فرش های سنتی معمولا طرح ها به هم پیوسته و معرف زادگاه خود می باشند در حالی که در فرش های فانتزی طرح ها پیوسته نیست و معرف شهر خاصی نمی باشند.

 

ویژگی های فرش فانتزی:

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم کیفیت یک فرش به عوامل مانند جنس، الیاف، شانه، تراکم و… بستگی دارد. اکثر فرش های فانتزی از جنس پلی استر می باشند که دارای ویژگی های بی نظیری مانند شستشوی راحت، ضدچروک، طول عمر زیاد، ضد حساسیت و آلرژی و ضد لک می باشد.

فرش های فانتزی دارای پرزهای بلند می باشند که برای بافتشان از الیاف آکرلیک استفاده می شود که اصطلاحا به آنها پایل می گویند. برای بافت این مدل فرش ها نمی توان از الیاف پشمی استفاده کرد زیرا این الیاف گرد و غبار را به راحتی جذب می کند. پایل ها بسیار نرم و لطیف اند اما اگر از آنها مراقبت نکنید از عمر آنها کاسته می شود.

 

انواع فرش فانتزی:

فرش شنل: یکی از پر فروش ترین فرش فانتزی، فرش شنل که با نام فرش هاب بلژیکی شناخته می شود و مانند سایر فرش های فانتزی از رنگ های براق و شاد استفاده می شود و به بازار عرضه می گردد. برای بافت این مدل از فرش ها از نخ پلی استر فیلامنت استفاده می شود. با اینکه این فرش سابقه چندانی در بازار ندارد اما توانسته است خود را به خوبی در منازل جای دهد. فرش های شنل دارای تراکم 960 و 400 شانه می باشد.

گبه: بعد از فرش شنل، پر فروش ترین فرش فانتزی، گبه می باشد و برای بافت آن از پلی پروپلین و فریز استفاده می شود. در نقوش این فرش از طرح های سنتی کمک گرفته می شود. این فرش ها دارای تراکم 1000 و 500 شانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *