اخبار و مقالات

فرش راه پله

فرش برای راه پله ها و راهرو

راهنمای انتخاب و خرید فرش راه پله

همان‌طور که برای اتاق پذیرایی خود اقدام به تهیه فرش مناسب می‌کنید و برای خرید فرش بیشترین هزینه را صرف می‌کنید تا به رضایت کافی برسید، به همان مقدار نیز باید برای خرید فرش راه‌ پله؛ مناسب نیز هزینه کنید و دقت به عمل آورید. یکی از دلایل این امر آن است که راه‌پله خانه، اولین مکانی است که توجه اشخاص را به خود جلب می‌کند و مکانی است که اشخاص به‌محض ورود به خانه با آن مکان مواجه می‌شوند.

وقتی برای خرید فرش ماشینی مناسب جهت استفاده در راه‌پله خانه خود اقدام می‌کنید، باید به رنگ دکوراسیون خود نیز توجه کنید و فرشی را انتخاب کنید که رنگ آن نزدیک به رنگ دکوراسیون و فرش استفاده شده در پذیرایی منزل شما باشد. راه‌پله خانه یکی از مکان‌هایی است که در آن رفت‌وآمد زیاد است و ممکن است هرچند ماه یکبار، فرش‌های مورداستفاده نیاز به شست‌وشو پیدا کند. از آن جایی که شست‌وشوی فرش کار آسانی نیست، پس به این نکته نیز باید توجه کنید که فرشی که انتخاب می‌کنید سبک باشد و جمع‌کردن و جابه‌جایی آن جهت شست‌وشو آسان باشد.

معمولاً در راه‌پله‌های خانه از گلیم فرش ماشینی استفاده می‌شود. یکی از دلایلی که از این نوع فرش استفاده می‌شود این است که نسبت به فرش‌های دیگر، از وزن کم‌تری برخوردار است. جابه‌جایی و شست‌وشوی گلیم فرش ماشینی بسیار آسان‌تر از فرش‌های دیگر است و یکی از بهترین انواع فرش جهت استفاده در راه‌پله به شمار می‌رود. فرش‌های گلیم را می‌توان در راه‌پله‌ها به‌صورت رو پله‌ای و یا به‌صورت رولی استفاده کرد. هرکس بسته به سلیقه خود می‌تواند آن را به‌صورت رولی و یا رو پله‌ای در راه‌پله‌های خود پهن کند.

مناسب ترین فرش‌های راه پله ای

در حال حاضر گلیم فرش یکی از مناسب‌ترین فرش‌های راه‌پله‌ای است و نسبت به جنس‌های دیگر فرش، از قیمت پایین‌تری برخوردار است. امروزه گلیم فرش به دلیل وزن کم و امکان شست‌وشوی آسان، طرفدار بیشتری نسبت به دیگر اجناس فرش جهت استفاده در راه‌پله‌ها دارد. کسانی که دارای کودک خردسال هستند و فرش‌های آنان زودتر نیاز به شست‌وشو پیدا می‌کند، از گلیم فرش بیشتر استفاده می‌کنند.

گلیم فرش ماشینی دارای طرح‌ها و رنگ‌های بسیاری است و هر کس می‌تواند باتوجه‌به سلیقه خود، طرح و رنگ مناسب را جهت استفاده در راه‌پله‌ها انتخاب کند. لازم به ذکر است که گلیم فرش نسبت به فرش‌های دیگر، از خاب کمتری برخوردار است و برای کسانی که خاب فرش ماشینی برای آنان مهم است شاید موردپسند نباشد.

از فرش‌های دیگری که امروزه در راه‌پله به کار گرفته می‌شود، گبه است. گبه نیز مانند گلیم فرش، هم دارای وزن سبک و هم‌جهت استفاده در راه‌پله‌ها مقرون‌به‌صرفه است. البته به دلیل خاب بیشتر نسبت به گلیم، از وزن بیشتری نسبت به گلیم برخوردار است. گبه ماشینی نیز دارای رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی است و اشخاص می‌توانند باتوجه‌به سلیقه و نظر خود، رنگ و طرح خود را انتخاب کنند و راه‌پله منزل خود را به‌گونه‌ای که می‌خواهند طراحی کنند.

در گذشته وقتی شخصی برای پوشش راه‌پله‌های خود از فرش یا موکت و یا رو پله‌ای برای راه‌پله‌های منزل خود اقدام می‌کرد، با مشکل جمع‌شدن و یا کنار رفتن فرش یا موکت و غیره مواجه بود. خوشبختانه این مشکل نیز با به‌کارگیری ترمز فرش روی سرامیک و راه‌پله‌ها رفع شده است و با اطمینان می‌توانید از هر فرشی در راه‌پله‌ها استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *