اخبار و مقالات

نحوه نگهداری فرش ماشینی لوله شده

نگهداری فرش لوله شده

روش انبار کردن و نگهداری طولانی مدت از فرش ماشینی لوله شده

فرش از هر گونه ای که باشد، جزء اقلام با ارزش است به ویژه فرش‌های دستباف که کالایی بسیار گران بها است. فرش‌های دستباف با افزایش قدمتشان گران‌تر می‌شوند. که همین امر باعث می‌شود مراقبت بهتر و بیشتری از فرش‌های خود داشته باشیم. در بسیاری از مجموعه‌ها و موزه‌های شخصی دنیا، فرش‌هایی با قدمت 300 سال به بالا وجود دارد و گاهی آنقدر ارزش دارند که نمی‌توان قیمتی برای آن‌ها تعیین کرد! بنابراین نگهداری صحیح فرش و انبار کردن فرش ماشینی لوله شده راهی برای تضمین سلامت و ماندگاری فرش‌هایمان است. فرش ما چه دستباف باشد و چه ماشینی، گاهی اوقات مجبوریم آن را انبار کنیم پس بسیار مهم است که از روش‌های صحیح نگهداری فرش اطلاع داشته باشیم. در این مقاله روش صحیح نگهداری فرش به صورت رول شده را به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید فرش خود را از آسیب و تخریب محافظت کنید.

روش صحیح نگهداری فرش

گهداری صحیح فرش و انبار کردن فرش به صورت لوله شده راهی برای تضمین سلامت و ماندگاری فرش‌هایمان است، خانه تکانی و خیلی دلایل دیگر ناچار هستیم فرش‌های خود را برای مدت زمانی انبار نماییم. یکی از نکات مهم در نگهداری فرش‌ها این است که چنان چه فرش مدت زمان زیادی در معرض عبور هوا نباشد به مرور زمان بافت آن دچار پوسیدگی شده و فرش خراب می‌شود. البته این امر اکثرا برای قالی‌های دستباف، قالیچه و گلیم‌های بافته شده از الیاف طبیعی مانند ابریشم و پشم اتفاق می‌افتد، اما اگر فرش ماشینی هم به درستی نگهداری نشود، آسیب می‌بیند و می‌پوسد، به خصوص آنهایی که تولید شده از الیاف طبیعی مانند پشم هستند.اگر مدتی است که به فرش خود نیازی ندارید، می‌توانید با رعایت چند نکته آن را انبارکرده و در صورت نیاز دوباره از آن استفاده کنید.

بهترین گزینه برای انبار کردن فرش، نگهداری فرش به صورت لوله شده است. برای انبار کردن فرش از تا زدن یا هر روش دیگری خودداری کنید. نگهداری از فرش به صورت لوله شده بهترین راه برای جلوگیری از شکستگی و چروک شدن فرش است. وقتی فرش تا می‌شود باعث می‌شود الیاف و بافت فرش بشکند و به مرور زمان چین و چروک روی آن ایجاد شده و بافت آن کشیده شود. بنابراین حتی برای نگهداری در کوتاه مدت از تا زدن فرش خودداری کنید. پس از لوله کردن فرش، فرش را در یک پارچه نخی سفید بپیچید. کیسه‌های پنبه ای استاندارد برای نگهداری فرش در بازار موجود است و می‌توانید آنها را خریداری نمایید. اما اگر به این کیسه‌های نخی دسترسی ندارید، درست کردن یک کیسه نخی سفید کار سختی نیست. بهتر است از پارچه سفید استفاده کنید تا فرش شما به هر دلیلی رنگ نگیرد. فرش را در یک پارچه نخی سفید بپیچید و هر دو طرف آن را با نخ محکم ببندید. این کار از وارد شدن گرد و غبار به بافت فرش جلوگیری می‌کند.

قیمت فرش ماشینی فروش فرش از دم قسط فرش 700 شانه تراکم 2550

آیا می‌توان از کیسه‌های نایلونی برای نگهداری فرش استفاده کرد؟

پاسخ منفی است! کیسه‌های نایلونی از عبور هوا به بافت فرش جلوگیری می‌کند و باعث کپک زدن و پوسیدگی آن می‌شود.

نحوه محافظت از فرش های لوله شده

برای محافظت از فرش خود در برابر حشرات موذی و بید خوردگی، توصیه می‌شود، موقع لوله کردن فرش از چند عدد قرص نفتالین یا مقداری تنباکو در لا به لای فرش استفاده کنید. تنباکو و نفتالین از لانه سازی حشرات در بافت فرش به دلیل بویی که از خود متصاعد می‌کنند، جلوگیری می‌کند. مهم‌ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که نفتالین و تنباکو با گذشت زمان بوی خود را از دست داده و باید به مرور زمان آنها را تعویض کنید تا خاصیت آنها افزایش یابد.

اگر تعداد زیادی فرش دارید و قصد دارید همه آن‌ها را انبار کنید، توصیه می‌کنیم آنها را به صورت پهن شده روی هم قرار دهید، اگرچه این روش کمی زمان بربوده ونیاز به فضای بیشتری دارید، اما در این روش هیچ آسیبی به فرش وارد نمی‌شود و برای انبار کردن تعداد زیادی فرش گزینه مناسبی است.

از نگهداری فرش‌ها در مکان‌های مرطوب و بسته و هر محیطی که جریان هوا وجود ندارد خودداری کنید. فرش‌ها از هر نوعی باید در محیطی نگهداری شوند که جریان هوا هر چند کم در آن وجود داشته باشد. نگهداری فرش در محیط‌های بسته و بدون نور که به نام‌های خفه کننده و بدون هوا شناخته می‌شود باعث ایجاد کپک، بوی بد، پوسیدگی، لانه سازی بید و حشرات، تغییر رنگ الیاف فرش، رطوبت و به طور کلی از بین رفتن اعتبار و قیمت فرش می‌شود.

توصیه می‌شود برای اطلاع از رطوبت فضایی که فرش را در آن نگهداری می‌کنید، یک رطوبت سنج در اتاق قرار دهید.

نگهداری فرش لوله شده در محیط‌های گرم مانند موتورخانه، انباری و هر محیطی که گرما عامل اصلی آن باشد، سبب از بین رفتن بافت نرم  فرش شده و منجر به خشک و شکننده شدن فرش و در نتیجه کاهش استحکام و دوام آن می‌شود. نگهداری اصولی و توجه به نکاتی که در بالا گفته شد، سالم ماندن فرش‌های شما را تضمین می‌کند. امیدواریم نکات ذکر شده در بالا برایتان مفید بوده باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *