اخبار و مقالات

تمیز کردن انواع لکه مبل سفید و فرش سفید

پاک کردن لکه از روی فرش و مبل سفید

در این مقاله به آموزش نحوه‌ی تمیز کردن فرش سفید می‌پردازیم. همچنین از روش‌های بیان شده می‌توانید برای تمیز کردن مبل سفید هم استفاده کنید. از عیب‌های فرش و مبل سفید کثیف شدن زود به زود آن و مراقبت سخت از آن است. پس در ادامه با ما باشید تا بیشتر در مورد نحوه پیشگیری، مراقبت و تمیز کردن فرش و مبل سفید آشنا شوید.

تمیز کردن فرش و مبل سفید و روش پیشگیری از آن

یکی از رنگ‌های جذاب رنگ سفید است که با  سبک‌های دکوراسیون مختلف می‌توانید استفاده کنید و هیچ وقت از مد نمی‌افتد ولی نگهداری از آن نیاز به دقت و توجه دارد. یکی از دلایل انتخاب نکردن فرش سفید همین نحوه نگهداری از آن است که نکاتی را برای پیشگیری و تمیز کردن در اینجا اشاره میکنیم:

پیشگیری از تمیز کردن مبلمان و فرش سفید

یکی از روش‌های جلوگیری از زود کثیف شدن، استفاده از روکش بر روی فرش و مبل هست و هر موقع خواسته باشید می‌توانید آن را در لباسشویی بشویید. زمان‌هایی که مهمان دارید می‌توانید روکش مبل و فرش را بردارید.

 

تمیز نگه داشتن مبل روشن با استفاده از کاور

روکش انواع مختلفی دارد که ساده‌ترین آن استفاده از ملحفه تمیز است و اگر می‌خواهید زیبایی مبل در استفاده روزمره دیده شود می‌توانید از کاورهای پلاستیکی که بدون رنگ هستن استفاده کنید که با توجه به سایز مبل باید دوخته شوند.

پیشگیری از کثیف شدن مبل سفید با کاور

تمیز نگه داشتن فرش روشن با استفاده از روفرشی

روفرشی‌ها تنوع بالایی دارند و می‌توانید از روفرشی با جنس و طرح‌های مختلف استفاده کنید. یکی از پرفروش‌ترین روفرشی‌ها در حال حاضر، روفرشی طرح فرش است که طرح‌های متنوع و زیبایی دارد. سعی کنید اگر فرش روشن و سفید دارید حتما از روفرشی برای نگهداری و پیشگیری از کثیفی فرش خود استفاده کنید.

استفاده از روفرشی بر روی فرش سفید

روش‌های تمیز کردن فرش و مبلمان رنگ سفید

تمیز کردن مبل و فرش سفید با جاروبرقی

قبل از هرکاری برای تمیز کردن مبل باید آن را به صورت درست و اصولی جاروکرد. برای این کار قسمت‌های اصلی را با سر اصلی جارو تمیز کنید و برای قسمت‌های زیر تشک و کوسن‌ها و درزهای دور تا دور از سری مخصوص جاروبرقی استفاده کنید.

برای فرش نیاز به توضیح نیست که باید جهت جلوگیری از چرک شدن فرش، خاک و گردوغبار روی آن را مرتب تمیز کرد.

استفاده از لکه بر و شامپو فرش مخصوص

برای تمیز کردن مبل سفید می‌توانید از لکه بر یا شامپو فرش مخصوص استفاده کنید. یکی از مزایای لکه‌برها تاثیر آنی است که بلافاصله بعد از استفاده می‌بینید که لکه ایجاد شده پاک می‌شود. نکته‌ای که در مورد استفاده از لکه بر باید بدانید این است که سعی کنید زمان ایجاد لکه سریعا از آن استفاده کنید چون با گذشت زمان از ایجاد لکه، تمیز کردن آن دشوار می‌شود.

تمیزکردن مبل سفید

همچنین استفاده از شامپو فرش نیز به صورت کف و طوری که مبل خیس نشود، روشی خوب برای تمیز کردن کلی فرش است.

لکه بر و شامپو فرش موارد استفاده زیادی دارندکه می‌توانید از آن برای فرش، مبل و حتی پرده و موکت هم استفاده کنید.

استفاده از بخارشو

میتوانید از بخارشو برای تمیز کردن کثیفی ایجاد شده بر روی مبل خود استفاده کنید. که برای استفاده از بخارشو ابتدا روی مبل را جارو بزنید سپس اقدام به استفاده از بخار شو نمایید.

همچنین برای استفاده روی فرش قبل از استفاده محل را کامل از گردو غبار و آشغال پاک کنید و اقدام به استفاده از بخارشو نماییید.

نکات تمیز کردن مبلمان سفید پارچه ای و چرمی

مبلمان پارچه‌ای نسبت به جنس چرمی، نظافت سخت تری دارند. به این دلیل که لکه و کثیفی به بافت پارچه نفوذ می‌کند و تمیزکردن آن دشوار می‌شود ولی تمیز کردن مبلمان با روکش چرمی از پارچه‌ای بسیار راحت تر می‌باشد.

تمیز کردن مبلمان سفید مخمل

جنس مبل در تمیزکردن آن تاثیر گذار است؛ یکی از مورد توجه‌ترین متریال‌ها در مبل، استفاده متریال مخمل در تولید مبل است. بهترین روش تمیز کردن مبل مخمل استفاده از لکه بر مبل و محلول خانگی است.

از آب برای تمیز کردن مبل مخمل استفاده نکنید که باعث ایجاد لکه بر روی آن می‌شود. تمیزکننده‌هایی وجود دارد که

روش پاک کردن انواع لکه خیس و خشک از روی مبل و فرش سفید

سعی کنید قبل از خشک شدن لکه اقدام به تمیز کردن آن کنید. در مواقعی که از ایجاد شدن لکه مطلع هستید، همیشه سعی کنید همان لحظه جهت تمیز کردن لکه اقدام کنید.

لکه خیس

برای تمیز کردن لکه خیس ابتدا با یک دستمال یا حوله محل لکه را خشک کنید به طوری که کثیفی در محل پخش نشود. اکنون بوسیله یه دستمال و محصول تمیزکننده اقدام به پاک کردن لکه کنید.

لکه خشک

برای تمیز کردن لکه خشک هم بوسیله لکه بر اقدام به تمیز کردن محل لکه کنید.

تمیز کردن مبلمان سفید پارچه‌ای با جوش شیرین

یکی از بهترین تمیزکننده‌ها جهت استفاده بر روی فرش و مبل، جوش شیرین است. برای استفاده از این ماده باید با ترکیب آن با سرکه و مایع ظرفشویی اقدام به ساخت یه محلول خانگی کنیم.

استفاده از محلول جوش شیرین بر روی لکه

برای تمیز کردن لکه، محلول جوش شیرین را که با سرکه تهیه کردیم روی لکه میریزیم و بعد از گذشت چندین ساعت اقدام به پاک کردن و جارو کردن محل میکنیم.

با ترکیب جوش شیرین و مواد دیگر می‌توان محلول‌های خانگی متفاوتی جهت تمیز کردن درست کرد که می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در گوگل جستجو کنید.

تمیز کردن لکه‌های خاص از مبل و فرش سفید

  • لکه جوهر

  • برای از بین بردن لکه جوهر از روی فرش یا مبل سفید می‌توانید از سرکه و مایع ظزفشویی استفاده کنید. قبل از هرکاری اگر جوهر خیس است به صورت ضربه زدن با دستمال خشک و تمیز، اصل جوهر را پاک کنید و اکنون یک قاشق سرکه را با چند قطره مایع ظرفشویی مخلوط کرده و با دستما تمیز روی لکه بزنید تا اثر جوهر از روی محل پاک شود.
  • لکه خون

  • برای تمیز کردن لکه خون می‌توانید از یه دستمال تمیز و الکل صنعتی استفاده کنید. دقت کنید که مبل شما از جنسی باشد که بتوان از مواد شوینده موجود در منزل بر روی آن استفاده کرد. معمولا روی مبل‌ها حروفی که نشان دهنده نحوه شستوشو است وجود دارد. همچنین لکه برهای مخصوص مبل و فرش یکی از بهترین تمیزکننده‌ها برای از بین بردن لکه خون هستند. حتما دقت کنید در صورت استفاده از آب از آب سرد استفاده کنید؛ آب گرم باعث انتشار وسعت لکه خون می‌شود.
  • لکه لاک ناخن

  • پد لاک پاک کن بهترین ابزار برای تمیز کردن لکه لاک بر روی مبل و فرش است. مچنین شما می‌توانید از لکه برهای فرش و مبل که بر روی آن تمیزکردن لکه لاک وجود دارد نیز استفاده کنید. اگر پد لاک پاک کن یا اسپری لکه بر ندارید می‌توانید از سرکه برای تمیز کردن لکه استفاده کنید.
  • لکه چسب

  • استفاده از استون یا پد لاک پاک کن یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن لکه چسب بر روی مبل یا فرش است. همچنین استفاده از روش انجماد نیز می‌تواند کمک کند در پاک کردن لکه چسب که برای این کار بر روی لکه تعدادی یخ در داخل پاکت فریزر قرار می‌دهیم و بر روی لکه می‌گذاریم سپس با قاشق به آرامی روی لکه را می‌تراشیم تا لکه حذف شود.
  • لکه خودکار

  • یکی از بهترین وسایل برای تمیز کردن اثر خودکار روی مبل پد لاک پاک کن است که می‌توانید از آن استفاده کنید و خیلی اثرگذاری عالی داره.

 

در آخر توصیه می‌شود اگر در تمیزکردن انواع لکه بر روی مبل و فرش خود دچار تردید هستید و نگرانی دارید می‌توانید از مراکز تخصصی شست و شوی فرش و مبل در شهر خود استفاده کنید. شما هم اگر پیشنهاد و یا تجربه‌ای در تمیز کردن انواع لکه بر روی فرش و مبل سفید دارید می‌توانید آن را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *