اخبار و مقالات

خرید فرش گل برجسته یا ساده؟

فرش گل برجسته بهتره یا ساده

اولین جرقه تولید فرش گل برجسته در شهر اصفهان و به دستان استاد علی خدادادی زده شد. علی خدادای در سال 1365 شروع به بافتن این نوع از فرش کرد و نتیجه تلاش حدود 10 ساله این هنرمند اصفهانی فرشی با نام فرش نقش برجسته  بوستان را رقم زد.

تولید فرش گل برجسته از پیشرفته ترین تولیداتی است که با بالاترین کیفیت در ایران و به سراسر دنیا ارسال می شود. کاربرد پوشانندگی در بافت فرش های ماشینی به سبک قبل حفظ شده است اما روز به روز بر جذابیت، زیبایی، ظرافت و … آن اضافه می شود.

محصولات در صنعت فرش ماشینی در چند سال اخیرعلاوه بر پیشرفت در ماشین آلات و دستگاه ها به تغییرات نقشه و نگاره هم مربوط می شود. فرش های گل برجسته از مهم ترین دستاورد های زیبا در صنعت فرش هستند که تعداد کمی از تولید کنندگان جهانی از جمله کشور عزیزمان توانایی تولید آن را به دست آورده است.

روش تولید فرش طرح هایبالک

فرش گل برجسته از دو نوع خاب تشکیل شده است این دو نوع نخ بسته به نوع فرش ماشینی نخ آکریلیک و هایبالک می باشند که بیش از 80 درصد کل الیاف فرش را تشکیل می دهند. شاید فکر کنید فرش گل برجسته دستگاه بافندگی مخصوص به خود را دارد اما این گونه نیست همان دستگاه هایی که برای بافت فرش ساده استفاده می شود برای بافت فرش گل برجسته هم استفاده می شود. هیچ دستگاه فرش ماشینی در دنیا وجود ندارد که فرش رابه صورت برجسته تولید کند. زمانی که بافت فرش انجام شده و فرش در راستای خط تکمیل فرش از رویه حو.ضچه های آهار عبور کرده و آهار داده می شود پشت فرش کاملاً خیس می شود. پس از عبور از قسمت خشک کن که به صورت حرارت غیر مستقیم می باشد فرش از رویه غلطک های داغ عبور می کند و نخ های هایبالک به کار رفته در فرش دقیقاً همان جا به حرارت ناشی از خشک کن واکنش نشان داده و کمی منقبض و جمع می شوند. فرشی که در پایان خط تکمیل ملاحظه می کنید همان فرش گل برجسته ای است که در فروشگاه ها و نمایشگاه های فرش ماشینی می بینید.

ویژگی فرش های گل برجسته نگین مشهد هلال

تفاوت فرش گل برجسته با ساده آن در نخ خاب به کار گرفته شده در بافت آن است. همان طور که اشاره شد در بافت فرش گل برجسته از دو نوع خاب با نام های آکریلیک هیت ست شده و هایبالک هیت ست استفاده شده است و قرار گرفتن این دو نوع نخ به علت ویژگی متفاوتی که دارند در مرحله پرداخت موجب به وجود آمدن پستی و بلندی در سطح فرش خواهد شد. فرش های گل برجسته به دلیل شانه و تراکم بالایی که دارند نازک بوده و در قسمت های برجسته ضخامتی حدود 7 تا 9 میلی متر دارند که کمتر از بافته های 700 شانه یا 500 شانه است.

به دلیل اینکه اکثر مشتریان فرش های گل برجسته محصول انتخابی را صرفاً برای زیبا سازی دکور و استفاده در قسمت پذیرایی خریداری می کنند به قطر و ضخامت فرش کمتر از زیبایی اهمیت می دهند. به طور کلی می توان ویژگی های فرش های گل برجسته را به صورت موردی این چنین بیان کرد:

1. فرش هایبالک نام دیگر فرش های گل برجسته است که تفاوت ارتفاع قسمت های برجسته و فرو رفته آن در حدود 1 میلی متر است.

2. همین کوتاهی و بلندی برخی بافت ها است که موجب تمایز این محصول با سایر فرش ها شده است.

3. بهترین عناصر زیباسازی در کنار فرش های گل برجسته، تابلو فرش های گل برجسته متناسب با طرح و رنگی هماهنگ با دکوراسیون است. دستگاه تولید این محصول دستگاهی پیشرفته و مدرن است که برای بافت محصولاتی با تراکم 3600 مورد استفاده قرار می گیرد. فرش های گل برجسته از الیاف هیت ست شده تهیه شده اند که الیاف در این فرآیند خاصیت ضد حساسیت، مقاومت در برابر حرارت، شست و شو، کوبیدگی و … را به خود می گیرند.

فرش ماشینی سه بعدی یا گل برجسته قطعاً بی نظیر ترین هنر در فرش دستباف است. تفاوت فرش دستباف سه بعدی با فرش دستباف ساده در نوع چله کشی آن است.

مزایای فرش سه بعدی

1. زیبایی و ظرافت بی نظیر

مهم ترین مزیت فرش گل برجسته زیبایی و ظرافت بی نهایت آن است فرش های گل برجسته به حدی چشم نوازند که از آن ها به عنوان تابلو فرش استفاده می شود.

2. تراکم بالای گره ها

هم فرش دستباف هم فرش ماشینی گل برجسته تراکم زیادی دارند و به همبن دلیل لطافتشان بیشتر از فرش های کم تراکم است.

3. تنوع زیاد فرش ماشینی گل برجسته

استفاده از الیاف مختلف و باز بودن دست طراح در ایده پردازی در این فرش ها باعث شده که تنوع فرش ماشینی گل برجسته زیاد باشد.

معایب فرش گل برجسته

هر محصول جدیدی که تولید می شود تا در مرحله آزمون و خطا قرار نگیرد ممکن است دارای اشکالاتی باشد. فرش گل برجسته هم از این قاعده مستثنی نیست.

1. قیمت فرش هایبالک و نگه داری سخت فرش دست باف گل برجسته

قیمت این نوع از فرش به ویژگی های زیادی بستگی دارد اما عموماً به دلیل الیاف خاصی که در آن به کار گرفته می شود، شانه، تراکم، بافت ریز، طرح و نقش به روز گران قیمت تر از سایر فرش ها هستند و به همین دلیل نیاز به نگهداری و مراقبت ویژه دارد. این موضوع باعث می شود نتوانید در جاهای پر رفت و آمد از آن استفاده کنید و مجبور خواهید بود فرش را در جایی پهن کنید که مورد استفاده روزمره قرار نگیرد.

2. تمیزکردن سخت فرش ماشینی سه بعدی

اگر جنس الیاف فرش خوب نباشد تمیز کردن قسمت های برجسته فرش بسیار سخت می شود و در آن گرد و خاک و آلودگی باقی می ماند. پس یا باید مطمئن شوید فرشی که می خرید از الیاف با کیفیت بافته شده و یا باید زمان زیادی را صرف تمیز کردن آن کنید.

چگونگی شست و شوی فرش های گل برجسته

این نوع محصولات به دلیل ظرافت بالا بسیار حساس هستند. بنابراین بهتر است قبل از خرید فرش گل برجسته از نحوه نگهداری آن ها آگاه شوید.

1. درصورت ریختن مایعات روی فرش برای تمیز نگهداشتن از دستمال مرطوب استفاده کنید.

2. برای خشک کردن فرش بعد از شست و شو از قرار دادن فرش در مقابل نور خورشید جلوگیری کنید.

3. شست و شوی فرش خود را به قالیشویی معتبر بسپارید.

عرضه و تقاضای فرش گل برجسته حدود 50 درصد بازار فرش را در اختیار گرفته و تمایل به خرید آن رو به افزایش است. شرکت نگین مشهد هلال از جمله برند های معروف ایرانی است که از لحاظ تولیدات داخلی و خارجی به خوبی عمل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *