اخبار و مقالات

تفاوت فرش اصل با فرش غیر اصل

تشخیص فرش اصل از فرش غیر اصل

فرق فرش اصل از فرش غیر اصل

یکی از دغدغه‌های موجود در خرید فرش، اصل و غیر اصل بودن آن است. باتوجه‌به زیادشدن کارخانه‌های تولیدی فرش ماشینی، نحوه تشخیص فرش اصل از تقلبی؛ امری دشوار است. منظور از فرش اصل این است که تمام مواد اولیه به‌کاررفته شده در محصول، موادی باکیفیت بوده و از مواد غیراستاندارد استفاده نشده باشد.

معمولاً کسانی که به دنبال فرش اصل هستند، جنس نخ نسبت به دیگر اجزای فرش برای آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. جنس نخ به‌کاررفته شده در فرش اصل، صددرصد اکریلیک می‌باشد. از طرفی دیگر هم توجه کردن به مواردی مانند شانه، تراکم، کیفیت نخ‌های به‌کاررفته در آن، تعداد رج، طرح و نقشه فرش به‌کاررفته شده در فرش اصل نیز اهمیت بالایی دارد. پس درصورتی‌که به دنبال خرید یک فرش اصل برای منزل خود هستید، حتماً باید به نکات فوق توجه زیادی داشته باشید.

مشخصه بارز و قابل‌توجه در فرش ماشینی که نشان می‌دهد فرش خریداری شده یک فرش اصل و باکیفیت است، الیاف به‌کاررفته در فرش می‌باشند. الیاف فرش ماشینی به دسته‌های مختلفی از جمله فرش ماشینی از جنس پشم، فرش ماشینی از جنس پلی‌استر و غیره تقسیم می‌شوند که بهترین آن‌ها فرش اکریلیک هیت ست شده می‌باشند. فرش ماشینی اکریلیک نسبت به انواع دیگر فرش ماشینی، مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط محیطی دارد و نرم و لطیف‌تر می‌باشد.

نحوه تشخیص فرش‌های ماشینی اصل از غیر اصل

یکی از سؤالات متداول در مشاوره‌های تلفنی نحوه تشخیص فرش اصلی از غیراصلی است. یا چگونه می‌توان کیفیت فرش ماشینی را متوجه شد؟ چگونه فرش تقلبی را از فرش غیر تقلبی تشخیص دهیم؟ در این مقاله ما حقایقی را در مورد نحوه تشخیص فرش اصل بیان کرده‌ایم، تا بتوانید به‌راحتی فرش باکیفیت را بدون هیچ مشکلی خریداری کنید. به‌عنوان‌مثال، جایی که فرش خود را تهیه می‌کنید یکی از مهم‌ترین موارد برای خرید فرش ماشینی است. زیرا فروشگاه‌های معتبر حاضر نیستند شهرت خود را برای سود بیشتر زیر سؤال ببرند و سعی می‌کنند بهترین محصولات را به مشتریان ارائه دهند. در ادامه، نحوه تمایز فرش اصلی با فرش غیراصلی را بیان کرده‌ایم که باید این نکات را در نظر داشته باشید و هنگام خرید فرش ماشینی به آنها توجه نکنید.

هنگامی که فرش‌های ماشینی اکریلیک را لمس می‌کنیم، دست به‌راحتی روی آن سر می‌خورد و حالت چسبندگی ندارد. فرش‌هایی از جنس اکریلیک بوی مواد پلاستیکی و نفتی نمی‌دهند و در برابر گرما مقامت دارند. برای مثال اگر قابلمه‌ای داغ را به مدت پنج دقیقه روی فرش‌های اکریلیک بگذاریم، قابلمه به فرش نمی‌چسبد و با این آزمایش می‌توان میزان مقاومت آن را سنجید. اگر چنین ویژگی‌هایی را در خرید خود مشاهده کردید، از اصل بودن فرش خود اطمینان خاطر داشته باشید.

فرش ماشینی که ویژگی فرش پلی‌استر را داشته باشد، نسبت به فرش‌های ماشینی اکریلیک قیمت پایین‌تری دارند. افراد سودجو فرش پلی‌ استر را به اسم فرش آکریلیک و به بهانه فرش ارزان‌ قیمت ماشینی، فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه و مسائلی ازاین‌ قبیل به مشتری می‌فروشند. نکته دیگری که برای تشخیص فرش اصل از غیر اصل به کار برده می‌شود، برند فرش است. تمامی فرش‌ هایی که در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها تولید می‌شوند، دارای برچسب و برندی هستند که مختص آن شرکت است.

ویژگی‌های فرش درجه یک اصل

فرش‌های ماشینی درجه یک اصل دارای رنگ‌بندی طبیعی و شفاف در تمام سطح فرش می‌باشد اما در فرش ماشینی تقلبی تمامی فرش دارای رنگ یکسانی نمی‌باشد.

وزن فرش ماشینی اصل با نوع فرعی آن نیز تفاوت دارد. فرش ماشینی نه باید سنگین‌تر از حد معمول باشد و نه سبک‌تر؛ چرا که افراط‌وتفریط در وزن فرش ماشینی اصل بودن آن را شبهه‌ناک می‌کند.

فرش ماشینی تقلبی پس از یک‌بار شستشو هویت خود را آشکار می‌کند. فرش‌های ماشینی پلی‌استر و غیر اصل بعد از یک‌بار شستشو ممکن است رنگ پس بدهند و یا دچار کوبیدگی، فشردگی و جمع‌شدگی به خود بگیرند.

برای خرید فرش ماشینی اصل از مکان‌های معتبر خرید کنید. فروشگاه‌های معتبر برای حفظ اعتبار برند خود، باکیفیت‌ترین فرش ماشینی را عرضه می‌کنند و برای راضی نگه‌داشتن مشتریان خود قیمت واقعی ارائه می‌دهند. فرش‌های اصیل در واقع دارای مشخصات کامل هستند که در شناسنامه فرش ماشینی بیان شده است. در این شناسنامه نوع الیاف فرش ماشینی، وزن محصول، طریقه نگهداری، شانه و تراکم فرش و لوگوی شرکت حک شده است. فرش‌های اصل دارای ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه معتبر نیز می‌باشند.

تعداد شانه و تراکم فرش اصل

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام خرید فرش باید به آن توجه کرد، شانه فرش و تراکم آن است. معمولاً طبقه‌بندی فرش ماشینی بر اساس شانه شکل می‌گیرد، بنابراین فرش‌های ماشینی به فرش‌ 700 شانه، 1000 شانه، 1200 شانه و 1500 شانه تقسیم می‌شوند. حال می‌خواهیم ببینیم شانه فرش به چه معناست؟

هر فرش از تعدادی گره تشکیل می‌شود. اگر تعداد گره‌ها در عرض یک متر را بشماریم، شانه فرش را به دست آوردیم؛ بنابراین، هنگامی که گفته می‌شود فرش 1200 شانه است، به این معناست که 1200 گره در یک متر از عرض فرش وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر، اگر فرش 6 متری را در نظر بگیرید، ابعاد آن  2 متر در 3 متر است که 2400 گره می‌شود. موضوع مهم دیگری که باید علاوه بر شانه‌ها موردتوجه قرار گیرد تراکم فرش است. تراکم نیز مانند شانه است، اما تراکم تعداد گره‌ها برعکس شانه در یک متر از طول فرش است.

  • فرش 700 شانه اصل: این فرش‌ها دارای تراکم‌های مختلفی بوده و به‌صورت تراکم 1000 ،2550 ،3000 عرضه شده است که در 8 ،10 و 12 رنگ بافته می‌شود. معمولاً تراکم فرش 700 شانه، 2550 می‌باشد.
  • فرش 1000 شانه اصل: این محصول دارای تراکم 3000 بوده و دارای 8 و 10 رنگ می‌باشد که به‌صورت فرش آکریلیک هیت ست شده عرضه می‌گردد.
  • فرش 1200 شانه اصل: دارای بهترین کیفیت و تراکم 3600 می‌باشد و در 8 رنگ عرضه می‌شود. فرش‌های 1200 شانه به علت داشتن نخ اکریلیک هیت ست شده، فاقد پرزدهی و بدون حساسیت است.
  • فرش 1500 شانه اصل: این‌گونه فرش‌ها دارای تراکم عرضی 4500 هستند و همانند فرش‌های 1200 شانه در 8 رنگ تولید می‌شوند. فرش‌های 1500 شانه به دلیل شباهت با فرش‌های دستباف، قیمت بسیار بالایی نسبت به اقسام دیگر دارند.

نقش برند در اصل بودن فرش ماشینی

نکته دیگری که برای تمایز بین فرش اصلی و فرش تقلبی استفاده می‌شود، نام برند فرش است. تمام فرش‌های تولید شده در کارخانه‌ها دارای نشان و لوگو تجاری آن شرکت می‌باشد. مارک‌های مختلفی در زمینه فرش ماشینی در ایران داریم که بر اساس نمونه‌های سالانه تمیز می‌شوند و بهترین فرش‌های ماشینی بر اساس داده‌های آزمایشگاهی و کنترل کیفیت انتخاب می‌شوند. شرکت نگین مشهد هلال همواره جزء برترین برندهای فرش ماشینی بوده که علاوه بر نشان استاندارد ملی توانسته است استانداردهای ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 18001 را کسب کند. کلیه ویژگی‌ها و مشخصات مربوط به فرش شامل شانه و تراکم، نام تجاری، نخ استفاده شده در فرش، رنگ‌بندی، آدرس شرکت و… در اتیکت پشت فرش ذکر می‌شود.

برخی از خرده‌فروشان متقلب از مارک برندهای معروف برای کسب سود بیشتر و فروش محصولات تقلبی با نام‌های تجاری معروف استفاده می‌کنند؛ بنابراین، هنگام خرید فرش، بهتر است به یک کارخانه معتبر یا نمایشگاه مطرح بروید تا با چنین مشکلاتی روبرو نشوید. شما می‌توانید فرش‌های نگین مشهد هلال را به قیمت درب کارخانه و به‌صورت اینترنتی از سایت شرکت خریداری کنید که علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه از اصل بودن فرش خود نیز مطمئن خواهید بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *