اخبار و مقالات

تفاوت فرش اصل با فرش غیر اصل

تشخیص فرش اصل از غیر اصل

روش تشخیص فرش اصل از فرش غیر اصل

یکی از دغدغه‌های موجود در خرید فرش، اصل و غیر اصل بودن آن است. باتوجه‌به زیادشدن کارخانه‌های تولیدی فرش ماشینی، نحوه تشخیص فرش اصل از تقلبی؛ امری دشوار است. منظور از فرش اصل این است که تمام مواد اولیه به‌کاررفته شده در محصول، موادی با کیفیت بوده و از مواد غیراستاندارد استفاده نشده باشد.

معمولاً کسانی که به دنبال فرش اصل هستند، جنس نخ نسبت به دیگر اجزای فرش برای آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. جنس نخ به‌کار رفته شده در فرش اصل، صددرصد اکریلیک می‌باشد. از طرفی دیگر هم توجه کردن به مواردی مانند شانه، تراکم، کیفیت نخ‌های به‌کاررفته در آن، تعداد رج، طرح و نقشه فرش به‌کار رفته شده در فرش اصل نیز اهمیت بالایی دارد. پس درصورتی‌که به دنبال خرید یک فرش اصل برای منزل خود هستید، حتماً باید به نکات فوق توجه زیادی داشته باشید.

مشخصه بارز و قابل‌ توجه در فرش ماشینی که نشان می‌دهد فرش خریداری شده یک فرش اصل و با کیفیت است، الیاف به‌کار رفته در فرش می‌باشند. الیاف فرش ماشینی به دسته‌های مختلفی از جمله فرش ماشینی از جنس پشم، فرش ماشینی از جنس پلی‌ استر و غیره تقسیم می‌شوند که بهترین آن‌ها فرش آکریلیک هیت ست شده می‌باشند. فرش ماشینی آکریلیک نسبت به انواع دیگر فرش ماشینی، مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط محیطی دارد و نرم و لطیف‌ تر می‌باشد.

هنگامی‌ که فرش‌های ماشینی آکریلیک را لمس می‌کنیم، دست به‌راحتی روی آن سر می‌خورد و حالت چسبندگی ندارد. فرش‌هایی از جنس آکریلیک بوی مواد پلاستیکی و نفتی نمی‌دهند و در برابر گرما مقامت دارند. برای مثال اگر قابلمه‌ای داغ را به مدت پنج دقیقه روی فرش‌های اکریلیک بگذاریم، قابلمه به فرش نمی‌چسبد و با این آزمایش می‌توان میزان مقاومت آن را سنجید. اگر چنین ویژگی‌هایی را در خرید خود مشاهده کردید، از اصل بودن فرش خود اطمینان خاطر داشته باشید.

فرش ماشینی که ویژگی فرش پلی‌ استر را داشته باشد، نسبت به فرش‌های ماشینی آکریلیک قیمت پایین‌تری دارند. افراد سودجو فرش پلی‌ استر را به اسم فرش آکریلیک و به بهانه فرش ارزان‌ قیمت ماشینی، فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه و مسائلی ازاین‌ قبیل به مشتری می‌فروشند. نکته دیگری که برای تشخیص فرش اصل از غیر اصل به کار برده می‌شود، برند فرش است. تمامی فرش‌ هایی که در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها تولید می‌شوند، دارای برچسب و برندی هستند که مختص آن شرکت است.

فرش های ماشینی درجه یک دارای رنگبندی طبیعی و شفاف در تمام سطح فرش می باشد اما در فرش ماشینی تقلبی تمامی فرش دارای رنگ یکسانی نمی باشد.

وزن فرش ماشینی اصل با نوع فرعی آن نیز تفاوت دارد. فرش ماشینی نه باید سنگین تر از حد معمول باشد و نه سبک تر؛ چرا که افراط و تفریط در وزن فرش ماشینی اصل بودن آن را شبهه ناک می کند.

فرش ماشینی تقلبی پس از یک بار شستشو هویت خود را آشکار می کند. فرش های ماشینی پلی استر و غیر اصل بعد از یک بار شستشو ممکن است رنگ پس بدهند و یا دچار کوبیدگی، فشردگی و جمع شدگی به خود بگیرند.

برای خرید فرش ماشینی اصل از مکان‌های معتبر خرید کنید. فروشگاه‌های معتبر برای حفظ اعتبار برند خود، با کیفیت‌ ترین فرش ماشینی را عرضه می‌کنند و برای راضی نگه‌داشتن مشتریان خود قیمت واقعی ارائه می‌دهند. فرش‌های اصیل در واقع دارای مشخصات کامل هستند که در شناسنامه فرش ماشینی بیان شده است. در این شناسنامه نوع الیاف فرش ماشینی، وزن محصول، طریقه نگهداری، شانه و تراکم فرش و لوگوی شرکت حک شده است. فرش‌های اصل دارای ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه معتبر نیز می‌باشند.

تعداد شانه و تراکم فرش اصل

  • فرش 700 شانه اصل: این فرش‌ها دارای تراکم‌های مختلفی بوده و به‌صورت تراکم 1000 ،2550 ،3000 عرضه شده است که در 8 ،10 و 12 رنگ بافته می‌شود. معمولاً تراکم فرش 700 شانه، 2550 می‌باشد.
  • فرش 1000 شانه اصل: این محصول دارای تراکم 3000 بوده و دارای 8 و 10 رنگ می‌باشد که به‌صورت فرش آکریلیک هیت ست شده عرضه می‌گردد.
  • فرش 1200 شانه اصل: دارای بهترین کیفیت و تراکم 3600 می‌باشد و در 8 رنگ عرضه می‌شود. فرش‌های 1200 شانه به علت داشتن نخ آکریلیک هیت ست شده، فاقد پرزدهی و بدون حساسیت است.
  • فرش 1500 شانه اصل: این‌گونه فرش‌ها دارای تراکم عرضی 4500 هستند و همانند فرش‌های 1200 شانه در 8 رنگ تولید می‌شوند. فرش‌های 1500 شانه به دلیل شباهت با فرش‌های دستباف، قیمت بسیار بالایی نسبت به اقسام دیگر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *