اخبار و مقالات

فرش های ته انباری

فرش ته انباری (استوک)

معرفی فرش ته انباری

فرش ماشینی کاشان را می‌توان در دسته‌های مختلف فرش 500 شانه کاشان، فرش هفتصد شانه تراکم 2550، فرش ماشینی 1000 شانه کاشان، فرش 1200 شانه نگین مشهد هلال، فرش 1500 شانه، فرش کهنه‌نما، گلیم فرش، گبه ماشینی و غیره تقسیم بندی کرد. برخی از فرش‌ها در دسته خاصی جای نمی‌گیرند، مانند فرش استوک یا فرش ته انباری. فرش استوک کارخانه به یک شانه و تراکم فرش ماشینی خاص تعلق ندارد و می‌توان آن را در هر شانه، تراکم، سایز، رنگ و غیره یافت؛ بنابراین در تمامی دسته‌ها جای می‌گیرد.

برای مثال، طرح یک فرش 1200 شانه گل برجسته دیگر بافت نمی‌شود و تعدادی از رنگ‌ها و سایزهای محدود آن طرح در انبار باقی‌مانده است که به آن‌ها فرش استوک می‌گویند و به‌عنوان فرش تخفیفی به فروش می‌رود. فرش‌های استوک، به فرش‌های ته‌انباری که دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند نیز معروف است. اگر به دنبال فرش ارزان‌قیمت با کیفیت هستید، بهترین گزینه فرش ته انباری می‌باشد.

برخی از مردم به‌اشتباه تصور می‌کنند که منظور از فرش استوک، فرش ماشینی دست‌دوم و فرش معیوب می‌باشد. فرش‌های استوک ممکن است فرش‌هایی باشد که به دلیل فروخته نشدن یا تک شدن فرش ماشینی از فروشگاه به کارخانه عودت داده شده باشد و حتی ممکن است برخی از آن‌ها از بسته‌بندی خود خارج نشده باشند، ولی قیمت آن‌ها بسیار پایین‌تر از فرش ماشینی در حال تولید باشد.

انواع فرش‌های ته‌انباری

فرش‌های ته انباری مانند فرش‌های در حال تولید، از درجه‌بندی فرش ماشینی برخوردار می‌باشند:

  • فرش ته انباری درجه یک: مانند فرش نو ماشینی می‌باشند و از لحاظ ظاهری، سالم و بدون نقص هستند.
  • فرش ته انباری درجه دو: دارای ایرادات جزئی و قابل‌چشم‌پوشی است و نسبت به نوع درجه‌یک آن، از قیمت پائین‌تری برخوردار می‌باشد.

این‌که فرش ماشینی استوک از قیمت پائین‌تری نسبت به فرش‌های دیگر برخوردار است مطلب صحیحی می‌باشد، اما از لحاظ کیفیت و نوع بافت و نوع الیاف مصرفی تفاوتی با فرش ماشینی درجه‌یک ندارد؛ بنابراین هنگام خرید فرش ماشینی استوک دقت نمایید تا فرش ماشینی معیوب و درجه‌دار را به‌جای فرش ماشینی اکریلیک هیت ست شده و فرش سالم به شما نفروشند.

فرش ته انباری؛ اصولاً فرش ماشینی طرح قدیمی می‌باشد. با این اوصاف موردپسند آن دسته از عزیزانی که به دنبال مد و فرش طرح جدید ماشینی هستند، نمی‌باشد. این فرش‌ها پیشنهاد خوبی برای خانواده‌های کم‌درآمد و خانواده‌هایی است که به دنبال فرش ماشینی با کیفیت و با قیمت مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید